Küçük Bir Mutfağı En Üst Düzeye Çıkarma, Küçük Mutfak Tasarım Fikirleri

Belki de en zorlu iç tasarım sorunlarından biri küçük bir mutfak tasarlamaktır. Özellikle kadınların bütün aile için yemek pişirirken orada çok zaman geçirdiklerini aklımızda tutarsak. Bu, tüm mutfak araçlarını düzenlemek için alana ihtiyaç duydukları anlamına gelir; bu, odanın kendisi için yeterli alan sunmadığında biraz zor olabilir ve bu yüzden küçük mutfak tasarım fikirlerine ihtiyacımız var. Küçük bir mutfak tasarlamak, daha büyük görünmesi için akıllıca püf noktaları çıkarmanız gerektiği anlamına gelir. İşte kullanmanız gereken küçük mutfak fikirlerinden bazıları küçük bir mutfağı büyütmek. Bu küçük mutfak fikirlerinden bazılarını denemenizi ve mutfağınızda yer saklama eksikliği ile ilgili sorunları sonsuza dek çözmenizi öneririz.

1. Çift Taraflı Mutfak Adalarını Kullanın

Küçük mutfakları olan insanlar mekanı olabildiğince kullanmaya çalışırlar. Bu yüzden genellikle bir mutfak adası mutfak ve yemek odası arasındaki boş alanda (veya küçük dairelerde oturma odası). Ancak bazen adalarda depolanan eşyalar, her zaman olduğu gibi boyutları çok derin olan adaların arkasında kolayca kaybolabilir. İşte küçük mutfak tasarım fikirlerinden ilk fikir. Her iki taraftan da açılan ada dolaplarını kullanabileceğinizi önlemek için, yardımcı programlarınızı daha kolay erişilebilecek bir yerde saklayabilirsiniz ve onları aradığınızda gömülmezler. Bu, günümüzde birçok tasarımcının kullandığı en iyi küçük mutfak depolama fikirlerinden biridir.

küçük mutfak fikirleri

kaynak

2. Açık ve Koyu Tonlarla Deneyin

Renkler, küçük bir mutfağı daha büyük göstermenize de yardımcı olabilir. İç mimarlar size kullanmanızı tavsiye etmeyecek küçük mutfaklarda koyu gölgeler alanı daha da kısaltmamak için. Ancak, optik efektler oluşturmak ve küçük alanı büyütmek için açık ve koyu renklerin kontrastını kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederler. Koyu renkli dolapları kullanabilir veya büyük görünen küçük bir mutfağın aynı etkisini yaratmak için beyaz dolapların arkasındaki duvar için koyu gri kullanabilirsiniz.

3. Sayaç Derinliği Üst Kısımları Düşünün

Günümüzde mutfak tasarımcılarının kullandığı en büyük trendlerden biri, geleneksel 12 ila 15 inç üst dolap boyutlarını değiştirmektir. Bunun yerine mutfak dolapları iki seviyeye ayrılmıştır, böylece göz hizasındaki ilk dolaplar bu boyutları korurken, üst olanlar daha da derin olur. Bu şekilde üst dolaplar buzdolabıyla aynı hizada olur ve düzenli bir görünüm ve bol depolama alanı yaratır. Yukarıdaki derin mutfak dolaplarına sahip bu küçük mutfak dolabı fikirleri, küçük mutfaklarda ekstra depolama alanı oluşturmak için mükemmel bir püf noktasıdır ve bu, yararlı bulabileceğiniz harika bir küçük mutfak depolama fikridir. Daha az kullanılan öğeleri ve yardımcı programları burada saklayabilirsiniz çünkü bunlar çok yüksektir ve kullanım için o kadar pratik değildir.

küçük mutfak dolabı fikirleri

kaynak

4. Açık Raflar, Havalı Küçük Mutfak Tasarım Fikri

Küçük bir mutfakta fazladan saklama alanı yaratmanın bir başka popüler yolu, bir yarımadanın üzerinde açık raflar bırakmaktır. Mekanınıza modern bir görünüm kazandıracak ve ihtiyaç duyduğunuz her an eşyalarınızı düzenli ve elinizin altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Bu boş alan, bazı alçaltılmış ışıklar veya daha iyi bir seçenek olan açık raflar yerleştirmek için kullanılabilir. Bu yüzden mutfağınızı tasarlarken akıllıca yapın, bu harika küçük mutfak fikirlerini takip edin. Açık raflar, mutfak ile oturma odası arasındaki bazı duvarları yer açmak için yıktığınızda fikirleri yenileyen mükemmel bir küçük mutfaktır, ancak yine de aralarında bir bariyer oluşturmak istiyorsunuz.

küçük mutfak yenileme fikirleri

kaynak

5. Tavan Üstlerine Hoş Geldiniz

Daha derin üst-üst dolap fikrini seçmezseniz, yüksek sayalılar fikrini düşünebilirsiniz. Günümüz mutfak tasarımcıları, tezgahın üstündeki tüm boş alanı tavanlara kadar kullanmaya çalışıyor. Bu şekilde, başka bir şekilde kullanışsız kalacak alanı kullanırsınız ve daha az kullanılan eşyalar depolama alanına dönüştürürsünüz. Bu, bir bütçeyle ilgili en iyi küçük mutfak fikri olmayabilir, özellikle de tavandan tabana kadar olan üst kısımlar daha fazla malzemeye ihtiyaç duyduğundan ve mutfağınız için ilk önce planladığınızdan daha pahalıya mal olabilir.

6. Bazı Gizli Yer Deposunda Yer Değiştirin

Küçük bir mutfakta fazladan saklama alanı yaratmanın en popüler yolu muhtemelen bu değildir. Öncelikle bunu yapabilmek için evi inşa ederken planlamış olmalısınız. İkincisi, eşyaları zeminin altında tutmak pratik değil. Ancak mutfaktaki bazı evlerde, yer altında kullanabileceğiniz alanların saklandığı bazı evlerde bulabilirsiniz. Şarapları veya karanlık yerlerde saklanabilecek diğer eşyaları orada saklayabilirsiniz. Sonunda en iyisi, her şeyi “kutudan çıkar çıkmaz” bir şekilde saklayacağınızdır.

küçük mutfak depolama fikirleri

kaynak

7. Ayna Backsplashes Geçiş Etkisini Kullanın,

Beyaz dolapların arkasındaki koyu duvarlar, küçük mutfağınızı daha geniş göstermenin tek yolu değil. Yansıtılmış backsplashes küçük mutfağınızın daha derin görünmesini sağlamanın bir başka modern ve lüks yoludur. Yansıtıcı ayna yüzeyi, dolapların ötesinde derinlik yanılsaması yaratacaktır. Bu, birçok süpermarketin buzdolaplarında geçiş etkisi yaratmak için kullandığı bir numaradır. Mutfağınızda da kopyalayın.

küçük mutfak tasarım fikirleri

kaynak

8. İçeriye Giren Koltuklara Bahis

Yeterli alan olmayan yerlerde daha fazla alan yaratmak için bir odayı görsel olarak ikiye ayırabilirsiniz. Örneğin yemek pişirirken bir yüzeyi hazırlık istasyonu olarak kullanabilirsiniz veya aynı yüzey yemek yerken yemek masası olarak da kullanılabilir. Bu şekilde, iki işlevi olan bir öğeye ve iki farklı alanda ayrılmış bir odaya sahip olursunuz. Bu sorunu çözdükten sonra, onunla neredeyse hiç alakası olmayan başka bir problemi düşünebilirsiniz: gerçekten olması gerekenden çok fazla yer kaplayan büyük tabureler veya sandalyeler. Bunun yerine, hala rahat olan ve masanın veya yemek yüzeyinin altına tamamen sıkışan sırtı açık koltuklar kullanmalısınız.

bütçeye uygun küçük mutfak fikirleri

kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir