Laminat Dolaplar Nasıl Boyanır

 

Laminat dolaplarınız eskimiş veya eskimişse, odanızı yenilemek için üzerlerine biraz boya sıçrama zamanı gelmiş olabilir. ahşap dolap boyama teknikleri, dolabı beyaza boyama, eski dolap boyama, kahverengi dolabı beyaza boyama, kaplama mutfak dolabı boyanırmı, laminat mutfak dolabı, lamine mutfak dolapları, siyah dolabı beyaza boyama Ancak dolapları boyamak için en iyi yöntem nedir? Sizin için araştırma yaptığımızı bilmekten memnun olacaksınız. Bu yazıda, bu yenileme projesinin nasıl düzgün bir şekilde gerçekleştirileceği hakkında bilmeniz gereken her şeyi size sağlayacağız.

Laminat dolaplarınızı boyama adımları şunlardır:

 1. Alanı boyamaya hazırlayın.
 2. Dolapları temizleyin.
 3. Delikleri ve hasarlı alanları doldurun.
 4. Dolapları zımparalayın.
 5. Maskeleme bandı uygulayın.
 6. Boya astarı uygulayın.
 7. Boyayı uygulayın.
 8. Bir üst kat veya ikinci kat uygulayın.

Her adımda yer alan görevleri öğrenmek için okumaya devam edin. Ayrıca, soyma laminatını boyayıp boyayamayacağınızı ve laminat dolapları boyayıp boyayamayacağınızı da önereceğiz.

 

Laminat Dolapları Boyama Adımları

Beyaz lamine mutfak dolabı panelleri ile beyaz temalı mutfak
ahşap dolap boyama teknikleri, dolabı beyaza boyama, eski dolap boyama, kahverengi dolabı beyaza boyama, kaplama mutfak dolabı boyanırmı, laminat mutfak dolabı, lamine mutfak dolapları, siyah dolabı beyaza boyama

Laminat dolapları boyamak, güzel bitmiş sonuçlar elde etmek için biraz hazırlık çalışması gerektirir. Kabinleri doğru şekilde hazırlamazsanız, gelecekte boya soyulması, ufalanma ve çizilme gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, projeyi harekete geçirmeden önce gerekli tüm adımları not etmek en iyisidir.

İhtiyaç duyacağınız araçlar:

 • Maskeleme bandı
 • Açılı boya fırçası
 • Laminat temizleyici
 • Mini boya silindiri
 • Damla bezler
 • Laminat boya
 • Merdiven
 • Lastik temizleme eldivenleri
 • Boya tepsileri
 • Atıştırmalık poşetleri küçük çöp poşetleri
 • Toz maskesi
 • Temizlik bezi
 • İnce kum zımpara kağıdı
 • Laminat astar

Adım 1. Alanı boyama için hazırlayın

Öncelikle, tüm boyama araçlarınızı ve malzemelerinizi toplayın ve her şeyi bir bez üzerine koyduğunuzdan emin olun – buna boya fırçalarınız, teneke kutular, silindirler ve temizlik malzemeleri dahildir. Ardından, dolaplarınızda herhangi bir tabak veya diğer eşyanın bulunmadığından emin olun. Ayrıca, mutfağınızın zeminine veya dolapların bulunduğu odaya damla bezler yerleştirin.

Tüm mobilyaları ve boya damlalarının düşebileceği alanları kapattığınızdan emin olun. Ardından, dolaplardaki tüm kapı kollarını, kolları ve diğer donanımı çıkarın. Dolaplarınızın herhangi bir özel ataşmanı varsa, başladığınızda boyama işinizi kolaylaştıracağından, bunları çıkarmak muhtemelen en iyisidir.

Amazon’daki bu damla bezi kontrol edin.

Adım 2. Kabinleri temizleyin

Dolapların kolayca toz topladığı bilindiğinden, ilk önce kabinin silinmesine yardımcı olur. Boyama alanınızdaki kir ve kalıntı miktarını en aza indirmek için dolapları zımparalamadan ve boyamadan önce bunu yapın. Kirli dolapları zımparalamak istemezsiniz. Bunu yapmak için ev yapımı bir temizleyici veya herhangi bir ucuz genel amaçlı temizleyici kullanabilirsiniz.

Yapabileceğiniz hızlı bir ev yapımı temizleyici, sirke ve su çözeltisidir. Bunu yapmak için, yarım bardak damıtılmış sirkeyi yarım galon suyla karıştırın ve bir sprey şişesinde karıştırın. Biraz bulaşık sabunu suyla karıştırıp sprey şişesine de dökebilirsin.

 

Profesyonel İpucu: Yağ içeren veya kabin yüzeyinde yağlı kalıntı bırakabilecek temizleyicilerden uzak durun. Uygulamadan önce herhangi bir temizleyicinin tavsiye edilmediğini görmek için astarın etiketini kontrol etmek de yararlıdır.

Adım 3. Delikleri ve hasarlı alanları doldurun

Artık dolapları temizlediğinize göre, hasar olup olmadığını kontrol etmenin zamanı geldi. Zımparalamadan önce, boyamadan önce doldurulması gereken herhangi bir kusur veya delik olup olmadığını belirlemek için dolapların yüzeylerini kontrol etmek her zaman en iyisidir. Bu, oyukları, delinme izlerinden hasarlı alanları veya ahşabın kazındığı alanları içerebilir. Dolap üzerinde bu alanlardan herhangi birini fark ederseniz ahşap dolgunuzu alın ve macun bıçağınızla veya çok küçükse parmaklarınızla uygulayın.

 

Adım 4. Dolapları zımparalayın

Boya astarınız “zımparalama gerekmez” ifadesini verse bile, boyamadan önce kabinleri en azından biraz zımparalamak genellikle iyi bir fikirdir. Bu, herhangi bir kusurun veya görünmeyen yüzey çarpmalarının düzeltilmesine yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda boyanın dolapların yüzeyine daha iyi yapışmasına da yardımcı olabilir. Bu, dolapları boyadıktan sonra pürüzsüz ve eşit bir yüzey elde etmenizi sağlayacaktır.

Her bir kabinin üzerinden hafifçe geçmek için ince kumlu zımpara kağıdınızı (180 ila 240 kum yeterli olmalıdır) veya bir zımpara bloğu kullanın. En iyisi, üstteki dolabın sol tarafından başlayıp, yaptığınız gibi aşağıya doğru sağa doğru ilerlemektir. Bu şekilde astar ve boyanızı uyguladığınızda her alan aynı miktarda kuruma süresi alacaktır. Gerçek laminatı zımparalamak istemediğiniz için dolapları yalnızca hafifçe zımparaladığınızdan emin olun.

 

Profesyonel İpucu: Ahşap esaslı laminat kabinlerin boyanması söz konusu olduğunda zımparalama birçok kişi için isteğe bağlı bir seçenek olabilir. Bazı insanlar bunu yapmamayı tercih eder ve bazı astarlar veya boyama kitleri buna ihtiyaç duymaz. Kişisel bir tercih meselesi olabilir (ve dolapların içinde bulunduğu koşulun türüne bağlı olarak) ve kullandığınız astar ve boya türü olabilir.

Adım 5. Maskeleme bandı uygulayın

Duvarları yanlışlıkla boyamamak için dolabın kenarlarının etrafına maskeleme bandı uygulayın. Daha sonra sabitlemelerin veya donanımın uygulanacağı tüm alanlara özellikle dikkat ettiğinizden emin olun. Ayrıca, yanlışlıkla boyamak (acemi ressamlar için yaygın olan), boya kuruduktan sonra kapıların sıkışmasına neden olabileceğinden, kapıların menteşelerine az miktarda bant uyguladığınızdan emin olun.

Amazon’daki bu zımpara kağıdına bakın.

Adım 6. Boya astarı uygulayın

Laminat dolaplarınız için kullanabileceğiniz, Kilz ve Zinsser markaları gibi (piyasadaki en popüler çok yüzeyli astarlardan bazıları) leke tutmayan ve az kokulu su bazlı seçenekler olan birkaç kaliteli astar vardır. . Ayrıca laminat yüzeyleri boyamak için özel olarak tasarlanmış astarları da arayabilirsiniz. Bu primerler tipik olarak çevrimiçi olarak veya yerel bir donanım mağazasında bulunabilir.

Bu astarı Amazon’da görmek için buraya tıklayın.

Astarı mini silindiri kullanarak soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru uygulayın. Hazırladığınız tüm yüzeyleri astarlayın. Bir sonraki adıma geçmeden önce astar seçiminiz için önerilen kuruma süresini bekleyin.

Adım 7. Boyayı uygulayın

Ahşap lamine panelli modern mutfak ve beyaz panelli dolaplar asılı beyaz tezgah

Boya işi için, işin astarlama kısmıyla aynı uygulama sürecini izleyeceksiniz. Pürüzsüz bir sonuç için boyayı fırça ile uygularken mini rulo kullanın veya uzun, düz vuruşlar kullandığınızdan emin olun. Boya kuruduktan sonra fırça darbeleri görünmez olacak (belirli bir dokulu görünüm için gitmediğiniz sürece). Boyanın kurumasına izin verin ve ardından kabinleri hafifçe zımparalayarak kabarcıkları çıkarın.

Amazon’daki bu mini boya silindiri setine göz atın.

Profesyonel İpucu: En iyisi, önlemek için temizlik ürünleri için kullanılacak belirli astar türleri gibi üretici tarafından özel tavsiyeleri not etmek için boya tenekenizin arkasındaki talimatları kontrol etmektir.

Adım 8. Bir Üst Kat veya İkinci Kat Uygulayın

Sahip olduğunuz boyanın türüne bağlı olarak, uzun ömürlü bir boya işi oluşturmak için bir son kat veya ikinci bir kat uygulamanız gerekebilir.

 

Dolaplarınızın laminat olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Genellikle, yüzeylerinde herhangi bir ek yeri olup olmadığını kontrol ederek dolapların laminat olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca, laminat dolapların dokusu özellikle pürüzsüzdür ve doğal ahşap gibi grenli değildir. Tahta üzerinde tekrarlanan desenler görürseniz, muhtemelen laminattır. Son olarak, laminat dokunduğunuzda cam benzeri, sert ve plastik bir his verir.

Laminatta Ne Tür Boya Kullanıyorsunuz?

Ünlü boya üreticisi Sherwin Williams, laminat yüzeylerde lateks boya kullanılmasını önermektedir. Lateks boyalar, pürüzsüz bir yüzey ve dolap kapakları gibi günlük aşınmalara dayanacak kadar dayanıklıdır. Alternatif olarak yağ bazlı boya da kullanabilirsiniz. Hangisini tercih ederseniz edin, boyanın doğru şekilde yapışmasını sağlamak için boya uygulamadan önce kabinleri düzgün şekilde astarladığınızdan emin olun.

Dolaplar için yaygın olarak kullanılan yüzeyler arasında yarı parlak, parlak veya saten bulunur. Parlaklık, mutfaktakiler gibi sık kullanılan dolaplar için yeterince dayanıklıdır, ancak kusurları gösterir. Yarı parlak ayrıca aşınmaya karşı oldukça dirençlidir ve kusurlar gösterir, ancak kolaylıkla temizlenebilir ve parlaklığını azaltabilir. Yarı parlak, evin bir bölgesindeki dolaplar için iyi bir kaplamadır. Saten kaplama dolaplar için pratiktir, çünkü parlak bir yüzeyi kusurlardan arındırmak için yüksek bakım gerektirmeden dayanıklılık sağlar.

Laminatı dolaplardan soyabilir misiniz (ve sonra boyayabilir misiniz)?

Dolapların sunta veya MDF’den (orta yoğunluklu sunta) yapılmasına bağlıdır. Dolaplar MDF’den yapılmışsa, evet, laminatı bir ısı tabancası kullanarak soyabilir veya parmaklarınızla bölümler halinde çekebilirsiniz (bunu başlatmak için bir maket bıçağı veya tıraş bıçağı uygulayarak başlayın). Ayrıca, bazı MDF bazlı dolaplar, aynı zamanda soyulabilen plastik bir kaplama (laminata benzer görünebilir) içerir.

Dolaplar suntadan yapılmışsa, genellikle hala boyayabilirsiniz. Ancak, yaparsanız, dolapları gerçekten boyamadan önce tahtaların iyi durumda olduğundan ve bunlara en az iki kat kaliteli astar uyguladığınızdan emin olmanız önemlidir. Bunun nedeni, suntaların çok gözenekli bir yüzey olması ve doğru şekilde astarlanmaması halinde, boya işinin haftalar (veya günler) içinde kolayca soyulup kırılmasıdır.

Laminat dolaplarda ahşap boyası kullanabilir miyim?

Hayır, leke yalnızca içinden emildiği gerçek ahşap yüzeylerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Laminat bir yüzeye leke uygulamak iyi sonuç vermeyecektir çünkü lekenin içine çekeceği bir şey olmayacaktır. Nihai sonuç, üzerinde yarı kuru yapışkan bir leke bulunan bir laminat yüzey olacaktır.

Eşyaları Sarmak

Laminat dolapları boyamak oldukça basit bir DIY projesidir ve bitmiş sonuçları gördüğünüzde, yeni bir kat boyanın ne kadar büyük bir fark yaratabileceğine şaşıracaksınız.

Gitmeden önce diğer gönderilerimize de göz attığınızdan emin olun:

Siyah Granit Tezgah Üstü Hangi Renkli Dolaplar?

ahşap dolap boyama teknikleri, dolabı beyaza boyama, eski dolap boyama, kahverengi dolabı beyaza boyama, kaplama mutfak dolabı boyanırmı, laminat mutfak dolabı, lamine mutfak dolapları, siyah dolabı beyaza boyama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir