Mutfak İçin Fayans Seçme Rehberi

cam mozaik mi fayans mı , mutfak cam fayans modelleri , mutfak arası 3 boyutlu fayans , mutfak tezgah arası fayans değiştirme , mutfak yer karosu modelleri , mutfak dolabı tezgah arası fayans modelleri , üç boyutlu mutfak fayansları , mutfak üç boyutlu fayans fiyatları , mutfak tezgah arası resimli fayans modelleri , ege seramik mutfak tezgah arası , tezgah alnı seramik , bauhaus mutfak tezgah arası fayans,

Mutfak Fayansları: Mükemmel Fayans Seçme Rehberi.

Mutfak fayansları seçerken önemli bir andır ve bazen bazı komplikasyonlara yol açabilir. Bu yazıda farklı olasılıkları sunuyoruz ve dikkate alınması gereken bazı teknik noktaları açıklıyoruz.

20 yıldan fazla bir süredir mutfak, ev ve banyo tadilatı üzerinde çalıştığımızdan, Mutfak Fayansları çeşitli değişikliklerden geçti.


MUTFAK FAYANSLARI

İlk başta kimse duvarlara bir dokunuş vermek istemiyordu ve bu da mutfağın çinili duvarlarını biraz monoton hale getirdi ve aynı karoları seçmenin az olasılığından dolayı mutfakta öne çıkmadı.

Mutfak Fayansları hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek ve bunları seçerken hata yapmamak için burayı okumaya devam edin.

Yeni teknolojilerin gelişiyle birlikte trend tamamen değişti. Artık giderek daha fazla insan Mutfak Fayanslarını farklı tonlarda, cesur ve güçlü renklerle döşemek istiyor. (Elbette bu, müşterinin zevkine göre çok değişir). Buna ek olarak, bugünkü yeni üretim yöntemleri bize çok daha fazla  fayans, doku, renk, tasarım, boyut  vb.

Ancak, normal fayans, rektifiye fayans , fayans , taş vb. Gibi birçok Fayans türü olduğundan, Mutfağınız için Seramik veya fayans satın almadan önce dikkate almanız gereken birkaç şey vardır .

Mutfak Fayanslarını seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Mutfakta mükemmel bir seramik karo seçimi için, mobilya, mutfak mobilyası ve seçilecek tezgah gibi çeşitli hususların dikkate alınması gerekir. İstediğiniz mutfağa dair bir tarza veya küresel bir fikre sahip olmanız önemlidir.

  a) Mutfak Mobilyaları

 1) Mutfak Mobilyaları

Öncelikle hangi mobilyanın yerleştirileceğini, renkleri ve malzemeyi bilmek  çok önemlidir ,  böylece mobilya ve Fayans arasında mükemmel bir kombinasyon olur.

Rustik mobilyalı bir mutfak, daha pürüzsüz ve daha minimalist mobilyalara sahip daha güncel bir mutfaktan daha güncel bir mutfak ile genellikle 20 x 20 santimetrelik bir karo (eşkenar dörtgen veya eğim içine yerleştirilmiş) kullanılan bir karonun kullanıldığı bir mutfak ile aynı değildir. en çok tavsiye edilen karo genellikle daha büyük formatlardadır, böylece eklemler fark edilir.

Eşkenar dörtgen döşemeli rustik mutfak. Alicante’de yapılan iş

2) Mutfak Tezgahı

Yerleştirilecek Mutfak Tezgahı Türlerinin , seçilen Mutfak Fayansları veya fayansları ile mükemmel bir şekilde birleştirilmesi gerektiğini bilmek  de çok önemlidir .

 Örneğin, siyah tezgahlarda (granit veya mermer) açık tonlarda (beyaz, bej, gri vb.) Fayanslarla iyi bir şekilde birleşirler ve paslanmaz çelik tezgahlı mutfaklarda porselen fayanslar yerleştirmek çok iyidir, muhteşem bir kontrast yaratır. .

Zevklerin çok kişisel olduğunu ve bu kombinasyonların her bir kişi, çift veya aile tarafından kararlaştırıldığını unutmayın. Önemli olan, seçiminizle rahat ve mutlu hissetmenizdir.

3) Zemin veya Kaldırım

Fayanslar, bir mutfaktaki en görünür unsurlardan biridir ve birçok bölümünde bir araya gelerek, genellikle mutfak için fayans seçerken bizi koşullandırır.

Karo ile zeminin iyi bir kombinasyonu için küçük bir numara, aynı olmasıdır.

2- Mutfak Fayans Çeşitleri

a) Porselen veya seramik karo

Porselen veya porselen karolar, teknik olarak adlandırıldıkları gibi, daha kaliteli bir malzemeden yapılmış bir karo türüdür. Bunlar genellikle çok az gözeneklidir veya  hiç gözeneksizdir. Bu, seramik karolar gibi sıvıyı emmedikleri anlamına gelir. Bunları kolayca temizlemek söz konusu olduğunda çok iyi . Bu tip karo genellikle seramikten biraz daha pahalıdır. Fiyat genellikle 20-40 € / m2 civarındadır.

Tasarımlar ve kaplamalar açısından Porselen veya Seramik karolar sonsuz olasılıklara sahiptir. Mutfağınıza renk katmak söz konusu olduğunda mükemmeldir, çünkü birçok renk ve doku yelpazesi vardır. İstediğiniz ebatta satın alabilirsiniz ama günümüzde taşınan trendler, zemindeki karoların duvarlarda gittikçe büyüyor olmasıdır.

2) Rektifiye mutfak karoları

Rectified Fayans, geleneksel karolardan farklı şekilde kesilmiş bir karo sınıfıdır. Genellikle porselen bir karodur, ancak 90 ° ‘lik bir açıyla düz kesilmiş kenarı vardır. Bu, üretim sürecinde ürünü bitirirken ek bir aşamadan geçtikleri anlamına gelir. Bu son adım, parçanın kenarlarını dik olarak keser, böylece kenarlarda herhangi bir pürüzlülük olmaz. Ürün daha kalitelidir ve daha iyi kurulum olanakları sunar.

Bunlar  normal karolara göre biraz  daha pahalıdır . Ancak  estetik olarak çok iyi ve güzeller çünkü Rektifiyeli Fayanslar Fayansların ek yerleri mümkün olduğunca az görünecek şekilde üretiliyor  . Mutfaklardaki bu fayansların iyi yanı, daha az derz ile daha az yağ ve kirin emdirilmiş olmasıdır. Bu tür rektifiye karoları hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız buraya  tıklayın

c) Fayans

Gresite hem mutfaklar hem de banyolar için kullanılabilir . Son gelen malzemelerden biri oldu ve mutfağınıza farklı bir dokunuş katmak için mükemmel.

Fayansın Mutfağa yerleştirilmesinin küçük bir dezavantajı, bu malzemenin sahip olduğu çok sayıda bağlantı yeri nedeniyle olası kir ve yağ birikmesidir.

4) Mutfağınız için Normal Stoneware veya Porselen Stoneware

Bir önceki yazıda da açıkladığımız gibi,  normal taş ve  porselen taş eşyalar hem yer döşemesinde hem de duvarların döşenmesinde kullanılabilir.

Gres veya Porselen Stoneware karoların avantajlarından biri  , bulabildiğimiz  sayısız doğal renk ve dokuya ek olarak, bu malzemenin mutfağınıza diğerlerinden çok farklı bir dokunuş verebilmesi gerçeğidir.

 5.- İmitasyon Hidrolik Mutfak Fayansları

Son yıllarda çok sert vurulan bir trend, Taş veya Porselen ile yapılan Taklit Hidrolik Fayanslardır . Eski tasarımların özünü geri kazandıran ancak yeni malzemelerle yapılmasının tüm avantajlarına sahip bazı karolar.

Burada yazdığımız İmitasyon Hidrolik Fayanslar hakkındaki yazımızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz  .

3- Mutfak Fayanslarının Renkleri, Dokuları ve Boyutları

1) Renkler

Mutfak seramiği için geniş bir ürün yelpazesi olduğu için şu anda istediğiniz rengi seçebilirsiniz  . Turuncu veya kırmızı gibi koyu renkler arayan bazı müşteriler var.

2) Dokular

Mutfak Fayanslarının dokularına gelince , genellikle pürüzsüzdürler ve temizlenmesi daha kolay olduğu için gözeneksiz olmasını isterler (mutfak için çok önemli bir şey). Dokulu kabartmalı mutfak karoları da olmasına rağmen.

Deneyimlerimize göre, pürüzsüz bir doku ile daha iyidirler, çünkü döşediğimiz ve yenilediğimiz neredeyse tüm mutfaklar pürüzsüzdür.

c) Biçimler

Mutfak Fayanslarının formatları, her üreticiye bağlı olarak çok sayıda olabilir. 10 x 10 cm’den 100 x 100 cm’ye kadar seramikler olabilir. Her şey üretildiği eve bağlı. Şekiller normalde düz dillidir, ancak kare, altıgen de vardır …

Son çalışmalarda, mutfakları büyük formatlarda (60 x 100 cm’den itibaren) ve yatay olarak fayanslarla döşemek için belirli bir eğilim gördük.

4- Mutfak Fayanslarının Fiyatı

Fiyat, üreticiye, bedenlere, kalitelere ve kaplamalara göre değişir. Metrekare başına 3 Euro’dan metrekare başına 100 Euro’ya kadar değişebilir.

Fiyat konusunda dikkatli olmak ve satıcıya hangi malzemeyi satın aldığımızı sormak önemlidir. Seramik mi? Porselen? Düzeltilmiş mi? Düşük fiyatlar genellikle kırmızı gövdeli rektifiye edilmemiş taş ürünleri gibi düşük kaliteli ürünler içindir. Kaliteli bir ürün istiyorsak, m2 başına 20 € ile 40 € arasında bir bütçemiz olmalı.

Özetle…

  •  Mutfaklar için fayans seçerken, hangi Mobilya, Mutfak Tezgahı ve zeminin yerleştirileceğini bilmek önemlidir.
  • Porselen veya seramik karoların temizlenmesi kolay ve ekonomiktir .
  • Rektifiye karolar , giderek daha fazla kullanılmalarına rağmen daha pahalıdır  .
  •  Gresite estetik olarak çok iyi görünüyor ancak daha fazla kir biriktirebilir.
  • Normal taş veya porselen taş eşya birçok renk ve doku vardır .
  • Genellikle doku bakımından pürüzsüzdürler ve hiç gözenekli değildirler.
  • Biçimler normalde düz dildir .
  • Fiyatlar üreticiye, boyutlara ve kaplamalara göre değişir.

Not: İsterseniz, birçok üreticiden daha fazla mutfak karolarının bulunduğu Pinterest panomuzu ziyaret edebilirsiniz. buraya basın

DİĞER İLGİ İLGİLERİ

2021’de cephe boyası renklerinde son trendler

Her yıl olduğu gibi, tasarım dünyasındaki “gurular” ve başlıca referanslar, yılın bir sonraki renginin ne olacağını belirler. Bu renk, genellikle öncü bir rol oynayan ve genellikle farklı tasarım dallarında ve çok sayıda marka tarafından tanıtılan renktir. Pantone şirketi, tanımda dünya referansı ve […]

Yeni mutfağınız için tezgah çeşitleri

Yeni mutfağınızın tezgahı için malzeme seçerken birkaç olasılık vardır. Bu yazıda tezgahın nasıl yapıldığını ve tezgahınızı seçerken sahip olduğunuz farklı seçenekleri açıklayacağız. Tezgah nasıl yapılır? Bir tezgahın üretimi çok tanımlanmış bir süreç gerektirir. […]

Cam efektini neden mutfağınıza dahil etmelisiniz ve nasıl yapmalısınız?

Hâlâ bir şüphe varsa, evle zorunlu uyum içinde geçen son aylar, bir evdeki mutfağın önemini bir kez daha gösterdi. Ana işlevine ek olarak, yiyeceklerin hazırlanması için fiziksel bir alan sağlamak, etkinlik için temel mekan olarak mutfak kavramı […]

Ev otomasyon mutfaklarının karlılığı

Ev otomasyonu, evlerde giderek daha önemli hale gelen bir trend. Akıllı uygulamalı bilimlerin ilerlemesi, enerji verimliliğini pekiştirmek ve katkıda bulunmak amacıyla ev içi alanlardaki görevlerin otomasyonu ve basitleştirilmesinde sonu olmayan bir kursa doğru gelişiyor ve yenilik yapıyor […]

Mutfağınızda nasıl çevre dostu olunur?

Çevre dostu bir şekilde yemek pişirmek, sizin ve sizin gezegenimizin daha fazla kirlenmesine katkıda bulunmayan sürdürülebilir bir evin keyfini çıkarabilmeniz için çok önemlidir. profesyoneller de dahil olmak üzere çok sayıda uzmanın işaret ettiği gibi, bu hiç de kolay bir iş değil ve bu mutfak […]
Mutfak duvarlarının kaplanması için fayans alternatifleri

Mutfağın duvarları genellikle seramik kaplıdır. Bu malzemenin hijyeni ve temizlik kolaylığı gibi birçok avantajı vardır, ancak zaman geçtikçe fayanslar biraz modası geçmiş olabilir. Bununla birlikte, mutfak duvarlarını kaplamak için kullanılabilecek çok sayıda alternatif malzeme vardır. En iyisini seçerken sadece estetiği değil, ısıya ve neme karşı dayanıklılığı ve temizlik kolaylığı da dikkate alınmalıdır .

Mutfak fayans Boyama

Ucuz bir malzeme olmasına rağmen su varlığından dolayı genellikle mutfaklarda kullanılmaz. Ancak günümüzde neme iyi direnç gösteren su itici boyalar ve su geçirmez plastikler bulunmaktadır. Mutfağınızı döşemek için para harcamak istemiyorsanız, boya iyi bir seçenektir.

BOYALI KAĞIT

Boya gibi rutubet sorunu nedeniyle mutfaklarda kullanılmıyordu. Ancak günümüzde kolaylıkla temizlenebilen su geçirmez duvar kağıtları (vinil gibi) bulunmaktadır. Bu malzeme çok yönlüdür, çünkü birden fazla renk ve desende satın alınabilir. Yağ damlacıklarının temizlenmesi kolay olmadığı için ocağın üzerine yerleştirilmesi önerilmez.

DOĞAL TAŞ

Taşın temizlenmesi ve dayanıklılığı kolaydır ve mutfağınıza rustik bir dokunuş katabilir. Aynı zamanda çok çeşitli boyutlar, tonlar ve türler arasından seçim yapmanıza olanak tanır: kumtaşı, granit, arduvaz … Her biri özel bakım gerektirir, ancak her durumda bir profesyonel tarafından kurulmaları gerekir.

MERMER

Mermer, yüksek sıcaklıklara ve suya dayanıklı, dayanıklı bir malzemedir . Görünüşü zarif ve zamansızdır ve açık tonlarda seçilmesi halinde odaya ışık ve görsellik katar. Başlıca dezavantajı soğuk görünümünün yanında fiyatının yüksek olmasıdır.

AÇIK TUĞLA

Görünür tuğla, özellikle endüstriyel tarzdaki mutfaklar için uygun bir malzemedir . Orijinal kırmızımsı tonunda bırakılabilir veya farklı renklerde boyanabilir. Başlıca dezavantajı, ısıya veya neme iyi tolerans göstermemesidir, bu nedenle, pişirme ve lavabo alanı için daha dirençli başka bir malzeme ile birleştirilmesi tavsiye edilir.

CİLALI BETON

Cilalı çimento, mutfakta giderek daha fazla kullanılan oldukça ucuz bir malzemedir. Sızdırmazlığı, temizleme kolaylığı ve ısıya orta derecede direnci ile karakterizedir . Doğrudan eski karoların üzerine de yerleştirilebilir. Tuğla gibi çimento, odaya endüstriyel ve modern bir görünüm kazandırır.

ODUN

Ahşap rahat ve sıcak bir malzemedir, ancak neme duyarlı olduğu ve lekeleri çabuk emdiği için genellikle mutfaklar için tavsiye edilmez Bu odaya tüm ahşaplar uygun değildir, ancak tik gibi suya iyi dayanabilen bir ahşap seçilmelidir. Ayrıca dayanıklılığını artırmak için koruyucu bir cila ile işlem görmelidir. Bu malzemeyi duvarlar için seçersek, mobilyalar için paslanmaz çelik üzerine bahis oynamanız önerilir.

SİLESTONE

Silestone yüzeylerin % 94’ü doğal kuvarstan oluşur ve bu da onlara büyük sertlik verir. Bu malzeme lekeleri emmez, mükemmel bakteri korumasına sahiptir ve çok çeşitli renk ve stillerde mevcuttur . Başlıca dezavantajları, yüksek sıcaklıklara karşı sınırlı direnci ve yüksek fiyatıdır. Tipik olarak tezgah için kullanılsa da mutfak duvarları ve cepheleri için iyi bir seçenektir.

CAM PANELLER

Cam, temizlenmesi kolay bir malzeme olduğu için mutfak duvarları için iyi bir seçimdir . Temperli camdan üretilen paneller şoklara, ısıya ve neme karşı oldukça dayanıklıdır, bu nedenle pişirme bölgelerine yerleştirilebilirler. Ayrıca ışığı ve rengi yansıtma, daha parlak ve daha neşeli odalar yaratma özelliğine sahiptirler. Mutfağınıza modern bir görünüm kazandırabilecek çok çeşitli renklerde paneller mevcuttur.