Reklamı kapat
Reklamı kapat
Ev dekorasyonları
Ev dekorasyonları

Matplotlib nedir? Grafik kitaplığını keşfedin!

Python Matplotlib Kitaplığına Giriş – Bölüm 1 Biz çok görsel yaratıklarız, olayları görselleştirdiğimizde daha iyi anlıyoruz, ancak analizleri, sonuçları veya fikirleri sunma aşaması bir darboğaz olabilir, nereden başlayacağınızı bile bilmiyor olabilirsiniz veya kafanızda bir formata sahip olabilirsiniz ama o zaman siz Verileri sunmanın doğru yolu buysa, şüpheliyim, bu nedenle burada Python’un verileri sunmak zorunda olduğu […]

19 Ocak 2022 - 8:29 'de eklendi ve 131 kez görüntülendi. A+A-

Matplotlib nedir? Grafik kitaplığını keşfedin!

Python Matplotlib Kitaplığına Giriş – Bölüm 1

Biz çok görsel yaratıklarız, olayları görselleştirdiğimizde daha iyi anlıyoruz, ancak analizleri, sonuçları veya fikirleri sunma aşaması bir darboğaz olabilir, nereden başlayacağınızı bile bilmiyor olabilirsiniz veya kafanızda bir formata sahip olabilirsiniz ama o zaman siz Verileri sunmanın doğru yolu buysa, şüpheliyim, bu nedenle burada Python’un verileri sunmak zorunda olduğu kitaplıklardan biri olan matplotlib hakkında konuşacağız.

Matplotlib , Python programlama dilinde 2B grafikler için kullanılan bir çizim kitaplığıdır, oldukça esnektir ve işinizde size çok yardımcı olacak birçok yerleşik varsayılan değere sahiptir. Bu nedenle, başlamak için fazla bir şeye ihtiyacınız yok, sadece gerekli içe aktarmaları yapmanız, bazı verileri hazırlamanız ve bununla birlikte plot() deyiminin yardımıyla fonksiyonunuzu çizmeye başlayabilirsiniz. Bunu bir örnekte görelim.

İlk önce kütüphaneyi içe aktarıyoruz, burada tanımlarken genellikle plt olarak adlandırılır.matplotlib.pyplot’u plt olarak içe aktar

Sonra onları grafiklendirmek için bazı veriler hazırlıyoruz, bu rastgele seçildi.a = [ 1 , 2 , 3 , 4 ]b = [ 11 , 22 , 33 , 44 ]

Ve son olarak kütüphaneyi kullanarak bu verilerin grafiğini çıkaralım, burada çizginin rengini ve kalınlığını tanımlıyoruz. Benzer şekilde, bize verilerin efsanesini göstermeyi de dahil ediyoruz.plt. arsa ( a, b, color= ‘blue’ , linewidth= 3 , label= ‘line’ )plt. efsane ()plt. göster ()

Ve şimdi, bu basit yolla verilerimizin grafiğini çizebiliriz.

Çizim yaparken aşağıdaki hususları dikkate almalısınız:

  • Şekil, her şeyin çizildiği genel pencere veya sayfadır, aşağıdaki noktalarda ele alınacak olan her şeyin en üst düzey bileşenidir. Birden fazla bağımsız figür oluşturabilirsiniz. Bir figür, diğerlerinin yanı sıra, şeklin ortalanmış bir başlığı olan bir alt yazı, bir açıklama, bir renk çubuğu gibi başka şeylere sahip olabilir.
  • Şekile eksenleri eklersiniz. Eksenler, verilerin plot() ve scatter() gibi fonksiyonlarla çizildiği alandır ve ilişkili etiketlere sahip olabilir. Rakamların birden fazla eksen içerebileceğini unutmayın.
  • Her eksenin bir x ekseni ve bir y ekseni vardır ve her biri bir sayı içerir. Eksenleri özelleştirmek istediğinizde dikkat etmeniz gereken eksen etiketleri, başlığı ve açıklamaları da vardır, ancak aynı zamanda eksen ölçeklerinin ve ızgara çizgilerinin de yararlı olabileceğini unutmayın.
  • Vertebral çizgiler, eksen işaretlerini birleştiren ve veri alanının sınırlarını belirleyen çizgilerdir, başka bir deyişle, eksenleri başlattığınızda görebileceğiniz resimdeki gibi basit karelerdir. Gördüğünüz gibi üst ve sağ uçlar görünmez olarak ayarlanmıştır.

Matplotlib – pyplot – pylab

Matplotlib hakkında konuştuğumuzda Python veri görselleştirme paketinin tamamından bahsediyoruz.

Pyplot, matplotlib paketindeki bir modüldür. Bu nedenle matplotlib.pyplot kitaplığını içe aktarırken sıklıkla görüyoruz. Modül, istenen deseni elde etmek için örtük ve otomatik olarak şekiller ve eksenler oluşturmanıza izin veren bir arayüz sağlar.

Bu, özellikle yukarıda sunulan örnekte gördüğümüz gibi, herhangi bir şekil veya eksen tanımlamadan bir şeyi hızlı bir şekilde çizmek istediğinizde kullanışlıdır, bunda bileşenler açıkça belirtilmemiştir, ancak sonunda verileri çizme hedeflerine ulaşılmıştır. .

Son olarak, pylab’ımız var, bu matplotlib paketi ile birlikte kurulan başka bir modül. Dizilerle çalışırken, etkileşimli matematik yaparken ve çizim işlevlerine erişmek istediğinizde kullanılması önerilir. Bu kitaplığı eski matplotlib öğreticilerinde ve örneklerinde hala görebilirsiniz, ancak bugün mevcut olan daha yeni IDE’lerin ve çekirdeklerin kullanımıyla artık kullanımı önerilmemektedir.

Matplotlib’de çizilecek veriler

Matplotlib’de çizilecek Makine Öğrenimi verileri NumPy kitaplığı altında yapılandırılmalıdır , bu nedenle önce bu kitaplığı incelemeniz önerilir.

Machine Learning ile çalışırken, kendinizi dizilerde depolanan birçok veriyle uğraşırken bulacaksınız, bu nedenle işlemek için NumPy kitaplığını kullanmak normaldir. NumPy ile bunlar üzerinde işlemler gerçekleştirebilecek, dizilerini inceleyebilecek ve uygun veri alt kümesiyle çalışabilmeniz için bunları değiştirebileceksiniz.

Elbette, grafiğini çizebileceğiniz tek şey diziler değil, ayrıca Python listelerini geçme yeteneği de var.

Bu sadece matplotlib’e kısa bir giriş, gelecekteki bir gönderide bu görselleştirme kütüphanesini kullanarak elde edebileceğimiz grafikleri göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası...

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor. Bulaşık makinesinde bir arıza en uygunsuz anda gerçekleşebilir. Bu nedenle, örneğin, makineye ...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım

TV’niz “Sinyal Yok” diyorsa ne yapmalısınız? İçindekiler TV’niz “Sinyal yok” diyorsa ne yapmalısını...

Arduino nedir ve ne işe yarar Arduino nedir ve ne işe yarar

Arduino nedir? Arduino , yeniden programlanabilir bir mikro denetleyici ve bir dizi dişi pin içeren ücretsiz bir donanım elektronik kar...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
4
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor. Bulaşık makinesinde bir ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi hataları Samsung bulaşık makinesind...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’niz “Sinyal Yok” diyorsa ne yapmalısını...

Bebeklik döneminde gelişim Bebeklik döneminde gelişi...

Bebeklik döneminde gelişim çocukluk nedir? Çocukluk ,&n...

Bebeklik döneminde gelişim ve eğitim Bebeklik döneminde gelişi...

Yüksek Kaliteli Erken Çocukluk Eğitimi Güçlü Bir Arkansas iç...

Hobi bahçe düzenlemesi Hobi bahçe düzenlemesi

Neden bir hobi olarak bahçeyi seçmelisiniz? İnsanlar, özelli...

Kum beji rengi boyalı evler Kum beji rengi boyalı evl...

Bej ile Uyumlu 16 Renk Birçok insan bej renginin yavan ve sı...

En yeni müstakil ev bahçe dekorasyonu En yeni müstakil ev bahçe...

Dekorasyon: iyi fikirler, düşük maliyet ve az zaman ile bahç...

Son trend mutfakta kahve köşesi Son trend mutfakta kahve ...

Mutfakta kahve köşesi ya da çay ya da her ikisi için küçük b...

Arduino nedir ve ne işe yarar Arduino nedir ve ne işe y...

Arduino nedir? Arduino , yeniden programlanabilir bir mikro ...

Dekorasyon
5
Çocuklar HABERLERİ