Oyuklu Tavan Nasıl Boyanır?

Bölmeli tavanlar, evlere çarpıcı dekoratif detaylar sunabildikleri ve bir oda içinde biraz derinlik yaratabildikleri için popülerlik kazanıyor. Ama onları boyamanın en iyi yolu nedir? Peki, bu sorunun cevabını sizin için bulduk. Bu yazıda, sandık tavanınızı boyarken kullanabileceğiniz en iyi yöntemi özetleyeceğiz.

Kesonlu tavanınızı boyamak için adımlar:

 1. Boyama alanınızı ayarlayın.
 2. Her bir sandık içindeki tavana astar kesimleri uygulayın.
 3. Her bir sandık içindeki tavana astar uygulamak için bir rulo fırça kullanın.
 4. Her bir kutu içindeki yan çıtaya astar uygulayın.
 5. Her kutunun içindeki tavana boya kesme çizgileri uygulayın.
 6. Bir boya rulosu kullanarak tavana boya uygulayın.
 7. Tavana ikinci bir kat boya uygulayın (gerekirse).
 8. Her kutudaki yan çıtaya boya uygulayın.
 9. İkinci boya katını yan çıtaya uygulayın (gerekirse).
 10. Alanı temizleyin.

Kesonlu bir tavanı boyamak, özellikle daha önce hiç tavanı boyamadıysanız, zaman alıcı bir iş olabilir. Aynı zamanda, kapsamlı bir şekilde planlandıktan sonra daha iyi yerine getirilecek bir görevdir. Lütfen her adıma derinlemesine bir bakış ve boya cilaları ve süslü tavanların odanızın görünümünü nasıl değiştirebileceği hakkında bazı yararlı bilgiler için okumaya devam edin.

Büyük bar tarzı ada ve kesonlu tavana sahip çarpıcı mutfak odası tasarımı, Kesintili Tavan Nasıl Boyanır? [10 Steps]

Oyuklu Tavan Nasıl Boyanır?

Ressam, yeniden dekore edilen bir evin yatak odasındaki kesonlu tavanı boyuyor

Kesonlu bir tavanı boyamaya yaklaşmanın en kolay yolu. İşinizi başarıyla ve olabildiğince çabuk bitirmenize yardımcı olmak için profesyoneller tarafından kullanılan birkaç tekniği de dahil ettik. Sonuçta, bir tavan boyamak, kollar ve omuzlar için oldukça zorlayıcı olabilir. Şimdi başlayalım!

İhtiyaç duyacağınız araçlar:

 • İç lateks boya
 • İç lateks boya astarı
 • Bulaşık sabunu
 • Boya silindiri için uzatma direği
 • Ressam bandı
 • Roller spinner
 • Boya fırçası tarağı
 • Kanvas damla bezler
 • Merdiven
 • Boya rulosu
 • Sünger
 • Rulo tepsisi
 • Boya fırçası

1. Adım Boyama alanınızı ayarlayın

İşe başlamadan önce odadaki her şeyi temizlediğinizden emin olun. Ardından, su sıçramalarını ve sıçramaları önlemek için damla bezlerinizi zeminin tüm yüzey alanına yerleştirin ve dört köşeyi de kapladığınızdan emin olun. Son olarak, iş için hareket ettirilemeyecek kadar ağır olabilecek odadaki kalan mobilyaları örtün.

Amazon’da damla kıyafetler satın alın.

Adım 2. Her sandık içindeki tavana primer kesiklerini uygulayın

Tavan astarınızı alıp boya tepsisine dökün. Odanın bir köşesinden başlayın ve astarı ilk sandığın tavanına uygulayın. Düzeltme fırçanızı alıp, her bir sandıkta tavanın kenarı boyunca iki ila üç inçlik bir çizgi boyayacaksınız. Sandığın bir köşesinden başlayın ve çizgiyi diğer ucuna boyayın. Dört tarafı da boyayana kadar bunu yapmaya devam edin.

Amazon’daki bu düzeltme fırçasına göz atın.

Adım 3. Her bir sandık içinde tavana astar uygulamak için bir rulo fırça kullanın

Şimdi, sandık içindeki tavanın kalan kısmındaki astarı yuvarlamanın zamanı geldi. Bunu yapmak, görünür çizgilerin kesim çizgilerinin nerede olduğunu göstermesini engelleyecektir (ve aynısı boya uygulaması için de geçerli olacaktır).

Astar kesim hatları hala ıslak iken, astarı tavana eşit şekilde uygulamak için rulonuzu kullanın (gerekirse uzatma çubuğunuzu kullanın). Özellikle tek bir kat boya kullanmayı planlıyorsanız, en iyi leke bariyerini sağlamak için astarı iyice uyguladığınızdan emin olun.

Daha sonra, bitişik sandığa gidin ve tavanın çevresini de boyamak için (kesme için) trim fırçanızı kullanın. Daha sonra tekrar rulo fırçanızı alın ve astarı, kesme hatları hala ıslak iken sandık içindeki tavana uygulayın. Tüm kasaların tavanlarına astar uygulayana kadar bu işleme devam edin.

Amazon’daki bu rulo fırça kombinasyonuna göz atın.

Adım 4. Her kutu içindeki yan çıtaya astar uygulayın

Şimdi her konferansın kalıplarını hazırlama zamanı. Kırpma fırçanızı alın ve ilk kutudan başlayın, önce astarı kalıp köşesine uygulayın ve yatay vuruşlarla boyayın. Sandık içindeki kalıplamanın dört tarafını da tamamladıktan sonra, bitişik sandığa geçin. Tüm kutu kalıpları hazırlandıktan sonra, astarı kuruması için yaklaşık 30 dakika ila bir saat arasında verin.

Not: Sonraki bölüm, tavanın tamamı için aynı renk / boya türünü kullanan projeler için geçerlidir. Eğer taç pervazları farklı bir renk verecekseniz, boyamadan önce ressamın bandını (bazı bant boyayı soyacaktır) uygulayabilmeniz için astarın tamamen kuruması için bir veya iki gün beklemek en iyisidir. tavan. Bununla birlikte, yetenekli bir ressamsanız veya tavanda kesme çizgilerini oluştururken kalıp üzerinde ressam bandı kullanma ihtiyacı hissetmiyorsanız, kalıbı aynı gün boyayabilirsiniz.

Bu ressamın Amazon’daki kasetine bakın.

Adım 5. Her kutudaki tavana boya kesme çizgileri uygulayın

Astarın kuru olduğunu belirlediyseniz, aynı kesme işlemine başlayın, ancak bu sefer boyayı kullanın. Öncekiyle aynı görüşmede başlayın ve her bir sandıktaki tavanın kenarı boyunca iki ila üç inçlik bir çizgi boyamak için trim fırçanızı kullanın. Sandığın bir köşesinden başlayın ve çizgiyi diğer ucuna boyayın.

Dört tarafı da boyayana kadar bunu yapmaya devam edin.

Adım 6. Bir boya rulosu kullanarak tavana boya uygulayın

Ardından, boya rulonuza tavan boyası yükleyin ve boyayı sandığın tavanına uygulayın. Silindire boya uygularken, boyanın içine tamamen batırmadığınızdan emin olun, ancak boyanın üstünden kaydırın ve tamamen kaplanana kadar ileri geri yuvarlayın. Boya genellikle astardan daha ince olduğundan (boya / astar kombinasyonunuz yoksa) tavana uygulandığında damlamayı önlemeye yardımcı olacaktır.

Adım 7. Tavana ikinci bir kat boya uygulayın (gerekirse)

Tavana iki kat boya uyguluyorsanız, boyanın kurumasını bekleyin ve ardından ilk kutudan başlayın, önce kesme çizgilerini uygulayın ve ardından boya rulosunu kullanın.

Profesyonel İpucu: Boya rulosunu tavana uygularken, her vuruş için kapsama alanı sağlamak için bir zikzak desen kullanın. Boya vuruşlarınızın kontrol edildiğinden emin olun ve görünür çizgiler bırakmamaya çalışın. Yüzünüze düşen boya damlalarını önlemek için silindiri boyaya daldırırken çok fazla doyurmamayı unutmayın.

Adım 8. Her kutudaki yan çıtaya boya uygulayın

Artık tüm sandık tavanları boyandığına göre, geri dönüp her birinin içindeki yan pervazları boyamanın zamanı geldi. Aynı boyayı kullanıyorsanız, sadece kesiti boyamak için kullandığınız fırçayı almanız gerekir. Değilse, yeni bir fırça kapmak isteyeceksiniz.

Profesyonel İpucu: Daha önce kullanılmış bir fırça kullanıyorsanız, fırçayı iyice yıkayıp kuruladığınızdan emin olun. Tamamen kuru olması gerekmez (aslında, iyi bir boya aktarımına izin vermek için biraz nemli olması gerekir), ancak su damlamamalıdır.

