Vinil Zeminlerinizi Temizlemek ve Korumak İçin İpuçları

Parke zeminler evlere zamansız, kültürlü bir his verir, ancak aynı zamanda zaman alıcıdır ve bakımı yoğun kaynak gerektirir. Ömürlerini en üst düzeye çıkarmak ve onları günlük unsurlardan korumak için doğru türde bir ev – ve ev sahibi – gerektirdiğinden, bunlar hafifçe seçilmemelidir.

Vinil zeminler, geleneksel parke gibi zarif bir görünüme sahip, ancak daha dayanıklı ve bakımı daha kolay olan sentetik bir alternatiftir. Döşemeniz için vinil döşeme seçmenin aşağıdakiler dahil birçok avantajı vardır:

 • Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok vinil tahta döşeme stili vardır ve bu da onları neredeyse her tür ev ve dekorla uyumlu hale getirir.
 • Vinil oldukça dayanıklıdır ve çok sayıda ayağın – çocuklar ve evcil hayvanlar da dahil olmak üzere – sürekli evin içinde koştuğu aileler için uygundur.
 • Vinil zeminler su geçirmezdir. Mutfak veya banyo gibi nemin yaygın olduğu odalarda veya yağışlı veya karla dolu mevsimlerde eğilmez.
 • Vinil tahta döşeme sessiz ve ses emicidir. Üst kata kurarsanız, insanlar alt katta kimseyi rahatsız etmeden dolaşabilir.
 • Temizlemesi ve bakımı kolaydır.

Materyal, bir evin herhangi bir kısmı için mükemmel bir seçimdir, ancak vinil zeminlerinizi düzgün bir şekilde korumak yine de önemlidir. Örneğin, ilgilenilmezlerse parlaklığını hızla kaybedebilirler. Vinil zeminleri en iyi durumda tutmak için temizlemenin en güvenilir yollarından bazılarına bakalım.

Rutin bakım

Vinil tahta zeminlerinizin en iyi şekilde görünmesini ve uzun süre dayanmasını istiyorsanız, onları düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Zeminlerinizi korumak konusunda ne kadar gayret ederseniz, daha kapsamlı işlemler olmadan o kadar uzun süre dayanabilirler.

Günlük Temizlik

Vinil zeminlerinizi temiz tutmak için özel ekipmana ihtiyacınız yok. Önemli olan tutarlılıktır. Zeminler, ister dışarıdan takip edilsin, ister evcil hayvanlar tarafından getirilsin veya ailenizin yiyecek kırıntıları ve dökülmelerinin yarattığı, belirli miktarda toz ve döküntüleri çeker.

Vinil zeminlerinizi mümkün olan en iyi durumda tutmak için yapmanız gereken tek şey burada.

 • Zeminlerinizi enkazdan korumak için her gün bir süpürge ile süpürün.
 • Elektrikli süpürge kullanın. Çıplak zemin ayarlı bir elektrikli süpürge kullanmak en iyisidir. Bir çırpıcı çubuğu veya vinili çizebilecek herhangi bir ek kullanmayın.
 • Vinil zeminler için en iyi elektrikli süpürgeyi almak istiyorsanız, bazı en beğenilen modeller Ecovacs Deebot N79S ve Bissell Deluxe 1161’i içerir.
 • Vinil zeminlerinizde çelik yün veya ovma süngerleri gibi herhangi bir aşındırıcı malzeme kullanmaktan kaçının. Bunlar pislikleri temizlemek için etkili olabilir, ancak zamanla zemine zarar verirler.

Vinil Zeminleriniz İçin Bakım İpuçları

Ayrıca, düzgün bir şekilde bakımını yaparak da zeminlerinizi mükemmel durumda tutabilirsiniz. Günlük yaşam, ister insanlar ister evcil hayvanlar tarafından takip edilsin, evinize doğal olarak toz ve enkaz getirir ve biraz toz ve küçük kir parçacıklarının zeminlerinize zarar verebileceğini düşünmeyebilirsiniz. Sorun, bu tür parçacıkların hızla birikmesi, yüzeyi çizmesi ve vinilin parlaklığını kaybetmesine neden olmasıdır. Bir evin çevresinde belirli bir miktar toz ve kirin dolaşması normaldir, ancak bunu minimumda tutmak için bazı adımlar atabilirsiniz.

Vinil döşemesini temizlemek için mikrofiber pedli paspas kullanan kadın.
 • Bir paspas kullanın.
  Zeminlerinizi temiz tutmanın en iyi yollarından biri, kiri kapınızda durdurarak dışarıdan evin içine girmekten kaçınmaktır.
 • Bir inşa çamur odası.
  Çamur odası, eve girmeden önce, özellikle yağmurlu veya dağınık olduğunda temizlik yapmak için kullanışlıdır. Örneğin, eve çamur ve kir getirmesini önlemek için köpekleri çamur odasında havluyla kaldırabilir veya çocuklarınızın başka türlü temiz olan evinize gitmeden önce kirli kıyafetleri atmasını sağlayabilirsiniz.
 • Hendek ayakkabısı.
  “Evde ayakkabı olmaması” zeminin temiz kalmasına yardımcı olacaktır.
 • Dökülmeleri ve kırıntıları mümkün olan en kısa sürede temizleyin.
  Bu, bu tür maddelerin zemine sızmasını ve zarar vermesini engeller.
 • Pedlerle koruyun.
  Zeminlerinizde hareket ettirdiğiniz mobilyalar için keçe pedler kullanın. Bu çizikleri önleyecektir. Ayrıca sandalyeler ve tekerlekli diğer mobilyalardan da kaçının çünkü bunlar zemine zarar verebilir.
 • Taşınırken dikkatli olun.
  Yeni bir buzdolabı, masa veya egzersiz makinesi gibi büyük eşyaları evinizde taşırken, kontrplağı veya başka türden bir koruma koyun. Döşemeye ciddi zarar vermek sadece birkaç saniye sürer.
 • Yeniden bitirmeyi düşünün.
  Vinil döşemeniz uzun bir süredir yerinde duruyorsa veya zaten hasar görmüşse, bir profesyonel tarafından zımparalanmasını ve yeniden cilalanmasını düşünmelisiniz.

Derin temizlik

Süpürme ve süpürme günlük bakım için yeterli olsa da, zeminleriniz ayrıca periyodik olarak daha kapsamlı işlemlere ihtiyaç duyacaktır. Örneğin, toz ve döküntü zamanla birikmeye mahkumdur, bu nedenle arada bir derinlemesine temizlik yapmaya hazırlıklı olmalısınız.

Rutin temizlikte olduğu gibi, herhangi bir lüks ekipmana ihtiyacınız yoktur – sadece eski moda bir paspas ve kova. Aslında bundan daha fazlası muhtemelen yarardan çok zarar getirecektir. İşte bazı derin temizlik ipuçları:

 • Vinile zarar verebileceğinden buharlı paspas veya buharlı temizleme ekipmanı kullanmayın.
 • Ağır temizleyiciler vinil döşemeniz için çok sert olacaktır. Sahip olduğunuz vinil tahta zeminlerin türüne bağlı olarak mum içermeyen bir temizleyici kullanmanız gerekebilir, bu nedenle başlamadan önce biraz araştırma yaptığınızdan emin olmalısınız. Zemin kaplaması üreticisi size tavsiye edilen temizlik ürünlerinin bir listesini verebilir.
 • Temizleme solüsyonuna az miktarda sirke eklemek, paspaslamadan daha da iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Asidik kalitesi onu mükemmel bir temizleme solüsyonu yapar. Çok güçlü olmaması için suyla seyreltin.
 • Her gün paspaslamanıza gerek yok. Günlük süpürdüğünüz ve / veya vakumladığınız sürece haftalık yeterlidir.

Bir Uzmanla İletişime Geçin

Vinil tahta döşemenin avantajlarından biri, bakımın diğer birçok türe kıyasla oldukça basit olmasıdır. Bununla birlikte, sürekli dikkat çeker ve bakım eksikliği kontrolden çıktığında profesyonel yardım gerektirebilir. Katların ihmal edildiği yeni bir eve taşınmış olma ihtimaliniz de var, ancak bir profesyonel yardımcı olabilir. Vinil zeminlerinize ayak uydurmanın zorluğundan bunalmış hissediyorsanız veya vinil zeminlerinizi yeniden cilalama zamanının geldiğini düşünüyorsanız, District Floor Depot’taki profesyonellerle iletişime geçin. Ekibimiz bir danışma ile size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir