Su Geçirmez Zemin Kaplama Rehberi

Su Geçirmez Zemin Kaplama Rehberi

Evinizde kazalar kaçınılmazdır. Belki bir bardak portakal suyu dökersiniz, yavru köpeğiniz yere düşer veya tuvaletiniz taşar – her ne olursa olsun, zaman zaman yerdeki sıvı birikintilerini temizlemek zorunda kalırsınız.

Ancak, yeni bir zemin kaplaması yapmayı düşünüyorsanız, zemininizin bu dökülmelerle başa çıkma becerisinin otomatik olmadığının farkında olmanız önemlidir. Döşemeniz doğru malzemelerden yapılmadıysa, içinden su sızabilir.

Su geçirmez zemin kaplamanın devreye girdiği yer burasıdır. Özellikle mutfak ve banyo gibi dökülmelerin yaygın olduğu ev alanlarında su geçirmez zeminlere sahip olduğunuzdan emin olmak isteyebilirsiniz.

Su Geçirmez Zemin Nedir?

Su geçirmez zemin kaplaması, tam da göründüğü gibidir – su veya başka herhangi bir sıvının nüfuz edemediği döşeme. Normal, değiştirilmemiş bir ahşap döşeme tahtasının üzerine su dökerseniz, suyun içeri sızması, tahtayı ıslatması ve altından damlaması uzun sürmez. Su geçirmez zemin kaplama, özel malzemeler ve kaplamalar sayesinde bu sorunu ortadan kaldırır.

Su geçirmez döşemenin, sonradan akla gelen özel bir kaplamaya sahip sıradan bir döşeme olmadığını belirtmek gerekir. Su geçirmez döşeme, sıvıyı dışarıda tutmak için özel olarak tasarlanmıştır, yani su geçirmezlik kalitesi, döşemenin ayrılmaz bir parçasıdır. Sonuç olarak, üzerine sıvı döktüğünüzde, sıvı içine girmeden süresiz olarak üstüne oturur, böylece sorunsuz bir şekilde hepsini temizleyebilirsiniz.

Bu, bir kolaylıktan daha fazlasıdır – bazı yerlerde, hangi tür zeminleri belirleyen yasalar Dökülmelerin yaygın olduğu gıda işletmelerinde kullanımı kabul edilebilir. Evinizde ne tür bir zemin kaplaması kullanılacağına dair herhangi bir düzenleme olmasa da, hasara karşı koruma sağlayabilecek malzeme seçtiğinizden emin olmanız yine de önemlidir.

Su Geçirmez Döşemenin Faydaları

Su geçirmez döşemenin olumlu olduğunu söylemek yeterince kolaydır, ancak zemine nüfuz eden su ile ilgili sorunları anlamıyorsanız, neden böyle olduğunu sorguluyor olabilirsiniz. Su geçirmez döşemeyi yatırıma bu kadar değer kılan nedir?

Su geçirmez döşeme birkaç önemli avantaj sunar. İşte su geçirmez zeminlerin temel avantajlarından bazıları.

Hasarı Önler

Zeminden sızan suyun en önemli sorunlarından biri, alt zemine verdiği zarardır. Zeminin kendisinin aksine, alt zemin asla su geçirmez değildir ve su hasarına karşı savunmasız kalır. Su zamanla çeşitli dökülmelerden ona ulaştığında çürümeye ve çökmeye başlayabilir. Ve birkaç döşeme tahtasını değiştirmek bir şeydir, ancak tüm bir alt döşeme sistemini değiştirmeye çalışmak bir sorun dünyasıdır.

Su geçirmez döşeme, suyun alt zemine temas etmesini engelleyerek bu sorunu önler. Sıvı, zeminin yüzeyini geçemediğinde, altındaki herhangi bir şeye zarar verme şansı yoktur.

Sıvı, zeminin yüzeyini geçemediğinde, altındaki herhangi bir şeye zarar verme şansı yoktur.

Nem Birikimini Durdurur

Su zemine nüfuz ettiğinde, evin kendisine zarar vermekten daha fazlasını yapabilir. Ayrıca size zararlı olabilir. Nem farklı alanlarda biriktikçe küf ve küf oluşmaya başlayabilir. Ayrıca, hoş olmayan bir ortam oluşturan kötü kokular da üretebilir. Ayrıca küf teneffüs edilmesi, bir dizi sağlık sorunu.

Bu, su geçirmez döşemenin başka bir avantajıdır. Başlamak için suyun zemine nüfuz etmesini engeller ve ayrıca havaya kolayca girerken görünen küf ve küfleri de tutar.. Her iki yönde de bir barikat görevi görür, dökülmeleri zeminin üzerinde hapsolmuş ve altında hapsolmuş küf tutar.

Kolay Temizlik Sağlar

Son bir bonus olarak, su geçirmez zeminlerin temizlenmesi inanılmaz derecede kolaydır. Diğer zeminler nemi daha kolay emdiğinden, onları etkili bir şekilde temizlemek daha zor olabilir – bazen temizlemek istediğiniz dökülmenin yarısı zeminin kendisine batırılır. Bununla birlikte, su geçirmez döşeme bunu önler. Sonuç, zeminden temizlemek istediğiniz tüm sıvılar kolayca silinebilir ve zeminin kendisi tarafından otomatik olarak itilebilir.

Su Geçirmez Zemin Kaplama ile İlgili Önemli Terimler

Su geçirmez döşemenin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için nasıl inşa edildiğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Her biri döşemenin suyu nasıl dışarıda tuttuğuna dair bazı ek bilgiler sağlayan su geçirmez döşeme yapımı ile ilgili çeşitli terimler vardır. İşte bilinmesi gereken ana su geçirmez zemin terimlerinden birkaçı:

  • Ped: Çoğu su geçirmez döşeme tesisatı, göbeğin altına tutturulmuş, genellikle mantar veya köpükten yapılmış bir ped ile birlikte gelir. Bu, artan ses yalıtımı ve daha yumuşak yürüme ile bir yüzey oluşturur.
  • ABA yapısı: “ABA” terimi, B harfinin her iki tarafına bir A yerleştirdiği gibi, bazı su geçirmez zeminlerde, çekirdeğin her iki tarafında onu daha sıkı ve daha stabil hale getirmek için bir vinil katman bulunur.
  • Aşınma tabakası: Aşınma tabakası, su geçirmez bir zeminin en üst tabakasıdır, bu nedenle temizlenmenin ve üzerinde yürümenin aşınma ve yıpranmasını alacak şekilde tasarlandığı için adlandırılmıştır.
  • Doğrudan baskı: Doğrudan baskı, yüzey üzerine bir baskı filminin yerleştirilmesi yerine yüzey deseninin doğrudan göbeğe basıldığı zeminleri ifade eder.
  • BAKIR: EIR, kayıtta kabartmalı anlamına gelir; bu, aşınma tabakasının üzerine basılmış, ahşap veya taş gibi başka bir malzemenin görünümünü taşıyan bir dokuya sahip olduğu anlamına gelir.

Su Geçirmez Döşeme Çeşitleri

Su Geçirmez Döşeme Çeşitleri

Tüm su geçirmez zeminler aynı temel işlevi yerine getirirken, hepsi aynı şekilde yapılmaz. Her biri kendine özgü avantajları olan birkaç farklı tipte su geçirmez zemin mevcuttur. Üç ana döşeme türü kullanılır – WPC, SPC ve LVT.

  • WPC: WPC, ahşap polimer kompozit anlamına gelir. Öncelikle adını aldığı ahşap ve plastik karışımından yapılmış bir vinilden oluşur. WPC’nin belki de en önemli yararı, üzerinde yürümenin özellikle rahat olmasıdır. Bunun nedeni kısmen hava ile kalınlaşması ve bunun da biraz ayak altında kalmasına neden olmasıdır. Ne yazık ki, bu düzenleme aynı zamanda sıcaklıkla önemli ölçüde şiştiği ve küçüldüğü anlamına gelir, bu nedenle diğer zemin türleri kadar boyutsal olarak kararlı değildir.
  • SPC: SPC, taş polimer kompozit anlamına gelir. Plastiği ahşap yerine taşla karıştırması dışında WPC’ye benzer. Taş içerdiği için bu döşeme tipi WPC’den önemli ölçüde daha sağlamdır. Eklenen sağlamlık, sıcaklıkla değişmesini engeller, bu nedenle farklı mevsimlerde boyutsal olarak daha kararlıdır, ancak yürümesi daha az rahattır.
  • LVT: LVT, lüks vinil karo. Bu su geçirmez karo döşeme, WPC veya SPC’den daha ince ve daha esnek olma eğilimindedir, bu da kurulumunu inanılmaz derecede kolaylaştırır. Olumsuz yanı, WPC’den daha az boyutsal olarak kararlı olmasıdır. Farklı sıcaklıklarda boyutu önemli ölçüde değiştirebilir. Şeklini iyi korumadığı için altındaki alt zeminde de kusurlar gösterebilir.

Evde Su Geçirmez Zemin Kaplama Randevunuzu Planlayın

Evinize su geçirmez banyo veya mutfak zemini döşemek istiyorsanız, 50 Floor arkanızda. Teklif ediyoruz birinci sınıf laminat zemin seçenekleri evinizi su hasarına ve küflenmeye karşı korumak için tasarlanmıştır. Ayrıca, sizin için en iyi su geçirmez zemin seçeneğini seçtiğinizden emin olabilmeniz için onu doğrudan evinize getireceğiz.

Evinizin su yalıtımı sürecini başlatmak için, bugün bizimle bir randevu ayarlayın!

Bir Cevap Yazın