Tavandan Perdeler Nasıl Asılır

Çeşitli nedenlerle tavana perde asmak isteyebilirsiniz. Belki de geleneksel duvar braketleri sizin için yeterince sağlam görünmüyor veya yatağınızı perdelerle kaplayarak etrafına bir drama havası katmak istiyorsunuz. Tavandan sarkan perdeler de duvarlarınızın daha uzun görünmesini sağlayacaktır! Bu tür bir projeye başlamadan önce kendinizi neyin içine soktuğunuzu bilmek önemlidir. Perdeleri tavandan düzgün bir şekilde asmak için önemli adımlar da dahil olmak üzere bilgileri derledik.

Tavandan perde asmak nispeten basit bir işlem olabilir. Hazırlık, cephaneliğinizdeki en önemli araçtır. Başarılı bir kurulum sağlamak için şu adımları izleyin:

  1. Tavanınızı ölçün ve işaretleyin.
  2. Projeniz için doğru uzunlukta perde satın alın.
  3. Ankrajın yerleştirilmesi için tavana delikler açın.
  4. Braketleri veya tavan rayını takın.
  5. Tavan rayı kullanıyorsanız perdeleri perde çubuğu veya kancalarla asın.

Bunlar tavandan perde asmanın temel adımları olsa da, birkaç ayrıntı projenizi çok daha kolay hale getirebilir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Lamine vinil döşeme, kareli gri kanepeler ve ortasında şömineli gri tavan perdeleri ile modern bir oturma odası, Tavandan Perdeler Nasıl Asılır [5 Steps]

1. Tavanınızı Ölçün ve İşaretleyin

Her şeyden önce, tavanlarınızın ne kadar yüksek olduğunu ölçmeniz gerekir, böylece perdelerinizin ne kadar uzun olması gerektiğini bilirsiniz. Ölçümü aldıktan sonra, perdelerin zemini fırçalamasını mı yoksa birkaç inç yukarıda olmasını mı istediğinizi düşünün.

Ardından, delik açacağınız yerleri işaretlemeniz gerekecek. Kurşun kalem kullanın. Patlamış mısır tavanınız varsa, bir alet veya alçıpan bıçağı kullanarak alanı düzeltmeniz gerekecektir.

Amazon’da bir maket bıçağı görmek için buraya tıklayın.

Ağır kumaş kullanmayı planlıyorsanız veya perdelerden sarkmaya çalışan evcil hayvanlar veya çocuklar için endişeleniyorsanız, en iyi seçeneğiniz destek için tavan kirişleri kullanmaktır. Bir saplama bulucu, en güvenli kurulum için tavan kirişlerini bulmanıza yardımcı olabilir.

Amazon’da bir stud bulucu görmek için buraya tıklayın.

İşaretler arasında düz bir çizgi olmasını sağlamak için şerit ölçüyü işaretler arasına ve yukarı bakacak şekilde çalıştırın. Asimetrik kurulumdan kaçınmak için işaretlerin düz olduğundan emin olmak için bir arkadaşınızın yardımını alın.

Perde çubuğunu tutan braketler yerine bir tavan rayı kullanmayı planlıyorsanız, delinmiş delikler arasındaki boşluğu ölçtüğünüzden emin olun, böylece tavan rayının uzunluğuna uyacaktır.

2. Perde Satın Alın

Ölçtükten sonra perde satın alma zamanı. Perdelerinizin zemini fırçalamasını planlıyorsanız, ulaştıklarından emin olmak için tavandan yaptığınız ölçüye bir veya iki inç ekleyin. Perdelerin zemine temas etmesini istemiyorsan, bir veya iki inç çıkar. Satın aldığınız kumaşın, işaretlerinizi yerleştirdiğiniz yere göre çok ağır olmadığından emin olun. Unutmayın, perde ne kadar ağır olursa, takmanız gereken daha fazla braket gerekir. Tarz anlayışınız için en iyi deseni seçmeyi unutmayın!

Unutulmaması gereken başka bir şey: Bir tavan rayı kullanıyorsanız, satın aldığınız perdelerin raydaki kancalara asılabilmesini sağlamak isteyeceksiniz.

Bu perdeleri Amazon’da görüntüleyin.

3. Delikleri Açın

Bu sonraki adım için bir elektrikli matkaba ihtiyacınız olacak. Matkabı üreticinin talimatlarına göre kullanın ve uygun güvenlik ekipmanını kullanın.

Bu elektrikli matkapları Amazon’da görüntüleyin.

Matkabı kullanarak tavanda delikler açın. Açtığınız deliklerin, kullanacağınız duvar dübelleri ile aynı boyutta olması gerekir. Umarım, bu çapalarla geldiğiniz dirsekler. Özellikle tavan için yapılan çoğu braket ve parça uygun donanımla birlikte gelir. Yapmadılarsa, çapa satın alırken içi boş olduklarından emin olun.

Amazon’da bu alçıpan ankraj kitini vidalarla görmek için buraya tıklayın.

Ardından, sıvayı kavradığını hissedene kadar dübelleri deliklere bastırın. Sıkı bir şekilde oturmasını sağlamak için elektrikli matkabı normal bir vidayla yaptığınız gibi ankrajı sabitlemek için kullanabilirsiniz.

4. Braketleri veya Tavan Rayını Takın

Desteklerin takılması basittir. Desteği ankrajın üzerine bastırarak takın ve ardından her iki tarafa da vida takmak için elektrikli matkap kullanarak sabitleyin.

Bu tavan dirseklerini Amazon’da görüntüleyin.

Alternatif olarak, bir tavan rayı kullanıyorsanız, destek braketlerini raya takın. Bu parçalar parçanın arkasına yapışacak. Bazı parçalar, destek dirseklerinin nasıl takıldığına göre farklılık gösterir, bu nedenle bunları sabitleme konusunda ürünün talimatlarını izlediğinizden emin olun. Sabitlendikten ve aralandıktan sonra, bağlantı parçalarını içeren deliklerin üzerindeki braketlerle rayı tutmanıza yardımcı olacak bir arkadaşınızı bulun ve rayı tavana vidalamak için elektrikli matkabı kullanın.

Bu tavan parçasını Amazon’da görüntüleyin.

5. Perdeleri Asın

Sonra perdelerini asma zamanı. Tavan destekleri ve perde çubuğu kullanıyorsanız, çubuğu perdelerin içinden geçirin. Çoğu perde çubuğu, braketlerin arasına sığmasını sağlamak için biraz çöker. Sahip olduğunuz perde çubuğunun tipi bu seçeneğe sahip değilse, çubuğu bir braketten kaydırmanız, perdeden geçirmeniz ve ardından diğer ucu ilgili braketten geçirmeniz gerekecektir.

Bir tavan rayı seçtiyseniz, perdenizi raya takmak için kancaları kullanın. Seçtiğiniz her iki yöntemde de, güvenli olduklarından emin olmak için perdeleri ileri geri kaydırarak kurulumu test edin.

Perdeleri Delmeden Tavana Asabilir misiniz?

Delik açmadan kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Tavana parantez içinde delik açmaya benzer bir görünüm elde etmenin en iyi yolu, bir perde çubuğunu tutmak için yapılmış yapışkan kancalar kullanmaktır. Mevcut birçok farklı marka var.

Tavandaki komut kancalarını kullanabilir misin?

Komut kancaları, evdeki eşyaları delmeden asmak için kullanılan yapıştırıcılar konusunda en iyi üne sahiptir. Bununla birlikte, bir perde ve çubuğu tutabilecek ağırlık taşıma kapasitesine sahip bir tavan kancası bulmak zordur. Komut, beş pound ağırlığa kadar perde ve çubukları tutmak için kancalar yaratır, ancak bunlar tavandan sarkacak şekilde tasarlanmamıştır. Yine de tavan için çok sayıda yapıştırıcı seçeneği mevcuttur. Yapıştırıcı kullanmadan önce tavanın temiz ve pürüzsüz olduğundan emin olun.

Bu yapışkan kancaları Amazon’da görüntüleyin.

Tavana perde çubuğu asabilir misin?

Germe çubukları başka bir alternatiftir, ancak bunlar doğrudan tavandan perde asmakla aynı görünümü yaratamaz. Aynı olmasa da gergi çubukları tavana yakın bir yere asılabilir ve odanızı yukarıdan sarkan perdelere benzer şekilde uzatır. Germe çubukları, uygun gerilimi oluşturmak için bir duvardan diğerine uzanmaları gerektiğinden, yakışıksız görünebilir. Nihai amacınız odanızı daha büyük göstermekse, “Tavanlar Nasıl Daha Yüksek Görünür?” Konusuna bakın. [5 Practical Tips]. “

Bu seçeneklerin her ikisi de uygulanabilir bir alternatiftir, ancak tutturmalı braketlerle aynı ağırlıktaki perdeleri tutamayacaktır.

Tavandan Asmak İçin En İyi Perde Malzemesi Hangisidir?

Tavandan asmak isterseniz perdeler için en iyi malzeme, daha hafif olan bir şeydir. Hala özel bir görünüm istiyorsanız, kullanabileceğiniz popüler bir kumaş türü keten olacaktır. Şeffaf olmadan hafif ve havadar ama yine de tek tip bir görünümü koruyor.

Daha ruhani bir şey arıyorsanız ve karartmaya ihtiyacınız yoksa, dantel veya ipek de arzu edilen seçeneklerdir. Işığı dışarıda tutmak için bir yatağın etrafındaki perdeler gibi ağır ve karanlık bir şey kullanmak istiyorsanız, gözünüz kadife olabilir. Bu ağır bir kumaş. Bu tür bir perde üzerinde ölü set varsa, braketlerinizi tavan kirişlerine sabitlemeye hazır olun ve ağırlığı taşımaya yardımcı olması için braketlerin aksine muhtemelen bir tavan rayını tercih edin. En iyi inzivaya perdeleri hakkında “Mahremiyet İçin En İyi 4 Perde Türü” nü inceleyin!

Kapanışta

Tavandan sarkan perdeler evinizde çarpıcı bir görünüm oluşturabileceği gibi odanın daha büyük görünmesini de sağlayabilir. Güvenli olduklarından emin olmak için uygun adımlar atılırsa, bu basit ev tadilatını yapabilmeniz için hiçbir neden yoktur. Daha mutlu bir eve doğru adımları atın, yardım etmesi için birini davet edin ve işe başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir