Saksılar Doğru Şekilde Nasıl Temizlenir ve Sterilize Edilir

Tüm salatalık mahsulünü mozaik virüse kaptırdıktan sonra saksıları ve saksıları sterilize etmenin ne kadar önemli olduğunu öğrendim.

Tüm salatalık bitkilerimin neden bu kadar korkunç öldüğünü anlayamadım. Ben onları daha büyük kaplara aktarmadan önce küçük saksılarında gelişiyorlardı.

Sonra harika büyüme hamleleri oldu ve çiçek açmaya bile başladılar. Ne yazık ki, birkaç hafta sonra, o salatalık mozaik virüsü hepsini birkaç gün içinde ortadan kaldırdı.

Bu sorunla daha önce hiç karşılaşmamıştım, bu yüzden başka bir bahçıvan arkadaşıma sordum. Bana sorduğu ilk şey, fideleri nakletmeden önce kapları sterilize edip etmediğimdi.

“Hayır…? Yapmalı mıydım? “

Oh evet. Evet öylesin.

Neden Saksıları ve Saksıları Sterilize Etmeniz Gerekiyor?

Kendi yemeğinizi yetiştirmenin büyüleyici bir yönü, her zaman öğrenecek daha çok şeyin olmasıdır. Dahası, zorunluluğun icadın anası olması gibi, bazı yeni becerileri öğrenmeniz gerektiğinin farkına varmanız, ancak çözülmesi gereken bir problemle karşılaştığınızda gerçekleşir.

Örneğin mozaik virüsü ile ilgili deneyimimi ele alalım.

Bitkileriniz, büyüme mevsimi boyunca birkaç farklı haşere ve patojen tarafından yok edilebilir. Bunların çoğu – daha önce bahsedilen şeytani salatalık mozaik virüsü gibi – toprakta yaşar.

Daha da iyisi (ve alaycı bir şekilde söylenir), bu toprak kaynaklı patojenler sadece toprakta yaşamazlar: saksılarınızın ve saksılarınızın içine yapışabilirler.

Dahası, kış aylarında uykuda kalabilir, ancak ısınır ısınmaz genç bitkilerinizi yok edip yok edebilirler.

Bunu önlemenin tek yolu, saksıları, saksıları ve tüm bahçe gereçlerini temizleyip sterilize ettiğinizden emin olmaktır.

Ekiciler, Saksılar, Malalar ve Daha Fazlası Nasıl Sterilize Edilir

Bu bebekleri temizlemek için yapabileceğiniz en iyi şey iki aşamalı bir işlemdir.

Biri, büyüme mevsiminin sonunda, her şeyi kış için bir kenara bırakmadan önce gerçekleşir. İkincisi, sağlıklı, mutlu fidelerinizi daha büyük kaplarına nakletmeden yaklaşık bir hafta önce gerçekleşmelidir.

Büyüme mevsiminin sonunda, yetiştirdiğiniz ve hasat ettiğiniz kullanılmış bitkileri kompostlayın. Herhangi bir patojenle uğraşmak zorunda kalmadıysanız, hala sağlıklı olan toprağı kompost kutusuna atın. Kış boyunca bu yığına eklediğiniz besinleri emer.

* Not: Yanıklıklar veya bitki virüsleriyle uğraşmak zorunda kaldıysanız, hastalıkların yayılmaması için o toprağı sterilize etmeniz ve atmanız gerekir. Bunu yapmak için, toprağı tamamen doyurarak kaplara kaynar su dökün. Bunu birkaç kez yapın.

Ardından, bölgenizdeki toprak geri dönüşüm hizmetlerini bulmak için biraz araştırma yapın. Toprağı tamamen sterilize edecek araçlara sahipler, bu yüzden tekrar kullanmak güvenlidir.

Saklamadan Önce Her Şeyi İyice Yıkayın

Kapları boşalttıktan sonra, sıcak sabunlu suyla iyice yıkayın. Hazır oradayken, bahçede kullandığınız tüm aletleri de yıkayın. Kürekler, malalar, makaslar, testereler – büyüme mevsimi boyunca bitkilerle veya toprakla temas eden her şey.

Bunları güneşte kuruması için havlu veya muşamba üzerine koyun. Ek bir avantaj olarak, güneş bu eşyaları kurutmakla kalmaz, onları dezenfekte etmeye de yardımcı olur.

Güzelce kurutulduktan sonra, bu eşyaları gazeteye veya çuvala sarın ve kış için kuru bir yerde saklayın. Malzemelerimi kulübemde tutuyorum, ama yoksa hepsini bir dolapta, garajda veya bodrum katında sakla.

İlkbaharda Onları Tekrar Temizleyin

Bitkilerinizi tohumdan yetiştiriyorsanız, tohumların ne zaman başlayacağını belirlemek için genellikle son donma tarihinizden geriye doğru saymanız gerekir. Bu şekilde, hava dışarıda kalmaları için yeterince sıcak olur olmaz saksılara ve saksılara girmeye hazır olurlar.

İlkbahar için ev işi listenize “ekici hazırlığı” nı ekleyin. Dikimden bir hafta önce saksıları, saksıları ve aletleri sterilize etmeyi hedefleyin.

Hazırlanmayı unutma! Bazı kostik malzemelerle çalışacaksınız, bu yüzden mümkün olduğunca güvenli olun. Lastik eldiven, koruyucu gözlük, ağartmanın zarar görmesinden korkmadığınız kıyafetler vb. Kullanın.

Onları Banyo Yapın

Tamam, ilk önce ilk şeyler.

Her şeyi sterilize etmek için küvetinizi ılık suyla (sıcak değil) doldurun. Ardından, yeterli miktarda klorlu ağartıcı ekleyin, böylece 1: 9 ağartıcı su oranı olur. Bu nedenle, bir galonluk sürahi çamaşır suyu kullanırsanız, sulandırmak için dokuz galon sıcak su ekleyin. Sıcak su yerine ılık su kullanmanızın nedeni, ağartıcı buhar solumakla sonuçlanmamasıdır.

Saksıları ve saksıları çuvallarından veya kağıt kaplamalardan çıkarın ve suya koyun. Bunları fırlatmak yerine nazikçe yapın, böylece kendinizi su sıçratma şansınız azalır.

Saksıları ve saksıları tamamen daldırabilirseniz, mükemmel. Bunların ağartıcı yıkamasında 15-20 dakika beklemesine izin verin. Bu, çeşitli köşelerde ve yarıklarda gizlenen virüsleri veya küçük böcek yumurtalarını öldürmek için yeterli zaman olmalıdır.

Tamamen daldıramazsanız, oldukları gibi 15-20 dakika bekletin. Ardından, her bir tarafın uygun süre boyunca ıslanmasını sağlamak için bu işlemi döndürdükten sonra tekrarlayın.

Bunu malalarınız, kürekleriniz vb. İle de yapmanızı tavsiye ederim. Burada temizlik söz konusu olduğunda gerçekten çok dikkatli olamazsınız.

Islatma tamamlandıktan sonra, ağartılmış suyu boşaltın. Ardından sabunlu suyla tekrar doldurun, her şeyi bir temizleme fırçasıyla temizleyin ve hepsini sıcak suyla durulayın.

Sonra her parçayı iyice kurulayın ve temiz, ılık ve kuru bir odaya koyun. Kalan ağartıcıların buharlaşmasına izin vermek için en az bir hafta bekletilmelidirler.

O hafta bittikten sonra, kullanıma hazır olacaklar ve toprak ve fidelerle (veya doğrudan ekilen türler için tohumlar) dolduracaklar.

Çapraz Kontaminasyonu Önleyin

Çapraz kontaminasyonun sadece nesneler yoluyla olmadığını unutmayın. Bulaşıcı patojenleri bahçenizden uzak tutma konusunda gerçekten gayretli davranıyorsanız, oradaki ziyaretçilere de dikkat edin.

Saksıları ve saksıları sterilize etmek için tüm çalışmalardan geçmek istemezsiniz, sadece bitkilerinizin ara parçalarla kirlenmesi için.

Bahçıvanlık ve çiftçilik arkadaşlarının uğraması büyüleyici, pastoral bir fikir gibi görünebilir, ancak dikkatli olun. Unutmayın ki her tür virüs ve istenmeyen böcekler, insanlara saldırabilir.

Bahçede çalıştıktan sonra ellerini kıyafetlerine sildiler ve sonra bitkilerinize yaklaştılarsa, BOOM. Hastalıklar ve zararlı böcekler atlayabilir.

Sizden ve yakın ailenizden başka biri bahçenizi ziyaret edecekse, önce onu bir dekontaminasyon istasyonuna götürün. Alanınızda kendi eşyalarını giymemeleri için yedek bir takım elbise ve çizme bulundurun.

İkinci olarak, kendi bahçeniz dışındaki tüm evcil hayvanları bahçenizden yasaklayın. Bu patojenler ve böcekler sadece insan konukçularına binmeyecek. Bir komşunun köpeği muhafazaya girdikten sonra tüm bahçesi kırmızı bir akar istilasıyla yok edilen birini tanıyorum.

Sağlıklı Toprak Kullanın

Bunu söylemeye gerek yok, ancak onları kötü toprakla yeniden kirletecekseniz saksıları, saksıları ve aletleri sterilize etmenin hiçbir anlamı yok.

İdeal olarak, ideal bir bahçe ortamında, harika bir sağlıklı, besin açısından zengin kompost yığınına sahip olacaksınız. Halihazırda yerleşik bir kompost sisteminiz yoksa, yerel bahçe merkezinden yeni toprak satın almanız gerekebilir.

Ödeyebileceğiniz en kaliteli toprağı almaya çalışın. Ardından, yetiştireceğiniz türlere uyacak şekilde gerektiği gibi değiştirin. Örneğin, havuç ve diğer kök sebzelerin toprağa eklenmiş çok miktarda bahçe kumuna ihtiyacı vardır.

Yeşil yapraklı sebzeler ekstra nitrojen gerektirebilirken, kavun ve kabak gibi ağır besleyiciler bol miktarda fosfor açısından zengin organik maddeye ihtiyaç duyacaktır.

Düşen yaprakları ve diğer kalıntıları mümkün olduğunca sık temizleyerek toprağınızı sağlıklı tutun.

İstenmeyen böcekleri kontrol altında tutmak için uğur böceği ve dantel kanatları gibi doğal yırtıcı böcekleri tanıtın. Her türü ihtiyacına göre besleyin ve sulayın ve hiçbir şeyi fazla sulamamaya çalışın.

Saksı bitkilerinizde görülen toprak kaynaklı bir patojenin ilk belirtilerini bulursanız, hemen harekete geçin. Bu bitkileri hemen yakarak imha edin ve hiçbir parçasının kompost yığınınıza girmesine izin vermeyin.

Kirlenmiş toprağı kazın ve atın ve o kabı hemen ağartıcı ile işleyin.

Ek olarak, patojenin yayılmasını önlemek için ekicinin oturduğu alanı temizlediğinizden ve dezenfekte ettiğinizden emin olun. Çalışkan olduğunuz sürece, bitkilerinizin geri kalanını güvende tutabilmelisiniz.

Unutmayın, bir gram önleme, bir kilo tedaviye değer. Çevreyi temiz tutmak için ne kadar çok çaba sarf ederseniz, değerli bitkilerinizi kaybetme şansınız o kadar az olur.

Bu makale yardımcı oldu mu?

Evet Hayır

×

Yardımcı geri bildiriminiz için teşekkür ederiz!

Cevabınız içeriğimizi geliştirmek için kullanılacaktır. Bize ne kadar çok geri bildirim verirseniz, sayfalarımız o kadar iyi olabilir.

Bizi sosyal medyada takip edin:

Facebook Pinterest

Bir Cevap Yazın