Kırpma fırçanızı kullanarak, projeyi başlattığınızda boyadığınız ilk sandığın köşesinden başlayın. Kırpma fırçanızı, fırçanın uzun kenarı kalıbın üstünde olacak şekilde yerleştirin ve kalıplamayı boyamak için süpürme yatay vuruşları kullanın. İlk kutudaki kalıbın dört tarafını da tamamladıktan sonra, her bir kutu içindeki kalıplama boyanana kadar sıraya devam edin.

Adım 9. İkinci boya katını kalıba uygulayın (gerekirse)

Her bir kutu içindeki kalıba ilk kat boyayı uyguladıktan sonra, geri dönün ve gerekirse ikinci bir kat uygulayın. Yine, önceki boya uygulamalarıyla aynı sırayla başlamak isteyeceksiniz. İkinci katı uygulamadan önce ilk kat boyanın tamamen kuru olduğundan emin olun. Kuruma süresini genellikle boya kutusunun arkasında bulabilirsiniz.

Amazon’daki bu tavan boyasına bir göz atın.

Adım 10. Alanı temizleyin

Tüm kasaları boyadıktan sonra, artık boya rulonuzu, fırçalarınızı ve tepsinizi (tek kullanımlık değilse) yumuşak sabunla (bulaşık sabunu iyi sonuç verir) ve ılık suyla temizleyebilirsiniz. Eğer teneke kutulardan herhangi birinde boya kalmışsa, fırçanın sapı veya bir çekiçle (çok sert olmasa da) üst kısma vurarak kapakları üzerlerine kapattığınızdan emin olun.

Amazon’dan bulaşık sabunu satın alın.

Profesyonel İpucu: Kalıcı bir kalem alıp boyanın nereye uygulandığını not etmek de yararlıdır – gelecekteki rötuşlar için. Örneğin, “birinci kat tavan kaplaması”.

Tavan boyası düz mü yoksa yumurta kabuğu mu olmalı?

Ahşap panelli duvarlar ve süslü tavan ile boş oda

Çoğu durumda tavan için düz bir yüzey kullanmanın en iyi seçenek olduğunu bulacağınızı belirtmekte fayda var. Ancak, ev tasarımı için belirlenmiş herhangi bir kural yoktur; dekor hedefleriniz ve kişisel tercihlerinizle daha çok ilgisi var. Düz yüzeyli bir tavan, herhangi bir ışığı yansıtmayacaktır; bu, odanın diğer alanlarına odaklanmak istiyorsanız idealdir (tavan kusurlarını kamufle etmek için de harikadır).

Yumurta kabuğu cilası biraz parlak olacak, bu yüzden biraz ışığı yansıtacaktır. Tavanınıza biraz doku eklemek veya başka nedenlerle ona daha fazla dikkat çekmek istiyorsanız ideal bir seçenek olacaktır.

Kesonlu tavanlar odaları daha küçük gösterir mi?

Oyuklu tavanlar aslında zıt görsel etkiyi yaratır. Genellikle tavanların gerçekte olduğundan daha yüksek görünmesini sağlarlar.

Kesonlu tavan ile tepsi tavan arasındaki fark nedir?

“Tavan tepsisi” terimi, iki farklı tavan tasarımı olmasına rağmen, genellikle “kesilmiş tavanlar” ile birbirinin yerine kullanılır. Tepsi tavanları tipik olarak alçıpan ve alçıdan yapılırken, kesonlu tavanlar genellikle tuğla, ahşap ve metal dahil olmak üzere çeşitli yapı malzemeleri kullanılarak yapılır.

Ayrıca, bir tepsi tavanı genellikle tek bir yükseltilmiş alana sahiptir (bu genellikle odanın şeklidir). Bunun aksine, kesikli bir tavan genellikle tavanın birbirinden ayrılmış (yani kasalar) girintili çoklu alanlarını içeren daha çok ızgara tarzı bir düzene sahiptir.

Eşyaları Sarmak

Büyük bar tarzı ada ve süslü tavana sahip çarpıcı mutfak odası tasarımı

Kesonlu bir tavanı boyamak ilk bakışta biraz zor görünebilir. Ancak, göreve başlamak için kullanacağınız yöntemi ana hatlarıyla belirledikten sonra, bunu başarmanın aslında oldukça basit olduğunu göreceksiniz. Bu kılavuzun bu Kendin Yap görevinin üstesinden gelmeyi öğrenmenize yardımcı olduğunu umuyoruz!

Gitmeden önce diğer gönderilerimize de göz attığınızdan emin olun:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir