Neden Granit Fayans?

Bu, bir banyonun granit fayanslı duş alanına yakından bir bakış.

İkinci düşünceleriniz varsa, maliyetler, artılar, eksiler ve bunları nereden satın alacağınız dahil olmak üzere granit karolara kapsamlı bir bakışla karar vermenize yardımcı olalım.


Son 50 yılda granitin neden bu kadar popüler hale geldiğini anlamak oldukça kolay. Herhangi bir ev yenileme şovunu izlerseniz, tasarımcıların her zaman granit kullanmaya yönelmesinin bir nedeni vardır. Bir eve katabileceği değerin dışında, dayanıklı, uzun ömürlüdür ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla stil ve doku vardır. Toprak tonlu granitten ince beyazlara ve grilere kadar her tasarım zevki için bir şeyler vardır.

Mutfaklarda kullanılan diğer tezgahlar, oldukça pahalı olabileceği için genellikle graniti taklit etmek için yapılır. Laminat, kuvars, porselen ve beton gibi seçeneklerin tümü insan yapımıdır ve çoğu durumda granite göre daha ucuz alternatifler olarak kullanılır.

Bu seçeneklerin çoğu, granit görünümünü taklit etmek için kimyasallar, polyester reçine ve pigmentler kullanır. Granit rotasına gitmek istiyor ancak dar bir bütçe dahilinde kalmaya çalışıyorsanız, granit fayanslar harika bir seçenek. Granit karo, mutfak veya banyo tezgahları için ideal bir seçenektir ve döşeme yerine fayans kullanmak size çok para kazandırabilir.

Granit Fayans Nedir?

Kesintisiz tek bir taş parçası olarak elde edilen granit plakaların aksine, granit karolar daha küçük miktarlarda ayrı ayrı varlıklar olarak elde edilir. Granit karolar pek çok parçanın bir araya getirilerek düzgün bir yüzey oluşturması ile döşenir. Tek tek kareler, harika dokulu bir görünüm oluşturabilen derz dolgu ile bir araya getirilir. Döşeme granitinin aksine, granit karolar daha çok boyutlu bir his yaratır.

Granit karolar genellikle daha küçük bir alan için kullanılır, çünkü gözle görülür derz çizgileri vardır. Bir alanda ulaşılması zor alanlar veya lavabo ve bulaşık makinesi gibi garip şekilli cihazlar varsa, fayanslar daha faydalı ve daha ucuz olabilir. Döşeme granitini kullanırken, lavabo ve diğer cihazlar için boşlukları kesmek daha maliyetli olacaktır. Fayans kullandığınızda, cihazlarda çalışmak daha kolaydır.

Maliyet?

Bir parça granit karo döşeniyor.

Granit için üç seçenekten biri: döşeme, modüler ve fayans, karo en ucuz olanıdır. Granit levhalar metrekare başına 40-60 dolar arasında bir yerde çalışabilirken, karo genellikle 5-15 dolar arasındadır. Fayansın kendisi daha ucuz olmakla kalmaz, aynı zamanda fayans granitinin döşenmesi de plakalardan daha ucuzdur.

Bunun nedeni büyük olasılıkla granit levhaların döşenmesinin çok daha fazla iş ve zaman gerektirmesidir. Döşeme granitinin montajı, metrekare başına 80-150 $ arasındadır. Öte yandan karo granit, metrekare başına 50 $ ve en fazla 75 $ ‘a mal oluyor.

Fayans Granitinin Avantajları

Fayans granitini döşemenin birçok avantajı vardır. Her şeyden önce, evinizde granit bulundurmak, ne tür bir ürün almayı seçerseniz seçin, değerini artıracaktır. Granit çok uzun ömürlü ve dayanıklı olduğu için ev sahipleri tarafından çokça aranmaktadır. Çoğu emlakçının size söyleyeceği gibi, mutfaklar genellikle evleri satan şeydir. Granit eklemek tam da bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

Fayans graniti diğer seçeneklerden çok daha ucuzdur. Malzemelerin düşük maliyeti ve daha kolay kurulum. bütçesi olan insanlar için harika bir seçimdir. Granit fayanslar granit plakalara göre yaklaşık 4-8 ​​kat daha ucuzdur. Ayrıca modüler granitten 4-5 kat daha ucuzdur. Kurulum maliyetine bağlı olarak, büyük olasılıkla bir ton para tasarrufu yapacaksınız.

Yalnızca malzemelerde tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda kendi granit karolarınızı döşemeyi seçerseniz, çok daha fazla tasarruf edebilirsiniz. Daha önce bir banyoya veya benzeri bir yere fayans döşediyseniz, bu işle ilgili bir problem yaşamazsınız. Ancak tecrübeye sahip değilseniz, işi mahvetmek kolaydır. Deneyimsiz kişiler, fayanslarını eğrilme ve harcı bozma riskiyle karşı karşıyadır. Bununla birlikte, tezgahı profesyonel bir şekilde kurmanız önerilir.

Beyaz bir yüzey üzerinde granit fayans parçaları.

Granit Fayansların Dezavantajları?

Bir evde granit bulundurmak büyük bir değer katsa da, granit karolar muhtemelen granit döşerken sahip olduğunuz seçeneklerden en az istenenidir. Çoğu kişi için granitin çekiciliği, mekanınızda sağladığı şık ve bitmiş bir görünümdür. Saf ve ham güzellik yönü için, levha granitlerini yenmek zordur.

Paranızın karşılığını en iyi şekilde almak istiyorsanız ve evinizi gelecekte bir noktada satmak istiyorsanız, döşeme granit gitmenin en iyi yoludur. Evinizde yaşamayı planlıyor ve satmak istemiyorsanız kiremit granit size para kazandırabilir, ancak uzun vadede aynı değeri getirmeyecektir.

Doğru kurulursa, granit karo ile kullanılan harç daha az fark edilir görünecek şekilde yapılabilir. Bununla birlikte, granit karoların en büyük dezavantajı, tezgahlarınızda çok fazla görünüm olacağıdır. Bir kişi harç görünümünü beğenirse, vurgulanabilir, ancak pürüzsüz bir yüzey isteyen biriyseniz, fayanslar gitmenin yolu olmayabilir. Daha kusursuz bir görünüm elde etmek için lekeli harç kullanmak bunu başarmanıza yardımcı olabilir.

Granit karoları döşerken düşünülmesi gereken bir diğer husus, uzun vadede temizlik kolaylığıdır. Duş veya banyodaki fayanslar gibi, harç kirlenir ve kolayca bakterileri toplayabilir. Yemek yediğiniz ve yemek pişirdiğiniz bir mutfağa gelince, temizlik listenizin başında olmalıdır. Uzun vadede temizlenmesi kolay bir seçenek istiyorsanız, granit karoyu yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

Bir mağazada sergilenen farklı granit karo yığınları.

Granit Fayans Nereden Alınır

Granit fayanslar, birçok büyük ev perakendecisinden satın alınabilir. Ana Depo. Ayrıca diğer perakendecilerden granit fayans satın alabilirsiniz. Taş ve Stile ve Mermer Depo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir