Terrazzo Fayans Nedir?

Terrazzo karo örneklerine yakından bakış.

Terrazzo karoların kullanımıyla evinizin doğal güzelliğini artırın. Kökeni, nasıl yapıldığı, avantajları, dezavantajları ve bakımı hakkında bilgi edinin.


Mermer tezgahların harika göründüğünü düşünüyor musunuz? Granit hakkında ne düşünüyorsun? Peki ya kuvars? Ya hepsine aynı anda sahip olsaydınız… hepsi aynı karoda olabilirdi? Terrazo, tüm bu malzemelerin ve daha fazlasının bir karışımıdır.

Oldukça dayanıklı ve güzel bir taş istiyorsanız, terrazzo’nun gerçekten harika bir seçim olduğunu göreceksiniz. Terrazzo karoları diğer seçeneklerden ayıran nedir? Onları nerede kullanabilirsin? Ve hepsi ne kadara mal olacak? Terrazzo karolar hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, bunları ev tasarımınızda kullanmanın yollarını o kadar çok bulacaksınız.

Terrazzo Fayans Yapımı

Terrazo, çimento ile karıştırılan mermer, granit, kuvars ve cam parçacıkları karışımından yapılır. Sertleştiğinde elde ettiğiniz şey, doğal taşın tüm güzelliğine ve benzersiz, sonsuz derecede ilginç bir mozaik desen oluşturan birçok farklı rengin parıltısına sahip inanılmaz derecede sert bir malzemedir.

Terrazzo’nun sertleştirilmiş plakaları, terrazzo karolar oluşturmak için karolara kesilir. Bu karolar inanılmaz derecede güçlü ve güzel. Beton herhangi bir renge boyanabildiğinden, terrazzo karolar çok çeşitli renk ve tonlarda mevcuttur. Mutfakta, banyoda veya havuz odası tasarımlarında iyi görünüyorlar.

Bu, mozaik fayans yapan bir fayans ustasına yakından bir bakış.

Terrazo’nun Kökenleri

“Terrazzo” kelimesi, İtalyanca teras kelimesinden gelmektedir. Terrazo’nun kökenleri, ilk kez yüzyıllar önce yaratıldığı İtalya’da yatmaktadır. Terrazzo, en eski haliyle, taş yongalarının kile bastırılmasıyla yapıldı ve daha sonra keçi sütü ile kapatıldı. Neyse ki, inşaatçılar bunun yerine beton kullanmaya başladı ve keçi sütünü karıştırdı. Yüzyıllar boyunca, terrazzo yapma süreci daha rafine hale geldi.

Terrazo, 1890’larda ABD’ye gitti ancak 1920’lere kadar gerçekten popülerlik kazanmadı. Daha önceki terrazzo formları, terrazzo’nun güzelliğine rağmen favori bir seçim olmasını engelleyen çatlaklar geliştirme eğilimindeydi. Yeni teknoloji terrazzo’nun yapılma şeklini geliştirmeye yardımcı oldu. Şimdi, inanılmaz derecede dayanıklı ve dayanıklı. Bugün terrazzo, bir arada tutmak ve mühürlemek için epoksi ve reçine ile yapılır.

Yeşil Açı

Mermer desenli doku ile Terrazzo karolar.

Terrazo bir süredir ortalıkta, ancak son zamanlarda modern ev tasarımında çok popülerlik kazandı. Bunun nedeni, mozaik karoların genellikle geri dönüştürülmüş taş ve cam yongalarla yapılması ve bu da onu çok çevre dostu bir seçenek haline getirmesidir. Birçok insan evlerine daha fazla Dünya dostu tasarımı entegre etmenin yollarını aradığından, terrazzo günümüzün ev sahiplerinin çoğu için çekici ve popüler bir seçim haline geldi. Geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılması gayrimenkulde de büyük bir satış noktası haline geldi.

Terrazzo aynı zamanda ısıyı iyi koruduğu için, radyan ısıtmaya sahip evler için harika bir döşeme seçeneğidir. Bu ısıtma sistemleri, enerji tasarruflu ve kendi kendini idame ettirecek şekilde tasarlanmış evlerde çok popüler hale geldi ve bu da terrazzo’nun yeniden popüler bir döşeme seçeneği olmasına yardımcı oldu.

Terrazo Çini Kullanımı

Terrazo karo doğal bir taşa benziyor. Terrazzo yapmak için kullanılan birçok gerçek taş parçası, bu malzemeye çok fazla derinlik ve güzellik kazandırır. Terrazo farklı renklerle doludur ve tıpkı doğal taş gibi bolca parlaklık ve parıltıya sahiptir. Ancak terrazzo aynı zamanda harika bir tasarım seçimi çünkü zor. Terrazo fayanslar seramikten daha güçlüdür ve diğer bazı doğal taşlardan daha güçlüdür, ancak yine de doğal taştan çok daha ekonomiktir. Terrazzo karoların maliyeti bazı seramik karolar kadar fazladır.

Bu, mozaik karolarla döşenmiş, aydınlık ve havadar, yüzyıl ortası modern bir mutfaktır.

Mühürlendiğinde, mozaik karo leke tutmaz ve suya dayanıklıdır. Terrazo çip yapmaz ve evin dışında da kullanılacak kadar sağlamdır. Terrazzo karolar donuklaşır veya hasar görürse, yeniden yepyeni görünmeleri için yeniden bitirilebilir ve cilalanabilir. Çok yönlüdür, dayanıklıdır, temizlenmesi kolaydır ve ekonomiktir. Birçok ev sahibi için, tüm bu nitelikler terrazzo’yu mükemmel karo seçimi yapar.

Suya ve lekelere karşı dayanıklı olduğu için terrazzo karo, günlük kullanıma dayanabilecek bir karo istediğiniz banyo veya mutfak için mükemmel bir seçimdir.

Ne aşk değil?

Terrazzo karonun kulağa oldukça hoş geldiğini düşünüyorsanız, bu hiç de şaşırtıcı değil. Terrazzo hakkında sevilecek çok şey var. Ancak, bu karo hakkında sevmediğiniz bazı şeyler olabilir.

Terrazzo’nun kapatılması gerektiğinden, diğer karo türlerine kıyasla biraz kaygan veya kaygan bir yüzeye sahip olabilir. Bu, özellikle ayakları üzerinde oldukça dengesiz olabilecek küçük çocuklarınız varsa, bunun her zaman ideal bir zemin seçimi olmadığı anlamına gelir. Evde ayakları üzerinde pek sabit olmayan yaşlı insanlar varsa, bu da tehlikeli bir seçim olabilir.

Bu, duvarlarda tam mozaik karolar ve zeminde mozaik karolar bulunan modern bir banyodur.

Döşeme için kullanacağınız zaman karoya özel bir kaymaz kaplama yaptırmanız gerekecektir. Kaymaz yüzeyle bile mozaik karolar inanılmaz derecede sert olacaktır. Terrazzo karolarla yapılmış bir zemine düşerseniz, bunu bileceksiniz.

Terrazo karolar ısıyı iyi tutar, ancak çok da soğuyabilirler. Radyan ısıtmalı bir zemininiz yoksa, bu karolar düşük sıcaklıklarda ayaklarınızın altında soğuyacaktır.

Terrazo Çini Bakımı

Peki, terrazzo karoya sahip olduğunuzda, bununla nasıl ilgilenirsiniz? Terrazzo karoları düzenli olarak silmek için kuru bir paspas veya toz bezi kullanabilirsiniz. Terrazzo karoları kirleri çıkarmak için gerektiği gibi silmek için ıslak bir paspas veya ıslak bir bez kullanın. Taş için güvenli olan herhangi bir temizleme solüsyonu terrazzo için işe yarar. Birkaç haftada bir, mozaik karolarınızı parlak tutmak için bir parlatıcı kullanın.

Terrazzo Fayanslarla Tasarım

Çeşitli mozaik karo örneklerine bir bakış.

Terrazzo karolar her yerde kullanılabilir. Zeminler, duvarlar, duş çevreleri, tezgahlar, backsplashes veya açık veranda alanları için çalışırlar. İstediğiniz herhangi bir renk düzeninde mevcutturlar, ekonomiktirler ve çok az bakım gerektiren bir seçenektirler.

Bakımı inanılmaz derecede kolay, çevre dostu ve yine de harika görünen bir ev tasarımı malzemesi arıyorsanız, terrazzo harika bir seçimdir. Bu karoları her zaman güzel ve ilginç görünen çeşitli mozaik desenlerinde elde edebilirsiniz. Terrazzo karo ile tasarım yapmak kolaydır çünkü istediğiniz herhangi bir gölgede istediğiniz gibi görünmesini sağlayabilir ve evinizin herhangi bir yerine koyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir