Panjur türleri ve bunları seçerken nelere dikkat etmelisiniz |

Otomatik kepenk tamiri , bornova panjur , full panjur , panjur ipi koçtaş , ada panjur , ozdil panjur , sistem panjur , panjur makarası tamiri , panjur ipi tamiri , set panjur , kilitli panjur , narlı panjur kapak , alusel panjur , naylon panjur , demir panjur,

Panjurlar, ev için hem bir koruma sistemi hem de dekoratif bir unsurdur. Piyasada farklı var panjur türleri, her birinin belirli bir işlevi vardır. Bunları bilmek ve farklılaştırmak, doğru kararı vermek için çok önemlidir. Ardından, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilmeniz için size mevcut tüm perde türlerini gösteriyoruz.

Panjurlar, yıllar içinde gelişen koruma sistemleridir. Kökeni, kapıları ve pencereleri örtmek için kumaş parçalarının kullanıldığı, böylece ışık ve tozun geçişini engellediği 18. yüzyılın İran’ına (dolayısıyla kepenk adı) dayanmaktadır.

Günümüzde, bu ekranlar yeni teknolojik gelişmelere göre önemli ölçüde gelişmiştir. Panjurların temel avantajları:

 1. Işığın eve girişini kontrol edin.
 2. Pencere camından ısı kayıplarını önleyin.
 3. Güneş ışınlarının eve doğru girişini engelleyin.
 4. Isıtma veya klima sistemi kullanımından tasarruf edin.
 5. Dış ortam gürültüsünden koruyun.
 6. Kiracıların ev içinde mahremiyetini sağlamak.
 7. Hırsızlığa karşı korumalı yeni panjur modelleri sayesinde ekstra güvenlik unsuru sağlayın.

En uygun perde hangisidir? Doğru kararı mı veriyorum? Bunu yapmak için, konuya biraz daha dalmak ve dış ve iç panjur türlerine göre farklılaşmaya başlamak gerekiyor.

Dış mekan panjur çeşitleri

Dış panjurlar, odaya daha fazla konfor ve güvenlik sağlamak için pencere çerçevesine monte edilenlerdir. Dış mekan panjurlarının sınıflandırılması, ana unsurlarından dördüne (kutu, kılavuzlar, çıtaların türü ve koşullandırma türü) dayanmaktadır. Bu şekilde elimizde:

1.- Çekmece tipine göre

 • Kompakt sistem panjurlar: kör çekmece, pencerenin hemen üzerine yerleştirilir, böylece daha kolay kurulum için kompakt bir bütün oluşturur. İhtiyacınız olan şey pencereleri değiştirmekse, pratikliği için bu tür panjurları öneriyoruz.
 • Mini sistem panjurlar: çalışmadan perde montajı için özel olarak tasarlanmıştır. Bu durumda kör kutu dışarıya yerleştirilir. Ya pencerenin önünde ya da evin önünde.
 • Geleneksel sistem panjurları: geleneksel sistemlerin bir çekmecesi yoktur. Aksine, duvarda mekanizmasının tüm unsurlarını içerebilmesi için bir delik açılır. Bu sistem çok daha fazla çalışma gerektiriyor.

2.- Kılavuz türlerine göre

 • PVC’den yapılmıştır: PVC kılavuzlar, farklı marangozluk türlerine bile çok daha fazla uyarlanabilir.
 • Alüminyum: alüminyum kılavuzlar sadece PVC kılavuzlar gibi uyarlanabilir değil, aynı zamanda geniş bir terminal ve renk yelpazesi sunar.

3.- Çıta türlerine göre

 • Makaralı çıtalar: pencereyi dışarıdan izole ederek ışığın geçişini tamamen engeller.
 • Ayarlanabilir çıtalar: çıtalar, iç mekanı güneş ışığından ve diğer sert hava koşullarından korumak için yönlendirilebilir.
 • Ayarlanabilir çıtalar: İç mekana giren ışığın yoğunluğunu düzenler ve parlamaya karşı korur.

4. – Sürücü türlerine göre

 • Motor: otomatik panjur olarak bilinirler.
 • Kardan: Körlüğü kaldırmak veya indirmek için küçük bir krank içerirler.
 • Kemer: Panjuru manuel olarak çalıştırabilmek için kemerleri vardır.

İç mekan panjur çeşitleri

Dış mekan jaluzilerinden farklı olarak, iç panjurlar genellikle odanın duvarına veya tavanına monte edilir. Bu paneller veya ekranlar ev içinde harika bir müttefiktir. Sadece dekoratif bir unsur olarak değil, aynı zamanda ev içinde mahremiyet ve enerji tasarrufuna da katkıda bulunurlar. Türleri şunlardır:

 1. Jaluziler: Aynı zamanda yatay panjurlar olarak da bilinirler. Yerleştirmeleri kolaydır ve genellikle plastik, ahşap veya alüminyumdan yapılırlar. Açıklığı yukarı doğru olup, bir orta açıklığın ışığın geçişini düzenlemesine izin verir. İş ofislerinde çok yaygındır.
 2. Dikey panjurlar: Jaluzilerle aynıdır, ancak çıtaları dikey olarak düzenlenmiştir.
 3. Stor perdeler: Bu paneller, daha fazla mahremiyet ve güneş ışınlarına karşı koruma sağladıkları için modern ve pratiktir.
 4. Japon paneli: Japon panjur zarafet ile eş anlamlıdır. Minimalist iç mekanlar için ideal.
 5. Perde karartma: Bu paneller, mekanizmaları ışığın içeriye geçişini tamamen engellediği için tam karanlık perdeler olarak da bilinir.
 6. Pileli panjurlar: Bunlar genellikle kolay katlanmaları için kumaş veya kağıttan yapılır. Bu aynı zamanda kırılmasının kolay olduğunu da gösterir. Özellikle çocuklar gibi çok hareketli odalara kurulurlarsa.

Evinizin pencerelerini ve dolayısıyla panjurları değiştirmek ister misiniz? Hangi modeli seçeceğinizden emin değil misiniz? İçinde Reform bütün cevaplara sahibiz.