Oturma Odanızı Yenilemek için 8 Fikir

Birçok ev sahibi için oturma odası, evlerinin en önemli alanıdır. Burası tüm ailenin bir araya gelebileceği ve konuklarınızın dinlenebileceği ve yerinize hayran kalabileceği yerdir. Başka bir deyişle, bu evinizin toprağıdır.

Çoğu durumda aileler yemeklerini oturma odasında yiyorlar, böylelikle televizyon seyredebiliyor veya karınları dolu olduğunda günlük aktivitelerine geri dönmeye hazır olabiliyorlar. En önemlisi, oturma odası genellikle insanların ev güvenlik sistemi merkezlerini kurma eğiliminde oldukları alandır.

Bu tesislerle oturma odanızı yenilemeyi ve iyileştirmeyi düşünmeniz şaşırtıcı değildir. Rahatlığınızdan ödün vermeden estetik, iç tasarım, işlevsellik ve mimari özellikler arasındaki mükemmel dengeyi bulmalısınız.

Bu imkansız bir görev gibi görünse de endişelenmemelisin! Burada oturma odanızın daha iyi görünmesi ve ailenizin ihtiyaçlarını karşılaması için en iyi ve en kolay 10 fikri bulabilirsiniz.

1. Renklerle Oynayın

En klasik oturma odası bile bazı renkleri göstermekten çekinmemelidir. Parlak duvarlarla veya zebra çizgili kanepe örtüleriyle oynamaya çalışın. Bir servete yatırım yapmadan oturma odanızda endüstriyel esintili bir görünüm elde etmek, düşündüğünüzden daha az çaba gerektirir.

2. Farklı Yükseklikleri Deneyin…

Oturma odanızın daha uzun görünmesini istiyorsanız tavanı yenilemeyi ve farklı yüksekliklerde oynamayı deneyebilirsiniz. Bu gerçekten bir DIY projesi olmasa da ve tadilat işini planlamak için bir profesyonel tutmanız gerekse de, nihai etki sizi şaşırtacak.

3.… Ama Ayaklarınız Yerde Kalın

Oturma odanız çok karanlıksa, ancak başka bir doğal ışık kaynağı ekleyemiyorsanız, cilalı beton bir zemin oluşturarak yine de iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Parlak kaplama odanın hemen daha parlak görünmesini sağlarken, betonun çatlakları ve kusurları cesur, çağdaş bir etki yaratacaktır.

oturma odasını yenileme fikri
Telif hakkı: Pexels I Lisans: CC0 Public Domain

4. Duvarlarınızı Süsleyin

Hepimizin duvarlarında resimler var, peki ya bir “resim çerçevesi” penceresi oluşturmaya ne dersiniz? Mutfağınızı oturma odanıza dahil etmek istemiyorsanız, ancak yine de her iki alanın da iletişim kurmasına izin vermek istiyorsanız bu özellikle yararlıdır. Ayrıca, gerektiğinde kapatılabilen ve oturma odanızdan ve koridordan hoş ve rahat bir akış yaratacak bazı cep kapıları da yapabilirsiniz.

5. Estetikten Daha Fazla İşlevsellik?

Büyük olasılıkla zamanınızın çoğunu oturma odanızda geçireceksiniz. Bu alan dinlenmek, televizyon izlemek, video oyunları oynamak, misafirlerle vakit geçirmek ve hatta bazen yemek yemek için kullanılmaktadır. Bu nedenle, tarzınızdan ödün vermeden oturma odanızın işlevselliğini her zaman iyileştirmeye çalışmalısınız.

Yapmanız gereken ilk şey kitaplarınızı, süs eşyaları ve hatta çocuklarınızın oyuncaklarını saklamak için raflar eklemektir. Yeni fikirler arıyorsanız, duvarlarınıza yerleştirilmiş gömme rafları denemelisiniz. Bu kesinlikle evinizin daha düzenli ve daha modern görünmesini sağlayacak göze batmayan bir depolama çözümüdür.

6. Alanlarınızı Açın

Oturma odanız ile mutfak veya koridor arasında açık bir alan planlamak, evinizin otomatik olarak daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca bu, aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte evinizin tadını çıkarmanız için daha fazla alan yaratacaktır. Öte yandan, ekleyecek ek mobilyalarınız olmasa bile, yeni alan fazla boşluklu görünme riski taşımaz.

7. Daha Doğal Işığın Keyfini Çıkarın

Birçok iç mimarya göre, mükemmel bir oturma odasının anahtarı doğal ışıktır. Güneşin ışığından yararlanmak için deniz kenarında ya da kırlarda yaşamanıza gerek yok. Aslında oturma odanızın ihtiyaç duyduğu tüm doğal ışığı yakalamanın birçok yolu vardır.

Örneğin, balkonunuza paralel olarak katlanır bir kapı ekleyebilir veya hatta yenilenmiş oturma odanızda sel olacak doğal ışık miktarını en üst düzeye çıkarmak için duvarlarınıza birkaç cam ekleyebilirsiniz.

Ev tadilatındaki son trendlerden biri olan pencerelerden bahsetmişken, tamamen camlı bir oturma odasına sahip olmaktır. Elbette bu, kasvetli ve yağmurlu bir şehirde yaşıyor olsanız bile doğal ışıktan tam olarak yararlanmanıza izin verecektir.

8. Oturma Odanızı Akıllı Hale Getirin

Oturma odanızı yeniden şekillendirirken, sadece o alanı değil, tüm dairenizi tek bir merkezden yönetmenize yardımcı olacak yeni bir akıllı sistemi uygulamayı unutmamalısınız. Ayrıca yeni akıllı asistanınızı, hırsızlardan endişe etmeden yeni oturma odanızın keyfini çıkarmanızı sağlayacak iyi, hırsızlığa karşı korumalı bir ev güvenlik sistemine entegre etmelisiniz. Bu kesinlikle oturma odanızı daha akıllı hale getirecek ve hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir