Tavan İçin Perdeler Ne Kadar Uzun Olmalı

Perdeler, tavan yüksekliğine karşılık gelen bir dizi boyutta gelir. Ancak boyutlar çoğumuza tanıdık gelmiyor – çoğu insan 84 inçlik bir perdenin ne büyüklükte olduğunu tahmin etmek için bile alışverişe bir hesap makinesi almalı. Daha da karmaşık olanı, perdelerin gerçek tavan yüksekliğinden biraz daha az olması gerekir (hesaplamayı yapabilseniz bile!) Peki, 10 metrelik bir tavan için perdeler ne kadar olmalıdır? Ölçüleri sizin için hesapladık.

10 metrelik tavanı olan bir perde paneli için uygun uzunluk 108 inçtir. Gösterişli perdeler (perdenin zeminde hafifçe biriktiği yerler) tercih edildiğinde, bir sonraki boyutu 120 inçte seçin.

10 ′ tavana perdelerin nasıl ve nereye asılacağını, perdelerin zemine değip değmeyeceğini, diğer standart perde boyutlarını ve çamurlu perde görünümünün nasıl oluşturulacağını öğrenmek için daha fazla bilgi edinin.

Mor perdeli balkon pencereleri, 10 'Tavan İçin Perdeler Ne Kadar Uzun Olmalı

Perde Ölçüleri Nasıl Belirlenir

Tavan yüksekliği perde boyutunu belirler, çünkü çoğu durumda orantılı olarak daha uzun pencereler daha yüksek tavanlı odalara yerleştirilir. Perdelerin yüksekliği tavana değil zemine karşılık gelir. Bununla birlikte, düzgün takılmış perdeler, pencere çerçevesinin yaklaşık 6 inç yukarısına ulaşır.

Hazır perdeler, yaklaşık 1 fit boşluk bırakan standart boyutlarda gelir (tavan yüksekliği, eksi 12 inç, perde boyutudur). Perdelerin pencere çerçevesinin yaklaşık 6 inç yukarısına ulaşması gerektiğinden, bu 1 metrelik boşluk standart pencere kurulumuyla koordine olur.

8′ Tavan İçin Perdeler Ne Kadar Uzun Olmalı

Perde ölçüleri aşağıdaki gibidir:

 • 8 metrelik tavanlar = 84 inç perdeler
 • 9 metrelik tavanlar = 96 inç perdeler
 • 10 metrelik tavanlar = 108 inçlik perdeler

Gördüğünüz gibi, boyutlar 12 inçlik artışlarla (tavan yüksekliğindeki her fazladan ayak, fazladan bir ayak veya 12 inç perde uzunluğudur). Başka bir beden bulmanız gerekirse, kalıbı takip etmeye devam edebilirsiniz.

Standart Ebatların İstisnaları

Hazır perdeler, boyutlandırma için çok fazla esneklik sunmaz. Bu önceden belirlenmiş boyutların tasarımınız için çalışmadığı durumlar olabilir. Bazı örnekler:

 • Standart olmayan bir pencereyi örten perdeler, örneğin tabandan tavana bir pencere.
 • Perdeler, daha büyük bir oda yanılsaması yaratmak veya katmanlı bir pencere işlemi için yer açmak için pencere çerçevesinin üzerinde normalden daha yükseğe asıldığında.

Böyle bir senaryoda, perdeye ihtiyacınız olan gerçek alanı ölçmeniz yeterlidir. Zeminden perdeye kadar olan uzunluğu belirledikten sonra ihtiyacınız olan boyutu bulabileceksiniz.

Perdeler Ne Kadar Geniş Olmalıdır?

Artık doğru yüksekliği bildiğinize göre, peki ya genişlik? Pencerenin genişliğini ölçün ve 24 inç (her iki taraf için 12 inç) ekleyin. Bunu, alanı kaplamak için kullanacağınız perde panellerinin sayısına bölün. Cevap, ölçümünüz – her panelin ne kadar geniş olması gerektiği.

Perdeler Zemine Dokunmalı mı?

Perdeler zemine bir inç kadar dokunmalıdır. Zemine asılan perdeleri zor veya sinir bozucu bulursanız (örneğin, çoğu insan etrafını süpürmekten hoşlanmaz), yerden bir inç kadar uzağa gidebilirsiniz. Bu standarttan kasıtlı olarak sapan tek stil, puddled perdelerdir (aşağıda daha fazlası!)

Bu kuralın bazı istisnaları vardır:

 • Tezgahın üstüne yerleştirilmiş mutfak perdeleri gibi perdeler zemine ulaşamadığında.
 • Zemine ulaşan perdeler rahatsız edici veya hijyenik değilse (banyo gibi).

Daha fazlasını buradan okuyun: Perdeler Zemine Dokunmalı mı?

beyaz perdeler ve mutfak eşyaları ile cam pencere

10 ′ Tavanda Perdeleri Nereye Asarsınız?

Tavan yüksekliğiniz ne olursa olsun perde montajı aynıdır. Perdeleri, zemin seviyesinde bitecek şekilde asın, bir inç verin veya alın. Tipik olarak, bu aynı zamanda tavandan yaklaşık bir fit ve pencere çerçevesinin yaklaşık 4-6 inç üzerindedir.

 • “Yüzen” perdeler, zemin çizgisinin yaklaşık 1 inç üzerinde durur.
 • Tam olarak zemin seviyesinde biten perdeler “otluyor”.
 • “Kırılan” perdeler yerde yaklaşık bir inç fazla malzeme bırakır.

Pencerenin yukarısında asılı perdeler, daha büyük bir pencere ve daha büyük bir oda yanılsaması yaratacaktır. İstenilen etki buysa, asıldığında zemine ulaşmak için daha büyük bir perde satın alın.

Puddled Perdeler nedir (ve ne zaman asılır)?

Puddled perdeler, perdenin zeminde havuz veya su birikintisi oluşturması sonucu oluşan etkiyi ifade eder. Çoğu perde zemin seviyesinde durur, ancak bu tarzda, yaklaşık 6 inç ekstra perde malzemesi yerde birikir.

Modern İskandinav oturma odası iç

Puddled perdeler süslü bir görünüm oluşturabilir. Odaya belirli bir yetenek ve drama katar, ancak perdeler de daha erken kirlenme eğilimindedir. Süpürme veya temizleme sırasında etrafta çalışmak zor olabilir.

Bu görünümü kullanırken, trafiğin yoğun olduğu alanlardan uzakta başarılı olma olasılığı daha yüksektir. Sık açılıp kapanmayan perdeler en iyi seçimdir. Gereken ekstra bakımı dengelemek için makinede yıkanabilir perdeler kullanmayı düşünün.

Perde klipsleri ne kadar uzunluk ekler?

Perdeleriniz biraz fazla kısaysa, perde klipsleri eklemek kolay bir çözüm olabilir. Bu büyük klipsler gibi çubuğunuza sığacak kadar geniş perde klipsleri seçin:

Amazon’da FANDAMEI Perde Klips Halkaları, 15’li Siyah Mat görmek için buraya tıklayın.

Çift aralık için tek sayıda klip kullanın. Perde klipsleri, seçtiğiniz klipslere bağlı olarak değişmekle birlikte, yaklaşık 1-2 inç uzunluk ekler.

Perdeler Nasıl Daha Kısa Yapılır

Perdeleriniz biraz fazla uzunsa ve daha kısa ihtiyacınız varsa, en kolay çözüm kenar bastırmaktır. Süreç oldukça basit.

 1. Perdelerinizi yıkamayı düşünüyorsanız, önce yapın. Perdelerin kenarlarını kıvırmak, sonra yıkamada küçültmek ve tüm sıkı çalışmanızı geri almak istemezsiniz.
 2. Perdeleri asın.
 3. Perdenin altını, zeminin kenarındaki düz pimlerle işaretleyerek (veya ne uzunlukta dikmeyi planlıyorsanız) aşağı çekin.
 4. Nerede sarılacağını belirledikten sonra, perde istediğiniz yerde tutulacak şekilde gerektiği gibi katlayın ve sabitleyin.
 5. Fazla pimleri çıkarın ve perdeyi çıkarın.
 6. Kullanışlıysanız bir dikiş makinesi kullanabilirsiniz (bu, daha sonra ihtiyacınız olursa kenarı ayarlamanıza olanak tanır). Dikişten hoşlanmıyorsanız, sadece ütü gerektiren HeatnBond kenar bandı da kullanabilirsiniz.
 7. Kenarlı perdeleri yeniden asın ve yeni manzaranızın tadını çıkarın!

Amazon’da HeatnBond Hem Ütü Yapıştırıcı, Süper Ağırlık görmek için buraya tıklayın.

Özetlemek

Hazır perdeler, tavan yüksekliğine göre bir dizi standart boyutta gelir. Perde boyutları, asılı oldukları odanın tavan yüksekliğinden yaklaşık 12 inç daha azdır. 10 metrelik bir tavan için, doğru perde boyutu 108 inçtir. Standart perde boyutları çok küçük veya çok büyükse, uzunluk eklemek için perde klipsleri kullanın veya perdeleri gerektiği gibi kısaltmak için kenarı ayarlayın.

Perdeler hakkında daha fazla harika ipucu için lütfen ilgili yayınlarımızı okuyun:

Perdeler Tipik Olarak Çubuklarla mı Gelir?

30 Harika Yatak Odası Perde Fikirleri

Oturma Odanız İçin Perde Nasıl Seçilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir