Renk teorisi: Kromatik daire (III)

Bu üçüncü ve son notta kromatik daire çemberin renklerinin pratik uygulamasına odaklanacağız: bize yardımcı olacak farklı renk kombinasyonları evlerimizi dekore et.
Gerçekte, kombinasyonlar geneldir ve herhangi bir şey için kullanılabilir (örneğin moda, iç tasarım veya sanat), bu nedenle sadece dekorasyon sırasında değil, aynı zamanda herhangi bir alana renk uygularken de size hizmet edeceklerdir. ihtiyacınız olan yerde.

İçinde Renk teorisi var olmak 6 klasik kombinasyon bundan başka varyantlar elde edebiliriz. Hepsini görelim:

1. Siyah Beyaz

Tek bir renge (örneğin kırmızı) dayalı bir kombinasyondur. Aslında, bir kombinasyondan daha fazlası, bir rengin tek kullanımı olarak düşünülebilir, ancak gerçekte aynı açık veya koyulaştırılmış tonun tonları ile birleştirilebilir, ancak başka bir tonla birleştirilemez (örneğin, elde edilen daha soluk bir tonla yoğun bir kırmızı) biraz beyaz ekleyerek).

2. Analog

Bu kombinasyon, 3 bitişik daire rengini karıştırır (örneğin kırmızı, turuncu-kırmızı ve turuncu). En çok çalışan kombinasyonlardan biridir. dekor özellikle nötr tonlarla (beyaz, siyah veya gri) kombinasyon halinde

3. Tamamlayıcı

Dairede 2 zıt rengi karıştıran kalın kombinasyon (örneğin yeşil ve mor). Bu durumda, çok sayıda karakter ve renge sahip iç mekanlar elde edilir, bu nedenle seçilen karışıma dikkat etmeniz gerekir, çünkü bazı tamamlayıcılar diğerlerinden daha iyi çalışır. Açıktır ki, parlak tonlarda tamamlayıcı renkler seçilirse, sonuç aynı pastel tonların seçilmesinden çok daha güçlü olacaktır (çok fazla beyaz eklenmiş).

4. Tamamlayıcı bölünmüş

Bu, seçilen rengin doğrudan önünde ikisiyle karıştırıldığı önceki kombinasyonun bir çeşididir. Oldukça iyi çalışıyor ve saf takviyeden biraz daha az güçlü.

5. Eşit uzaklıkta üçlü

Daire içinde eşit mesafelerde bulunan 3 rengin kombinasyonundan kaynaklanır (örn. Kırmızı, Sarı Y mavi). Harika kontrastlar yaratır ve özellikle 3 ana renkle (çok tipik Mondrian ressam) sanatta çokça kullanılmıştır.

6. Eşit uzaklıkta tetrad

2 çift tamamlayıcı renk kombinasyonuna dayanmaktadır. Dengeyi korumak için onları çok iyi seçmelisiniz, çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi, tamamlayıcı kombinasyonlar çok yankılanıyor ve güçlü.

Açıkçası, bunlar klasik kombinasyonlar olsa da, daha sonra kendi varyantlarını tanıtabilir, örneğin bir yemek pişirme kursu bir pastanın temelini yapmayı öğrendiğinde ve zaten bir pasta şefi olduğunda, kuralları çiğneyerek deney yapmayı göze alabilir; – ) Bununla birlikte, başlangıç ​​seviyesindeyken bu kombinasyonlara rehberlik edebilirsiniz.

Onları uygulamaya koymak ister misiniz? hayal edelim gideceksin oturma odasını dekore et: Beğendiğiniz bir rengi seçin, daireyi alın ve farklı kombinasyonları deneyin. Kendinizi en rahat hissettiğinizi seçeceksiniz. Neşeli ve renkli odaları tercih edenler olacak, diğerleri ise daha yumuşak, dingin ve kontrastı olmayan odaları tercih edecek. Her iki seçenek de çemberin kurallarına uymak için yeterli olacaktır!