Kum beji rengi kodları kullanımları

Bej rengi: anlamı, psikolojisi, türleri, kodları, kullanımları

Bej  sarımsı açık kahverengidir. Bununla birlikte, beyaz bir taban üzerinde biraz sarı birleştirilerek de elde edilebilir.kum beji rengi , kum beji boya renkleri , filli boya renkleri kum beji , dyo kum beji rengi , boya renkleri kum beji , kum beji rengi filli boya , marshall kum beji kodu , filli boya kum beji rengi , iç cephe boya renkleri kum beji kodları, kullanımları ya da bir boyama işlemi olmadan ham yün rengi belirtmek için kullanılmıştır. Terim 1850 yılı civarında kum beji rengi kullanılmaya başlandı ve daha sonra dünyanın geri kalanında popüler oldu.Kum rengi paleti

Bej, çevrelediği renklere bağlı olarak hem soğuk hem de sıcak bir tonda görünebilir; Bunun nedeni kahverenginin verdiği sıcaklık hissi ve beyazın verdiği tazeliktir. Bu nedenle renk paleti içerisinde özgün bir renk olarak kabul edilir.

Ek olarak, çoğu kişi tarafından muhafazakar ve nötr bir renk olarak kabul edilir. Genellikle iki boyutlu sunumların arka planlarını doldurmak için kullanılır, böylece onu çevreleyen renge değil, istenen parçaya veya öğeye odaklanarak gözlemciye daha az dikkat dağıtmasına izin verir.

Bejin anlamı ve psikolojisi kum beji rengi

Genellikle bejin anlamı belirsizdir. Bu belirsizlik, uygulandığı yaklaşıma bağlı olarak ürettiği hem olumlu hem de olumsuz etkilerden kaynaklanmaktadır.Kum renginde dekore edilmiş rahat ve aydınlık salonlar

Bej kullanımının neden olduğu olumlu etkiler arasında aşağıdakiler vurgulanabilir:

  • Zarafet ve resmiyet iletir: haute couture giysilerinin yapımında veya dini eylemlerde kullanılır.
  • Denge ve maneviyatla ilişkilendirilir: meditasyon alanlarında kullanılır.
  • Nötr ve yumuşak tonu sayesinde sakinlik ve rahatlama hissi yaratırlar.

Öte yandan, pek çok olumsuz etkisi olmamasına rağmen, bej rengi genellikle can sıkıntısı veya zarafet eksikliği ile ilişkilendirilir. Bu nedenle dışa dönük karakterli, daha çarpıcı renkleri tercih etme eğiliminde olan kişiler tarafından fazla kullanılmaz.kum beji boya | Elpars Dekor

Bej psikolojisine gelince, sıcaklığı ve yumuşaklığı sayesinde genellikle huzur ve inzivaya yol açtığı söylenebilir. Ayrıca dikkat çekmeyen, sadeliği ve sadeliği davet eden bir renktir.

Genellikle bu rengi kıyafetlerinde veya evlerinin boşluklarında kullanma eğiliminde olan insanlar, biraz sıkıcı ve düşük riskli olsalar da içe dönük, dingin ve güvenilir olma eğilimindedirler.

Bej çeşitleri kum beji rengi

Bazıları aşağıda listelenen farklı ton türleri veya bej tonları vardır:

Elbette

Açık bej rengi, beyaz bir baz ve küçük bir açık sarı karışımından oluşur, karışıma ne kadar az sarı eklerseniz, bej o kadar açık olur. https://www.dekormimari.com/ic-dekorunuzda-bej-nasil-kullanilir/marshall-boya-renkleri-kum-beji-1/

  • Kodu : # e1c699

Karanlık

Koyu bej rengi, üç rengi birleştirerek elde edilir, üzerine biraz sarı ilave edilen beyaz bir taban ve koyulaştırmak için kahverengi kullanılır. Daha fazla kahverengi ekleyerek bej tonu koyulaşacaktır.

  • Kodu : # a9957b

Kum

Kum rengi, zarafet ve çok yönlülük özelliklerine sahip bir bej tonudur. Bunu başarmak için beyaz, sarı ve açık turuncu birleştirilir.

  • Kodu : # a9957b

Ekru

Fransızca’da ham olan ekru rengi, 20. yüzyılın ortalarında ağartma işlemine tabi tutulmamış kumaşlara atıfta bulunmak için kullanılan, biraz daha koyu bej tonudur.

  • Kodu : # c2b280

Bej nasıl yapılır?kum beji rengi

Bej rengin oluşturulması, kullanılacak malzeme ve ortamın yanı sıra kullanılan renk sistemine bağlı olarak değişir. Ayrıca, bu rengi yaparken elde edilebilecek farklı ton türleri vardır.

Her durumda, aşağıda farklı malzemeler kullanılarak bej elde etmek için kullanılan bazı renk kombinasyonları veya teknikler yer almaktadır.

Resimler

Boya söz konusu olduğunda, bej rengi elde etmek için iki kombinasyon kullanılabilir: birincisi, beyaz bir baza bir damla sarı eklemektir. Eklenen sarı miktarına bağlı olarak nihai sonuç değişecektir.

Boya ile bej elde etmenin diğer yolu, beyaz bir tabana az miktarda sarı ve kahverengi olmak üzere iki renk eklemektir. Yine kullanılan sarı ve kahverengi miktarına bağlı olarak sonuç farklı olacaktır.

Bu yöntemler, diğerleri arasında hem akrilik boyalar, hem tempera hem de lekeler için geçerlidir.

kum beji rengi , kum beji boya renkleri , filli boya renkleri kum beji , dyo kum beji rengi , boya renkleri kum beji , kum beji rengi filli boya , marshall kum beji kodu , filli boya kum beji rengi , iç cephe boya renkleri kum beji

RGB renk sistemi kum beji rengi

RGB renk sisteminde beji tanımlayan kod # F5F5DC’dir ve bunu başarmak için bileşenlerin yoğunluğu veya değerleri aşağıdaki gibi olmalıdır:

R: 245

G: 245

B: 220

Bu renk sistemi, diğerleri arasında cep telefonu ekranları, bilgisayar ve televizyon monitörleri için kullanılır.

CMYK renk sistemi

Baskı için kullanılan CMYK renk sistemi için bej bileşimi aşağıdaki gibidir:

C:% 0

M:% 0

Y:% 10.61

K:% 3,92

Bej kullanımları kum beji rengi

Bej rengi, bazıları aşağıda açıklanan çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır.

Giyim / Moda

Bej giysiler, huzur, uyum ve hatta tarafsızlık ifade etme özelliğine sahiptir, bu nedenle dikkat çekmeme söz konusu olduğunda bu tür bir renk seçilir.

Ayrıca rengin temsil ettiği doğallık ve sakinlik sayesinde gala etkinliklerinde de kullanılmaktadır.

İç dizayn kum beji rengi

Bej, bir ortam tasarlamak için bir palet seçerken en çok kullanılan renklerden biridir. Bu rengin temsil ettiği nötrlük, rahatlık ve sakinlik, onu yatak odaları veya oturma odaları için mükemmel kılıyor.

Evde huzur duygusu yaşamak isteyenler için idealdir. Bununla birlikte, birçok insan için çok geleneksel ve monotondur.

Grafik dizayn

Tasarım ile ilgili olarak bej, onu çevreleyen renklerin özelliklerini alacağı arka planlara veya tabanlara uygulamak için çok kullanışlıdır. Bu, izleyiciye hiçbir dikkat dağıtmasına izin vermez ve ana nesnenin öne çıkmasını sağlar.