Laminat parke hakkında her şey

Laminat parke satın alma rehberi

Laminat parke son yıllarda çok yol kat etti. Doğal ahşap veya taş döşemeye göre daha ucuz bir alternatif olmaktan ziyade, laminat parke stil yelpazesi Her dekora güzel ve dayanıklı bir tamamlayıcı sunmak için.Laminat satın alırken, zeminin döşeneceği yüzey, hangi odaya gideceği, maliyet ve alanın görünümü gibi akılda tutulması gereken birçok değişken vardır. Yeni tasarlanmış alanınızda zemini satın alırken ve döşerken nelere dikkat etmeniz gerektiği de dahil olmak üzere, laminat parke için nihai kılavuz için okumaya devam edin.

Laminat parke nedir?

Laminat parke bazen “yüzer döşeme” veya “yüzer döşeme” olarak adlandırılır çünkü mevcut linolyumun, alt zeminin üstüne veya beton dahil herhangi bir sert yüzeye yapıştırmadan veya zemine sabitlemeden döşenebilir. Tarafından yapılmıştır dört malzeme katmanını birbirine yapıştırmaküstte ve altta reçine ile kaplanmıştır.

Laminat parke şunlardan oluşur:

 • Aşınma tabakası: Aşınma tabakası, üst döşeme katmanı tüm zemine parlak, bitmiş bir görünüm kazandırır. Ayrıca zemine sağlamlığının ve dayanıklılığının çoğunu verir. Döşemeyi evcil hayvan pençelerinden, sandalye ayaklarından, çocuk oyuncakları ve diğer tüm günlük giyim eşyalarından korur. Aynı zamanda basılı tabakayı güneş ışınlarından korur, aksi takdirde zamanla rengini bozabilir.
 • Baskılı katman (veya dekor katmanı): Basılı katman, döşemenin görünümüdür – gördüğünüz desen veya işaretler. Doğal ahşap döşeme, taş veya mermer gibi görünebilir ve renk ve desen çeşitliliği.
 • Sunta katmanı (veya çekirdek katmanı): Yüksek yoğunluklu lif levha (HDF), reçine ve balmumu ile karıştırılan işlenmiş yumuşak ağaçtan yapılır. Bu katman hem ısı hem de basınçla oluşturularak paneller oluşturur. Daha sonra paneller, her bir paneli zemine veya başka bir panele tutturma ihtiyacını ortadan kaldıracak şekilde birbirine “tıklanacak” şekilde kesilir.
 • Destek katmanı: Bu katman, zemini düz ve eşit tutmaya yardımcı olur ve nemi dışarıda tutmak için sızdırmaz hale getirilir, böylece döşeme şekliniz ve sağlamlığınız alttan ödün vermez. Bazı yüksek kaliteli laminatlar, döşeme için ayrı bir altlık ihtiyacını ortadan kaldıran köpük dolgu içerir.

Laminat parkenin nereye kurulacağı

Laminat, nereye kurulursa kurulsun sağlam ve sağlam olacak şekilde üretilmiştir. Yine de bodrum katlarına, banyolara ve mutfaklara kurulduğunda ekstra adımlar gerekebilir. Yerin altında kurulum yaparken (bir bodrumda olduğu gibi zemin seviyesinin altında), nem bariyeri Doğal nemi döşemeden uzak tutmak için beton ile laminat arasına döşenmelidir. Banyolarda laminat, temizlik kolaylığı açısından sert ağaçtan daha iyi performans gösterebilir. Ancak özellikle nemin yaygın olduğu tam banyolarda, laminat plakalar arasında yapıştırıcı kullanılmalıdır Banyodaki damlamaların veya sızıntıların döşeme tahtaları arasına girmediğinden emin olmak için. Mutfaklar ve banyolar için, silikon mühürleyen zeminin duvarlara, küvetlere ve tuvaletlere dayandığı yerlerde de önerilir.

En iyi laminat parke nasıl alınır

Artık laminat parkeyi nereye kurabileceğinizi biliyorsunuz, ancak satın almak için en iyi laminat parkeyi nasıl seçersiniz? Dikkate alınması gereken birkaç faktör var:

Laminat parke çeşitleri

Laminat parke herhangi bir şeye benzeyebilir, ancak en çok taş, karo veya ahşap görünümünü taklit eder. Modeller nispeten ikna edici olabilse de, yinelenen doğası çoğu zaman üretilen kökenlerini açığa çıkarır. Laminat parke aynı zamanda tutkalsız “klik” formatında gelirken, diğer tipler kurulum sırasında yapıştırıcıya ihtiyaç duyar. Diğerleri hala “önceden yapıştırılmış” olarak gelir, ancak zemin döşendiğinde tutkalın nemlendirilmesi gerekebilir.

Laminat parke kalınlığı

6 ila 12 mm kalınlıklarda mevcut olan bir laminat kalasın kalınlığı, ses yalıtımını, zamanla bükülmeye karşı direncini ve altındaki zemindeki kusurları ne kadar iyi maskelediğini belirleyecektir. Düz bir alt zemin, daha ince bir tahtaya izin verirken, daha düz olmayan zeminler için daha kalın bir tahta gerekli olacaktır. Genel olarak konuşursak, daha kalın tahtalar satın almak daha pahalıdır.

Laminat parke genişliği

Diğer pek çok döşeme türü gibi, laminat da 3 inç ila 7 inç veya daha fazla değişen çeşitli genişliklerde plakalar halinde gelir. Hangisini seçeceğiniz fiyata, odanın büyüklüğüne ve kişisel tercihinize bağlı olacaktır. Daha küçük alanlar, hem görünüm hem de kurulum kolaylığı açısından daha dar tahtalarla iyi sonuç verirken, büyük, geniş bir oda daha geniş tahtalarla daha iyi görünebilir.

Laminat parke dokusu

Pek çok laminat zemin pürüzsüz, eşit bir yüzey sunarken, diğerleri doğal malzemeleri daha gerçekçi bir şekilde taklit etmek için dokulu veya kabartmalı. Bazılarının kabartmalı ahşap dokuları vardır veya doğal taş gibi engebelidir. Antika zeminleri taklit etmek için yıpranmış görünümlü laminat zeminler de mevcuttur. Desenler ve dokular, zemindeki aşınmayı ve yıpranmayı gizleyebilir ve test gösterileri derin dokulu zeminler, pürüzsüz olanlar kadar çabuk hasar görmez. Kişisel tercih ve temizlik kolaylığı, hangi dokuyu seçeceğinize karar veren faktörler olacaktır.

Laminat parke incelemelerini okuyun

Herhangi bir yeni döşeme, bir eve yapılan büyük bir yatırımdır, bu nedenle herhangi bir kesin seçim yapmadan önce mümkün olduğunca fazla bilgi edinin. İncelemeler ve derecelendirmeler, sizin için doğru döşemeyi belirlemenin harika bir yoludur. Özellikle, AC’yi arayın (Aşınma Kriterleri) döşemenin dayanıklılığını belirleyen derecelendirmeler. Bir mutfağı, iyi kullanılan bir koridoru veya bir evin girişini döşerken AC derecelendirmelerini dikkate almak özellikle önemlidir. AC derecelendirmeleri AC1 ile AC6 arasındadır. Daha düşük aralıklı AC derecelendirmeleri kullanılarak üretilir direkt basınçlı laminatAC5 ve üstü, kullanılarak oluşturulurken yüksek basınçlı laminat. Genel olarak konuşursak, bir evin daha yüksek trafikli alanları bir AC3 veya AC4 ile iyi sonuç verirken, yatak odaları gibi düşük trafikli alanlar daha düşük bir AC derecesi kullanabilir.

Laminat parkenin montajı

Laminat zeminlerin bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, montaj kolaylıklarıdır. Paneller birbirine sıkıca oturacak şekilde üretilmiştir, bu nedenle DIY montajcıları zemini kendi başlarına kolayca indirebilir ve bazen tüm odayı bir günde tamamlayabilir. Bir laminat parke döşemek için aşağıdaki aletlere ihtiyacınız olacak:

 • Dairesel testere
 • Yapboz
 • Çekiç
 • Dokunma bloğu

Boşluğa bağlı olarak, bir gönye testere, ahşap panelleri şekillendirmek için kesmek için de yararlı olabilir.Profesyoneller, döşemeyi minimum maliyetle de döşeyebilirler çünkü paneller çok hızlı bir şekilde içeri girer. Genel olarak, kurulum maliyeti olabilir Metrekare başına 2 ila 3 ABD doları.

Laminat parke maliyetini karşılaştırın

Laminat parke çeşitleri Metrekare başına 3 $ ila yaklaşık 7 $ ‘lık kurulum, döşeme tek başına metrekare başına 1 ila 5 dolar arasında değişebilir. Fiyatlandırmaya giren faktörler, döşemenin sahip olup olmadığına bakılmaksızın, kalınlık ve tahtaların AC derecesidir. önceden eklenmiş altlık veya altlık yok ve marka adına göre. Pergo ve Mannington Örneğin döşeme, sizi genellikle laminat parkeden daha fazla geri getirecektir. Shaw.

En iyi laminat parke markaları

Pergo

Pergo, yaygın olarak bulunabilen laminat, sert vinil ve parke zeminler üretmektedir. Pergo’nun zeminleri ekstra sertüstün aşınma, çizilme ve su direnci ile. Şirket, kırk yılı aşkın süredir laminat üretiyor ve en önemli satırları:

 • TimberCraft
 • Outlast
 • Portfolyo

TimberCraft, tamamen su geçirmez olan gerçekçi ahşap görünümlü bir paneldir ve ıslanma riski bulunan ev alanlarına çok uygundur.

Mohawk

Mohawk, 1878’den beri piyasada olan bir zemin kaplama markasıdır. RevWood Plus serisi zeminler Hydroseal ile kaplanmıştır.su geçirmez ve çizilmeye dayanıklı bir kaplama. Evcil hayvan kazalarını ve hasarları karşılamak için All Pet Plus korumasını (ek bir garanti) seçebilirsiniz. Mohawk’ın en iyi bilinen laminat hatları:

Mannington

Mannington, çevreye daha duyarlı döşeme üretimine adım atıyor. Laminatlar% 70 geri dönüştürülmüş malzemelerden üretiliyor ve şirket ayrıca zeminlerine FloorScore veriyor® ev içinde daha iyi hava kalitesi için sertifika. Laminat hatları:

 • Restorasyon
 • Devrimler Plank

Mannington’ın Restoration koleksiyonu, çok çeşitli renk ve özelliklerle gelir SpillShield®Plus su geçirmez teknoloji.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir