Japon Küvetler

Burada Ofuro, küçük, duş, ahşap, bakır, paslanmaz ve dış mekan küvetleri dahil olmak üzere çeşitli Japon küvetleri paylaşıyoruz.Japon tarzı reçine küvetli ebeveyn banyosu

Ofuro veya Japon banyo küvetleri gerçekten banyonun sanatıdır. Japonya’da bu küvetler yüksek teknoloji harikasıdır. Onları önceden belirlenmiş bir sıcaklıkta otomatik olarak dolduran ve tüm aile banyo yapana kadar suyu sıcak tutmak için devridaim yapan bir kontrol paneli vardır. Suyu kirletmemek için ıslanmadan önce duş al.

Yeni modellerde, hareketli uzaktan kumandalı yerleşik televizyonlar bile var. Su hemen kenara kadar gelir ve tüm vücudunuz suya daldırılır, taşma sorun olmaz çünkü tüm oda ıslak bir odadır. Küvetler genellikle kalıplanmış plastik veya fiberglastan yapılır ve hafiftir ve sık depremler nedeniyle silindirlere yerleştirilir. Japon banyosu tek kelimeyle harika.

Japon küvetli modern banyo

Batıda, Ofuro deneyimini tam olarak yaşayamıyoruz, ancak birçok boyut ve stilde Japon daldırma küvetleri alabiliyoruz. Bu küvetin en önemli yanı elbette boyutudur. Uzun değil derindir ve omuzlarınıza kadar sizi kaplayan su ile küvette oturmanıza izin verir. Taş, ahşap, fiberglas ve bakır olarak mevcutturlar ve fiyatı 600 ila 5000 $ + arasında değişebilir.

Ofuro Japon banyo küveti, shoji kapılı

(Amazon’daki bu Ofuro Japon küvetine bakın)

Gerçek onsen benzeri bir deneyim için, ıslatma küvetinizin üst kısmı zemin seviyesinde olmalıdır, bu yüzden hemen içine girersiniz. Bu, zemini kazmanız ve küvet için hazırlamanız gerekeceği veya etrafına bir zemin inşa etmeniz gerekeceği anlamına gelir, böylece her şey aynı seviyede olur. İdeal olarak, küvetin yanına monte edilmiş bir duş başlığınız ve banyo yapmadan önce kendinizi duşta yıkarken oturabileceğiniz küçük bir tabureniz olacaktır.

Nehir kaya zeminli özel Japon tarzı taş küvet

Bu özel yontulmuş taş küvet, banyoya rahatlatıcı spa benzeri bir atmosfer sağlayan nehir kayası ile çevrilidir.

Akrilik içinde Japon tarzı banyo küveti

(Wayfair’deki bu Japon tarzı derin küvete bakın)

Duş ve banyo donanımınız için ana malzemeleriniz ahşap, seramik karo ve fırçalanmış metal yüzeyler olmalıdır. Soğuk suyla doldurulabilen küçük bir kase genellikle küvetin yanına yerleştirilir. Küçük bir bezi su kabına batırır ve sıcak suya daldırırken aşırı ısınmanızı önlemek için boynunuzun arkasına veya başınıza yerleştirirsiniz. Bu büyük bütçeli bir yenileme veya inşaattır, ancak banyo deneyimi tamamen buna değer.

Dövme bakır Japon tarzı küvet

(Dövülmüş bakır Japon tarzı küvet)

Sadece küvet deneyimini yaşamak istiyor ancak daha geleneksel bir Amerikan görünümünü korumak istiyorsanız, yuvarlak bir fiberglas, bakır, paslanmaz çelik veya ahşap bir küvet ile gidebilirsiniz. Genellikle etraflarında bir çevre yapısı vardır veya kolay erişim için onlara çıkan merdivenleri vardır. Bu, uzun değil derin oturacağınız küvet türüdür. Küvetten çıkarken kolay erişim için çevreye bir sepet havlu ekleyin ve banyo yaparken ekstra rahatlama için küçük bir sepet yatıştırıcı banyo tuzu bulundurun. Hafif kokulu birkaç mum aromaterapi şeklinde ambiyans ve ekstra rahatlama katacaktır.

Paslanmaz çelikten Japon ofuro derin küvet
Atıf 1

Küvetinizi kısmen batırabilir ve taşmayı kabul eden drenajları gizlemek için nehir kayaları ile hizalayabilirsiniz. Özel yapım küvetler, çıkarılabilir koltuklara, bir kadeh şarap koymak için küvetin üstünden geçen raflara ve banyonuz için hazırlanırken suyunuzu sıcak tutacak kapaklara sahip olabilir.

Hinoki ahşabından yapılan küvetler, sıcak, buharlı suyla doldurulduğunda hoş bir koku yayacak ve ıslanmanın getirdiği rahatlığa katkıda bulunacaktır. Ayrıca, ıslatma küvetinizi masif taştan oyacak özel ıslatma küvet üreticileri de vardır. Katı bir taş küvet düşünürken bir mimar veya profesyonel ile çalışmak en iyisidir, çünkü ağırlık yüklerinin dikkatlice dikkate alınması gerekir.

Bir Japon küvetini düşünmeye başladığınızda, küvet makinenizin iyi yaşlanacak ve gerçekten su tutacak malzemeler kullandığından emin olun. Ahşap paneller, ahşap plakalara göre suyu daha kolay tutar. Hinoki’ye ek olarak, Western Red Cedar ve Teak, küvetler için harika ormanlardır. Hepsi dayanıklıdır ve bakımı kolaydır.

Bağlantısız bakır Japon küvetli banyo

Serbest duran küvetler, bu günlerde çevrimiçi perakendecilerde ve çoğu büyük kutu donanım mağazasında mevcuttur. Geleneksel veya ısmarlama bir küvet kadar derin olmayabilirler, ancak daha uygun fiyatlı ve kompakttırlar. Bu, onları ortalama bir kişi için daha erişilebilir hale getirir ve ortalama büyüklükteki banyoya daha kolay yerleştirilmesini sağlar. Tarz olarak benzerler, daha derin ve tipik Japon daldırma küvetinin düz kenarları ile.

Duşlu Japon Küvet

Japon küvetli ve duşlu banyo

Bu lüks mermer banyoda Japon derin küvet ve duş kombinasyonu bulunmaktadır. Büyük bir ayaklı duş, yükseltilmiş bir küvete ve yatıştırıcı bir ortama götürür. (Daha fazla Japon iç tasarım fikri için bu sayfayı ziyaret edin)

Japon küvet duşu
Atıf 2

Bu mütevazı Japon tarzı duşlu küvet, çıkarılabilir duş başlığına sahip basit bir ahşap yapıya sahiptir.

Japon iliklerine küvet açık

Dışarıda bir Japon banyosu, zihinsel ve ruhsal sağlığı geri kazanmanın ideal bir yoludur. Doğal bir kaplıcayı anımsatan açık hava küveti, buharlı suda boyun yüksekliğinde rahatlamanıza ve stresinizin erimesine izin verir.

Ahşap Japon ıslak küvet açık

Bu yuvarlak dış mekan küveti, bir şarap fıçısına benzer çelik halkalarla sabitlenmiştir. Küçük bir raf, durulama kovasına erişim sağlar.

Japon küvet ahşap

Bunun gibi ıslatma küvetleri jetlerle donatılmamıştır. Japon usulü banyo yapanlara göre vücutları küvetin dışında küçük bir kova veya duşla yıkanır. İşiniz bittiğinde, sadece ıslatma için kullanılan küvete girebilirsiniz.

Kaya bahçesi manzaralı açık havada Japon küveti

Japon orman banyosu uygulaması, kan basıncını ve kalp atış hızını düşürmeye ve genel refah duygularını iyileştirmeye yardımcı olmak için ağaçların varlığında banyo yapılan bir eko-terapi şeklidir. Evinize açık havada bir Japon daldırma küveti eklemek, dış mekan yaşam alanınızı genişletmenin ve genel keyfinizi artırmanın harika bir yoludur.

Küçük Banyolar için Japon Küvetler

Küçük bir banyo alanına bir küvet sığdırmak çok zor olabilir ve bu da derinlemesine alan değerlendirmesi gerektirir. Bununla birlikte, Japon küvetleri, minik banyonuza mükemmel bir şekilde uyan bir küvete karar verirken önemli bir dönüm noktasıdır. Bununla birlikte, günümüzde aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda standartlaştırılmamış boyut ve özel tasarım var. Küçük banyo alanları için Japon küvetler fikri, kullanıcıyı minimum bir alanda maksimum konforla meşgul etmektir.

İlk olarak, Japon küvetini kimin kullanacağını düşünmek önemlidir. Ve bu size Japon küvetinin boyutu ve kullanıcıları için işlev açısından bir fikir bırakacaktır.

Akrilik Japon küvetli küçük üst katta banyoBoyutlar

Genel bir kural olarak, satın almadan önce bir Japon küvetinde rahat edeceğinizi denemek ve onaylamak son derece önemlidir.

Çok dar bir banyo alanına sıkışıp kalmanız durumunda, doğal olarak oldukça dar olan Japon banyo küvetlerini kontrol etmeye meyilli olabilirsiniz. Genel bir kural olarak, genişliği 32 inçten daha az olan herhangi bir Japon banyosu rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir banyo için uygun değildir. Elbette, size konfor ve esneklik sağlayacak 32 inç genişliğinde bir Japon daldırma küvetine gidin.

Ulusal Mutfak ve Banyo Birliği’ne göre, 30-32 inç genişliğe karşı 60 inç uzunluk, Japon daldırma küvetlerinin minimum boyutudur.[ It is important to remember these are exterior dimensions]

Yerleşim

Paslanmaz çelik Japon tarzı küvet ve çanak lavabolar

Japon küvetiniz kare şekilli bir tasarımsa, dar alanlar için özel olarak tasarlanmış bir köşe küveti düşünebilirsiniz. Bunlar, mekanı akıllıca ayıran şık ve spa benzeri. Köşe küvetler, piyasada yerleşik küvetler veya boş banyo alanınızın birkaç inçlik ekstra bir kısmını ekleyen ayrı bir yüzeye monte edilmesi gereken ek parçalar halinde mevcuttur.

Ayaklı küvetler, dar alanlar için başka bir kullanışlı çözümdür. Ayaklı küvetler daha az görsel alan kaplar ve banyo alanı içinde yüzerken görünür. Bu küvetler çok esnektir ancak pahalıdır. Asya usulü küvetler, uzun ve dinlendirici banyoları sevenler içindir.

Asya tarzı küvetlerin daha az su kullandığı ve bu da daha az ayak izi ile sonuçlandığı bilinmektedir. “Ofuro”, banyo yapanların sıcak suya dalmasına izin veren bir koltuk eşliğinde derin küvetin popüler Japon geleneğidir. Günümüzde Japon küvetler paslanmaz çelik, ahşap, seramik, betondan akriliğe kadar çeşitli malzemelerden üretilmektedir. Bunlar ya bağımsız olarak ya da bir platform üzerinde ek olarak yapılandırılmıştır.

[expand title=”Show Image Sources” swaptitle=”Hide Image Sources”]
(1) Flickr’dan jhritz (Creative Commons Lisansı)
(2) Wikipedia’dan BradBeattie (Creative Commons Lisansı)
[/expand]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir