Renk Teorisi: Kromatik daire (I)

Renk çarkı, aşağıdakiler için önemli bir araçtır: dekorasyonda renkleri birleştirmek; herhangi birinde öğretilen renk teorisinin temelidir iç tasarım kursu. Dekorasyon fotoğrafları bize fikir verse de, bu daire grafik ve sezgisel bir şekilde renk kombinasyonlarını iyi uygulayıp uygulamadığımızı bir bakışta kontrol etmeyi başarır.

Çemberin mekaniği basittir. Ortadaki halkada (ne merkeze en uzak ne de en yakın olan) 3 ana renk eşkenar üçgen oluşturacak şekilde yerleştirilir: Kırmızı, Sarı Y mavi. Her ikisinin arasına iki ana rengin karıştırılmasından kaynaklanan ikincil renkleri koyacağız: Portakal (kırmızı + sarı), verde (sarı + mavi) ve Menekşe (kırmızı + mavi). Ve birincil ve ikincil arasına, sırayla ikincil ve üçüncül karışımından kaynaklanan üçüncül olanları yerleştiririz: sarı-turuncu (sarı + turuncu); yeşilimsi mavi (mavi + yeşil) vb.

Tüm halka tamamlandığında, bir yandan merkeze en yakın halkaları oluşturmak için her bir renk bölümüne beyaz ekleyeceğiz (bize “açık” renkler verecekler) ve diğer yandan en uzak halkaları (renkler “oluşturmak için siyah ekleyeceğiz. karartılmış ‘).

Testi, alıştırma yapmak için herhangi bir tür boya ile yapın ve yukarıdaki resme benzer bir şey elde etmelisiniz. Olası kombinasyonları başka bir yazıya bırakıp duyguyu sürdürüyoruz 😉