Taç Pervaz Düz veya Yarı Parlak mı Boyanmalıdır?

Taç kalıplama, yapılacak büyük bir iş olan küçük bir özelliktir. Duvarın bittiği ve tavanın başladığı alanı sözsüzce ilan etmek taç kalıplamadır. İki unsuru birbirine bağlamadaki rolü nedeniyle, kalıplama, geçişi yapmak için göz alıcı bir yol sağlamalıdır. Öyleyse, ihtiyaç duyduğu yumruğu vermek için taç kalıbınızı nasıl boyamalısınız?

Korniş kalıplarını daima parlak boya ile boyayın, asla düzleştirmeyin. Duvarlar ve tavan zaten düz boya kullanıyor. Bu nedenle, tacın kendisini ayırt etmesine yardımcı olacak, uyum sağlamasına yardımcı olacak bir yüzey istiyorsunuz. Parlak (genellikle yarı parlak tercih edilir), odadaki kendi özelliği olarak öne çıkmasına yardımcı olmak için ona cesur ve benzersiz bir görünüm kazandırır.

Korniş kalıplamayı kullanmanın en iyi yolu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin – son işlem seçenekleri, neyin eşleşmesi gerektiği, nasıl boyanacağı ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi.

Gri bir duvarda beyaz renkli bir korniş, Taç Kalıp Düz veya Yarı Parlak mı Boyanmalı?

Ne Tür Finish Kullanmalıyım?

Düz bir yüzeyden kaçınmak istediğinizden, korniş kalıplama için üç olası boya cilası vardır. Onlar:

 • Parlak boyalar en dayanıklı ve en parlak boyalardır. Bu parlak parlaklık aynı zamanda günlük yıpranma ve yıpranmayı ortaya çıkarır ve herhangi bir kusurun öne çıkmasını sağlar.
 • Yarı parlak, çentikleri ve işaretleri çok parlaktan daha iyi gizler. Oldukça parlak değil, ama aynı zamanda kusurların fark edilir olmasını da engelliyor. Bir ressam olarak deneyiminiz yoksa (veya bir tane ödemiyorsanız), dikkatli olmalısınız ve bir yarı parlak seçmelisiniz.
 • Saten finiş boya, son zamanlarda popüler bir seçim olarak popülerlik kazanmıştır (yine de sık sık parlak bir kaplama olarak kullanılmamaktadır). Parlak yüzeylerin sahip olduğu aynı parlak parlaklığa sahip değildir. Aynı zamanda dayanıklı değildir. Daha modern bir görünümün veya rustik bir tasarımın istendiği yerlerde veya parlak bir görünümün yersiz görünebileceği yerlerde, saten kaplama iyi bir seçim olabilir.

Taç Kalıplama ve süsleme aynı cila mı olmalı?

Birçok insan, taç kalıplarına uyması gerektiğinden tam olarak emin değil. Düzenli ve kasıtlı bir görünüm için odanın başka bir özelliğiyle koordine etmek, farklı öğeleri düzgün bir şekilde birbirine bağlamak mantıklıdır. Ama hangi özelliği seçmelisiniz? Daha yaygın seçeneklere bakalım:

Tavana uyacak şekilde boyama.

Tavanı eşleştirmek en iyi seçim değildir. Taç pervazın tavanla harmanlanması, taç pervazın sahip olması gereken bireyselliği ortadan kaldırır. Tavan değil; kendi başına duran bir parça – neden “daha fazla tavan” gibi görünsün? Ayrıca tavanı daha ağır yapma görsel etkisine sahip olma eğilimindedir.

Diğer süslemelere uyacak şekilde boyama.

Çoğu durumda bu tercih edilen seçenektir. Döşeme eşleşecek şekilde boyamak, tüm odayı uyumlu ve birleşik bir görünümle birbirine bağlar. Tek dezavantajı zaten alçak tavanlı odalardır. Taç kalıplama, süslemeyle eşleştiğinde, gözü tavan yüksekliğine çekerek çekici olmayan bir odak noktası oluşturur.

Diğer duvarlara uyacak şekilde boyama.

Alçak tavanlarla uğraşırken, bu en iyi seçeneğinizdir. Bu yöntem, duvarın yüksekliğini artırarak daha fazla dikey alan yanılsaması yaratır (bu, gözün tavana daha az odaklandığı anlamına gelir). Taç kalıplamasına farklı bir görünüm kazandırmaya yardımcı olmak için, benzer bir gölge seçmeye yardımcı olabilir ancak duvarlarla aynı değildir.

Süslü duvar lambaları ve şık bir avizesi olan boş bir bej oturma odası

Taç Kalıplamayı Nasıl Boyarsınız?

Kaplama pervazını boyadığınızda, boyayı ince bir kat halinde tek yönde hareket ettirerek uygulayacaksınız. Bir seferde 10 inçten fazla kaplamaya çalışmayın. Boyayı çok fazla uzatmaya çalışırsanız, pürüzlü bir ceket elde edersiniz.

Kurumaya başlamış herhangi bir alanı örtmek veya rötuş yapmak için geri dönmeyin. Boya kuruduktan sonra yapışkan hale gelir ve ortalığı kirletir. İyice kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra sorunlu alanları ikinci katınızla kapatın.

Taç Kalıplama İçin En İyi Boya Nedir?

En iyi boya akrilik süs boyasıdır. Akrilik trim boyası dayanıklıdır, temizlenmesi kolaydır ve sarkma ve fırça izlerini önlemek için tasarlanmış bir kıvama sahiptir.

İyi bir seçim Behr Yarı Parlak Emaye Boya ve Astar’dır. Bu boya sıfır VOC’dir (potansiyel olarak tehlikeli bir kimyasallar grubu, evlerde çıkan gazdır). Aynı zamanda küflenmeye karşı dayanıklıdır ve bir arada boya ve astar size biraz zaman kazandırabilir.

Behr Ultra Saf Beyaz Yarı Parlak Emaye Boya ve Astarı Bir Arada görmek için buraya tıklayın.

Taç Kalıplama İçin En İyi Boya Fırçaları Nelerdir?

Taç kalıplamayı boyamak için en kolay fırça, Esnek Yumuşak Kavrama Saplı Kaz Boynu Açısal Boya Fırçasıdır. Boyun kıvrılır, bu da kron pervazına ulaşmayı kolaylaştırır. Herhangi bir standart uzatma direğine vidalanır ve bir merdivenden sürekli olarak yukarı ve aşağı tırmanmadan ekstra yükseklik sağlar.

Amazon’da Esnek Yumuşak Kavrama Saplı Kaz Boynu Açısal Boya Fırçasını görmek için buraya tıklayın.

Daha geleneksel bir fırça istiyorsanız, sivriltilmiş kenarları olan yüksek kaliteli bir vernik fırçası seçin. Vernik fırçaları, arkasında fırça izleri bırakmadan daha fazla boya tutar. Konik kenarlar, küçük köşelere veya ulaşılması zor alanlara ulaşmayı kolaylaştırır.

Önce Tavanı veya Taç Kalıplamayı Boyamalı mıyım?

Boyama için genel bir kural, tepeden tırnağa çalışmaktır. Bu, önce tavanı, ardından taç kalıplamayı (ve diğer süslemeyi) ve ardından duvarları yapmak anlamına gelir. Bunun iki ana nedeni var:

 • Kalıp boyasını önceden boyanmış tavanın kenarına “kesmek” (veya kenarlara yaklaşmak için bir boya fırçası kullanmak) daha kolaydır. Döşemeyi boyamak, tavan boyası için kenarları dikkatlice kesip, merdiven üzerinde çalışmak ve tavana bakmaktan daha zordur.
 • Kaydırmalı ve kalıpta biraz tavan boyası almalısınız, boyamak kolaydır. Tersine, tavana kayar ve biraz parlak boya alırsanız, mat tavan boyası onu gizlemekte zorlanacaktır.

Ahşap Taç Kalıplamayı Nasıl Boyarsınız?

Ahşap görünümünü tercih ediyorsanız, General Finishes Penetrating Wood Stain gibi yağ bazlı bir lekeyi uygulamak için doğal bir kıllı fırça veya tüy bırakmayan bir bez kullanacaksınız.

Amazon’da General Finishes Yağ Bazlı Penetran Ahşap Lekesini görmek için buraya tıklayın.

Ahşap Taç Kalıplama Boyama Adımları

 • İlk önce 100 tane zımpara kağıdı ile zımparalayın. Bu, lekeyi eşit şekilde alacak pürüzsüz bir yüzey oluşturur. Tüm kusurları da zımparaladığınızdan emin olun.
 • Lekeyi bolca fırçalayarak uygulayın, ardından fazla lekeyi tüy bırakmayan bir bezle silin. Önce lekeli alanı silerek başlayın (eşit bir leke için, tüm alanların lekeyi emmek için kabaca aynı miktarda zamana sahip olmasını istersiniz). Hafif ama tutarlı bir basınçla silin.
 • Herhangi bir çatlak gibi hala çok fazla lekenin kaldığı tüm alanlarda kuru fırçayla (kuru bir fırçanın kıllarını gezdirin). Fırçayı sık sık silin.
 • Çalışmanızı inceleyin. Çok açık alanlara daha fazla leke eklenebilir. Fazla karanlık görünen alanlar, üzerine tinerle batırılmış bir bezin sürülmesiyle aydınlatılabilir.
 • Gece boyunca kurumaya bırakın.

Zımpara Sızdırmazlık Maddesi Nasıl Kullanılır

Aşağıdakine benzer bir yağ bazlı zımpara macunu seçin:

Amazon’da Old Masters Clear Sanding Sealer’ı görmek için buraya tıklayın.

 • Zımpara mühürleyicinizi gren yönünde fırçalayın. Yüzeyi kaplamak için hızlı ve dikkatli çalışın (çabuk kurur).
 • Daha fazla bitirme işleminin gerekli olduğu noktaları inceleyin ve ekleyin. Ardından, tüyü eşitlemek için fırçayı baştan sona yumuşak, uzun vuruşlarla çalıştırın.
 • Kurumasını bekleyin, ardından ekstra ince zımpara kağıdı (240 veya 280 kum) ile hafifçe zımparalayın. Zımparalama işleminden sonra iyice temizlediğinizden emin olun – etrafta kalan toz, sonraki adımda vernikte kurursa projenizi mahvedebilir.

Kalıplamaya Vernik Nasıl Uygulanır

Vernik, esasen sızdırmazlık maddesi ile aynı süreçtir. Yağ bazlı bir verniği, gren yönünde hareket ettirerek fırçalayın. İşiniz bittiğinde boşlukları doldurun. Ardından fırçayı baştan sona çalıştırın, paltoyu eşitleyin. Vernik için iyi bir seçim, bu General Finishes Arm-R-Seal Semi-Gloss’tur.

Amazon’da General Finishes Yağ Bazlı Arm-R-Seal Semi-Gloss’u görmek için buraya tıklayın.

Örtmek istediğiniz birçok kusurla karşılaşmadığınız sürece bir kat yeterlidir. Bu durumda kurumasını bekleyin, hafifçe zımparalayın ve tekrar deneyin.

Sonuç olarak

Taç kalıplama, zaten duvarlar ve tavanlar için ayrılmış olan düz bir yüzeyle boyanmamalıdır. Parlak yüzey, görsel olarak da çekici olan dayanıklı bir seçimdir. Yarı parlak, boyanması en kolay olanıdır. Döşemeye uygun boyama genellikle en iyi görünümü verir, ancak bazen duvarlara benzer (ancak aynı olmayan) bir gölgede boyama çekici olabilir.

Daha fazlasını buradan okuyun:

Taç Kalıplama için 4 Popüler Renk Fikirleri [Inc. Pictures]

Süpürgelikler ve Taç Kalıplama Eşleşmeli mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir