Pervaz Duvarlarla Aynı Renk mi Olmalı?

Bir evi inşa ederken veya yeniden modellerken, boya renklerini seçmek heyecan verici bir adımdır! Evinizin her odası için seçilen renkler, tonu ve hissi belirlemede önemlidir, peki ya taç kalıplama? Hangi renge boyanmalıdır? Duvarlarla aynı renkte mi olmalı? Bu konuyu inceledik ve sizin için cevabı bulduk.

Taç kalıplama, duvarlarla aynı renge boyanabilir, böylece bir akışkan yaratabilir, hatta yerden tavana bakabilir. Taç kalıplama genellikle beyaza boyanır, çünkü bu, odayı daha büyük gösterir ve her şeyi birbirine bağlar. Ancak bu zor ve hızlı bir kural değildir. Taç kalıplama tavana, duvarlara veya diğer süslemelere uyacak şekilde boyanabilir. Alternatif olarak, tamamen farklı, tamamlayıcı bir renge boyanabilir ve başlı başına bir mimari ifade olabilir.

Taç kalıbınızın duvarlarınıza uyup uymadığı veya başka herhangi bir şey, nihayetinde kişisel tarzınıza ve tercihinize bağlı olacaktır. Bununla birlikte, kron kalıplama ile ilgili seçenekleri daraltmanıza yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç yararlı ipucu ve teori vardır. Kaplama kalıplama hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İç kısımdaki tavan pervazları, açılı tavan süpürgeliklerinin ve lambaların detayı, taç pervazının duvarlarla aynı renkte olması gerekir

Taç Kalıplamayı Boyamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taç kalıplamanız için bir renk seçmek zor olmak zorunda değil. Ancak alışverişe başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Odalarınıza bakın, büyük mü küçük mü? Tavanlarınız yüksek mi yoksa alçak mı görülüyor? Ne tarz bir ev ya da dekor istiyorsunuz? Bu faktörlerin her biri, taç kalıbınızı hangi renge boyayacağınıza karar vermede rol oynayacaktır.

Taç kalıplama, gösterinin yıldızı olmasa bile biraz dikkat çekmesi gereken bir süslemedir. Bununla birlikte, bazı ev sahiplerinin evlerinde önceden var olan kron kalıpları olması ve bu etkiyi azaltmak isteyebilecekleri anlaşılabilir bir durumdur. Bu nedenle, taç kalıbınızın hangi rolü oynamasını istediğinize karar vermeniz önemlidir.

Taç Kalıplama Duvarlarla Eşleşmeli mi?

Taç kalıplama ve süpürgelikler dahil olmak üzere tüm odayı aynı renge boyamak giderek daha popüler hale geliyor. Odada öne çıkmasını istediğiniz mobilya veya dekorasyonlarınız varsa bu iyi bir seçimdir.

Taç kalıplamayı duvarlarınıza uyacak şekilde boyamak, kalıplamanın genellikle yaptığı ifadeyi azaltarak biraz sessizleştirme etkisine sahip olabilir. Tercihinize bağlı olarak bir artı veya dezavantaj olabilecek çok az dikkat çekilecektir. Taç kalıplamayı duvar rengiyle eşleştirmenin bir avantajı, küçük bir odayı daha büyük gösterebilmesi ve alçak bir tavanın daha uzun görünebilmesidir. Renk kırılması olmadan, duvar gerçekte olduğundan daha yüksek görünebilir.

Taç Kalıplama Tavana Uygun mu?

Taç kalıplarınızı tavanınıza uyacak şekilde boyamak, tek bir uyarı ile harika bir seçimdir. Tavan boyası tipik olarak beyaz veya beyazın bir çeşit varyasyonudur, ancak daha da önemlisi, genellikle düz bir cila ile boyanır. Bu nedenle, taç pervazınızı tavanınız ile aynı boyayı kullanarak boyamanızı önermiyoruz. Düz beyaz bir kaplama, doğrudan tavana karışırken kalıplama fazladan duvar alanı kapladığından tavanlarınızın daha düşük görünmesine neden olabilir.

Tavanlarınız bu etkiyi karşılayacak kadar uzunsa, kalıbınızı düz beyaza boyamak iyi görünür ve istenmeyen korniş kalıplama formalitesini azaltmak için harika bir yoldur. Bununla birlikte, yarı parlak veya parlak gibi farklı bir boya cilası kullanmak, kalıbın öne çıkmasına ve tavandan ayırt edilmesine yardımcı olacaktır.

Kron Kalıp Beyaz Olmalı mı?

Beyaz, tüm süslemeler için en popüler ve klasik renktir. Taç pervazın beyaza boyanması, bir anlamda odayı genişletme veya tavanın kenarlarını yok etme etkisine sahip olabilir. Beyaz boya, özellikle oda rengi koyu ise, taç kalıplamanızı gerçekten gösterebilir. Aynı zamanda inanılmaz derecede çok yönlüdür ve bir odadaki diğer renklerin çoğunu tamamlar.

Bununla birlikte, beyaz herkesin tercih ettiği renk değildir. Fildişi, gri, mavi, ten rengi ve diğer birçok renk genellikle büyük başarı ile kullanılır. Sevdiğiniz şeyi bulun ve onunla koşun! Bazı renk ilhamları için, Crown Moulding (Inc. Pictures) için 4 Popüler Renk Fikirleri yazısına göz atmayı unutmayın.

Taç Kalıplama Diğer Döşemelerle Eşleşmeli mi?

Taç pervazınız evinizdeki diğer süslerle eşleşmeli mi? Bu olabilir! Ama buna gerek yok. Bunun artıları ve eksileri nelerdir?

Taç kalıplama ve buna uygun şekilde süslemeyi boyamak popüler bir tekniktir. Bu, bir odaya tek tip ve uyumlu bir görünüm getirir. Tamamen eşleşmelerini istemiyorsanız, tamamlayıcı renkler veya aynı rengin farklı tonları boyamayı düşünün. Ancak, süslemeniz koyu bir renkse, taç pervazınızı boyamanın odanızın köşelerine “yakınlaşabileceğini” göz önünde bulundurmalısınız. Bununla birlikte, hem süslemenizi boyamak hem de daha koyu bir renge kalıplamak çok rahat bir alan yaratabilir.

Trim nedir?

Kırpma konusundayken, tam olarak ne olduğunu tanımlayalım “trim” terimi içerir. Döşeme genellikle şu anlama gelir:

  • Süpürgelikler
  • Kapı kasaları
  • Pencere kasaları
  • Korniş süslemesi
  • Sandalye rayı
  • Lambri kaplama
  • Kalıplama

Bunların hepsi döşeme etiketi altına giriyor. Hepsinin eşleşip eşleşmemesi kişisel bir seçim meselesidir. Bu konuya daha yakından bakmak için bu makaleye bir göz atın. Süpürgelikler ve Taç Kalıplama Eşleşmeli mi?

Taç Kalıplama için En İyi Son Kat nedir?

Taç kalıplama dahil çoğu döşeme parlak veya yarı parlak bir yüzeyle boyanmıştır. Parlak yüzeylerin temizlenmesi kolaydır ve uzun süre dayanır. Korniş kalıplama, parmak izleri ve döşeme ile aynı kirlilik sorununa sahip olmasa da, bir miktar olacaktır. Toz ve lekeler, düz veya yumurta kabuğu cilalarında olduğu gibi yarı parlaklığa yapışmaz. Bu, en iyi parlaklığı ve yarı parlaklığı eller aşağı yapar.

Özet

Taç kalıplama ile ilgili birçok farklı görüşü ele aldık, ama sonuçta, hepsi bu – fikirler! Gerçek şu ki, taç kalıplama duvarlara veya diğer süslemelere uyabilir. Açık veya koyu, yarı parlak veya düz olabilir; gerçekten hepsi sana bağlı.

Kaplama kalıplamanın bir odanın ne kadar büyük veya küçük hissettiği üzerinde yaratabileceği etkiyi ima ettik. Konuyla ilgili daha derinlemesine bir tartışma için bu makaleye bir göz atın! Taç Kalıplama Bir Odayı Daha Büyük veya Daha Küçük Gösterir mi?

Bir Cevap Yazın