Taç Kaplama Bir Odayı Daha Büyük Veya Daha Küçük Gösterir mi?

Taç kalıplama, evinizdeki odalara zarif bir kalite eklemenin klasik bir yoludur. Bu tasarım özelliği, evlerin ve halka açık alanların mimarisini süslemek için oluşturuldu. Hepsi kendi tasarımlarına, desenlerine, genişliğine ve rengine sahip pek çok farklı türde taç kalıplama vardır. Duvarlarınıza bu tür bir döşeme ekleyip eklemeyeceğinize karar verirken, kendinize şu soruyu sorabilirsiniz – bu, odalarımı daha büyük mü yoksa daha küçük mü gösterir? Cevabı sizin için bulmak için araştırdık.

Taç kalıplama, genişliğe, renge ve stile bağlı olarak bir odayı daha büyük veya daha küçük gösterebilir. Geniş, zıt ve süslü kalıplama, kısa tavanlı bir odanın daha küçük görünmesini sağlayacaktır. İnce, renk uyumlu ve basit kalıplama, duvarları tavana yumuşak bir geçişle harmanlayacak ve bir odanın daha büyük görünmesini sağlayacaktır.

Odalarınızın görünümünü etkilemek için taç kalıplama kullanımına ilişkin tasarımcı fikirlerini derledik ve sizi okumaya ve daha fazlasını öğrenmeye davet ettik!

Bir evin iç kısmındaki tavan pervazları, Taç Kalıplama Bir Odayı Daha Büyük Veya Daha Küçük Gösterir mi?

Kırpmayı Avantajınız İçin Kullanın

Evinizi tasarlarken, taç kalıplama, alanların algılanma şeklini değiştiren başka bir araçtır. Her zaman aynı etkiye neden olmak yerine, kalıplama doğru seçildiğinde farklı şeyler yapabilir. Bir taç kalıplama stili seçerken bu üç ana kategoriyi aklınızda tutmaya çalışın.

Genişlik

Taç kalıplama genişliği, odanın toplam yüksekliğine uygun olmalıdır. Bir oda çok uzunsa, geniş döşeme muhteşem tasarımlar ve desenler için seçenek sunar ve görkemli bir görünüm sağlar. Alçak tavanlı odalarda, duvarların kalabalıklaşmasını önlemek için ince pervaz kullanılmalıdır. Genişlik, istediğiniz efekti elde etmenize yardımcı olabilir veya tam tersini yaparak daha küçük bir odayı daha da dar hissettirebilir. Tavan 8 fiti aştığında, ayak yüksekliği başına bir inç kalıp olabileceğine dair temel bir kural vardır.

Renk

Taç pervaz duvarla kontrast oluşturduğunda, odanın daha küçük görünmesini sağlar. Kontrast, farklı bir renk veya farklı bir stil kullanılarak tanıtılabilir. Bu, büyük odalar için iyi olabilir çünkü zarif kalırken onları daha cana yakın ve rahat görünmelerini sağlayabilir.

Bununla birlikte, küçük odalar için, pervazları duvarlarla mümkün olduğunca yakından eşleştirmeye çalışmalısınız. Döşemeyi duvarlarla aynı renkte tutmak, yumuşak bir geçiş yaratacak ve odanın daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Geçişi yumuşatmak için daha açık renkler bile kullanabilirsiniz. Nadiren koyu renkli korniş pervazının kullanılması tavsiye edilir. Popüler taç kalıplama renk seçenekleriyle ilgili daha fazla ilham almak için lütfen Taç Kalıplama İçin Renk Fikirlerini okuyun.

Tarzı

Taç kalıplamanızın tarzı, oda ve genel olarak ev ile eşleşmelidir. Basit bir tasarıma sahip daha küçük bir ev, belki tek bir eğriyle veya çoğunlukla düz olan ince temel döşemeyi daha iyi kullanabilir. Öte yandan, yüksek tavanlı klasik kolonyal tarzda bir ev, basit süslemelerle iyi görünmezdi. Evin genel görünümüne daha iyi uyan bir tasarım veya desen kullanmak daha iyi olacaktır.

Basit odalarda daha iyi çalışan eğriler ve eğimli kenarlar gibi bazı tasarımlar tek tiptir. Meraklı odalar için çiçek desenli ve hatta altın kaplama desenli taç pervazlar vardır. Taç kalıplamayı süpürgeliklerinizle eşleştirip eşleştirmeyeceğinizi merak ettiyseniz, sizin için Süpürgelik ve Taç Kalıplama Eşleşmesi başlıklı bir makale hazırladık.

Her Odaya Taç Kalıp Koymanız Gerekiyor mu?

Başarılı bir şekilde çalışması için her odaya taç kalıplama koymak zorunda değilsiniz. Oturma odaları, aile odaları, yemek odaları ve mutfaklar gibi evin ana odalarında kullanabilirsiniz. Tek başına bu odalarda kron kalıplama yapmak yine de zarif bir etki yaratacaktır. Taç kalıplama eklemenin bir başka yararı da, evinizin takdir edilen değerini artırması ve konut piyasasında öne çıkmasına yardımcı olmasıdır.

Taç Kalıplama Tavanı Daha Yüksek Gösterir mi?

Taç kalıplama, tavanların daha da yüksek görünmesini sağlamak için kesinlikle kullanılabilir. Döşemeyi duvarlarla aynı renge boyarsanız, tavan duvara karışmış gibi görünecek ve yüksekliği o kadar fark etmeyeceksiniz. İnce döşeme, tavan çizgisinin daha uzakta görünmesini de sağlayabilir. Zaten yüksek olan tavanlarda, taç pervazlar, insanların gördüklerinde yarattıkları etki nedeniyle daha da görkemli görünmelerini sağlayabilir.

Alçak Tavanlara Taç Kalıp Koymalısınız?

Taç pervazları her türlü tavana yerleştirebilirsiniz, ancak pervazın genişliği odayla eşleşmelidir. Yüksek tonozlu veya katedral tavanlar daha geniş süslemeler kullanabilirken, alçak tavanlar dört inçten daha geniş olmaktan kaçınmak ister. Taç kalıplama stile uyuyorsa, ince bir genişlik ve basit bir tasarım seçerek bir odayı daha büyük göstermek için kullanabilirsiniz. Örneğin, Cape morina tarzı evler genellikle alçak tavanlara sahiptir, ancak tipik olarak taç kalıpları monte edilmiştir.

Taç Kalıplama Eski mi?

Taç kalıplama çok uzun zamandır var. Modern zamanlarda, 1800’lerde daha önceki Amerikan evlerinin Yunan Revival mimarisi aracılığıyla ortak haneye yeniden tanıtıldı. Bu nedenle, taç kalıplama, kolonyal ve geleneksel tarz Amerikan evlerinin büyük bir yönüdür. Birçok yeni ev bu tasarım hareketlerinden ilham alır, bu nedenle genellikle taç kalıplama tarzı süslemelere sahip olurlar. Belirli bir mekanın tasarım hedefi ihtişam veya zarafet duygusu olduğunda, kron kalıplama bir seçenek olarak düşünülmelidir.

Daha modern evler genellikle taç kalıplama kullanmaz ve bunun yerine yüksek süssüz tavanları tercih eder. Minimalist tasarımcılar genellikle taç kalıplama tarzı süslemeyi tercih eder ve duvarları daha az meşgul tutmayı tercih eder. Bir odada çatı katı tavanları varsa, taç kalıplamadan da kaçınırsınız çünkü onu zar zor görürsünüz. Bazı tasarım evleri, bu çevrelerde bile evlere sınıf ve değer katmak için hala daha fazla parçalanmış taç kalıplama kullanıyor.

Güzel Bir Araç

Taç kalıplama, evinizin verdiği hissi yaratmaya yardımcı olması için kullanabileceğiniz bir araç gibidir. Odaların daha küçük veya daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. İnsanları bir ofiste süslü süslerle daha görkemli düşünmeye veya bir oturma odasında klasik taç kalıplama ile daha kendilerini evlerinde hissetmeye teşvik edebilirsiniz. Hem geleneksel tarzda evler hem de bazı modern alanlar iyi yapılmış taç kalıplamadan yararlanabilir. Genişliği, rengi ve stili göz önünde bulundurarak, evinizde taç kalıplamayı istediğiniz herhangi bir efekt için kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir