Rahat koltuk çeşitleri ve onlarla dekorasyon yaparken nasıl doğru yapacağınız

O ebedi akşam yemeğinden sonra uykuyu hiç hayal etmemiş olan rahat koltuk arka planda TV’nin gürültüsü ile? İşte o an yiyeceklerin dinlendiği, enerjinin mideye indiği ve Morpheus’un kollarına yaslanıp bacaklarımızı esnetebileceğimiz ve batacağımız iyi bir koltuğu kaçırdığımızda gözlerimiz kapanmaya başladığı andır.

Ancak her ne kadar rahat koltuklar Onlar, çoğu ölümlünün itiraf edilmemiş küçük hayalidir, gerçek şu ki, özellikleri nedeniyle hacimli olma eğilimindedirler ve iç mimarların istediğinden daha az dekoratiftirler. Bununla birlikte, yuvarlaklık ve muazzam kollarla dolu ilk büyük koltuklardan bu yana çok ilerleme kaydedildi, böylece bugün onları her türden, hatta çoğu eve sığabilecek tasarımları bulabiliyoruz.

rahat koltuklarBu şekilde değerlendirilmek için, vücudun geriye doğru yaslanmasına ve daha iyi dinlenmek için bacakları öne doğru kaldırmasına izin veren bir tür sisteme sahip olmaları gerekir. Bununla birlikte, bu aralıkta çok farklı türler vardır, bu nedenle ana türler böylece herkes kendi seçimini yapabilir:

Uzanmış rahat koltuklar, manuel açılır

Bunlar en yaygın olanlardır ve genel olarak en çok ekonomik. Onlar bir .. sahip geri arkaya yaslanıp etek Bacakları desteklemek için öne doğru açılır, genellikle vücudun kendisi ile basit ve küçük bir itme ile kollarımızda kendimizi destekler.

Bu hareketle sandalye, sırtın üzerine uzanmasına izin vermek için (genellikle çeşitli eğim pozisyonlarında) uzanır ve aynı zamanda etek, bacakları rahat bir yükseklikte desteklemek için kaldırılır. a uzun şema.

Uzanmış rahat koltuklar

Uyandığımızda ve “koltuk moduna” geri dönmek istediğimizde, sadece tersi hareketi yapın: kollar tarafından desteklenerek vücudumuzu öne ve bacaklarımızı aşağı doğru iteriz ve sandalye varlığına geri döner.

Uzanmış rahat koltuklar

Uzanmış dinlenme koltukları, motorlu açıklık

Daha öncekilerden daha rahatlar çünkü yaslanmak için mekanik çabaya (vücudumuza) ihtiyaçları yok. Yeter Bir tuşa bas (normalde yan tarafta bulunur) ve sandalye sihirle sanki arkaya yaslanacak ve vücudumuzun yeni formata yavaşça uyum sağlamasına izin verecektir.

Uzanmış rahat koltuklar

Uzanmış rahat koltuklar

Aynı şekilde, onu varlığına geri döndürmek için, herhangi bir ek çaba harcamadan aynı düğmeye basmanız yeterlidir.

Ekstra fonksiyonlara sahip rahat koltuklar

a) İşlev insanları kaldırır

Motorlu koltukların içerisinde şu seçeneği içerenler bulunmaktadır: öne ve arkaya yaslan yumuşak ve hassas bir şekilde, özellikle herhangi bir koltuktan kalkmakta zorlanan yaşlı insanlar için çok yararlıdır. Bu şekilde, rahatlama koltuğu, çok rahat kalkmanıza olanak tanıyan neredeyse dikey bir pozisyon benimseyerek ileri doğru hareket eder.

İnsanları kaldıran koltukları rahatla

b) Masaj işlevi

Bazı motorlu dinlenme koltukları, bir masaj işlevi Bu, sandalyenin titremesini sağlayarak boyundan arkaya, böbreklerden bacaklara kadar tüm vücutta bir masaja neden olur. Masajın pürüzsüzlüğünü veya sıkılığını artırmak için genellikle bir uzaktan kumanda ile birlikte gelirler.

Rahat koltuklar

c) Lomber ısı işlevi

Daha az yaygın olarak, bu koltuklardan bazıları şu işlevlere sahiptir: bel ısısı bazı üst düzey arabalara benzer. Sırtın alt kısmı özellikle hassas ve ağrıya meyilli olduğundan, bu özellik vücudun o bölgesindeki kronik ağrıyı hafifletmek veya sadece kışın sıcak hissetmek için ısı yayar.

Rahat koltuklar

d) Yüksekliği ayarlanabilir koltuk başlığı

Motorlu olsun ya da olmasın, bazı sandalyelerde koltuk başlığı arkalıktan ayrılmış onun bir parçası olmak yerine. Bu, birçok araba koltuğunda olduğu gibi, yüksekliğin ayarlanmasına olanak tanır. Böylece, ister uzun ister kısa olsun ya da her birinin dinlenmek zorunda olduğu belirli bir şekilde herhangi bir kişiyi barındırmaya izin verir.

Ayarlanabilir kafalık koltukları rahatlatır

Sabit rahat koltuklar

Bu koltuklardan birinin tasarımına ve hacimli görünümüne uyum sağlamakta zorlanıyorsanız, her zaman sabit bir dinlenme koltuğuna başvurabilirsiniz. tasarım düzeyinde çok daha çok yönlü.

Çoğu durumda bir koltuktur esnek veya eğilebilir sırtlık (ancak farklı pozisyonlarda uzanmamak) veya bunu biraz başaramamak geriye yaslanmakeşlik eden bir ayak dayama yeri sabit eşleme İstendiğinde bacakların kaldırılmasına yardımcı olur.

Sabit dinlenme koltukları

Sabit rahat koltuklar

Açıkçası, bu seçenek rahat bir sandalyenin avantajlarına sahip değildir, çünkü pozisyon sabittir ve her zaman aynıdır, bu yüzden onu daha sonra bir konuşma koltuğu olarak kullanmak o kadar kolay değildir (çünkü her zaman geri atılacağız) ve yeniden konumlandırmamız gerekecek bir yerde ayaklık kullanmadığımız zaman.

Karşılığında, tasarım düzeyinde Geleneksel dinlenme sandalyeleriyle hiçbir ilgisi yoktur ve ayak dayamasını bir bank veya misafir olması durumunda ek koltuk olarak veya sadece bir destek masası olarak kullanabiliriz.

Bu seçeneğin bir çeşidi, tabanda yüksekliği veya belirli bir eğimi düzenlemeye izin veren bir mekanizmaya sahip koltuklardır. Geleneksel bir gevşeme kadar çok yönlü değiller ama en azından biraz esneklik sağlıyorlar.

Sabit dinlenme koltukları

Rahat bir sandalyenin maliyeti nedir?

Genel olarak koltukları rahatlatın genellikle ucuz değillerçünkü normal bir koltuktan daha fazla parça ve daha fazla “teknoloji” içerirler.

Rahat koltuklar

Ancak piyasada her türlü seçeneğiniz var. Eğer istersen uygun fiyata rahatlatıcı bir koltuk bulun en büyük pazarlıklara sahip olacaksın internet, önemli indirimlerle (200 € ‘dan birine sahip olabilirsiniz), çünkü bir yerel ile ilgili tüm maliyetler azalır.

Bunun yerine, daha önce denemeyi tercih ederseniz, bir fiziksel mağaza ve bunun için daha fazla ödeyin. Ve eğer bir şey arıyorsan tasarımınİster çevrimiçi ister fiziksel bir mağazada, geleneksel bir mağazanın fiyatının en az iki katı veya üç katı olacak, ancak alanınız sonsuz derecede daha iyi olacak.

Rahat koltuklar tasarlayın

Rahat koltuklar tasarlayın

Ve tasarım düzeyinde nelere dikkat etmeliyim?

Aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey evde sahip olduğun alan. Koltuğu oturma odası alanına (sehpanın yanına) koymayı düşünüyorsanız, onu açtığınızda neredeyse yatacağınızı düşünmelisiniz, bu yüzden masa veya başka bir tiple çarpışmaması için yeterince mesafeden bırakmanız gerekir. yakınlarda bulunan mobilyaların

Öte yandan, bir tür özellikleri Rahatlatıcı bir koltuktan ne istediğiniz, tasarımını belirleyecektir, ancak her şeye rağmen birkaç soruya göre birini veya diğerini seçebilirsiniz:

Sarılmalar

Kollarla seçebilirsin bir parça (yapının bir bölümünü oluşturan) veya ayrı parça (birincisi daha estetik, ikincisi daha rahat). İlkinde, onları aşağı yukarı seçebilirsiniz düz veya yuvarlak.

Rahat koltuklar

Rahat koltuklar

Ayrılanlar da var «hava»Kol ve yapının geri kalanı arasında, genellikle öncekilerden daha sert olmalarına rağmen.

Rahat koltuklar

b) Yedekleme

Yine de seçebilirsin tek parça halinde veya ikiye bölünmüş, bel çantası olarak. Her ikisi de rahat olabilir, ancak estetik açıdan daha kötü olmasına rağmen, ikincisi genellikle sırtın alt kısmını daha iyi alır.

Rahat koltuklar

Rahat koltuklar

c) Kafalık

Dinlenme sandalyeleri var kafalıksız özel (yapı hepsi birdir ve zaten bunun için tasarlanmıştır), diğerleri kafalıkla birlikte gelir çerçeveli (sanki koltuk arkalığı iki parçadan oluşuyormuş gibi, ancak yüksekliğini değiştiremeden) ve onu taşıyan diğerleri ayrılmış düzenleyebilmek için.

Rahat koltuklar

Bir çeşit taşıyan da var. ekstra çıkarılabilir pedve diğerleri gibi kanat sandalye, başı sadece arkaya değil yanlara da dinlendirebilmek.

Rahat koltuklar

Wing relax koltuklar

Wing relax koltuklar

d) Baz

Çoğu dinlenme koltuğu genellikle pratik olarak gelir yere, küçük yarı gizli veya neredeyse algılanamayan bacaklarla.

Rahat koltuklar

Rahat koltuklar

Ancak, tabanı olan daha hafif seçenekler var. sandalyeyi kaldır. Normalde bir yapı üzerinde dururlar çapraz şeklindeama onlara da sahipsin temel dairesel (daha ofis gibi göründükleri için ilklerinden daha az estetik).

Tabanlı rahat koltuklar

Tabanlı rahat koltuklar

İlişkin malzemetemelini seçebilirsiniz metal veya ahşap, dekorasyonda farklı etkilere neden olur (ilki daha çağdaş veya minimalist stiller için daha iyidir, ikincisi daha rustik, İskandinav veya vintage stiller için mükemmeldir).

Tabanlı rahat koltuklar

Tabanlı rahat koltuklar

Rahat koltuklar

e) Döşeme ve renk

Son olarak, aynı zamanda kumaşı ve rengi de seçebilirsiniz. İçinde döşemeli geniş bir yelpazeden seçim yapabilirsiniz ekranlar (al daha iyi leke önleyici) veya deri veya derigenellikle kışın daha soğuk, yazın daha sıcaktır.

Deri veya suni deri koltukları rahatlatır

İçinde renkler, parçanın hacmi göz önüne alındığında, bunları nötr tonlaryerleştirildikleri yere dikkat çekmeye izin veren tasarım parçaları sorunu olmadığı sürece.

Nötr tonlarda koltukları rahatlatın

Her neyse, seçeneklere göre olmayacak. koymak rahat koltuk Hayatınızda, sağlığınızda ve dinlenmenizde farkı göreceksiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir