Vinil Döşeme Levhası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vinil Döşeme Levhası

Dmitry Kalinovsky / Shutterstock

Vinil döşeme, oldukça dayanıklı, pratik ve uygun fiyatlı bir zemin kaplaması oluşturmak için birbirine sıkıştırılmış birkaç malzeme katmanından oluşur. Taş ve seramik karolara göre daha yumuşak ve daha sıcak olduğu ve esnek ve temizlenmesi kolay olduğu için ev sahipleri için popüler bir seçim olmaya devam ediyor.

Bir mutfak, banyo veya daha fazlası için vinil döşeme levhası düşünüyorsanız, bilmeniz gereken her şey burada.

Vinil döşeme levhaları nedir?

Vinil döşeme, ABD güvenlik standartlarına uygun olduğunda güvenli ve geri dönüştürülebilir kabul edilen polivinil klorür (PVC) reçinesi adı verilen sentetik bir malzemeden oluşur. Son yıllarda, vinil zemin kaplama endüstrisi, artan tasarım, desen ve doku seçenekleri yelpazesi ve parke ve taş gibi doğal malzemelerin görünümünü (her zaman olmasa da) neredeyse mükemmel şekilde yeniden üretme kabiliyeti nedeniyle ilerleme kaydetmiştir. .

İki tür vinil vardır: levha döşeme ve karo döşeme. Levha vinil, altı ila 12 fit genişliğinde büyük, geniş rulolar halinde mevcuttur, bu da odalara kurulumu kolaylaştırır. Vinil karo döşeme, hızlı yapıştırma veya birlikte tıklama kurulumu için dokuz veya 12 inç karelik karo boyutlarında gelir.

Vinil zemin kaplamaları üç ciladan birine sahip olabilir: Cilasız kaplama en hafif tiptir ve minimum yaya trafiği ve kire maruz kalan alanlar için idealdir. Üretan kaplama daha dayanıklıdır, orta düzeyde yaya trafiğine dayanabilir ve temizlenmesi daha kolaydır. Geliştirilmiş üretan kaplama, mevcut en dayanıklı seçenektir. Ağır yaya trafiğine dayanır ve sürtünme ve çizilmelere karşı dayanıklıdır.

Vinil levha döşeme dayanıklılığı

Vinil levha döşeme genellikle oldukça dayanıklı bir malzeme olarak kabul edilir. Bununla birlikte, zemininizin zaman içinde ne kadar dayanacağını belirleyen önemli faktörler vardır. Örneğin, malzemenin kalitesi, nasıl üretildiği ve ne kadar iyi monte edildiği, döşemenizin beklenen ömrünü etkileyecektir.

Ortalama olarak vinil, yapıldığı işlem nedeniyle ahşap, taş ve karodan daha dayanıklıdır. İç köpük, yüksek sıcaklıklara ve neme dayanabilir. Vinil aynı zamanda sağlıklı bir aşınmaya ve yıpranmaya dayanabilir ve suya dayanıklıdır. Ortalama olarak, vinil döşemenizden en az 10 ila 20 yıl çıkmayı bekleyebilirsiniz. Hatta çoğu ürün aşınma tabakası için 15 yıla kadar garantiler sunar.

Satın aldığınız malzemenin kalitesi de uzun ömürlülüğü etkileyecektir. Vinil zemin kaplamalarında genellikle bir aşınma tabakası bulunur, bu da onları lekelere ve dökülmelere karşı dirençli hale getirir. Bununla birlikte, bazı katı ve kompozit karolar aynı yüzey korumasına sahip olmayacak ve bu da onları lekelere karşı daha duyarlı hale getirecektir. Tüm döşemelerde olduğu gibi, doğrudan güneş ışığı vinil tabakaların solmasına neden olabilir. Zemininizi korumak için yoğun güneş ışığı zamanlarında perde veya panjur çekmenizi öneririz.

Vinil zemin levhasını nereye kurmalıyım?

Suya dayanıklılığı, dayanıklılığı, kolay kurulumu ve bakımı sayesinde evinizin herhangi bir odasına vinil zemin kaplaması uygulanabilir. Ancak özellikle banyolar, mutfaklar ve çamaşır odaları için popülerdir. Beyaz vinil levha döşeme, bir odaya ışık ve alan duygusu getirmenin harika bir yoludur.

Vinil döşeme levhası döşemek ne kadar kolay?

Vinil döşemenin montajı kolaydır. Tam olarak nasıl kurulacağı, seçtiğiniz ürün türüne ve döşemekte olduğunuz odaya bağlı olacaktır. Vinil levha bir maket bıçağıyla kesilebilir ve standart şekilli bir odaya sığması oldukça kolaydır. Vinil karolar, seramik karolara benzer şekilde döşenmiştir. Birçoğu ıslak yapıştırıcıya bile ihtiyaç duymaz – sadece soyun ve yapıştırın veya birbirine tıklayın.

Vinil döşemenin bir başka harika özelliği de, herhangi bir alt zemin, beton, kontrplak veya sert ağacın yanı sıra mevcut vinilin üzerine doğrudan kurulabilmesidir. Alt zeminin iyi durumda olduğundan, çatlak olmadığından ve önceden temizlendiğinden emin olun. Karoların üzerine vinil döşüyorsanız, zeminin düzgün ve düz olmasını sağlamak için bir tesviye bileşeni kullanmanız gerekir. Tesviye bileşiği, düz bir zemin yüzeyine sahip olmanızı sağlamak için pürüzlü yüzeyleri düzleştirmek için kullanılabilen bir karışımdır.

Vinil levha döşemenin bakımı ve onarımı

Vinil levha döşemenin bu kadar popüler olmasının büyük bir nedeni, temizliğin basit olmasıdır. Zemininizi günlük olarak temizlemek için paspaslamak ve vakumlamak yeterlidir. Dökülmeler çok uzun süre bırakılırsa, leke bırakabilir veya kalıntı bırakabilirler, bu nedenle bunları mümkün olan en kısa sürede sildiğinizden emin olun. Ayrıca, zemini çizebileceğinden veya çökebileceğinden ağır mobilyaları asla vinilde sürüklemeyin. Girintileri ve yarıkları önlemek için sandalyelerin veya masa ayaklarının dibinde keçe veya lastik örtüler kullanın.

Vinil dayanıklıdır, ancak yok edilemez değildir. Zemininizi iyi durumda tutmak için doğru önlemleri almanız çok önemlidir. Vinil döşemenizi olabildiğince uzun süre korumak için aşındırıcı temizlik ürünlerinden veya aseton veya çözücüler içeren ürünlerden kaçının. Zemini temizlemenin ve korumanın en iyi yolu için üreticinin tavsiyelerine uyun.

Vinil döşemenin tamiri, ürünün türüne ve maruz kaldığı hasara bağlıdır. Hasarlı karoları ayrı ayrı kolayca değiştirebilirsiniz, ancak tabakalarınız varsa, yüzeyi birleştirmeniz veya yeni malzemeyle yama yapmanız gerekebilir. Bu oldukça zor olabilir ve sonuçlar genellikle estetik açıdan çekici değildir. Zeminin tamamını değiştirmek zorunda kalma riskini en aza indirmek için vinil onarım için bir profesyonel aramak iyidir.

Vinil döşeme tabakasının maliyeti nedir?

Vinil döşeme levhalarının maliyeti, ürününüze, tarzınıza ve kapladığınız alan miktarına göre değişecektir. Vinil levhalar, takılması için metrekare başına 2 ila 12 ABD Doları kadar düşük bir maliyete sahip olabilir. Kullanışlıysanız, kendiniz kurarak maliyeti azaltın. Bu, metrekare başına yaklaşık 1 ila 2 $ tasarruf sağlar. Kurulum gerektirmeyen düşük kaliteli bir geleneksel parke için 6 ila 18 dolar arasında bir ücret ödemeyi bekleyebilirsiniz. Dolayısıyla, diğer döşemelere kıyasla vinil önemli ölçüde daha ucuzdur.

Sıkça Sorulan Sorular

Evim için vinil döşeme levhaları seçmeli miyim?
Maliyet, dayanıklılık ve kolay bakım, vinil zemin kaplamalarını ev sahipleri için mükemmel bir seçenek haline getirir. Bu uygun maliyetli seçenek, evinizde 20 yıla kadar dayanabilir. Yeniden satış potansiyeli ile ilgileniyorsanız, vinil döşemenin evinizin değerini artırmayabileceğini unutmayın.

Vinil levha döşemenin montajı kolay mı?
Vinil levha döşemeyi kendi başınıza kurabilirsiniz, ancak bu zor olabilir, bu nedenle, kendi kendine kurulum konusunda tereddüt ediyorsanız veya yardıma ihtiyaç duyan alt döşemeye sahipseniz bir profesyonel tutmanızı öneririz. Ancak vinil döşemenin büyük bir yararı, doğrudan herhangi bir alt zemine (beton, kontrplak, parke veya hatta mevcut vinil) monte edilebilmesi ve bu da montajın daha ucuz hale gelmesidir.

Vinil zeminler suya dayanıklı mıdır?
Evet, çoğu vinil döşeme suya dayanıklıdır (su geçirmez olmasa da), bu da onu mutfaklar ve banyolar için mükemmel bir seçim haline getirir.

Döşendikten sonra vinil döşememde yürümek için ne kadar beklemeliyim?
Vinilin yerleşmek için zamana ihtiyacı var. Kurulumdan sonra yeni katlarınızda yürümeden önce en az 48 saat beklemeniz önerilir.

Vinil zeminlerin temizlenmesi ve bakımı kolay mı?
Vinil, bakımı en kolay döşeme seçeneklerinden biridir ve çizilmeye, neme ve lekeye dayanıklıdır. Gerektiğinde kir ve döküntüleri süpürün ve ayırmaları ve çıkarması zor kirleri silin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir