Reklamı kapat
Reklamı kapat
Ev dekorasyonları
Ev dekorasyonları

Vinil Kaplama Nasıl Çıkarılır Su Bazlı, Yağ Bazlı ve Sprey Boya

Vinil kaplamayı nasıl boyayacağınızı öğrenin, böylece evinize yeni bir soluk getirin ve yeni bir kat boya ve ferahlatıcı bir renk uygulayarak ona bir makyaj yapın. Vinilinizdeki eski soluk boya, hiç kimsenin bitmemesinin nedeni mi? Evinizi mahalledeki diğer evlerin baş parmağı gibi öne çıkarıyor mu? Komşularınızın garaj yolundan her geçtiklerinde size her zaman pis kokular vermelerinin […]

31 Ekim 2020 - 10:53 'de eklendi ve 209 kez görüntülendi. A+A-

Vinil Kaplama Nasıl Çıkarılır Su Bazlı, Yağ Bazlı ve Sprey Boya

Bir fırçayla evin vinil dış cephe kaplaması yıkayan adam.

Vinil kaplamayı nasıl boyayacağınızı öğrenin, böylece evinize yeni bir soluk getirin ve yeni bir kat boya ve ferahlatıcı bir renk uygulayarak ona bir makyaj yapın.


Vinilinizdeki eski soluk boya, hiç kimsenin bitmemesinin nedeni mi? Evinizi mahalledeki diğer evlerin baş parmağı gibi öne çıkarıyor mu? Komşularınızın garaj yolundan her geçtiklerinde size her zaman pis kokular vermelerinin nedeni bu olabilir mi?

Durum buysa, evinizin dış cephe kaplamasına bir yükseltme yapmayı düşünmelisiniz. Yeni bir kat boyanın evinizin genel görünümü üzerinde yaratacağı fark sizi şaşırtacak.

Ayrıca, dış cepheyi değiştirmek için bir ton nakit para harcama düşüncesi bu noktada yapmaya hazır olduğunuz bir şeye benzemiyorsa, iyi haber şu ki yapmak zorunda değilsiniz. Boyama, evinizin dış yüzeyini panellerin ilk kurulduğu gün kadar yeni görünmesini sağlayacak harika bir uygun maliyetli çözümdür.

Bu kılavuz, lekesiz ve bozulmamış görünmesini sağlamak için vinil kaplamadan nasıl boya çıkarılacağını araştırıyor.

İlişkili: Vinil Kaplama Araçları Türleri

Vinil Siding Boyama – Neden Yapmanız Gerekenler

Kadın boyama dış cephe panelleri.

Evinizdeki mevcut dış cephe kaplaması hala oldukça iyi durumdaysa, mecbur kalmadığınız halde neden mükemmel iyi panelleri değiştiresiniz? Eski, soluk ve donuk görünümlü vinil kaplama, işlevsel olandan çok estetik bir sorundur.

Bununla birlikte birçok insan, resmin sıkıcı dış cephe kaplamasının parlaklığını geri getirebileceğinin farkında değil, bu da onları fabrikadan çıktıkları zamanki kadar harika görünmelerine neden oluyor. Çıplak plağın ömrü 20 yıldır. Boyamak ise 40’a çıkarır.

Öyleyse, evinizdeki mevcut paneller o yaşa yakın değilse, onları oraya götürmek için tam olarak yeni bir kat boya gerekir.

Vinil Kaplama Boyamanın Faydaları

Boya kutuları, boya fırçası ve renk örnekleri.

Raf ömrünü uzatmanın yanı sıra, vinil kaplama boyamanın başka birçok avantajı vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Maliyet etkinliği – Vinil kaplama boyamanın maliyeti, yeni paneller satın alma ve kurma maliyetinden önemli ölçüde daha ucuzdur.
 • Kaldırım çekiciliği – Hiçbir şey bir evin güzelliğini ve ihtişamını, donuk ve solmuş dış vinil panelleri boyamak gibi geri yükleyemez. Yeniden yepyeni görünmelerini sağlar.
 • Mülkün değerini artırır – Eviniz birinci sınıf bir yatırımdır, bu nedenle ona bu şekilde davranmanız gerekir. Hızlı bir şekilde imha etmek isterseniz, boyamak onu taze, çekici ve satışa hazır tutar.
 • Kişilik katar – Boyama, evinizin dış cephesini sevdiğiniz vinil dış cephe boya renkleriyle süslemek için mükemmel bir fırsattır. Bu şekilde, eviniz tarzınızın ve kişiliğinizin bir uzantısı haline gelir.

Boyayı Vinil Kaplamadan Çıkarabilir misiniz?

Eski boyayı bir dış cepheden kazımak.

Başladığınız herhangi bir ev geliştirme projesinden en iyi sonuçları almak istiyorsanız, her zaman aklınızda bulundurmanız gereken bir kural vardır: Hazırlık sürecini asla atlamayın. Bu özellikle boyama projeleri söz konusu olduğunda doğrudur.

Evinizin dış cephesindeki mevcut paneller önceden boyandıysa veya yanlışlıkla boya lekelendiyse, yeni bir kat boya uygulamadan önce, önce vinil kaplamayı nasıl boyayacağınızı bulmanız gerekir.

Bu konuda yeniyseniz, panellerinizi potansiyel olarak mahvedebilecek teknikleri kullanmaktan kaçınmak için en başından bir profesyonele danıştığınızdan emin olun – bu, doğru uzmanlık olmadan yapılması çok kolaydır. Öyleyse neden yine de vinil kaplamadaki boyayı çıkarmak isteyesiniz?

İşte birkaç neden.

Pürüzsüz Boya Uygulaması İçin

Boya uygulamasını pürüzsüz hale getirmenin en iyi saklanan sırlarından biri, çalışacak temiz bir tabana sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Eski, soluk ve daha sık olmamakla birlikte taze bir boya kat uygulamak, yontulmuş boya bir vinil dış cephe boyasıdır. Düzensiz uygulama, pullanma veya alttaki katmanlarda bulunan hava kabarcıkları gibi kusurların yeni katmanda düzensiz çıkıntılar olarak görünmesi muhtemeldir.

Boyanın Ömrünü Artırır

Vinil kaplamanın en büyük satış noktası, süper az bakım gerektirmesidir. Boyamak, onun yeni ve parlak görünmesini sağlar ve ömrünü 20 yıl daha uzatır.

Bununla birlikte, vinil panellerinizi iki yılda bir boyamaya devam etmeyi düşünmüyorsanız, iki şeyi aklınızda tutmanız gerekir. İlk olarak, malzemeleri gözden kaçırmayın. En iyi sonuçları elde etmek için yalnızca yüksek kaliteli boya kullanın.

İkinci olarak, yeni boyanın panel yüzeyine daha iyi yapışması için vinil siding boyanın nasıl güvenli ve etkili bir şekilde çıkarılacağını öğrenin. Bu şekilde, yeni bir paltoyu tokatlamanız uzun zaman alacaktır.

Farklı Bir Renk İstersiniz

Sarı ve turuncu kaplama ile geleneksel ev.

Vinil kaplamanızdaki mevcut renk, uygulamak istediğiniz yeni boyanın gölgesinden daha koyu ise, başlamadan önce eski katmanı sıyırmaktan başka seçeneğiniz kalmaz. Eğer yapmazsanız, sonuç sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.

Örneğin, evinizin dış cephesindeki panellerin daha önce maviye boyandığını ve şimdi bir bej türü olan Irish Cream gibi daha nötr bir renk istediğinizi varsayarsak. Önceki katmanı çıkarmadan üzerini boyarsanız, daha çok soluk griye benzeyen bir şeye sahip olabilirsiniz.

Aynı şey, panellerdeki mevcut gölge tamamen farklı bir renk ailesine ait olduğunda, vinil kaplamayı daha koyu bir renge boyamak istiyorsanız da geçerlidir. Düşünün – koyu kırmızı üzerine koyu gri boyamak. Sonuçlar? Pekala, bir şey alacaksın ondan başka koyu gri, bu kesin. Mesele şu ki, gölgeleri değiştiriyorsanız, önce mevcut boyayı vinil kaplamadan çıkarmanız gerekecek.

Yanlış Boya Türünü Kullandınız

İlk kez vinil dış cephe boyası yapıyorsanız, proje için yalnızca belirli boya türlerini kullanabileceğiniz gerçeğinin farkında olmayabilirsiniz. Vinil kaplama, sıcaklık değişimlerine karşı çok hassastır. Sonuç olarak, gün boyunca önemli ölçüde genişler ve daralır.

Vinil kaplama üzerinde kullandığınız herhangi bir boya, pullanmasını önlemek ve ayrıca panellerin bükülmesini veya bükülmesini önlemek için bu değişikliklere cevap verebilmelidir. Daha önce yanlış boya türü kullanılmışsa, önce onu vinil kaplamadan çıkarmanız gerekir. Bunu başarılı bir şekilde yaptıktan sonra, her zaman bileşenlerinde akrilik reçine ve üretan bulunan boyalar kullanın.

Yanlışlıkla Üzerine İstenmeyen Boya Buldunuz

Bazen çatı döşemeleri, oluk veya pencere çerçeveleri gibi başka bir şeyi boyama sürecinde, yanlışlıkla vinil yüzeye biraz boya sıçratabilirsiniz. Rengi veya panelin kendisini bozmadan vinil kaplamayı nasıl boyayacağınızı bulmanız gerekir. Dış cephe kaplamanıza minimum zarar vererek bunu yapmak için kullanabileceğiniz birkaç teknik vardır.

Vinil Kaplamadan Boya Nasıl Çıkarılır

Boya fırçaları ve beton ve metal kaplama yanında bir şişe.

Vinil kaplamanızın yüzeyine yanlışlıkla bir miktar ıslak boya sıçradığında panik yapmayın. Biraz ev tipi çamaşır deterjanı ile biraz suyla karıştırarak başlayın ve orta sertlikte kıllı bir fırça kullanarak boyayı ovalayın.

Bu işe yaramazsa, elinize biraz Goof Off veya Goo Gone alın. Ama önce, panelde küçük bir noktada test edin ve vinil için güvenli olduğundan emin olmak için kısa bir süre açık bırakın. Eğer öyleyse, boyayı çıkarmak için kullanın.

Ayrıca bulaşık deterjanı ve kabartma tozu da deneyebilirsin. Macunu boya lekesinin üzerine sürün ve yumuşak bir bez kullanarak hafifçe ovalamadan önce birkaç dakika bekletin.

Ek olarak, boya lekelerini çıkarmak için aseton veya tiner kullanmayı düşünün. Bununla birlikte, bu bileşiklerin vinil panellerinizdeki cilayı matlaştırabileceğini unutmayın. Bunun olma olasılığını en aza indirmek için, kimyasalın her bir fincanını sekiz parça suyla seyrelterek “tinerini daha da inceltmeyi” düşünün.

Su Bazlı Boyanın Çıkarılması

Mavi leğen üzerinde temizlik malzemeleri.

Gerekli malzemeler:

 • Küçük havza
 • Bez veya yumuşak kıllı fırça
 • Sıvı çamaşır deterjanı
 • Su
 • İzopropil alkol

Prosedür:

 1. Küçük bir leğene biraz su koyun ve birkaç damla çamaşır deterjanı karıştırın.
 2. Yumuşak bir bezi veya yumuşak kıllı fırçayı solüsyona batırın ve lekeyi nazikçe ovalamak için kullanın.
 3. Çıkmazsa, boya lekesini gidene kadar ovalamak için biraz izopropil alkol kullanmadan önce lekeyi suyla durulayın.

Yağ Bazlı Boyanın Çıkarılması

Klean Strip'ten Kokusuz Mineral Alkolleri bir mağazada tutmak.

Gerekli malzemeler:

 • Kumaş
 • Yumuşak kıllı fırça
 • Maden ruhları

Prosedür:

 1. Lekenin üzerine az miktarda mineral ispirto uygulamak için bezi kullanın ve birkaç dakika bekletin.
 2. Görünümde bir iyileşme fark edene kadar lekeyi yüzeyden temizlemek için fırçayı kullanın.
 3. Lekeyi çıkarmak için işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.

Sprey Boyayı Çıkarma

Siyah boya püskürtme.

Gerekli malzemeler:

 • Maden ruhları
 • Fırça
 • Hafif nüfuz eden yağ
 • Kumaş
 • Tiner
 • Grafiti temizleyici
 • Basınçlı yıkayıcı

Prosedür:

 1. Grafiti lekesine bol miktarda mineral ispirto uygulayın ve birkaç dakika bekletin.
 2. Grafiti lekesini temizlemek için bir fırça kullanın
 3. Bu işe yaramazsa, hafifçe nüfuz eden bir yağ kullanmayı deneyin ve silmeden önce lekeye sürmek için bir bez kullanın.
 4. Grafitiyi vinil kaplamadan çıkarmak için bir tiner kullanmayı da deneyebilirsiniz.
 5. Bu hala işe yaramazsa, lekeleri çıkarmak için bir grafiti çıkarıcı ve basınçlı bir yıkayıcı kullanın.

Ne Çalışır ve Ne Çalışmaz

Parlak beton duvar yüzeyi.

Boya lekeleri ile baş etmenin en iyi stratejisi, lekeler meydana gelir gelmez onları işlemektir. Yapmazsanız, lekeler sonunda kurur ve vinil kaplama yüzeyine yapışır. Bu olduğunda, geleneksel leke çıkarma yöntemlerini kullanarak çıkmazlar.

Üzerini boyamadan önce, boya lekeli alanı kazıma veya zımparalama gibi daha fazla zarar verici temizleme teknikleri kullanmanız gerekebilir.

Öte yandan solvent bazlı leke çıkarıcıların kullanılması da vinili matlaştırabilir. Bu nedenle, bir noktada tamamen yeniden boyamayı da düşünmeniz gerekebilir.

Vinil Kaplamadan Boya Çıkarma – Ek İpuçları

Vinil panellerden boya lekelerini çıkarırken faydalı bulacağınız bazı ipuçları:

 • Grafiti lekeleri çıkarılması en zor olanlardır. Oluştukları andan itibaren 24 saat içinde onlardan kurtulmayı hedefleyin.
 • Gerçek lekeye uygulamadan önce vinil sidingin gizli bir alanında bir temizleme solüsyonunun gücünü ve etkinliğini test edin. Bu, size paneller üzerinde sahip olabileceği olası zarar verici etkileri değerlendirme şansı verir.
 • Önceki bölümde açıklanan yöntemlerden herhangi birini kullanarak boya veya grafiti lekelerini kaldıramazsanız, dış cephe yüzeyini tamamen boyamanız gerekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
En yeni müstakil ev bahçe dekorasyonu En yeni müstakil ev bahçe dekorasyonu

Dekorasyon: iyi fikirler, düşük maliyet ve az zaman ile bahçe nasıl düzenlenir Evi bitirdin, havuzu bitirdin ve şimdi… bahçe kayı...

Hangi mantolama daha iyi dış cephe Hangi mantolama daha iyi dış cephe

Bir binanın ısıl performansını iyileştirmek için genellikle dış cephe kaplama uygulaması kullanılır. mantolama nedir , dış cephe mantol...

Oturma odası boya renkleri Oturma odası boya renkleri

Bir mekanı dekore etmede başarılı olmak istediğinizde, uzmanların görüşlerini dikkate almak iyidir ve dahası renklerin kombinasyonu söz...

Bir teras veya balkonu kapatırken 3 öneri Bir teras veya balkonu kapatırken 3 öner...

Cam balkon ayarı Terasınızda veya balkonunuzda yapabileceğiniz kabinlerin avantajları ve çeşitlerinin neler olduğunu size göstereceğiz....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
4
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor. Bulaşık makinesinde bir ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi hataları Samsung bulaşık makinesind...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’niz “Sinyal Yok” diyorsa ne yapmalısını...

Bebeklik döneminde gelişim Bebeklik döneminde gelişi...

Bebeklik döneminde gelişim çocukluk nedir? Çocukluk ,&n...

Bebeklik döneminde gelişim ve eğitim Bebeklik döneminde gelişi...

Yüksek Kaliteli Erken Çocukluk Eğitimi Güçlü Bir Arkansas iç...

Hobi bahçe düzenlemesi Hobi bahçe düzenlemesi

Neden bir hobi olarak bahçeyi seçmelisiniz? İnsanlar, özelli...

Kum beji rengi boyalı evler Kum beji rengi boyalı evl...

Bej ile Uyumlu 16 Renk Birçok insan bej renginin yavan ve sı...

En yeni müstakil ev bahçe dekorasyonu En yeni müstakil ev bahçe...

Dekorasyon: iyi fikirler, düşük maliyet ve az zaman ile bahç...

Son trend mutfakta kahve köşesi Son trend mutfakta kahve ...

Mutfakta kahve köşesi ya da çay ya da her ikisi için küçük b...

Arduino nedir ve ne işe yarar Arduino nedir ve ne işe y...

Arduino nedir? Arduino , yeniden programlanabilir bir mikro ...

Dekorasyon
5
Çocuklar HABERLERİ