Tavan Arası Yatak Odası Fikirleri

Büyük ve küçük tasarım stilleri, çatı pencereleri, eğimli duvarlar, dekor ve mobilyalarla yaratıcı çatı katı yatak odası fikirlerini paylaşan galerimize hoş geldiniz.Eğimli duvarlara ve çıplak ahşap kirişlere sahip tavan arası yatak odası

Tavan arası boşluklar genellikle sadece depolama, havalandırma için kullanılır ve tavan arasında yeterli alana sahip olduğu durumlarda evde fazladan bir oda olarak kullanılırlar. Her evde benzersiz olduğu ve kendi tuhaflıkları, artıları ve eksileri ile birlikte geldiği için, çatı katında bir yatak odasına sahip olmanın her zaman benzersiz bir yenilik vardır.

Bir tavan aralığının en çekici yönü benzersizliği olacaktır. Çatı tasarımı, tavan aralığının düzeninde çok rol oynar, ancak eğimli tavanlar, yalnızca çatı katı odalarında sahip olabileceğiniz çok ilginç bir tasarım özelliği olabilir. Ancak tavan aralarının belki de en çekici özelliği, özellikle tavan pencereleri takılı olduğunda pencereler olacaktır.

Tavan arası bir yatak odasının artılarından biri de eksilerinden biridir – benzersiz tavan eğimleri / düzeni, yatak odanızı tasarlamayı oldukça zor veya zorlu hale getirebilir ve depolamanın planlanması da oldukça zor olabilir. Yine de en büyük dezavantajı muhtemelen yalıtım ve nem olacaktır. Tavan arası, tavana çok yakın olduğundan tavan sızıntılarına karşı en savunmasızdır ve en sıcak ve en soğuk aylarda rahat bir sıcaklığı korumak oldukça zordur. Ancak tüm bunların üstesinden gelirseniz, tavan arası yatak odası muhtemelen herhangi bir evin en çekici özelliklerinden biri olabilir.

Eğimli tavan tasarımlı tavan arası yatak odası

Tavan aranızı başarılı bir şekilde dekore etmeniz için size rehberlik etmek için kullanabileceğiniz bazı önemli ipuçları:

Aydınlatma – her tavan arası benzersizdir ve hem doğal hem de yapay olarak aydınlatmaya özel dikkat gerektirir. Sınırlı sayıda pencereye sahip tavan araları için, tavan penceresi eklemek bir seçenek değilse, odayı aydınlatmak için yeterli ışığa sahip olduğunuzdan emin olmak önemlidir. Düşük profilli gömme ışıklar ve hatta alan izin veriyorsa asılı ışıklar kullanabilirsiniz.

Pencereler ve Işıklıklar – yatağınızı çatı pencerelerinin veya tavan pencerelerinin altına yerleştirerek, çatı katının benzersiz özelliklerinin keyfini çıkarabilir ve bunlardan yararlanabilirsiniz. Pencereye yakın bir okuma köşesi, oturma alanı veya masa yerleştirerek de doğal ışıktan yararlanabilirsiniz.

Pencere Tedavileri – pencereler ve doğal ışık elbette iyidir. Ancak bazen, sıcaklıkları daha rahat tutmak veya mahremiyet için güneşi dışarıda tutmak isteriz veya bazen sadece daha fazla dinlenmek isteriz. Sahip olduğunuz pencere türüne göre en iyi pencere uygulamalarını seçmeyi daima unutmayın.

Depolama – Bazı tavan boşluklarında alan oldukça sınırlı olabilir, bu nedenle standart dolaplar / gardıroplar genellikle sığmadığından, depolamayı dikkatlice planlamak önemlidir. Özel yerleşik depolama alanı veya altında depolama alanı olan yataklar, tavan arası yatak odaları için en iyi seçenektir. Ayrıca, alan israfını önlemek için raf dışı depolama raflarını / dolaplarını tavanın alçak duvar alanlarına yerleştirebilirsiniz.

Mobilya – Bazı tavan araları standart mobilya boyutlarına uyacak kadar geniş olsa da, alanı daha büyük hissettirmek için ince ve düşük profilli mobilyalar kullanmak en iyisidir. Daha alçak yatakları ve ince profilli ürünleri tercih edin. Alan izin verirse, hamak veya çatı katı yatak gibi benzersiz parçalar ekleyebilirsiniz.

Boya – Alanın daha davetkar ve ferah görünmesini sağlamak için boya ve kaplama seçeneklerinizi hafif ve parlak tutmaya çalışın.

Dekor – Zorlu alana rağmen, odanızı daha canlı hissettirmek için tuğla duvarlar, duvar resimleri ve sanat eserleri gibi benzersiz özellikler eklemekten korkmayın

Tavan Arası Ebeveyn Yatak Odası Tasarımları

Aşağıda ilham alabileceğiniz bazı mükemmel tavan arası yatak odası örnekleri bulunmaktadır.

Tavan pencereli çağdaş tavan arası yatak odası

Çatı katındaki ana yatak odasının basit düzeni, mekanın tasarımına oldukça basit bir yaklaşım getirmeye yardımcı oldu. Yatak odanın tam ortasına, iki kanatlı pencerenin altına, iki çatı penceresine yakın, ancak doğrudan altına değil yerleştirildi. Yatağın yanındaki iki alçak duvar, bağımsız 3 çekmeceli bir şifonyer gibi görünecek şekilde tasarlanmış yerleşik bir depo olarak kullanıldı.

Siyah boyalı duvarlar, gümüş mobilyalar ve platform yataklı tavan arası ana yatak odası

Diğer örneklerin aksine, bu tavan arası alanı çok daha fazla alana / hacme sahiptir ve standart mobilya ve saklama parçalarını kullanmanıza izin verir. Bu nedenle, duvarlarda siyah boya kullanılması, beyaz mobilya parçalarıyla kontrast oluşturmak için harika bir seçimdi. Burada daha fazla siyah yatak odası tasarımına bakın.

Çıplak ahşap kirişli ve ahşap zeminli tavan arası yatak odası

Bu çatı katı yatak odasının benzersiz özelliği, muhtemelen tavandaki açık ahşap kirişler ve kirişler olacaktır. Muhteşem katı ceviz çatı destekleri mekana daha fazla karakter katar, ancak aynı zamanda başa çıkmayı biraz daha zorlaştırır. Bu örnek için, başlık boşluğunu korumaya yardımcı olmak için alçak mobilya parçalarının tercih edildiği basit bir yaklaşım kullanıldı. Diğer dekoratif eşyalarla birlikte ahşap ikiz ölçülerine, konsol çekmecesine ve küçük bir yan sehpaya sığabiliyordu.

Eğimli Duvarlı Tavan Arası Yatak Odaları

Eğimli duvarlara sahip bir yatak odasına sahip olmak, özellikle depolama, yatak erişilebilirliği ve oda alanı söz konusu olduğunda benzersiz zorluklar yaratabilir. Bununla birlikte, özel gömme saklama üniteleri, uygun yatak konumlandırma ve daha düşük profilli mobilyalar kullanarak yatak odasının kullanılabilirliğini büyük ölçüde artırabilir.

Duvar nişinde yatak bulunan tavan arası yatak odası

Mevcut her köşe ve alandan yararlanan bu tasarım, yatağı stratejik olarak doğrudan güneş ışığının yatağa ulaşmayacağı bir alana yerleştirerek kesintisiz bir uyku sağlarken, okuma köşesi / oturma alanı pencerelerden tam olarak yararlanıyor. Alanı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak için yerleşik depolama rafları ve çekmeceleri de vardır.

Kız Çocuk Yatak Odası Eğimli Duvarlı

Yerleşik kitaplıklı ve çatı pencereli çocuk tavan arası yatak odası

Bu rüya gibi tavan arası yatak odası o kadar fazla alana ve tavan boşluğuna sahip ki, pek bir tavan arası gibi görünmüyor. Tavan eğiminin cömert yüksekliği nedeniyle, mekana çok kadınsı bir ambiyans katan devasa bir vurgulu asma lamba yerleştirmeyi başardılar.

Eğimli Duvarlar ve Işıklıklarla Mor Tavan Arası Yatak Odası

Gölgelik yataklı mor tavan arası yatak odası

Bu çatı katı, çağdaş ve klasik mobilya parçalarının benzersiz bir kombinasyonuna sahiptir. Kumaş kanopi ile tamamlanmış imparatorluk tarzı metal bir divana sahiptir ve alçak duvarlar boyunca çok modern yerleşik depolama ile eşleştirilmiştir.

Tavan Arası Yatak Odası ve Sanatçı Stüdyosu Combo

İki yatak odalı tavan arası, baza ve asma lambaları

Bu geniş çatı katı yatak odası, gelişmekte olan bir sanatçı için mükemmel bir özel stüdyo olarak ikiye katlanıyor. Büyük tavan pencereleri, bir sonraki şaheserinizi yaratmanıza yardımcı olmak için ilham verici bir manzara ve tonlarca doğal ışık sağlar. Mansart çatı ayrıca, gece boyunca yeterli yapay aydınlatma için asma tüp ışıkların yerleştirilmesi için yeterli tavan boşluğu ve alan sağlar.

Tavan Arası Yatak Odası Kreş

Oturma alanlı tavan arası bebek odası

Çocuk odası olarak kullanılan beşik, bebeğin dinlenme sırasında rahatsız edilmemesine yardımcı olmak için pencerelerden biraz uzağa yerleştirilirken, pencerelere açık oyun alanları yerleştirildi. Ayrıca, işleri düzene sokmaya yardımcı olmak için yerleşik duvar depolamasının kullanımını da görebilirsiniz.

Ahşap Tahta Eğimli Duvarlı Tavan Arası Yatak Odası

Şık tavan arası yatak odası beyaz yatak

Bu çatı katı yatak odası hakkında benzersiz olan şey, sahte beton yer karoları ile mükemmel bir şekilde eşleşen tavandaki çarpıcı antika ahşap panellerdir. Ortaya çıkan doku ve malzemelerin kontrastı, mekana şık / zarif bir his verirken çok cesur bir endüstriyel görünüm yaratır.

Tavan Pencereli Büyük Tavan Arası Yatak Odası

Tavan arası yatak odası modern tarzı

Sabahları güneş ışığından hoşlananlar için bu yatak, sabah güneşinin size çarpması için stratejik olarak yerleştirilmiştir. İçeriye giren güneş ışığını kontrol etmeye yardımcı olmak için tavan pencerelerine yerleşik, elektrikle çalışan güneş koruyucuları ekler. İç mekanlar daha minimalist bir görünüm için gider, temiz yüzeyler ve doğrusal silüetler tercih edilir.

Oturma Alanlı Yatak Odası

Çatı saçak altında yatak bulunan tavan arası yatak odası

Yeterli tavan boşluğu yoksa, çok alçak bir platform yatağı kullanabilir veya yatağı doğrudan yere yerleştirebilirsiniz.

Viktorya Tarzı Tavan Arası Yatak Odası

Avizeli Fransız sömürge çatı katı yatak odası

Tavan arası yatak odasında Viktorya tarzı masif mobilyalar, yüksek tavan arası çatısı nedeniyle mümkündü. Çok cömert tavan yüksekliği, beyaz ve krem ​​renk şemasına mükemmel şekilde uyan asma avizenin kullanılmasına izin verdi.

Platform Yataklı Rahat Çocuk Tavan Arası Yatak Odası

Çatı penceresi manzaralı çatı katı yatak odası

Çocukların tavan arası yatak odalarına bir başka ilginç yaklaşım da, çok köşeye benzeyen özel bir atmosfer yaratmak için yatağı çatı pencerelerinin hemen yanındaki küçük, yükseltilmiş bir platforma yerleştirmektir. Depolama, platformun içine ve diğer duvarlara entegre edilebilir.

Alçak Tavanlı Tavan Arası Yatak Odası

Çıplak tuğla şömine ve halı ile tavan arası yatak odası

Sıcak sarı altın duvarlar, bu tavan arası yatak odası için sıcak ve rahatlatıcı bir ortam yaratır. Odanın kendisi tasarım ve dekor için oldukça basit bir yaklaşıma sahipken, klasik zamansız unsurlara odaklanarak, bu alanı daha ilginç kılan şey, tuğla sütunlar ve antika ahşap korkuluklar olacaktır. Her ikisi de yatak odasının sade / sade tasarımına doku ve desen katıyor.

Platform yataklı dekore edilmiş tavan arası yatak odası

Bu bronz yatak odası aynı zamanda yüksek bir mansart çatısına sahip olduğundan, aynı zamanda uzay planı için de zor değildir. Ancak, bazı temel ipuçlarımıza uyarak bu yatak odasını dinlenmek ve rahatlamak için mükemmel bir yer haline getirdi.

Küçük Tavan Arası Yatak Odası Fikirleri

Tavan arasında küçük olması, şık bir yatak odası alanı olarak kullanılamayacağı anlamına gelmez. İşte birkaç küçük tavan arası yatak odası tasarım fikri.

Çıplak tuğla ahşap kirişler ve duvar nişleri ile tavan arası ana yatak odası

Daha zorlu bir düzende bile, bu çatı katı yatak odası hala sahip olduğu mevcut alandan en iyi şekilde yararlanabiliyordu. Biraz daha küçük olduğundan ve koyu renkli ahşap zemin kullandığından, yatak odasının karanlık görünmesini önlemek için duvarlar ve tavan beyaza boyandı. Başı tavandan uzak tutmaya yardımcı olmak için alçak mobilya parçaları kullanıldı.

Gölgelik Yataklı Tavan Arası Yatak Odası

Yatak üzerinde beyaz gölgelik perdeli tavan arası yatak odası

Bu açıdan bakıldığında, duvarlar boyunca yerleştirilmiş gömme dolapların yanı sıra suni ahşap karoların çapraz düzenini de fark edeceksiniz.

Sallanan Daybed ile Tavan Arası Yatak Odası

Sallanan yatak ve koltuklu tavan arası yatak odası

Resim İlişkilendirme

Tavan panellerinin benzersiz rustik havasını koruyarak, tuğla kaplı sütunun hemen arkasındaki tavan tavanına asılı bir divan monte edildi ve eklendi.

Eğimli Tavanlara ve Kitaplıklara Sahip Küçük Tavan Arası Yatak Odası

Yerleşik kitap rafları ve yatakların altında yatak odası bulunan tavan arası misafir odası

Alan çok dar ve dar olduğundan, iki adet tek kişilik yatak alçak duvara gömme olarak yerleştirildi ve duvar alanından yararlanmak için çatı penceresinin etrafına gömme bir raf yerleştirildi. Hafif ve hoş bir atmosfer sağlamak için duvarlarda ve zeminlerde açık renkler kullanılmıştır.

Küçük Kızlar Tavan Arası Yatak Odası

Duvar resmi ile kızlar çatı katı yatak odası

Bir zamanlar düzgün bir şekilde havalandırılan ve doluluk için hazırlanan tavan araları, hem yeniliği hem de ergonomisi için çocuk yatak odaları için harika bir adaydır. Çocuklar bir yetişkinin yapacağı kadar tavan yüksekliği sorunu yaşamaz. Çocuk mobilya parçaları bu tür ortamlara mükemmel uyum sağlar. Daha kişisel bir his vermek için duvarları veya tavanları duvar resimleri veya geçici çıkartma çıkartmaları ile süslemeyi deneyin.

Seveceğiniz bir tasarımı planlamanın daha yaratıcı yolları için yatak odası yerleşim fikirleri içeren sayfamızı ziyaret edin.

Bir Cevap Yazın