Küvet Ölçüleri (Ölçü Rehberi) – Tasarım Fikri

Burada, girinti, gömme, yürüme, köşe, yuvarlak, küçük, sert ve bağımsız küvetler için küvet boyutları boyut kılavuzumuzu paylaşıyoruz.Ayaklı küvet ve ikili duş içeren güzel ana banyo

Banyolar, yoğun kullanım garantili çok amaçlı alanlardır. İyi düzenlenmiş, modern ve çekici bir banyo, her ev için bir değerdir. İster sıfırdan yeni bir banyo yaratın, ister mevcut bir alanı yenileyin, yerleşim planı en önemli hususlardan biridir.

Ancak banyolar genellikle evin en küçük odasıdır. Tuvalete, lavaboya, duşa veya küvete uygun saklama, açıklık ve havalandırma ile tıkıştırmak kolay bir iş değildir. Sıhhi tesisatla ilgili daha fazla karmaşıklık eklendiğinde, düzeltilmelerinin bu kadar zor olması şaşırtıcı değil.

Banyo ayak izinizin en büyük kısmı küvetinize ayrılacaktır. Alanı uygun şekilde planlamak ve sıradaki sorunları önlemek için, popüler küvet stillerinin boyutlarını bilmek önemlidir.

Standart Küvet Ölçüleri

Bu makale, farklı küvet stilleri için en yaygın boyutları ele almaktadır. Bununla birlikte, bir uyarı: standardizasyon yalnızca şimdiye kadar gider. Küvet boyutlarını düzenleyen herhangi bir yasa veya düzenleme yoktur. Yatırım yaptığınız küvetin kurulumunun kolay olmasını sağlamak için üreticinin teknik özelliklerine başvurmadan ve alanınızı ölçmeden (en az iki kez!) Küvet seçmemelisiniz.

Cumba Küvet Ölçüleri

Cumbalı küvetli banyo

Bir gömme küvet genellikle bir duş ile birleştirilir. Üç tarafı duvarlarla çevrilidir, aynı duvarda duş başlığı ve musluk bulunur. Çoğunlukla, girintili küvet, kapı yerine duş perdesi kullanır. Bir sebepten dolayı standarttırlar, uygun maliyetlidirler ve çeşitli amaçlar için kullanılabilirler.

Genellikle 60 inç uzunluğunda ve 30 ila 32 inç genişliğindedirler. Derinlik daha az standarttır – 14 ila 20 inç arasında herhangi bir yerde.

Küvet Kaba Ölçüleri

Küvetli banyo yapım aşamasında

“Pürüzlü giriş” bir inşaat aşamasıdır. Bu aşamada elektrik, mekanik ve tabii ki sıhhi tesisat dahil tüm bağlantılar evde yapılır. Bunu doğru yapmak, başarılı bir inşaat projesi için çok önemli bir adımdır – eğer iyi yapılırsa, donanımın kurulumu ve bitirmeler kolayca yapılacaktır.

Borular için deliklerin yerleşimi, küvet musluğu ile aynı hizada olmalıdır. Musluk vanalarının standart yerleşimi zeminden 20 ila 22 inç yüksekliktedir. Her musluk genellikle merkez hattının sağında ve solunda 4 inç olmalıdır (drenajın merkezinden yukarı uzanan hayali bir dikey çizgi).

Küvet musluğu, küvet kenarının 4 inç yukarısına yerleştirilmelidir. Tabii ki, bu ölçümler en yaygın olanı olsa da, herhangi bir küvetin farklı gereksinimleri olabilir. Takılan belirli modelin teknik özelliklerini kontrol etmek önemlidir.

Evinizin düzenine mükemmel bir şekilde uyduğundan emin olmak için tasarımınızı oluşturmak ve görselleştirmek için birçok banyo tadilat yazılım programından birini kullanabilirsiniz.

Bağlantısız Küvet Boyutları

Çift kapılı duşakabinli ayaklı küvet

Ayaklı küvetin en önemli özelliği herhangi bir duvara yapıştırılmamış olmasıdır. Sıhhi tesisat doğrudan zemine bağlanır. Zarif ve çekicidirler, ayrıca manevra yapmaları kolaydır.

En küçük boyutlu bağımsız küvetler genellikle 55 inç uzunluğunda, 27 inç genişliğinde ve 15 inç derinliğindedir. Ortalama büyüklükte bağımsız bir küvet, girintili küvete benzer – yaklaşık 60 inç uzunluğunda, 30 inç genişliğinde ve 19 inç derinliğinde.

Daha büyük ayaklı küvetler ortalama bir yetişkinden daha uzun olabilir, 72 inç uzunluğundan veya 6 fitten başlayarak! Genişlikleri genellikle 32 inç gibi daha büyük bir boyuttur ve derinlik genellikle 20 inçtir.

Küçük Küvet Ölçüleri

Duşlu küçük gömme küvet

Mevcut en küçük oyuk küvet 54 inç uzunluğunda, 30 inç genişliğinde ve 15 inçtir. Küçük çocukları veya hayvanları yıkamanız gerekiyorsa bu harika bir seçenektir. En kısa yetişkinler dışında herkes için, bu küvet banyo yapmak için can sıkıcı olacaktır. Çoğu yetişkin, bacaklarını veya gövdelerini banyoya daldırmak arasında seçim yapmaya zaten alışmıştır. En küçük oyuklu küvetlerle ikisi de mümkün değildir.

Köşe küvetKöşe Küvet Ölçüleri

Köşe küvetler en çok ana banyolarda görülür. Uzun, lüks ıslanmalar için tasarlanmıştır. Genellikle kare veya biraz üçgen şeklindedirler.

Küçük bir köşe küveti muhtemelen 4 fit x 4 fit (48 × 48 “) boyutundadır. Ortalama bir köşe küveti genellikle beş fit x beş fittir (60 × 60”) ve daha büyük boyutlu bir köşe küvet altı fit x altı fit ölçüsündedir. (72 × 72 ”).

Dövülmüş bakırdan yuvarlak küvetYuvarlak Küvet Ölçüleri (Japon Stili)

Banyo için alışılmadık bir seçim, en azından Japonya dışında, yuvarlak bir küvet. Birkaç isimle anılıyorlar: sırılsıklam küvetler, Japon küvetleri veya orijinal Japonca’da ofuro. Bunlar genellikle bağımsızdır, ancak her zaman değil.

Yuvarlak bir küvet genellikle duş içermez. Ahşap veya seramikten yapılabilirler. Tek kişilik bir küvet için tipik bir boyut, 48 inç çapında ve 30 inç derinliğinde olacaktır. Bu, geleneksel bir küvete göre çok daha derin bir ıslanma sağlar.

İki kişi için uygun küvetler de mevcuttur, ancak bunlar oval bir şekle sahiptir – 65 inç uzunluğunda ve en büyük kısmında 30 inç genişliğinde – yine de 30 inç derinliği korurken.

Drop-in Küvet Ölçüleri

Küvete bırak

Bir gömme küvet oluşturmak için, bir güverte inşa edilir ve içine basit bir küvet (yerleşik kenarları veya desteği olmayan) yerleştirilir. Ardından güverte kiremit ile kaplanır.

Küvetin etrafında en az 6 inçlik tamamen düz bir alan bırakmak standart bir prosedürdür. Bu, jantın etrafındaki ek alanı dikkatlice planlamanız gerektiği anlamına gelir. Bu tarz, iki kişilik büyük bir küvetle eşleştirildiğinde çok çarpıcı ve lükstür.

Daha büyük bir küvetin uzunluğu 45 ila 72 inç arasında ve ayrıca güverte için ek bir ayak olabilir. Genişlik genellikle 30 ila 32 inç arasındadır ve yine kurulum hesaplamaları için fazladan bir güverte ayağı eklenir. Yükseklik, 14 ila 20 inçlik standart bir küvetinkiyle aynıdır.

Küvette yürümekGömme Küvet Ölçüleri

Bir banyoyu yeniliyor veya inşa ediyorsanız ve hareket güçlüğü çeken kişiler için erişilebilir olmasını istiyorsanız, bir gömme küvet düşünebilirsiniz. Bu küvetler yan tarafta bir kapı ile yapılmıştır, böylece kullanıcı uzun bir kenar üzerinden bacağını kaldırmadan girip çıkabilir.

Boyuttaki temel fark derinliktir. Ortalama bir küvetin 14-20 inç derinliğe sahip olduğu yerlerde, gömme küvet ortalama olarak 30 inç’e daha yakındır.

İki kez ölçün, bir kez kesin ve farkına varmadan, mükemmel küvetinizde uzun süre beklemenin keyfini çıkaracaksınız. Zevk almak! Daha fazla ilgili içerik için nasıl küvet seçeceğinizle ilgili kılavuzumuzu ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir