Oda Ekleme Maliyeti Tasarım Rehberi

Burada, malzemeler, işçilik ve her oda planı türü için ne kadar ödeyeceğinizi de içeren oda ekleme maliyetini tartışıyoruz.Evde yeni oda eklenmesi

Bir oda ilavesi yapmak, kendinize biraz ek yaşam alanı elde etmenin ve evinize ek satış değeri katmanın harika bir yoludur. Bir oda ilavesi, temelde mevcut evinize inşa ettiğiniz ekstra bir yapıdır.

Eklemek istediğiniz oda tipine bağlı olarak, bir oda ilavesi yapmak daha ucuz ve daha az stresli olabilir ve ardından yeni bir eve taşınır. Ayrıca yepyeni bir oda ilavesi ile ihtiyaçlarınıza ve spesifikasyonlarınıza tam olarak uyan bir alan elde edebilirsiniz.

Oda Ekleme Maliyeti Nasıl Hesaplanır

Oda ilavesi

Bir oda ilavesi planlarken, maliyeti etkileyebilecek aşağıdaki şeylerin farkında olmanız gerekir. Ana maliyetler işçilik ve malzeme olacaktır, ancak aynı zamanda izinlerin maliyetinin de farkında olmanız gerekir. İzinlerin maliyeti bulunduğunuz yere göre değişebilir.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli husus da bunlar kullanacağınız türden malzemeler, bu da oda ekinizin toplam maliyetini artırabilir veya azaltabilir.

İşçilik maliyetlerinden tasarruf etmenin bazı yolları da vardır. Kendin yap daha az maliyetli olsa da, tesisatçılar ve elektrikçiler gibi belirli uzmanları işe almak sizi maliyetli hatalar yapmaktan alıkoyacaktır.

Metrekare Başına Oda Ekleme Maliyeti

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir eklemenin maliyetinin ulusal ortalamaları, metrekare başına yaklaşık 80-200 ABD Doları arasında olacaktır. Bu zemin kat eklemesi içindir.

İkinci bir kat daha inşa etmek istiyorsanız, bunların yapımı daha zor ve karmaşık olduğundan maliyet artacaktır. İkinci bir kat odası ilavesi, metrekare başına 100 ila 300 ABD dolarına mal olacak.

Oda Ekleme Maliyet Dağılımı

Tonozlu tavanlı oda ilavesi

Tonozlu tavan tasarımı ile oda ilavesi

Oda ilavenizi inşa etmek için atmanız gereken ilk adım, gerekli inşaat izinlerini almaktır. Nerede olduğunuza bağlı olarak, izinler her biri 100-300 $ ‘a mal olabilir.

Bir sonraki adım şantiyeyi hazırlamak olacaktır. Bu, kazı ve yıkımı içerebilir. Bu aşama yaklaşık 1.500 ila 3.000 dolara mal olmalı.

Daha sonra temel atılacaktı, bu her fit kare için yaklaşık 4-8 ​​dolara mal olmalı.

İşte bir oda eklemenin genel unsurlarının geri kalanı ve ilgili maliyetleri. Yine, kullanılan malzemeye ve kendin yap yapmanıza veya bir uzman tutmanıza bağlı olarak maliyetin artabileceğini veya düşebileceğini unutmayın:

• Çatı: Metrekare başına 7-10 USD
• Dış cephe kaplaması – metrekare başına 8 USD
• Yalıtım – metrekare başına 2-3 dolar
• Alçıpan – fit kare başına 2 USD
• Döşeme – metrekare başına 2-4 USD
• Windows – metrekare başına 400-800 ABD doları
• Taç kalıplama – doğrusal ayak başına 7-16 $
• Tesisat – fikstür başına 450 – 1.800 $
• Elektrik – fit kare başına 2-4 USD
• HVAC ve Kanalizasyon – 800 ila 1.600 ABD Doları
• Peyzaj – 500 – 2.500 $
• Temizle – 500-1.000 $

Küçük bir temel oda inşa ediyorsanız, bir mimar tutmayı atlamak isteyebilirsiniz. Ancak çok sayıda armatür ve özellik içeren büyük bir oda planlıyorsanız, bina planlarınızı bir mimara yaptırmayı düşünmelisiniz. Bu size yaklaşık 2.000-5.000 dolara mal olabilir.

Oda Ekleme için Malzeme Maliyeti

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, malzeme türünün oda ilavenizin maliyeti üzerinde etkisi olacaktır.

Yapı malzemelerinin maliyetinden tasarruf etmeniz için size verebileceğimiz bir ipucu, yapı malzemelerinin boyutlarını dikkate almaktır. Eklemeniz veya kesmeniz gereken her malzeme parçası maliyeti etkileyecektir.

Örneğin, ikiye dörtlülerin çoğu 8 fit uzunluğundadır; bu, 8’in katları boyutlarında bir oda inşa ederek malzeme kullanımını en üst düzeye çıkarabileceğiniz anlamına gelir. Bunu yapmak, malzemeyi kesmeniz veya eklemeniz gerekmediği için paradan tasarruf etmenizi sağlar.

İşgücü maliyeti

Bir müteahhit tutmak, oda ek maliyetinizi artıracaktır. İşçilik maliyetleri, oda ilaveniz için toplam bütçenizin yaklaşık yüzde 30-50’sine denk gelecektir.

İşleri kendiniz yapmak, hatta kısmen kendiniz yapmak size biraz para kazandırabilir. Örneğin, kendi yıkımınızı yaparsanız, 500 $ işçilik maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz. Bununla birlikte, sıhhi tesisat veya elektrik tesisatı kurmak gibi daha karmaşık işlemlerden bazıları profesyonellere bırakılması daha iyi olabilir.

Ortalama Oda Ekleme Maliyeti

Eve oda ilavesi

Nihayetinde, bir oda ilavesinin ortalama maliyeti, ilavenin türüne ve boyutuna bağlıdır.

12 × 12 Oda Ekleme Maliyeti

Evinize 12 fit’e 12 fitlik bir oda eklemenin ortalama maliyeti yaklaşık 11.520 – 28.800 $ olacaktır.

12 × 12 Oda Ekleme Maliyeti DIY

Kendiniz yapmaya karar verirseniz, işçilik maliyetini bütçenizden çıkarmanız gerekir. İşçilik maliyetlerinin bütçenizin% 30’u olduğunu söylersek, Kendin Yap yapmanın maliyeti yaklaşık 8.064 – 20.160 $ ​​olmalıdır.

20 × 20 Oda Ekleme Maliyeti

Evinize 20 fit x 20 fitlik bir oda eklemek istiyorsanız, yaklaşık 32.000 ila 80.000 $ arasında bir harcama yapmaya hazır olun.

20 × 20 Oda Ekleme Maliyeti DIY

Kendin yap yapmaya karar verirseniz, işçilik maliyetini toplam bütçenizden çıkarın. İşçilik maliyetini bütçenin% 30’una koyarsak, DIY-in’in maliyeti yaklaşık 22.400 – 56.000 $ olmalıdır

Banyo Ekleme Maliyeti

Mevcut yapınızın bir kısmını banyo haline getirmek için yeniden biçimlendirmek minimum 5000 $ ‘a mal olabilir. Evinize bir banyo ilavesi eklemek en az 50.000 dolara mal olacak. Bir banyo eklentisi için ABD ortalaması 75.000 dolardır. Maliyet, ikamet ettiğiniz eyalete ve izin süreçlerinin yanı sıra yerel işçilik maliyetleri ve seçtiğiniz malzemelere bağlı olarak önemli ölçüde değişecektir. Kendi planınızı oluşturmak için yardımcı olacak banyo tadilat yazılımı var.

Aile Odası Ekleme Maliyeti

Bir aile veya oturma odası ilavesinin maliyeti, istediğiniz odanın büyüklüğüne bağlı olacaktır. Bir oturma odası için ortalama bir boyut yaklaşık 18’e 12 fittir ve bu yaklaşık 17.300 ila 43.200 $ ‘a mal olacaktır.

İstediğiniz armatürler de fiyatı artıracaktır, bu nedenle dolaplar, ışıklar ve hatta kalıplama hakkında düşünürken bunu aklınızda bulundurun. Oturma odası tadilat fikirleri için bu sayfayı ziyaret edin.

Çamaşır Odası İlave Maliyeti

Çamaşır odası ilavesi

Odanın kendisini inşa etmek, kullandığınız malzemeye ve boyuta bağlı olarak yalnızca yaklaşık 2.000 ila 10.000 ABD dolarına mal olacaktır. Fiyatı gerçekten artırabilecek şey, sıhhi tesisat, aletler ve hatta depolama alanı gibi armatürler olacaktır. Bunu akılda tutarak, bir çamaşır odası eklemenin ortalama maliyeti 5000 $ olmalıdır.

Mobil Ev Odası Ekleme Maliyeti

Bir mobil ev ilavesi oluştururken yeni odanın mobil eve eklenemeyeceğini unutmayın. Mobil ev, bir ilavenin ağırlığını kaldıramayabilir.

En yaygın mobil ev odası ekleme türleri ve ortalama maliyetleri şunlardır:

• Ahır veya ahır – 1.700 – 5.000 $
• Carport (metal) – 2.150 – 4.800 $
• Deste – 4.000 – 11.000 $
• Sundurma – 4.600 $ – 10.500 $
• Müstakil garaj – 4.600 – 10.500 $

Prefabrik Oda Ekleme Maliyeti

Modern modüler ev ilavesi

Prefabrik veya modüler bir ev, temelde önceden oluşturulmuş parçalardan veya parçalardan inşa edebileceğiniz bir yapıdır. Modüler bir ev veya oda satın alırsınız ve parçalar size gönderilir ve siz veya müteahhitiniz bunu mülkünüzde bir araya getirmek zorundadır.

Ayrıca prefabrik oda ilaveleri de alabilirsiniz. En yaygın modüler oda ilaveleri türleri ve ortalama maliyetleri aşağıdaki gibidir:

• Kulübede – 3.000 $
• Deste – 7.500 $
• Bodrum – 18.000 – 30.000 ABD Doları
• İki arabalık garaj: 27.000 $

Üç Sezon Oda Ekleme Maliyeti

Evinize üç sezonluk bir oda eklemek istiyorsanız, yaklaşık 9.000 ila 40.000 $ ‘a mal olacaktır. Maliyetin çoğu, 5.000 ila 30.000 ABD doları arasında bütçe ayırmanız gereken malzeme fiyatlarından gelecektir. Üç sezonluk bir oda ilavesi için işçilik maliyetleri 9.000 – 40.000 $ civarında olacaktır.

Oda ekleme planlarınızı görselleştirmeye yardımcı olmak için, mevcut birçok ev tasarımı yazılım programından birini kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir