Koltuk Kol Stilleri

Aşağıda, iç tasarımınız için en iyi türü bulmanıza yardımcı olmak için koltuk kolu stilleri kılavuzumuzu paylaşıyoruz.Kanepeli oturma odası ve tavanda suni ahşap kirişler

Kanepeler, çoğu insanın oturma odalarında tuttuğu bir şeydir. Oturmak için rahat bir yer sunar ve birden fazla yolcu için bol miktarda oturma yeri sunar. Yine de birçok farklı kanepe türü vardır ve kişisel tarzınıza uygun bir seçim bulmak için bu farklı seçenekleri dikkatlice düşünmeniz gerekir.

Koltuk Kolları Çeşitleri

Panel kol sandalye stiliPanel

Bir kanepeye önden baktığınızda bazen kolun ortada daha küçük, benzer bir tasarıma sahip olduğunu fark edeceksiniz. Bu, genellikle panel olarak adlandırılan şeydir. Bunlar, panelin etrafında ek süsleme için fırsat yaratır.

Dantelli kol stiliDantelli

Dantelli koltuk kolları, dantelli tasarım kumaş katlamanın içinde iken kolun kendisi yukarı gelip yuvarlanan bir tür rulo koltuk koludur.

Dantelli desenler kolda neredeyse fırfırlar oluşturur. Bunlar, tasarıma bağlı olarak oldukça tekdüze veya oldukça düzensiz olabilir.

Çorap kol sandalye stiliÇorap

Yuvarlanmış koltuk kollarının birçok farklı stil seçeneği vardır. Bunları pileli, kıvrımlı, panelli ve daha fazlasıyla satın alabilirsiniz.

Ancak ekstra bir tasarım seçmenize gerek yok. Ekstra kıvrımları veya özellikleri olmayan basit bir kıvrık kol istiyorsanız, basit bir çorap kolunu tercih edin.

Pileli koltuk tarzıPileli

Pileli kollar, bir başka rulo koltuk koludur. Böylelikle kol yukarı kalkar ve açılır. Pileli tanım, kumaşın katlanma şeklini ifade eder. Kanepenin önüne baktığınızda kolların kıvrımları veya kıvrımları vardır.

Ped kanepe kolu stiliPed

Esasen, bir ped kolu, yuvarlanmış bir kolun iki katına çıkarılmış bir versiyonudur. Önden bakıldığında, bu kolların yuvarlanmış kollara benzediğini, ancak ortada ek bir panel olduğunu fark edeceksiniz.

Bu abartılı tasarım, kanepeye rahatlık katmak için ek dolgu sağlar.

Eyer kanepe kol stiliSele

Eyer kolları, at gibi binici bir hayvanın üzerindeki eyere benzer bir görünüme sahip oldukları için adını alır.

Kanepeden uzaklaşmaktansa, bu kollar genellikle koldaki ekstra dolgu sayesinde sadece hafifçe çıkıntı yapar. Çok rahatlar, özellikle de koltuk uykusu hayranıysanız.

Kanepe kolu stilini takip edinIzlemek

Bir izleme kolu (veya düz kol), bir koltukta alçak, düz bir koldur. Bu, koltuktaki bir kolun geleneksel varlığını modern bir dokunuşla harmanlıyor.

Daha küçük evlerde ve dairelerde de aranır çünkü kanepenin kapladığı alanı azaltır ve alanı açar.

Modern İngiliz kanepe koltuk tarzıModern İngilizce

Modern İngiliz koltuk kolları, palet kollarından ilham alır ancak tasarımı biraz yumuşatır.

Düşük, keskin açılar yerine, biraz daha yükseğe çıkma ve biraz daha kıvrılma eğilimindedirler. Bu, sağladıkları davetkar atmosferi azaltmadan kapladıkları alanı yoğunlaştırır.

Anahtar kanepe kol sandalye stiliAnahtar

Key koltuk kolları, kapladıkları alan miktarı kadar şık çizgileri ve minimalistleri ile çok modern bir tasarım seçeneğidir. Direkt olarak kanepeden çıkarlar.

Bununla birlikte, kıvrık bir kol koltuğunun sağladığı gibi hafif bir bükülme yerine keskin açılara güvenirler.

Barınak kanepe kol sandalye stiliBarınak

Barınak kolları, oturan kişiyi beşikte tutma eğiliminde olduklarından rahatlıkları için övülür. Yumuşak bir açıyla kanepeden çıkarlar ve çıkarlar.

Bu nedenle, bir palet veya anahtar kolundan daha yumuşak bir görünüm sunarlar ancak geleneksel bir yuvarlanmış koldan daha az yer kaplarlar.

Modern Smokin kanepe kol stiliModern Smokin

Modern smokin kanepeler, çağdaş ve benzersiz bir tasarım sunar. Çoğu zaman kanepeler, koltuk arkalığı, kollar ve minderler gibi görsel olarak ayrılmış parçalar halindedir.

Modern smokin tasarımı, kanepenin tüm kollarını ve arkasını açılı veya hafif eğimli tek bir temiz parça için bir araya getiriyor.

Modern kaydırma kanepe kolu stiliModern Kaydırma

Modern bir kaydırma kolu, bir palet kolu tasarımına yakındır. Fark, kol aşağı döndüğünde kenarda yatmaktadır.

Bir palet kolu keskin bir eğime sahipken, modern bir kaydırma kolu aşağı doğru kıvrılır. Bu davetkar ve sıcaktır ancak fazla yer kaplamaz.

Modern Eğim

Birçok koltuk kolu stili doğrudan kanepeden belirli bir açıyla çıkar. Kollar ve sırt gibi koltuğun bölümleri arasında genellikle net bir ayrım görürsünüz. Modern eğimli kollar arkadan uzanır, kanepenin tam yüksekliğinden aşağı doğru eğimli ve rahat bir kola dönüşür.

Çivili kol sandalye stili ile parçaÇivilerle İzleyin

Daha önce palet kolu stilinden bahsetmiştik. Bu, kolun kenarlarına yakın bir yere çivilerin eklenmesine sahiptir ve ona özel bir görünüm kazandırır.

Çivili bir palet kolu, tasarıma geleneksel bir his verir.

Paris kulübü kol sandalye stiliParis Kulübü

Paris club koltuk kolları, deri koltuklarda ve sahte kuzenlerinde yaygındır, ancak herhangi bir kanepe malzemesi tipinde bulunabilirler.

Bu kollar yukarı kalkar, ancak yana doğru açılmaz veya açılmaz. Bir panele sahip olabilirler veya ek tasarımlar olmadan sadece şekle sahip olabilirler.

Koltuk Kol Stilleri İnfografik

Koltuk Kol Stilleri

Daha fazla ilgili fikir için koltuk renkleri tasarım galerimize göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir