Kontrplak Merdivenler Nasıl Boyanır veya Lekelenir

Son zamanlarda merdivenlerinizden halıları çıkardıysanız, altında neredeyse kesinlikle kontrplak bulmuşsunuzdur – ve ne kadar sıkıcı bir göze batan şey! Merdivenlerinizi yeni halının arkasına saklamak istemiyorsanız, çekiciliğini artırmak için onları boyayıp boyayabileceğinizi merak edebilirsiniz. Kontrplak merdivenleri boyamak veya lekelemek için adımları bir araya getirdik, böylece bu DIY projesine hazırlanıp tamamlayabilirsiniz.

Kontrplak merdivenlerin boyanması çok kolaydır. Aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

  1. Merdivenleri hazırlayın.
  2. Bir kat astar uygulayın.
  3. Boya.
  4. Mühür.

Boyama aynı zamanda yönetilebilir bir DIY işlemidir, ancak iyi bir elektrikli zımpara isteyeceksiniz.

  1. İlk önce zımparalayarak hazırlayın.
  2. Bir ahşap saç kremi uygulayın.
  3. Leke.
  4. Merdivenleri kapatın (ve daha fazla zımparalayın).

Bir boya fırçası elinize almadan önce özel proje talimatları, araçlar ve bilmeniz gereken diğer her şey için okumaya devam edin. Bu kılavuzla, estetik açıdan çekici bir merdiven oluşturma yolunda ilerleyeceksiniz.

Bitmemiş bir merdivene yerleştirilmiş krem ​​boya ile bir boyama tepsisi, Kontrplak Merdivenler Nasıl Boyanır veya Lekelenir? [4 Steps]

Boyamanız Gerekenler

Kontrplak merdivenleri boyamak için bir ahşap dolguya ihtiyacınız olacak:

Amazon’da Donald Durhams 4 Pound Rockhard Su Macunu görmek için buraya tıklayın.

Basit bir astar:

Amazon’da KILZ 2 Multi-Surface Stain Blocking Interior / Foreign Latex Primer / Sealer, beyaz, 1 galon görmek için buraya tıklayın.

İsterseniz, merdivenlerde daha fazla tutuş sağlamak için boyaya kum katkısı karıştırabilirsiniz:

Seal Krete Clear-Grip Kaymaz Kum Katkı Maddesini Amazon’da görmek için buraya tıklayın.

Ve son olarak, kaliteli su bazlı bir poliüretan, örneğin:

Amazon’da Rust-Oleum Varathane Galon Parlak Su Bazlı Elmas Zemin Kaplama’yı görmek için buraya tıklayın.

Kontrplak Merdivenlerde Ne Tür Boya Kullanıyorsunuz?

Merdivenler çok fazla yıpranır ve bu nedenle herhangi bir boya işe yaramaz. Zemin kullanımı için pazarlanan akrilik bir lateks boya seçin. Bu, merdivenlerinizin maruz kaldığı her türlü suistimale dayanabilecek dayanıklı, dayanıklı bir boya seçmenizi garanti edecektir. Yedi renkte mevcut olan bu INSL-X Tough Shield Zemin boyası iyi bir seçimdir.

Amazon’da INSL-X Sert Kalkan Zemin ve Veranda Kaplama Boyası, 1 galon, eyer kahvesi görmek için buraya tıklayın.

Kontrplak Merdivenler Nasıl Boyanır

1. Hazırlık

Boyamaya başlamadan önce merdivenlerin doğru durumda olduğundan emin olmalısın. Çıplak merdivenlerle başlayın; merdivenler şu anda kapalıysa veya zımba veya çivi temizleme konusunda tavsiyeye ihtiyacınız varsa, Merdivenlerden Halı Nasıl Çıkarılır başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Ardından çalışma alanını hazırlayın. Boyanmasını istemediğiniz alanların üzerine bantlayın ve gerektiğinde zemini korumak için aşağı bezler serin. Başladığınızda, havalandırma için pencereleri açın.

Merdivenler temizlendikten sonra, üreticinin talimatlarına göre tüm boşlukları veya çatlakları ahşap macununla doldur. Macunun kurumasına izin verin, ardından her adımı gerektiği gibi zımparalayın. Sonra, iyice temizleyin – artık tozun geride kalmasını ve nihayetinde güzel yeni boya işinizde kurumasını istemezsiniz.

2. Prime

Sentetik kıllı bir fırça kullanarak astarı uygulayın. Üst merdivenden başlayın ve aşağı doğru ilerleyin. Merdivenlerin kenarları boyunca, sonra ortaya doğru fırçalayın. Temiz ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için merdiven boyunca hareket ederken fırça darbelerini hafifçe üst üste getirin. Astarın iyice kurumasına izin verin.

3. Boya

Boyama, esasen astarla aynıdır. En iyi sonuçlar için aynı yöntemi izleyin. Boyayı nispeten ince bir kat halinde uygulayın ve eşit kalması için daha sık ekleyin. Yine boyanın iyice kurumasına izin verin.

Evinin kontrplak merdivenlerini boyayan bir adam

Lekelemeniz Gerekenler

Kontrplak merdivenleri boyamak için, her ikisi de yukarıda önerilen ahşap dolguya ve poliüretan kaplamaya ihtiyacınız olacak.

Bu proje için bir ahşap saç kremi de gerekli olacaktır. En iyi sonucu elde etmek için ahşaba şu şekilde işlem yaptığınızdan emin olun:

Amazon’da Minwax Su Bazlı Pre-Stain Wood Conditioner’ı görmek için buraya tıklayın.

Ve son olarak, ressamlar aşağıdaki gibi kumaşları yapıştırırlar:

Amazon’da Stead & Fast 15’li Painters Tack Cloth, 18 ″ x36 görmek için buraya tıklayın.

Kontrplak Merdivenlerde Ne Tür Leke Kullanıyorsunuz?

Su bazlı bir leke, kontrplak merdivenler için en iyi seçimdir. Su bazlı lekeler, yağ bazlı emsallerine göre daha az koku yaydığından, küçük çalışma alanları için daha iyi bir seçim yaparlar (merdivenler gibi). Ayrıca daha hızlı kururlar ve bu durumda, bu iyi bir şeydir – tüm zımparalama ve çoklu poliüretan katmanları, bu projenin birkaç gün süreceği anlamına gelir. Yağ bazlı lekelerle, bu bir haftaya daha yakın bir şeye uzayabilir!

Kontrplak lekeyi eşit olmayan bir şekilde emme eğilimindedir. Bu nedenle, bazı insanlar üzerinde çalışmak daha kolay olabilen jel lekesi kullanmayı tercih ederler. Ancak jel lekelerinin kuruması su bazlı lekelere göre daha uzun sürer. Ayrıca, (merdivenlerde bol olan) köşelerde düzensiz çıkabilirler. Bu nedenle, çoğu kişi normal bir lekeye yapışmayı ve basitçe iyi zımparalamayı ve bir ahşap saç kremi ile ön işlemden geçirmeyi en iyi şekilde bulur.

Normal bir leke için Genel Cilaları deneyin (İlde gösterilmiştir, 18 renk mevcuttur):

Amazon’da General Finishes Waterbased Wood Stain’i görmek için buraya tıklayın.

Kontrplak Merdivenler Nasıl Boyanır

1. Hazırlık

Başlamak için merdivenlerin hazır olduğundan emin olun. Tahta macunu ile tüm boşlukları veya delikleri doldurun. (Not: Suyla karıştırmak yerine, doğru rengi elde etmek için macunu lekenizle karıştırın.) Merdivenlerdeki tırnakları çıkarın, leke istemediğiniz yerleri bantlayın ve genel olarak çalışma alanınızı hazırlayın.

Sonra, kumlayın ve kumlayın ve biraz daha zımparalayın. Bu iş için çok zor olduğu için kayış zımparası kullanmayın. Elde taşınan bir yörünge zımparası ve düşük kumlu zımpara kağıdı ile yüzeyi çıplak ağaca kadar zımparalayın. Daha sonra orta dereceli kum ve ardından yüksek kumlu zımpara kağıdı ile zımparalayın. İyice zımparalamak (ve zımpara makinesinin ulaşamayacağı noktaları elle zımparalamak) önemlidir; aksi takdirde leke eşit şekilde emilmez.

Ahşabı açmak ve lekeyi kabul etmek için hazırlamak için zımparalamanız gerekse de, çıplak kontrplak merdivenlerin ağır zımparalamaya ihtiyaç duymayabileceğini unutmayın (merdivenlerin mevcut durumu çok büyük bir değişkendir). Bu durumda dikkatli olmanız gerekir. Yine de zımparalama için bu adımların tümünü izlemek isteyecek olsanız da, kolay gidin ve çok fazla şey çıkarmaktan kaçının.

Zımparalamanın ardından iyice temizleyin. Tüm tozu nemli bir bezle ve ardından yapışkan bir bezle silin. Lekenizi mahveden tozla kalmak istemediğiniz için acele etmediğinizden emin olun. Devam etmeden önce ıslak merdivenlerin kurumasını bekleyin.

2. Durum

Saç kremini ahşaba uygulayın. Pek çok projede ahşabı önceden şartlandırmadan boyayabilirsiniz; kontrplak eşit olmayan bir şekilde lekelenme eğilimindedir ve lekenin tamamen emilmesi için saç kremine ihtiyaç duyar. Bolca uygulayın ve 15 dakika bekletin, ardından fazlalıkları tüy bırakmayan bir bezle silin.

3. Leke

Bir sünger veya tüy bırakmayan bir bez kullanarak lekeyi uygulayın. Lekeyi merdiven boyunca eşit bir şekilde silerek hızlı çalışın. Bezi lekeyle ıslatmayın – iyice sıkın ve her seferinde biraz uygulayın. Çok fazlası, havuzlamaya ve sonuç olarak düzensiz bir lekeye neden olur. 5-15 dakika arasında lekenin herhangi bir yerde emilmesine izin verin (tercihinize ve nihai ürünü ne kadar koyu olmasını istediğinize göre ayarlayın). Ardından fazla lekeyi yeni bir bezle silin. Son olarak kurumasına izin verin.

Boyalı ve lekeli merdivenleri kapatmanız gerekiyor mu?

Evinin ikinci katındaki parke zemine poliüretan boyayan bir ressam

İster boyalı ister lekeli merdivenleri birkaç kat su bazlı poliüretan ile kapatmanız gerekecek. Bu, çalışmanızı koruyan ve merdivenlerin güzel görünmesini sağlayan sağlam bir yüzey yaratacaktır.

Cilayı uygulamak, sürecin en uzun aşamasıdır. İlk olarak, sentetik bir fırça ile merdiven boyunca hareket ederek cilayı uygulayacaksınız. Bitişi uzun vuruşlarla, tek yönde hareket ettirin (gren yönü). İnce bir kat uygulayın ve gerektiği kadar ekleyin. Merdiveni kaplayana kadar her yeni fırça darbesini bir öncekiyle hafifçe üst üste getirin. Damlaların üzerine geri fırçalayın. Tüm merdivenler için tekrarlayın.

Sonra, yüzey kuruduktan sonra ince zımpara kağıdı (yaklaşık 200 tane) ile zımparalayın. Zımparaladığınızda toz oluşturmalıdır. Zımparalama sırasında çıkan poliüretan biraz yapışkan ise yeterince kuru değildir ve daha uzun süre beklemesi gerekir. Yapışkan bir bezle iyice temizleyin.

Son olarak, gerektiği kadar çok kat için tekrarlayın. Poliüretan ekleyin, kurumasını bekleyin ve zımparalayın. Son katı zımparalamayın. Üç kat, en yüksek trafik alanları için bile iyi ve dayanıklı bir merdiven örtüsü sağlayacaktır. Bununla birlikte, elde etmeyi umduğunuz istenen görünüm, bir veya iki kat daha alabilir.

Merdivenlerde Boya ve Lekenin Kuruması Ne Kadar Sürer?

Kurutma süresi ile ilgili olarak üreticinin talimatlarını kontrol edin. Bununla birlikte, leke genellikle ikinci katın uygulanabilmesi için 4-12 saat arasında bir zaman alır. Yapıştırma işlemine geçmeden önce lekenin tamamen kuruması için en az 24 saat bekleyin. Boya 4 saat kurumaya bırakılmalıdır (veya üreticinin belirttiği şekilde).

Su bazlı poliüretanın kuruması yaklaşık 6 saat sürer ve bir sonraki kat için zımparaladığınızda kuru olup olmadığını anlayabilirsiniz (unutmayın, toz oluşturursa kuru olur). Son kattan sonra, poliüretan son katın kullanmadan önce 24 saat kurumasını bekleyin. Finişin sertleşmesi veya tamamen sertleşmesi 30 gün kadar sürebilir, bu nedenle ilk ay merdivenlerinize nazik davranın ve merdivenlere herhangi bir nesne koymaktan kaçının.

Bu proje süresince merdivenleri kapalı bırakamazsanız, bazı insanlar bunun yerine her merdiveni yapacak. Bu set kuruduktan sonra merdivenlerin geri kalanında çalışacaklar. Bu, “devam eden” merdivenler arasındaki merdivenleri atlayarak her zaman merdivenlerden yukarı ve aşağı gidebileceğiniz anlamına gelir. Çalışma alanınızda kir ve toz sürüklenebileceğinden, trafiği olabildiğince sınırlandırmak yine de en iyisidir.

Bitmemiş bir kontrplak üzerine yerleştirilmiş bir boya fırçalı bir boyama tepsisi

Boyamadan Önce Neden Merdivenleri Astarlamalısınız?

Astarlama, merdivenleri boyarken önemli bir adımdır. Bunu atlayarak biraz zaman kazanabileceğiniz gibi görünse de, merdivenlerinizi beklenenden daha kısa sürede yeniden yapmanız gerektiğinde bu sonuçta daha fazla zamana mal olacaktır. Merdivenler, astarı atlamak için çok fazla trafik alır ve aşınır.

İyi bir astar tabakası olmadan boya da yapışmaz ve zamanından önce pul pul dökülmeye başlar. Bu, bir kez yapılması ve doğru yapılması gereken projelerden biridir çünkü kimse sık sık tekrarlamak istemez.

Özetle

Düz kontrplak merdivenlere boyayarak veya boyayarak göze hitap etmek oldukça kolay bir DIY projesidir, ancak tüm farklı adımların katmanlı kuruma süreleri nedeniyle sabır gerektirir. Hazırlık, astarlama veya şartlandırma, boyama veya boyama ve son olarak, sızdırmazlık, ortalama bir ev sahibi tarafından biraz zaman ve birkaç aletle yapılabilir. Zaman ayırın, acele etmeyin ve yeniden dekore ederken eğlenin!

Daha fazla okumak için şunu deneyin:

Halıdan Pas Lekesi Nasıl Çıkarılır

Eviniz için 27 SOĞUK şey [Some are downright IRRESISTIBLE!]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir