Kasık Tonoz Tavan nedir?

Kasık tonoz tavanlı katedral iç.

Kasık tonoz tavanı, sıralı bir dizi kasık tonozdur. Kasık tonoz, bir odadaki tavan veya örtü için kemerli destektir. Bu destekler tipik olarak taş veya tuğladan yapılır. Bir inşaatçı, kasık tonozlarını tekrarlayarak uzun dikdörtgen bir koridor üzerinde bir tavan oluşturabilir. Tavan gerektiren koridor veya alan ne kadar uzunsa, alanı kaplamak için daha fazla kasık tonoz gerekir.

İnşaatçılar, yarım daire şeklinde olan ve genellikle beşik tonoz olarak adlandırılan iki tonoz yaparak bir kasık tonoz inşa ederler. Namlu tonozlarını geçerek dik açılarla kesişirler. Kavisli tavanlarla kesiştikleri zaman oluşturdukları kenarlardan dolayı kasık tonoz olarak adlandırılırlar. Bazen kasık tonozlarının kemerleri sivri uçludur ve yuvarlak değildir.

Bir kasık tonozu düşünürken, bir kare oluşturmak için dik açılarda buluşan iki beşik tonoz hayal edin. Size ortada buluşmak üzere kıvrılan dört yüzey olarak görünecektir. Yüzeyler birleştiğinde, yük taşıyıcıyı dört köşeye yerleştiren dört nervür oluşturur. Daha karmaşık kasık kemeri, diğer yapıların çoğundan daha güçlüdür çünkü kasık kemeri doğrudan gerilimi kaldırabilir.

Tarih

Kasık tonoz tavanına sahip Maulbronn Manastırı.

Romalılar ilk önce geniş genişliğe sahip birçok farklı yapıda kullanmak için bir kasık tonoz yarattı. Romalıların kasık tonoz tavanların kullanımından yararlandıkları düşünülmektedir. İlk kasık tonoz Avrupa’da, büyük olasılıkla MÖ 223 civarında Yunanistan’da inşa edildi. Bundan sonra, taş bir şekilde geri gelene kadar kimse kasık tonozlu tavanların çoğunu görmedi. Daha sonra kasık tonoz tavanları, Orta Çağ’da kilise mimarisinde en yaygın olarak kullanılan hale geldi. Bu tür bir yapı, tavanı desteklemek için büyük duvar yapıları oluşturmak zorunda kalmadan dayanıklılığı nedeniyle yaygın olarak kullanıldı. Ayrıca her taraftan ışık gelmesini sağlayarak aydınlatma sağlar. Bu tür bir yapı, diğer namlu tipi tonoz tavanlara göre malzeme ve işçilikten tasarruf sağlar. MS 1050 civarında tavanlar normal tonozlu tavandan tonoz kasıklarına daha düzenli hareket etmeye başladı.

Düşünceler

Kasık tonoz tavanına sahip St. Andre Katedrali.

Unutulmaması gereken bir nokta, kasık tonoz tavanları daha güçlü ve potansiyel olarak daha uygun fiyatlı olsa da, zorlayıcı ve inşa edilmesi zordur. Geometrik formu doğru bir şekilde yerleştirmek zor olabilir. Sonuç olarak, daha Gotik tip mimaride daha kolay bulunmaya başladı.

Kasık tonozlu tavan oluşturmanın getirdiği zorluklara rağmen, bu tip tavan hala 20’si yüzyılda sağlam ve ekonomik tavanlar sağlamak. Kasık tonoz tavanı sağlam olmasının yanı sıra dekoratiftir ve bu nedenle konutlarda kullanılır. Tavan ne kadar büyükse, kasık tonoz tavanı inşa etmenin maliyeti o kadar artar. Bazı durumlarda, genel müteahhitler, daha deneyimli bir inşaatçı işe almak yerine kendileri için bu tür tavanları yaratmayı kendileri üstlenmiştir.

İlgili Makaleler: 50 Muhteşem Kasık Tonoz Tavan Fikirleri (Fotoğraflar) | Kasık Tonoz Stili Tavanlı 20 Mutfak (Fotoğraf) | Evinize Uygun 12 Tavan Tipi | 101 Tavan Tasarım Fikirleri (Resimler)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir