Perdeler Asıldıktan Sonra Genellikle Düşüyor mu?

Mağazadan yeni bir çift güzel perde aldın. Doğru malzemeyi ve rengi seçmek haftalarca zaman aldı, ancak perdelerin görünüşünden memnunsunuz. Çoğunlukla. Sabırla perdelerin düşmesini beklediniz, ama henüz gerçekleşmedi. Perdeler genellikle asıldıktan sonra düşüyor mu? Cevabı sizin için bulmak için bunu araştırdık.

Perdeleriniz kutudan çıkar çıkmaz düşebilir, ancak muhtemelen en altta parlayacaklardır. Perdeleri kutudan çıkardıktan sonra üç gün ile iki hafta arasında eğitmeniz gerekir, böylece daha çekici bir şekil alırlar.

Eğitim perdeleri mi? Bu ne anlama geliyor? Merak etmeyin; Bu yazıda, perdelerinizin olması gerektiği gibi düşmesi için bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız. Ayrıca sert perdelerin nasıl sabitleneceğini ve uygun perde uzunluğunun ne olması gerektiğini de tartışacağız. Onu kaçırmak istemeyeceksin!

Gri perdeli ve beyaz perdeli beyaz modern bir oturma odası, kilimin üstünde bir osmanlı gri bir kanepe ile uyumludur, Perdeler Genellikle Asıldıktan Sonra Düşür mü?

Çekici Bir Şekilde Asmak İçin Perdeler Nasıl Eğitilir

Bu gerçeğin anıdır. Perdeleriniz kutudan yeni çıktı ve çubuğa asıp güzel görünmelerini bekliyorsunuz. Bu yüzden perdelerin bir şekilde orada oturup, aşağıya doğru parlaması çok hayal kırıklığı yaratıyor. Adından da anlaşılacağı gibi, perdeleriniz açıldığında, alt kısımda üst kısımdan daha geniştir, bir nevi genişletilmiş kot pantolon gibi. Bu oldukça itici ve perdelerin kutularını açtığınızda hayal ettiğiniz gibi değil.

Perdelerinizi istediğiniz gibi asabilirsiniz, ancak önce onları eğitmelisiniz. Bu örnekte eğitim, perdeleri tercih ettiğiniz şekilde toplamak, sabitlemek ve ardından perdeler doğal bir şekilde oturana kadar bu şekilde kalmalarına izin vermek anlamına gelir. İşte asi perdeleri nasıl eğiteceğiniz.

Adım 1: Perdeleri Düz Yatırın

Perdelerinizi oturma odanızın zeminine düz bir şekilde yerleştirin. Perdelerinizin üst kıvrımlarını veya büzgülerini takip ederek ellerinizle kıvrımlar oluşturun. Kıstırma perdeleriniz varsa, katlanmaları sorun olmaz, ancak kalem pillerle daha fazla çalışmanız gerekir.

Adım 2: Perdeleri Toplayın ve Bağlayın

Biraz kurdele alın ve perdeleri üst, orta ve alt tarafa bağlayın. Perdeleriniz özellikle uzun veya kalın ise ortada veya altta iki noktadan sabitleyebilirsiniz. Burada sağlam bir kravat istiyorsun, ama perdeleri kıracak kadar sıkı değil.

3. Adım: Buharlaştırın Veya Bekleyin

İki seçeneğiniz var. Aceleniz varsa, bir buharlı ütü takın ve kıvrımları almak için her bölümde kullanın. Bunu dört güne kadar tekrar etmeniz ve ardından perdeleri çözmeniz gerekecek.

Ayrıca perdeleri kendi haline bırakıp iki hafta boyunca buharlı ütülemeye gerek kalmadan bekleyebilirsiniz. Bu noktada, perdeleri açtığınızda, bu kadar çok zaman geçirdikten sonra zarif bir şekilde düşmeleri gerekir.

Cumbalı pencereler için perdeler mi eğitiyorsunuz? Bay Windows’ta Hangi Perdeler En İyi Görünüyor?

Yeni Perdeleri Asmadan Önce Yıkamalısınız?

Perdelerinizi kutudan ilk çıkardığınızda sahip olabileceğiniz bir diğer sorun da çok uzun görünmeleridir. Doğru ölçüleri aldığınızı düşündüğünüz için ne olduğundan emin değilsiniz ama perdeleriniz çok fazla örtüyor.

Neyse ki, bu sorun için hızlı bir çözüm, perdelerinizi kapatmadan önce yıkamaktır. Yıkayıcıda (ve belki de malzemeye bağlı olarak kurutucuda) vakit geçirmek, bazı durumlarda perdelerin yarım fit küçülmesine neden olacaktır. Bu, perdelerin hem uzunluğu hem de genişliği için geçerlidir. Yıkamak ve kurutmak kumaşı buruşuk bırakabileceğinden perdelerinizi de ütülemeyi unutmayın.

Sert Perdeleri Nasıl Onarırsınız?

Lanet olsun. Perdelerinizi seçerken daha çok mahremiyet ve ışık doygunluğu hakkında düşünüyordunuz. Kapınıza geldiklerinde, seçtiğiniz malzemenin son derece sert olduğunu fark ettiniz. Perdeler, buruşuk ve kıpırdamadan kutudan çıktı. Ne yapmalısın?

Perdeleri yıkamak yardımcı olabilir, bu yüzden önce bir deneyin. Aksi takdirde, bu Hometalk forumundaki gibi bazı ev sahipleri perdelerini durulama ve sıkma döngüsünde yıkayarak ve ardından çamaşır makinesinin suyla dolmasına izin vererek başarılı oldular. Bu noktada, yıkama devrini durdurmalı, kapağı açmalı ve bir bardak yumuşatıcı eklemelisiniz. Yıkayıcınızı kapatın ve perdelerin bütün gece yumuşatıcı ve suyla ıslanmasına izin verin.

Sabah, kapağı kapatın ve yıkama döngüsüne devam edin. Gerekirse perde sertliğini daha da azaltmak için bunu tekrarlayabilirsiniz.

Evde daha fazla mahremiyet mi arıyorsunuz? Lütfen, Gizlilik Açısından En İyi 4 Perdeyi okuyun.

Perdeleri Nasıl Eşit Şekilde Toplarsınız?

Daha önce onları eğitirken perdeleri nasıl toplamanız gerektiğinden bahsetmiştik, böylece doğru yere düşerler. Perdenizin doğal kıvrımlarına göre bir araya gelmenin yanı sıra, perdelerin her iki tarafta da eşit bir şekilde toplandığından emin olmak istersiniz. Aksi takdirde, perdeleriniz doğru görünmeyeceği için baştan başlamak isteyeceksiniz.

Soldan sağa doğru mükemmel olmaları için perdelerinizi nasıl topluyorsunuz? Mümkünse ince kıvrımlı perdeler satın almanızı öneririz. Daha önce de söylediğimiz gibi, bu perdeleri, kalem pileli veya gromet üstlü perdelere kıyasla toplamak çok daha az zahmetlidir.

Perdelerin üstlerini toplarken, başlık bandını kılavuz olarak kullanın; perdenin birkaç kordonlu üst tarafa yakın kısmıdır. Perdeleri başlık bandına takarak, üstte doğal büzgü elde edersiniz. Bir “büzme”, perdelerin tepede ne kadar kıvrımlı olduğunu, bir kez büzgü oldukça düz göründüğünü ve üç kez de oldukça kıvrımlı olduğunu ifade eder.

Perdelerin üstlerini toplamak için, üç başlık bandı kordonunu alın, bunları birbirine geçirin ve bir düğüm haline getirin. Bazı perdeler halihazırda bir tarafına takılı halatlarla gelir, bu da size zaman kazandırır.

İplerin diğer tarafında, perdeleri toplayarak perdeleri geçirin. Topladığınız perdelerin çubuk uzunluğunun yarısı kadar olmasını istiyorsunuz. Bitirdiğinizde, kabloları diğer tarafa bağlayın. Sıkı, boyun eğmeyen bir düğüm yerine, ilmekli bir stil yapmak isteyebilirsiniz, böylece bir gün perdeleri çıkarıp yıkamak istediğinizde düğüm çözülür.

Ardından, perdelerin geri kalanını elle toplamak için perdelerin üstünde oluşturduğunuz kıvrımları takip edin. Bu makalenin önceki bölümlerinde özetlediğimiz talimatlar, kıvrımları istediğiniz gibi almanıza yardımcı olacaktır.

Kalem kıvrımlı perdelerin nasıl toplanacağına dair görsel bir gösteri için aşağıdaki videoyu izleyin:

Perdeleri Nasıl Tartarsınız?

Birkaç durum perdelerinizi indirmenizi gerektirebilir. Satın aldığınız perde malzemesi çok dalgalı ve gevşekse, pencere açıkken hafif bir esinti bile perdelerinizi fırlatabilir.

Perdeleriniz polyester ise, onları önceki adımlarımıza göre eğitmek her zaman istenen sonuçları vermez çünkü polyester diğer perde malzemeleri kadar kolay eğitilmez. Polyester perdelerinizi tartarak onlara yardımcı olabilirsiniz, böylece bir seferde dört ila altı hafta onları eğitmek zorunda kalmazsınız.

Bir perdeyi nasıl indirirsiniz? Her ikisi de perdeler için yapılmış bir zincir ağırlığı veya bir pennyweight satın alın. Ayrıca aşağıdaki 20 parçalı set gibi perdelik ağırlıkları da kullanabilirsiniz. Amazon hakkında daha fazlasını görmek için burayı tıklayın.

Perdeler Zemine Dokunmalı mı?

Perdeleriniz yere değerse, çok mu uzun? Bu kişisel zevkinize bağlıdır. Bazı ev sahipleri perde su birikintisi görünümünü sever. Eğer bu sensen, o zaman evet, perdelerin bu kadar uzunsa gayet iyi. Perdeleri zaman zaman yerden kaldırdığınızdan emin olun, böylece onları ve altındakileri temizleyebilirsiniz.

Perdelerinizin zeminde sürüklenmesini istemiyorsanız iyi bir uzlaşma, perdelerin zemine zar zor dokunmasını sağlamaktır. Bu uzunluğa ulaşmak için perdelerinizi sarmanız gerekebilir. Ayrıca küçültmek için yıkamayı da deneyebilirsiniz.

Perdelerinizi sipariş edebilirsiniz, böylece şık bir şekilde zeminden bir inç yukarıda olsunlar. Tavan daha alçak gibi göründüğünden, bundan çok daha kısa gitmek odanızı daha küçük gösterebilir. Bu illüzyonu kırmak için daha uzun perdelere ihtiyacınız olacak.

Sonuç

Perdeler kutudan çıkar çıkmaz düşebilir, ancak çoğu zaman onları istediğiniz şekilde oturmaları için eğitmeniz gerekir. Artık perdelerinizi nasıl toplayacağınızı, ideal uzunluklarının ne olması gerektiğini ve sert perdelere nasıl davranacağınızı bildiğinize göre, evin her yerinde güzel perdelere sahip olmanızı hiçbir şey engelleyemez!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir