Kanepe Nasıl Ölçülür İç Tasarım Rehberi

İç tasarımınız için bir kanepenin nasıl ölçüleceğine ilişkin kılavuzumuza hoş geldiniz.İki kanepe ve çini şömineli çağdaş oturma odası

Kanepe, temel parça olup, ev dekorasyonunda bir mihenk taşı haline gelmiştir. En çok kullanılan mobilya parçası ve odadaki en rahat noktalardan biri – misafirleri ağırladığınız yerdir, çocuklarınızın zamanlarının çoğunu geçirdiği yerdir ve evcil hayvanınız varsa, büyük olasılıkla bölgesel bir alan olacaktır. kendi içinde.

Kanepe ayrıca kişisel şık izleniminizi yansıtır ve odanın yanı sıra evinizin dekoratif bir tarzını önerir. Sadece oturma odasında değil, evinizin diğer odalarında kanepe bulundurmak sadece konfor ve rahatlık sağlamayı amaçlamıyor; aynı zamanda ekstra depolama alanı sunarak işlevsellik ve pratiklik gibi.

Mükemmel tasarımı ve kanepe stilini bulduğunuzda, seçtiğiniz kanepenin alanınıza sığacağını ve diğer mobilyalarınızla aynı ölçekte olmasını sağlamanız gerekir. Kanepe ölçüleri alınırken dikkat edilmesi gereken ve esas olan ölçüler vardır. Bu yazıda hangi boyutlara ihtiyacınız olduğunu ve koltuğunuzu nasıl ölçeceğinizi açıklayacağız.

Kanepe İçin Uygun Ölçüm Yöntemi

Bir kanepe nasıl ölçülürKoltuk Genişliğinin Ölçülmesi

Bir kanepeyi ölçtüğünüzde, koltuğun en geniş kısmı burası olduğundan, koldan kola genişliği belirleyin. Koltuğunuzun kol dayanağında kollar yuvarlanmışsa, kolun en geniş kısmından diğer kola kadar ölçün. Standart boyutlu bir kanepe, genellikle 6 ila 8 fit uzunluğunda bir genişliğe ve standart bir çift kişilik koltuk genellikle 4 ila 6 fit uzunluğa sahiptir. Kanepe kolu stilleri hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

Koltuk Yüksekliğinin Ölçülmesi

Kanepenin yüksekliği için ölçü alırken, koltuk arkalığının en yüksek noktasını ölçün. Deve sırtlı kanepe için, zemine en yüksek nokta olan koltuk arkalığının ortasından ölçtüğünüzden emin olun.

Koltuk Derinliğinin Ölçülmesi

Alınması gereken en önemli ölçülerden biri de kanepenin derinliğidir. Koltuğun dışından veya ön kenarından arkaya kadar ölçün. Yanlardan ölçmek en iyisi olacaktır. Standart boyuttaki kanepenin derinliği genellikle 32 ila 40 inç iken, iki kişilik bir kanepe 28 ila 30 inç derinliğindedir.

Koltuk Genişliğinin Ölçülmesi

Kanepenin oturma genişliğini ölçerken, kolçaklar arasındaki mesafenin olduğuna dikkat edin. Yani oturma alanının bir tarafının diğer tarafına olan ölçümünü almanız gerekiyor. Kolsuz koltuk için koltuk genişliği, koltuğun uzunluğuna karşılık gelir.

Koltuk Yüksekliğinin Ölçülmesi

Kanepenin oturma yüksekliği için ölçü alırken, yerden koltuk minderinin üst kenarına kadar ölçün.

Koltuk Derinliğinin Ölçülmesi

Kanepenin oturma derinliğini elde etmek için koltuk minderinin ön kenarından sırt minderinin başladığı noktaya kadar ölçüm yapın.

Seksiyonel Kanepe Nasıl Ölçülür

Alanınıza mükemmel uyumu bulmak için seçebileceğiniz üç boyutta seksiyonel kanepe vardır.

• Genellikle L şeklinde olan ve iki kanepe veya bir çift kişilik koltuk ve şezlong kombinasyonuna sahip küçük iki parçalı seksiyonel kanepe. Şezlonglu bir bölümlü kanepe, ortalama 195 ila 215 inç uzunluğa ve ortalama 37 ila 40 inç derinliğe sahiptir.

• Genellikle U şeklinde olan ve bir kanepe, çift kişilik koltuk ve şezlong kombinasyonuna sahip orta boy üç parçalı seksiyonel kanepe. Üç kişilik bir bölümlü kanepenin ortalama uzunluğu, ortalama toplam derinliği 70 inç olan 78 ila 88 inçtir.

• Genellikle dört parçalı / beş parçalı ve altı parçalı oturma yeri olan büyük bölmeli kanepe. Eşit kenarlı beş parçalı bir koltuk bölmeli kanepenin ortalama boyutu 95 x 95 inçtir.

Kama uzunluğuna sahip kesitsel bir kanepeyi ölçerken, en soldaki arka bacak ile en sağdaki arka bacak arasındaki mesafeyi ölçün. Derinliği ölçerken, ön kenardan kesitin arka tarafına doğru başlayın.

Bir Kanepenin / Seksiyonelinin Uygun Olduğunu Nasıl Anlarım?

Tuğla çatı katı oturma odasında dilimli kanepe

Kanepenizin veya seksiyonel koltuğunuzun sığacağından emin olmak için, kanepenizin veya seksiyonelinizin yerleştirilmesini istediğiniz odanın yüksekliğini, uzunluğunu ve genişliğini de not ederek yaşam alanınızın boyutunu ölçmeniz gerekir.

Ön kapı, koridorlar ve merdivenler gibi tüm geçitlerin ölçülerini göz önünde bulundurun. Kanepeniz veya seksiyoneliniz bir pencerenin önüne yerleştirilecekse, kanepenizin pencere pervazından daha yüksek olmadığından emin olarak yerden pencere yüksekliğini ölçün.

Kanepe Örtüsü Nasıl Ölçülür?

Kanepe örtüsünü ölçün

Eski bir döşeme desenini güncellemek ve örtmek istediğinizde veya sadece kanepenizi korumak istediğinizde, en kolay yol bir örtü veya kanepe örtüsü koymaktır. Kanepe kılıfınızın tam olarak oturduğundan emin olmanıza ve ölçmenize yardımcı olacak birkaç ipucu vereceğiz.

Kapak Uzunluğunu Ölçün

Kanepe kılıfının en uzun uzunluğunu belirlemek için koltuğunuzu bir kolun dışından diğer kolun dışına doğru ölçün.

Koltuk Minderini Ölçün

Koltuğun bir tarafından diğer tarafına kadar olan uzunluğu en geniş kısmında ölçtüğünüzden emin olarak ölçün. Koltuk kol dayanağının hemen altında minder derinliğini ölçün.

Kanepe Genişliğini Ölçün

Kanepe kolunun ön ve dış kenarlarından başlayarak dış kenarı ve derinliği ölçün; arka köşeye ve kanepenin arkasına doğru devam ediyor. Karşı koltuk kolunun ön ve dış kenarında ölçüm yaparak ölçümünüzü tamamlayın.

Yastık Yüksekliğini Ölçün

Koltuk minderinin yüksekliğini belirlemek için koltuk minderinin üst kısmına kadar yerden ölçülerek minder koltuğunun yükseklik ölçümlerini alın.

Tam Kanepe Yüksekliğini Ölçün

Kanepeyi yerden üst arka kenara kadar ölçün.

Daha fazla ilgili tasarım fikirleri için koltuk kumaşları galerimize göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir