Mutfak gideri Neden tıkanır

Çöp bertarafına gönderilmek üzere üzerinde yemek atığı olan bir lavaboya yakından bakış.

Düzenli ve temiz bir mutfak tutmak, gıda güvenliği için çok önemlidir. Buna, lavabonuzun çöp öğütücüsü dahildir. İşte dikkate alınması gereken faktörler ve zamanı geldiğinde ne kullanacağınız.


Bulaşıklarınızı temizlemenin ve lavabonuzun lekesiz kalmasını sağlamanın ne kadar önemli olduğunu bilirken, peki ya çöp öğütücünüz? Çoğu zaman bu, en derin temizliğiniz sırasında bile unutulan bir alandır. Öyleyse, şu soruyu akla getiriyor: Çöp öğütücünüzü ne sıklıkla temizlemelisiniz?

Bu hiç düşünmediğiniz bir şeyse, endişelenmeyin. Çöp öğütücünüzün temizlenmesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi aşağıda ele aldık.

Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?

İlk şey ilk olarak: Çöp öğütücünüzü ne sıklıkla temizlemelisiniz? Bu, çöp öğütücünüzü ne sıklıkla kullandığınıza ve ne kadar iyi baktığınıza bağlıdır.

İdeal olarak, çöp öğütücünüzü haftada bir temizlemelisiniz. Mutfağınızı veya mutfak lavabonuzu gerçekten derinlemesine temizlemeye karar verdiğinizde, kesinlikle çöp öğütücüsünü de temizlemelisiniz.

Bununla birlikte, emrinize verdiğiniz şeyi kompost yapan veya yakından izleyen biriyseniz, her iki haftada bir temizlemekle kurtulabilirsiniz. Ancak, o çöp öğütücü kokusunu aldığınız an, onu temizleme zamanının geldiğini bilirsiniz.

Çöp öğütücünüzden gelen kokular, kötüleşen ve çürümeye veya küflenmeye başlayan gıda atığının işaretleridir. Kulağa iğrenç gelse de kokular daha da kötüdür ve lavabonuzdaki bulaşıkları da etkileyebilir. Bu kokuların tüm mutfağınızı karıştırmasına izin vermeyin! Bunun yerine, birkaç eldiven giyin ve pis çöp öğütücüsünü temizlemeye başlayın.

Çöp Atma İşleminizi Nasıl Temizlersiniz?

Paslanmaz çelik lavabo üzerinde yeşil ve sarı bir bulaşık süngeri.

Neyse ki çöp öğütücünüzü temizlemek zor değil. Biraz zaman alır, ancak eskimeye, çürüyen yiyecekleri elinizden almaktan fazlasıyla değer.

Bunu daha önce hiç yapmadıysanız, size öğrenmeniz gereken her şeyi verdik, önerilen malzemeler ve çöp öğütücülerimizi nasıl temizleme eğilimindeyiz.

Neye ihtiyacın var

Hotec Paslanmaz Çelik Mutfak Maşası 2-9'lu Set
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Çöp öğütücünüzü düzgün bir şekilde temizlemek için, elinizde bir çift maşa veya pense, el feneri (telefonunuzunki iyi çalışır), bulaşık sabunu, buz küpleri, tuz ve eski bir diş fırçası veya ovalama fırçası bulundurmanızı öneririz.

Crescent H26VN Home El Aletleri Penseler Slip Joint
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Biliyoruz, bu malzemeler kulağa biraz komik geliyor, ancak söz veriyoruz, işi bitirmenin en iyi yolu bunlar. Şimdi, temizliğe başlama zamanı.

Amazer Mutfak Ovma Fırçası Lavabo Kazıyıcı Uçlu Banyo Fırçaları Tencere Tava için Rahat Tutuş Kokusuz Kıllar Dökme Demir Tava Yemekleri Temizleme, 2'li Paket
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Adım bir

İlk önce çöp atma sigortanızı kapatın. Temizlerken açılması pek olası olmasa da güvende olmak üzgün olmaktan çok daha iyidir.

Ya imha anahtarınızın yanında küçük bir düğme bulacaksınız ya da onu lavabonun altında bulabilirsiniz. Kapandığında, gerçekten temizlemeye başlayabilirsiniz.

İkinci adım

Ardından, büyük bir şeyin şu anda çöp öğütücünüzü tıkamadığından emin olmak istersiniz. Hem keskin bıçaklar hem de çürümüş yiyecekler nedeniyle elinizi oraya yapıştırmanızı kesinlikle istemiyoruz, bu yüzden maşanız veya penselerinizin işe yaradığı yer burasıdır.

El fenerinizi çöpe atın ve bir şey görüp görmediğinize bakın. Eğer yaparsanız, maşanızı veya penselerinizi alın ve uygun şekilde atın.

Adım üç

Büyük yiyecek atığını çıkardıktan sonra, atıkların içine biraz sıcak su akıtın. Lavaboyu açın ve birkaç saniye akmasına izin verin. Ardından, lavabonun tıpasını yerleştirin ve birkaç inç sıcak suyun lavaboyu doldurmasına izin verin. Bir parça bulaşık deterjanı da ekleyin.

Sıcak, sabunlu su birkaç inç doldurulduktan sonra, tıpayı çıkarabilir ve suyun atığın içinden akmasına izin verebilirsiniz. Bu, çöpe atılan yiyeceklerin veya kirlerin çoğunun atılmasına yardımcı olur.

Adım dört

Beyaz Şarap Sirkesi - Glutensiz, GDO'suz - OU Koşer Parve - 12.7 Fl Oz (Tekli)
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Hala emrinizde kalan tüm nitty-kumlu yiyecek atıkları için, buz küpleri ve tuz burada devreye girer. (İsterseniz bunu donmuş beyaz şarap sirkesi ile de değiştirebilirsiniz.)

Yaklaşık iki fincan buz küpü alın ve bunları kullanımınıza bırakın. Ardından, bir bardak kaya veya kaba tuz alın ve aynı zamanda kanalizasyona dökün. Suyunuzun soğuk olduğundan emin olun, çöp öğütücüyü açın ve kanalizasyondan soğuk suyunuzu akıtmaya başlayın.

Bertaraf işlemi buz küplerini ve tuzu kestikçe, çöpün kenarlarını herhangi bir yiyecek veya kirden arındırmaya çalışır. Bu ayrıca bıçakların keskin kalmasına yardımcı olur!

Beşinci Adım

Son olarak, yaklaşık 30 saniye sonra su ve çöp öğütücüsünü kapatın. Ardından, eski diş fırçanızı veya sert fırçanızı alın ve temiz olduğunu hissedene kadar ürününüzün içini fırçalayın.

Bunu yaparken, neyle çalıştığınızı kolayca görebilmeniz ve daha fazla yeriniz olması için tahliyeyi çıkarmanız önerilir. Işığınızı bir kez daha aşağıya tutun ve tatmin olursanız, işiniz biter! Temiz, parlak ve güzel kokulu bir çöp öğütücüyle kaldınız.

Lavaboyu fırçalarken sarı lastik eldiven giyen bir kadın.

Bertarafınızın Taze Tutulması

Artık çöp öğütücünüz taze ve temiz olduğuna göre, onu bu şekilde tutmak isteyeceksiniz. Bertarafınızı taze tutmanın en kolay yollarından biri, oraya çok fazla yiyecek dökmekten kaçınmaktır. Bunun yerine, bir kompost kutusuna yatırım yapın ve bunun yerine yiyecek atıklarını oraya atın. Bu, kokmuş yiyeceklerin birikmesini engeller ve çevre için harikadır.

Utopia Mutfak Mutfak Tezgahı için Paslanmaz Çelik Kompost Kutusu - Kapaklı Mutfak için 1.3 Galon Kompost Kovası - 1 Yedek Kömür Filtresi içerir
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Gıda ürünlerini kullanımınıza bırakmanız gerekiyorsa, biyolojik olarak parçalanabildiklerinden emin olun. Bu şekilde, kolayca parçalanabilirler ve lavabonuzda sonsuza kadar çürümezler. Muhtemelen bunu zaten biliyorsun, ama asla hiç tahliyenize de gres dökün. Ayrıca, her kullandığınızda kullanımınıza yeterli miktarda su akıttığınızdan emin olun.

İmha edeceğiniz şey biraz garip kokmaya başladığında, onu yeni temizlemiş olsanız bile, sadece narenciye kabuklarını öğütmektir. Bıçaklar onları kestikçe, çöpü temizlerken aynı zamanda ferahlatıcı narenciye kokuları yayarlar.

Fırçalamaya Başlayın!

Artık çöp öğütücünüzü ne sıklıkla temizleyeceğinizi ve nasıl yapılacağını bildiğinize göre, hiçbir mazeretiniz yok! Bir dahaki sefere atıklarınızı biraz garip kokulu bulduğunuzda, temizliğe gitme zamanı. Bertaraf etme işleminiz kapalı olduğu ve bıçakların etrafında çok dikkatli olduğunuz sürece, bu temizleme işlemi çocuk oyuncağı olacaktır.

Ev, temizlik ve hatta dış işler ile ilgili diğer sorularınız için, Home Stratosphere size cevap verecek. Evinizi en sevdiğiniz yer haline getirmek için ihtiyacınız olan tüm yardımı almak için diğer süper yardımcı bloglarımıza göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir