Müşteri Deneyimini Geliştiren Restoranlar ve Barlar Nasıl Tasarlanır

Freshome’da, özellikle konut mimarisi ve iç mekan tasarımına daha derinlemesine bakmayı seviyoruz, ancak ara sıra konaklama tasarımı gibi diğer tasarım alanlarını da merak ediyoruz. Harika bir restoran veya bar yapan nedir? Müşterilerin harika bir deneyim yaşamasını ve geri dönmek isteyeceğini nasıl garanti edersiniz ve mekanın tasarımı belirli iş hedeflerine ulaşmaya nasıl yardımcı olabilir? Bunlar cevap istediğimiz sorulardı, bu yüzden bazı uzmanlara sormaya karar verdik.

Blacksheep, 2002 yılında Tim Mutton ve Jo Sampson ortak tasarım tutkusundan dolayı. Ödüllü ajans, oteller, barlar ve restoranlardan perakende ortamlarına, iş yerlerine ve konut alanlarına kadar gerçekten performans gösteren alanlar yaratmada mükemmeldir. Blacksheep’in restoran ve bar tasarımındaki çalışmaları ve gerçekten işe yarayan bir alan tasarlamak için tam olarak ne yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Yaratıcı Yönetmen Jo ile görüştük.

Bize Blacksheep’e kısa bir giriş yapabilir misiniz?
2002 yılında Genel Müdür, Tim Mutton ve ben tarafından ortak olarak kurulan Blacksheep, olağanüstü markalı yiyecek ve içecek deneyimleri yaratmada uzmanlaşmış, ödüllü restoranlar, barlar, oteller ve mekanlar tasarlayan lider bir tasarım ajansıdır. Londra merkezli stüdyo, yerel pazar analizi, marka konumlandırma, yenilikçi konsept oluşturma / uygulama ve entegre grafikler ve markalaşma dahil her şeyi kapsayan, bütünsel bir konaklama tasarım hizmetinin önemini anlayan uzman ekiplere sahiptir.
Blacksheep, olağanüstü misafirperverlik ortamları yaratmak için küresel bir üne sahiptir. Blacksheep’in uluslararası otel müşterileri arasında, ödüllü projeler The Cuckoo Club ve Whiskey Mist ile geçtiğimiz on yılda Londra’nın gece hayatı sahnesini yeniden tanımlamanın yanı sıra, Fairmont Hotel Group, Hilton Hotels & Resorts, Accor Hotels ve Marriot Hotels & Resorts yer alıyor.
Blacksheep, Waterford, Wedgwood ve Royal Doulton Group için dünya çapında perakende konseptleri yarattı ve lüks ürünler şirketi Hermès için uluslararası alışveriş ortamları uyguladı. Ajans, Jamie’nin İtalyan zincirinin ve son olarak da Union Jacks restoran konseptinin tasarımını başarıyla uygulayan ünlü İngiliz şef Jamie Oliver ile devam eden bir ortaklığa sahiptir.

Otelcilik tasarımına nasıl dahil oldunuz?
Tasarımda birinci sınıf onur derecesi ile mezun oldum ve bu da beni sektördeki kariyerimi hızlı bir şekilde takip etmeye itti. Oteller ve özel evler için lüks iç mekanların yaratılmasında ve aynı zamanda en yeni perakende alanlarının tasarımında uzmanım ve mobilya ve teçhizatta en iyiye keskin bir stilist gözüyle bakıyorum. Lüks ve mükemmellik konusunda zor kazandıkları şöhretlerini karşılayabilecek ve somutlaştırabilecek bir tasarımcı arayan ve bulan ünlü ajanslar Studio De Lucchi, Terence Conran ve United Designers ile çalışarak dişlerimi kestim.
İngiltere’de doğan Tim, yirmili yaşlarının başında barlarda çalışırken kariyerine başlamak için ilham aldı. İnsanların misafirperverlik ortamlarında etkileşime girmesini ve mekanı kullanmasını izlemekten etkilenen Tim, İç Tasarım alanında BA Onur derecesi elde ederek Sanat ve Tasarım eğitimi aldı. Buradan, ünlü Terence Conran ve United Designers gibi önde gelen tasarım uygulamalarında çalışmaya başladı.

Blacksheep’in kural kitaplarına göre oynamayan tasarım için bayrağı dalgalandırdığını iddia ediyorsunuz. Ne anlama geliyor?
Trendleri takip etmiyoruz, onları belirliyoruz. Kavram araştırması şu anda orada olana veya güncel olana dayanmaz; çünkü bu, çalışmamızın meyvesini verdiği zamana tarihlenecek. Trendlere bakıyoruz ve işimizin uzun ömürlü olması için bir adım önde olmaya çalışıyoruz.

Restoranın veya barın tasarımı, mekanın bir işletme olarak etkinliğine ne ölçüde ölçülebilir bir katkı sağlayabilir?
100%! Sirkülasyon alanlarından oturma alanlarına, barlara kadar tüm unsurların konumu, bir mekanın işleyişine katkıda bulunur. İnsanlar bir içecek alamazsa veya yiyecek çok soğuksa, o zaman alan başarısız olur ve bu da işi etkiler.

Blacksheep’in daha mutlu misafirlere ve daha yüksek harcamalara katkıda bulunan mekanların tasarımını sağlamak için uyguladığı stratejiler nelerdir?
Her şey, müşterilerin farkında olmayacağı bir yerin iyi planlanmasına ve çalıştırılmasına bağlıdır. Sonra ışıktan müziğe atmosferle ilgili. İnsanların kendilerini rahat hissetmeleri gerekir, ancak bir projeye başlamadan önce teklif ve yer konusunda kapsamlı bir araştırma yaparız ve tasarladığımız şeyin yerel veya hedeflenen demografik bilgilerle alakalı olduğundan emin oluruz.

Restoran ve barları ziyaret eden tüketiciler, belli psikolojik ihtiyaçları karşılamak için bunu yapıyorlar. Bu ihtiyaçların başarıyla karşılanmasını sağlamak için konaklama tasarımcıları ellerinde hangi araçlara ve stratejilere sahiptir?
Bunun psikolojik ihtiyaçlardan çok sosyal ihtiyaçlarla ilgili olduğunu sanmıyorum. Müşteri, belirli ruh hali veya gereksinimleri için hangi mekanın daha uygun olduğunu seçer. Biriyle tanışmak için bir yere mi gidiyorlar yoksa samimi bir akşam yemeğine mi gidiyorlar? Bu, yer seçimine karar verir.

Müşterilerin bir restoran veya barda geçirdikleri süreyi etkileyen ana tasarım unsurları nelerdir?
Yemek, konfor ve servis! Servis özellikle önemlidir – hoş karşılanma ve aranma hissi. Ayrıca atmosferin rahatlamanıza ve bu olayın tadını çıkarmanıza yardımcı olması için iletken olması gerekir.

Bugün otelcilik tasarımcılarının karşı karşıya olduğu temel zorluklar nelerdir?
Temel zorluklar, müşterilerin doğru kiralarda iyi siteler bulmasıdır. Bunun, proje bütçeleri ve mal sahibi için alt satırdaki etkileri üzerinde büyük bir etkisi vardır. Sonuç olarak, yiyecek ve içecek fiyat noktaları etkilenebilir ve bu da restoranın demografisini daha da etkileyecektir.

Restoran ve barların tasarımında en çok yapılan hatalar nelerdir?
Temel planlama – yani mutfaklar, sirkülasyonlar vb. Ve bir restorana düzgün ve atmosferik hizmet verebilme. Çok soğuk veya çok gürültülü olmayan ve yemek açısından çok fazla yemek olmayan doğru ambiyansı elde etmek çok önemlidir. Tanımlanmış bir teklife sahip olmamak – şebeke söz konusu olduğunda daha azı kesinlikle daha fazladır.

Bir bar veya restoran tasarlarken hatırlanması gereken en önemli şey nedir?
Müşteri! Onları nasıl çekeceğiz, onlara nasıl harika bir deneyim yaşatacağız ve geri gelmelerini sağlayacak ne olacak?

Jo’ya sorularımızı yanıtlamak için zaman ayırdığı ve Blacksheep’in çalışmaları hakkında bize fikir verdiği için teşekkür ederiz. Yine de harika restoran veya bar tasarımı deneyimlerinizi duymak isteriz. En sevdiğiniz restoran veya barın geri gelmenizi sağlayan şeyin ne olduğunu ve tasarımın daha iyi bir yemek deneyimi için nasıl olabileceğini bize anlatın?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir