Tıkanmış Tuvalet, Lavabo ve Diğer Genel Tesisat Sorunları Hakkında Ne Yapmalı?

Tıkanmış bir tuvaletten daha kötü bir şey var mı? Birincisi, yere dökülmemesi için dua ederken büyük bir panik var. Sonra, başarılı bir şekilde dalmaya çalışmanın hayal kırıklığı var. Ve tüm bunlar utanç potansiyelini hesaba katmıyor bile. Neyse ki, bu durumla uğraşıyorsanız, iki parça iyi haberimiz var. Birincisi, yalnız değilsin. İkincisi, size yardımcı olacak ipuçları ve püf noktalarımız var.

tıkalı tuvalet

Bu kılavuzla sıhhi tesisat sorunlarınızı özenle ele alarak ışıltılı banyonuzu koruyun. Resim: Astronot Resimleri / Getty Images

Yaygın tesisat sorunları hakkında hızlı istatistikler

Bir Neighbourly şirketi olan Bay Rooter Plumbing, kısa süre önce tam da bu durumla ilgili bir çalışma başlattı – ve ev sahiplerinin ve kiracıların karşılaştığı diğer tüm sıhhi tesisat zorlukları. İşte çalışmanın ortaya çıkardığı bazı hızlı gerçekler ve rakamlar:

  • Her beş ev sahibinden yaklaşık biri düzenli olarak tıkalı bir tuvaletle ilgileniyor
  • Ev sahiplerinin yüzde 15’i yakın zamanda yedeklenmiş bir drenajı tamir etmek için zaman harcadı
  • Neredeyse on kişiden biri düzenli olarak tıkanmış bir lavaboyla ilgileniyor
  • Yüzde 6’sı düşük su basıncına sahip
  • Yüzde 4’ünün çöp imha sorunları var

Tanıdık geliyor mu? Sizi rahatsız eden su tesisatı sorunu ne olursa olsun, mümkün olan en kısa sürede halledilmesini istersiniz. Ve korkmayın! Destek için internete başvuran yüzde 46’dan biriyseniz, yardım etmek için buradayız. Size uzman rehberlik etmesi için Bay Rooter Plumbing ile konuştuk.

Tıkanmış bir tuvalet nasıl düzeltilir

Önce ilk şeyler, saptan uzaklaşın! Tıkandığında tuvaletinizi sifonu çekmeye devam etmek, sizi banyonuzun her yerinde bir karmaşa bırakacaktır.

Bunun yerine, güvenilir pistonunuzu alın. Oh, bekle, o değil. Bay Rooter Plumbing’in Başkanı Doyle James, bize pistonlar konusunda hızlandırılmış bir kurs verdi. Ve bize herkesin eşit yaratılmadığını öğretti. En yaygın piston tipi, bir sapa tutturulmuş basit bir düz kauçuk bardak olan bir lavabo pistonudur. Tuvaletinizin fazladan bir şeye ihtiyacı var.

Klozet pistonları, pistonlu kabın iç kısmı boyunca uzanan yumuşak bir kauçuk flanşa sahiptir, bu da onları tuvaletinize daldırmada çok daha etkili hale getirir. James, “Flanşlı pistonun evrensel tasarımı ile lavabo ve tuvalet tıkaçlarında da kullanılabilir” diyor. “Ama aynı pistonu her iki yüzeyde de kullanmayın! Bir pistonu kesinlikle tuvalet için ve diğerini düz yüzeyler için tutun. “

tıkalı tuvalet - klozet

Klozetinizin içine tam oturacak şekilde tasarlanmış bir pistona ihtiyacınız var. Resim: bymuratdeniz / Getty Images

Bir profesyonel tarafından açıklandığı gibi doğru şekilde nasıl daldırılır

Dalmaya hazır mısınız? Flanşlı pistonunuzla donatıldıktan sonra James, en iyi sonuçlar için adım adım rehberlik sunar:

  • “Pistonunuzu alın (piston ve tuvalet ile iyi bir bağlantınız olduğundan emin olun) ve arkasından yeterli miktarda kuvvetle daldırma hareketine başlayın. Amaç, tıkanıklığı aşmaktır.
  • “Dalma hareketiyle hızlı ve tekrarlayıcı olun ve tuvalette hareket için gözünüzü dışarıda tutun, bu da tıkanıklığın itildiği anlamına gelir.
  • “Tuvaleti sifonu çekmeden önce suyun boşaldığından emin ol. Tuvaletinize asla kimyasal bir kanalizasyon temizleyicisi dökmeyin; sert kimyasallar cildinizi ve gözlerinizi tahriş edebilir veya sıhhi tesisat borularınıza zarar verebilir.
  • “Tıkanmış bir tuvaleti kendi başınıza tamir edemezseniz, yardım için profesyonel bir tesisatçı ile iletişime geçin.”

Doğru alet ve doğru hareketle, o tuvaleti çok kısa sürede temizleyeceksiniz.

tıkalı tuvalet 1

Sıhhi tesisat sorunları banyonuzun hemen hemen her yerinde ortaya çıkabilir. Resim: dit26978 / Getty Images

Diğer yaygın ev su tesisatı sorunlarını düzeltme

Ne yazık ki, Bay Rooter Plumbing’in araştırması, tıkanmış bir tuvaletin karşılaşabileceğiniz tek sıhhi tesisat sorunu olmadığını ortaya koydu. Neyse ki, kullanabileceğiniz başka ipuçları ve püf noktaları sunuyorlar.

Yedeklenmiş bir tahliyeyi veya tıkalı bir boruyu temizleme

İster yavaş hareket eden bir gideriniz olsun, ister tamamen tıkanmış olsun, çözüm basit bir ev eşyası olabilir. Bay Rooter Plumbing, bir tel elbise askısı alıp düzleştirmenizi ve ardından bir ucuyla küçük bir kanca oluşturmanızı önerir. Kanalizasyona balık tutmak için bu kancayı kullanın ve herhangi bir kıl veya diğer birikintileri çekerek borularınızı temizleyin.

Balık tutma geziniz sonuç vermezse, Bay Rooter Plumbing, borularınızın daha derinlerine ulaşmak için doğal ama etkili bir yol önerir. 1/3 fincan karbonatı 1/3 fincan sirke ile karıştırın ve kanalınıza dökün (bu karışım hızla köpüreceği için hızlı hareket etmeye hazır olun). Yapabildiğiniz kadar oturmasına izin verin. Bir saat işe yarar, ancak geceleme en iyisidir. Köpürme eylemi, borularınızdaki herhangi bir pisliği parçalamaya yardımcı olacak ve suyun içinden serbestçe geçmesine izin verecektir.

Hala şaşkın mı? Giderlerinizi temizleme konusunda daha fazla rehberlik için okumaya devam edin.

tıkalı tuvalet - havalandırıcı

Lavabonuzun havalandırıcısı, temizliğini kolaylaştırmak için vidalanabilir. Resim: PAVEL IARUNICHEV / Getty Images

Bir lavaboya su basıncının geri yüklenmesi

Lavabonuzun düşük su basıncını dakikalar içinde düzeltin. Lavabonuzun sıçramasını önleyen nozülün ucundaki küçük kapağı, havalandırıcıyı vidalayın. Temizleyin, geri vidalayın ve işte! Su basıncını iyileştirmiş olmalısın.

Tıkalı bir çöp öğütücüsünü düzeltme

Çöp öğütücünüzde kimyasal bir boru temizleyicisi çalıştırmak cazip gelebilir, ancak büyük olasılıkla etkisiz olacaktır ve imha işleminin kendisine zarar verebilir. Bunun yerine, çöp öğütücüsünü çıkarın ve görsel olarak inceleyin. Bunu, lavabonuzun tabanından çıkararak yapabilirsiniz. Ellerinizi güvende tutmak için yaptığınız zaman güç bağlantısını kesmeyi unutmayın!

Sorununuzu bulduğunuzda, güvenle kaldırın, çöp öğütücüsünü yeniden takın ve sorunu bulduğunuzu ve çözdüğünüzü onaylamak için test edin.

Bakın, kendi tesisatçınız olmak çok büyük bir baş ağrısı ya da karışıklık olmak zorunda değil. Bununla birlikte, destek için profesyonelleri aramaktan korkmayın. Yukarıdaki ipuçları işe yaramazsa, bir profesyonelden yardım almak sizi çok fazla güçlükten kurtarabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir