Yatağınızı Seçerken Kaçırdığınız Yatak Ölçü Tablosu

Gerçekte sahip olduğunuz yatağın türünü biliyor musunuz? Yatağa bakarken boyutlara ve tüm şekillere gerçekten dikkat ettiniz mi yoksa sadece beğendiğiniz bir şeyi mi seçtiniz? Çoğu insan yataklarının boyutlarına gerçekten dikkat etmez. Bunun nedeni, bir yatak boyutu çizelgesine bakmak çoğu için önemli değildir. Sadece kendileri için yeterince büyük görünen bir şey istiyorlar.

Yatak Ölçü Tablosu nedir?

Peki bu yatak boyutu tablosu tam olarak nedir? Bu, farklı yatak boyutlarının her birini ve birbirlerinden nasıl farklı olduklarını anlamanın bir yolu. Sonuçta, birçok farklı boyutta yatak var. Her biri size biraz farklı miktarda alan verecek ve hangisini en çok sevdiğine bu şekilde karar veriyorsunuz. Belki şimdiye kadar bunu gözle yaptınız, ancak boyutların en popülerini ve bunların ne anlama geldiğini bilmek kesinlikle bir avantaj.

İkiz yatak

Tüm yatak seçeneklerinin en küçüğü (yine de bir beşikten veya çocuk yatağından çıktıktan sonra) ikiz yataktır. Çoğu insan için yalnızca 39 ”x 75” boyutundaki tek bir kişi için yeterince büyüktür, ancak bazıları hala iki kişi için kullanır. Genel olarak, bu yatak, yürümeye başlayan çocuk yatağından büyüyen ancak çok fazla alana ihtiyaç duymayan çocuklar için seçilen boyuttur.

XL İkiz Yatak

Bu yatak, 39 ”x 80” boyutundaki normal bir ikizden biraz daha uzundur ve çoğu kolej yatakhanesinde standarttır. Daha uzun öğrenciler için biraz ekstra yükseklik sağlar, ancak yine de odalara sığacak kadar küçüktür. Bu, bir yetişkin veya bir çocuk için uygundur, ancak genellikle daha büyük olan veya bir yatağı paylaşan herkes için çok küçüktür.

Tam Boy / Çift Kişilik Yatak

Tam boy veya çift kişilik yatak olarak bilinen bu seçenek 54 ”x 75” boyutundadır, bu nedenle ikiz ile aynı uzunlukta ancak biraz daha fazla genişlik elde edersiniz. Yandaki alan miktarını tam olarak ‘iki katına çıkarmak’ değil, ancak bazı çiftler için yeterli. Ancak çoğu, bundan daha fazla alana sahip olmayı tercih ediyor ve şimdi öncelikle bir yetişkin için kullanılıyor. Aynı zamanda konuk odaları için en yaygın seçenektir.

Kraliçe yatağı

Bu, her yerde bulabileceğiniz en popüler yatak boyutlarından biri haline geldi. 60 ”x 80” boyutlarında, bunda iki kişi için çok daha fazla alan elde edersiniz. Bazı yetişkinler yalnız uyurken bile bu yatağı tercih etse de, paylaşacaksanız iyi bir seçimdir. Çoğu durumda iki kişi için bol miktarda alan sağlar. Elbette, bazıları daha fazla alana sahip olmayı tercih ediyor.

Kral yatak

King size yatak 76 ”x 80” boyutlarındadır ve bir ikiz yatağa girerken neredeyse iki katı genişlik artı bir XL ikizinin uzunluğunu sağlar. Bu, burada uyumak isteyenler için çok fazla yeriniz olduğu anlamına geliyor. Çiftler ve hatta hala yatağa girmeyi seven çocukları için harikadır. Yine de kesinlikle çok yer kaplıyor.

California King Yatak

Mevcut en büyük boyut, bir şeyi özel olarak sipariş etmeye karar vermedikçe, California kralı daha popüler olmaya başlıyor. Aslında geleneksel bir kraldan daha dar, ancak sadece birkaç inç olsa da, daha uzundur. 72 ”x 84” boyutlarında bu, bulabileceğiniz farklı yatak türleri arasında en uzun olanıdır. Bu, daha uzun boylu insanlar için harika kılar. Ayrıca iki kişinin burada rahatça uyuyabileceği kadar geniştir.

Yatak Ölçü Tablonuzda Yer Alan Maliyetler

Tıpkı düşündüğünüz gibi, istediğiniz yatak ne kadar büyükse, ona o kadar çok para harcayacaksınız. Bunun nedeni, bu yatakların her birini yapmak için daha fazla malzeme gerektirmesidir. Basit bir ikiz yatak alırsanız, birkaç yüz dolara (veya ne ile yapıldığına bağlı olarak daha da azına) bakıyor olabilirsiniz. Ancak, bir California kralına kadar gitmeye karar verirseniz, 1.000 $ veya daha fazla harcıyor olabilirsiniz.

Elbette, her şeyde olduğu gibi, daha büyük yataklarda bile bazı köşeleri kesmenin yolları vardır. Biraz daha ucuz bir şey bulabilir veya farklı malzemelerle yapılmış bir şey alabilirsiniz. Bununla birlikte, özel yapılmış bir şeyiniz varsa, zaten yapılmış bir şeyi satın almaktan daha büyük bir faturaya sahip olma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Yatağınızda ne kadar harcamak istediğiniz tamamen size kalmış.

En önemli şey, kendinizi rahat hissedeceğiniz bir yatak aldığınızdan emin olmaktır. Yeterince büyük olmayacaksa, uyuduğunuzda fark edeceksiniz. Kimse uyurken rahatsız olmak istemez.

Bir Cevap Yazın