Yaban Mersini Lekelerini Halıdan Nasıl Çıkarırsınız?

Taze yaban mersini ile bir kaşık yaban mersini reçeli.

Yaban mersini lekesi, yüzünüzde onu halınızdan çıkarmaya çalışırken mavi mi oluyor? Neyse ki, biraz çalışma ve biraz yaratıcılıkla, bu zorlu yaban mersini lekesini bir kez ve sonsuza kadar ortadan kaldırmak için bir dizi DIY leke çıkarma yöntemi uygulayabilirsiniz.


Meyveler memnuniyetle karşılanan bir yaz ziyafeti, ancak dezavantajları da yok değil. Dolgun, sulu yaban mersini tadı kadar lezzetli olsa da, genellikle o lezzetli tada ödenmesi gereken bir bedel vardır – en sevdiğiniz bluz veya halıya bir fışkıran yaban mersini suyu.

Küçük ve yuvarlak yaban mersini ağzınıza girmesi kolaydır, ancak aynı zamanda parmaklarınızdan fırlayıp kolayca yere yuvarlanarak halınıza ezilmeye hazır hale gelirler.

Karışıma birkaç çocuk ekleyin ve yabanmersini felaketi için bir tarifiniz var.

Yaban mersini ister yere düşürdünüz ister yaban mersini reçeli damlasını kaybettiyseniz, yaban mersini lekesi çıkarmayı düşünmek için bir kabus olabilir.

Parlak mavi bir dut lekesine bakarken kendinizi yaban mersini mavisini yaşarken bulursanız, korkmayın. Halıdaki en inatçı yaban mersini lekelerinin üstesinden gelmenize yardımcı olacak bir dizi etkili leke çıkarma yöntemi vardır.

İlişkili: Halıdan daha fazla leke nasıl çıkarılır

Fazlalığı Alın

Yanında taze yaban mersini ile dolu bir kavanoz yaban mersini reçeli.

Yaban mersini lekesini çıkarmaya yönelik ilk adım, kalan yaban mersini zeminden çıkarmaktır. Bu sadece fazladan yaban mersini ayaklarınızın altında ezilmesini önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalan meyveden halınıza sızan yaban mersini suyunun lekeyi yaymasına karşı korumaya da yardımcı olur.

Yaban mersini alırken hiçbirini düşürmemeye veya izini kaybetmemeye dikkat edin, çünkü bunlar daha sonraki bir noktada kolayca üzerine basılabilir, sadece yaban mersini dertlerinize eklenir.

Ayrıca aldığınız delinmiş veya vıcık vıcık yaban mersininin suyunu damlatmamaya dikkat edin.

Yaban mersini lekesinin zorluklarından biri, yaban mersini düşürmenin genellikle lokal bir lekeyle sonuçlanmamasıdır. Meyveler yuvarlanarak halınızın her tarafına dağılmış lekeler bırakır. Öyleyse halınızın başka bir yerine yaban mersini damlatarak veya damlatarak çılgınlığa katkıda bulunmamaya dikkat edin.

Lekeyi kurut

Ek yumuşatma ve lekelenmeye yol açabilecek kalan yaban mersini çıkardıktan sonra, lekeleri nazikçe lekelemek için bir kağıt havlu veya kuru, beyaz bir bez kullanarak lekenin bulunduğu yerdeki nemi çabucak çıkarmaya çalışabilirsiniz.

Ovmaktan veya ovalamaktan kaçının çünkü bunlar lekeyi halının liflerine daha derin itebilir ve leke alanını da yayabilir.

Blotlama yaklaşımı, yaban mersini tarafından halınıza bırakılan nemi çekmeye çalışarak, meyve suyunun bir kısmının halınızın liflerine bu kadar derinlemesine girmesini önlemeye yardımcı olur ve umarım, tedavi edilecek daha az hantal bir leke bırakır.

Bu lekeleme yaklaşımının yaban mersini lekelerini tamamen çıkarması pek olası değildir, ancak yaban mersini yükünüzü azaltmak için uzun bir yol kat edebilir.

Mavi lekelerden bezin renginin artık değişmediğini fark ettiğinizde, lekelerden mümkün olduğunca fazla nem emmiş olduğunuz için bir tedavi solüsyonu uygulamaya geçebilirsiniz.

Soğuk Su Uygulayın

Gri halıyı ovalayan bir çift eldivenli el.

Bir sonraki adım, yukarıda açıklanan aynı kurutma yaklaşımını uygulamaktır, yalnızca bu sefer, bezinizi soğuk suya batırın ve ardından kurulayın. Bu, lekenin ve halınızın bakım için hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Kurutulmuş yaban mersini lekeniz varsa, lekeyi nemlendirmek için soğuk su uygulayarak başlamalısınız, çünkü lekeler en iyi şekilde nemli olduğunda çıkarılır.

Halı liflerinin açılmasına ve lekenin yayılmasına neden olabileceği için leke üzerinde sıcak su kullanmaktan kaçının.

Limon suyu

Ardından, lekeyi işlemeye başlamak için halınıza limon suyu sürerek başlayabilirsiniz. Limon suyundaki sitrik asit lekeyi kırmaya çalışacaktır. Limon suyunun da lekeleri açıcı etkisi vardır.

Lekenin olduğu bölgeye taze limon suyu sıkın veya şişelenmiş çeşidin bir kısmını uygulayın ve limon suyunun halıya nüfuz etmesine izin verin ve leke üzerinde çalışın. Birkaç dakika oturmasına izin verin.

Ardından, soğuk suya batırılmış yumuşak bir bez kullanarak lekenin alanını lekeleyin ve onu çıkarmaya çalışın.

Ovmaktan veya ovalamaktan kaçının çünkü bu lekeyi halınızın daha derinlerine itebilir veya lekeyi yayabilir.

Limon suyunun tamamının çıkarıldığından emin olmak için alanı her zaman bir bez ve soğuk suyla iyice durulayın.

Bulaşık deterjanı

Sabunlu süngeri sıkan bir el.

Limon suyu yöntemi yaban mersini lekenizi tamamen çıkarmak için işe yaramazsa, potansiyel olarak oldukça iyi sonuç verebilecek bir dizi başka seçenek vardır.

Sert yaban mersini lekesini kaldırmak için ağartıcı içermeyen bulaşık deterjanı kullanmak iyi bir seçenek olabilir. Bu ürünler, pişirme kabınızdaki zorlu lekeleri çıkarmak için iyi çalışır ve aynı şey halınız için de geçerli olabilir.

Bir sprey şişesinde, bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ile üç fincan ılık suyla karıştırın. Solüsyonu lekenizin olduğu bölgeye uygulayın ve gevşemeye ve lekeyi kaldırmaya başlaması için birkaç dakika bekletin.

Kuru bir bez alın ve lekeyi nazikçe silin, daha fazla çözelti uygulayın ve leke gidene kadar işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.

Halınızın kirli görünmesini önlemek ve halınızda kir birikirken ek lekelerin oluşmasını önlemek için uygulama yapılan alanı her zaman iyice durulayın.

Beyaz sirke

İyi sonuç verebilecek bir başka seçenek de, tedavisi zor yaban mersini lekesi üzerinde beyaz sirke kullanmaktır.

Beyaz sirke, koyu lekeleri hafifletmenin yanı sıra zorlu lekeleri çıkarmak için harika bir yol olma eğilimindedir, bu da onu yaban mersini lekesinde kullanım için mükemmel bir seçim yapar.

Üç ölçek ılık suyla bir ölçek beyaz sirkeyi bir sprey şişesine karıştır ve yaban mersini lekesinin olduğu bölgeye sür. Kuru bir bez kullanarak lekeyi nazikçe kurulayın ve leke çıkana kadar etkilenen bölgeye gerektiği kadar ek çözelti uygulayın.

Bu çözeltiye ek leke çıkarma gücü eklemek için, karışıma bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı ekleyebilir ve yukarıda açıklanan prosedürü tekrarlayarak lekeye uygulayabilirsiniz.

Leke çıktıktan sonra, halınızda kalan tüm solüsyonu çıkarmak için alanı iyice durulayın.

Sürtme alkol

Pamuklu tülün üzerine alkol dökülen bir el.

Halıda izopropil veya ovalama alkol kullanımı tartışmalıdır, ancak uygun şekilde kullanıldığında etkili olabilir.

Sürtünme alkolü, halınızı zemine bağlayan lateks yapıştırıcıyı yok ederek halınızın köpürmesine neden olduğu için halı lekelerine uygulandığında endişeye neden olur.

Bundan kaçınmak için, ispirtoyu halınızda çok uzun süre bırakmamak ve lekeyi tedavi ettikten sonra iyice duruladığınızdan emin olmak önemlidir.

Halınıza zarar vermemesi için doğrudan leke üzerinde kullanmadan önce bu işlem yöntemini halınızın görünmeyen bir alanında test etmek de iyi bir fikirdir.

Bu çözeltiyi test ettiyseniz ve devam etmeye hazırsanız, kuru bir beze az miktarda tuvalet ispirtosu dökün ve lekenin üzerine kurulayın. Birkaç dakika oturmasına izin verin, böylece sürtünme alkolü lekeyi kaldırıp hafifletmek için işe koyulabilir.

Ardından, soğuk nemli bir bez kullanarak leke çıktıktan sonra alanı iyice durulayın.

Amonyak

Zor bir yaban mersini lekesini çözmek için başka bir potansiyel seçenek, halınızda bir amonyak çözeltisi kullanmak olabilir.

Ancak amonyakla çalışırken dikkatli olmalısınız, çünkü bu hem sağlığınız hem de evinizdeki diğer kişilerin sağlığı için tehlikeli olabilir. Çocukların veya evcil hayvanların amonyak uyguladığınız halının alanıyla temas etmesine izin vermeyin.

Ayrıca, klorlu ağartıcı ile amonyak veya ağartıcı içeren herhangi bir ürün kullanmaktan kaçının çünkü bu, tehlikeli dumanlara neden olan tehlikeli bir kimyasal reaksiyon oluşturabilir.

Bir sprey şişesinde bir çorba kaşığı amonyağı iki bardak ılık suyla karıştırabilir ve yaban mersini lekenizin olduğu bölgeye uygulayabilir, leke çıkana kadar yukarıdaki adımlarda vurgulanan kurutma prosedürünü tekrarlayabilirsiniz.

Leke çıktıktan sonra alanı iyice durulayın.

Ticari Halı Temizleyici

Wine Away Red Wine Leke Çıkarıcı, 12– oz
Daha fazla bilgi için görüntüye tıklayın

Yaban mersini lekenizin üzerinde ticari bir halı temizleyicisi kullanmaktan kaçınmaya çalışsanız da, bazen kullanmak gerekli hale gelebilir. Diğerleri yukarıda vurgulanan adımları atlamayı ve en baştan ticari çözüme atlamayı tercih edebilir ve bu tamamen iyi.

Yaban mersini veya yaban mersini ürünlerinden kalan kırmızımsı bir leke için, halılardaki kırmızı lekelerde kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş bir leke çıkarma ürününün en etkili olduğunu görebilirsiniz.

Bu ürünler şarap, domates sosu veya ketçap gibi sert kırmızı lekeleri çıkarmak için harikadır, ancak yaban mersini üzerinde de etkili bir şekilde çalışabilirler.

Yararlı bulabileceğiniz potansiyel bir seçenek Wine Away Red Wine Leke Çıkarıcı’dır. Bu ürün fosfat veya ağartıcı kullanımını önler ve taze veya kurumuş bir leke üzerinde iyi sonuç verir.

Bu ürünü mevcut yaban mersini lekenizi halletmek için mağazaya gitmeye veya çevrimiçi bir sipariş vermeye vaktiniz olmasa da, kendinizi istediğinizden daha sık parlak kırmızı lekelerle karşı karşıya bulursanız elinizin altında tutmanız faydalı olabilir. .

Bu ürün özellikle şarap lekelerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş olsa da yaban mersini lekenizi gidermek için kullanılabilir. Doğru kullanım ve durulama için ürün etiketinde ayrıntılı olarak verilen talimatları izleyin.

Temizlemek

Bir avuç taze yaban mersine yakından bir bakış.

Yaban mersini lekenizi işlemeyi bitirdikten sonra, halınızda kalan herhangi bir tedavi solüsyonunun durulanmasını sağlamak için alanı iyice duruladığınızdan emin olmanız önemlidir.

Halınızda bir çözelti bırakılırsa, renk değişikliği de dahil olmak üzere halınız için bir dizi risk oluşturabilir.

Kalan tüm ürün başarıyla çıkana kadar leke için tedavi edilen alanı temizlemek için soğuk suya batırılmış nemli bir bez kullanın.

Bölgeyi kurutmak için nemli halıya hafifçe bastırmak için kuru bir bez kullanın. Lekenin tamamen kurumasını sağlamak için gerektiği kadar ek bezler uygulayın. Islak halı, küf oluşumuna neden olabilir ve bundan kaçınmak için dikkatli olmalısınız.

Bazı insanlar bölgede ıslak-kuru vakum kullanmayı tercih ederken, diğerleri alanın yeterince kurumasını sağlamak için nemli noktaya bir vantilatör yöneltebilir.

Halınız kuruduktan sonra, halınızın şeklini ve tüylerini eski haline getirmek için bir elektrikli süpürge çalıştırabilirsiniz.

Yaban mersini lekeleri ilk başta ürkütücü görünse de, biraz sabır ve biraz deneyle, yaban mersini lekenizi yüzünüzde mavileşmeden başarıyla çıkarabilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir