Yatak Odaları İçin En İyi Döşeme – Tasarım Fikri

Aşağıda, parke, halı, mantar ve laminat gibi popüler malzemeler de dahil olmak üzere yatak odaları için en iyi döşemeyi kapsıyoruz.Parke görünümlü laminat parke ve pencere kenarı ile çağdaş ana yatak odası

Yatak odanız için seçtiğiniz döşeme, mekanın görünümü ve hissi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Birçoğu, yatak odası tasarımı için halı veya ahşap döşeme isteyip istemediklerini hemen bilse de, her birinin artılarını ve eksilerini bilmek önemlidir. Aşağıda, popüler yatak odası döşeme türlerini ve her malzeme için ödemeyi bekleyebileceğiniz fiyatları kapsıyoruz.

Halı kaplama

Kare desenli berber halı zeminli ebeveyn yatak odası

Halı, yatak odası söz konusu olduğunda ve iyi nedenlerle döşeme için en yaygın seçimlerden biridir. Yatak odaları, ayağın altında son derece yumuşak bir his veren yüksek tüylü (tüylü) halıların kullanımına izin veren nispeten düşük bir trafik alanıdır. Bu, çorap olmadan rahatlamak veya yatağa girip çıkmak için harikadır.

Halı kaplama aynı zamanda yalıtıma da yardımcı olarak, soğuk aylarda bile yatak odasının sıcacık kalmasına yardımcı olur. Yumuşak malzeme ve halının altına eklenen dolgu ile iyi bir ses bariyerine dönüşür. Her tür sesi ortadan kaldıramazken, parke zeminin getirdiği yankının çoğunu azaltır ve aynı zamanda evdeki diğer odalardaki bazı sesler için yatak odasını daha sessiz tutar.

Bej halı avizeli ve oturma alanlı yatak odası

Neyse ki, halı aynı zamanda nispeten ucuzdur ve tipik olarak kurulan fit kare başına yaklaşık 2 ila 3 ABD dolarıdır, ancak seçtiğiniz halı kalitesine bağlı olarak daha pahalı olabilir.

Ne yazık ki, düşük fiyatla birlikte birkaç olumsuzluk geliyor. Genellikle yatak odasına sıvılar getirilmezken bazen yatmadan önce veya odanızda tırnaklarınızı yapmak için sadece bir bardak meyve suyuna ihtiyacınız vardır. Bunu yaptığınızda elbette tek seferde her yere dökersiniz ve bu şeyler halıdan temizlenmesi çok zor olan halıyı lekeleyebilir. Sadece bu da değil, halı düzenli olarak vakumlanmadığı takdirde toz ve alerjenleri de yakalayabilir. Halı türleri hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

Parke döşeme

Parke döşeme büyük yatak başlığına sahip ebeveyn yatak odası

Parke, yatak odası döşeme seçenekleri için son derece popüler bir seçimdir. Genel olarak parke, en iyi döşeme malzemelerinden biridir ve onu yatak odasına taşımak da farklı değildir. Sert ağaç, çeşitli ahşap renklerinde gelebilen, sıcak ve rahatlatıcı bir görünüm sağlayan güzel bir malzemedir. Yukarıda bahsedilen halı kadar yumuşak ve davetkar olmasa da, parke, genellikle yatak odası kullanımı için tavsiye edilmeyen taş veya fayans gibi seçimlerden daha yumuşak ve daha sıcaktır.

Ahşap son derece dayanıklıdır ve doğru bakıldığında ömür boyu dayanır ve bir yatak odasında suistimal edilmemeli veya aşırı kullanılmamalıdır. Döşemeyi değiştirme zamanı geldiğinde bile, geri dönüştürülebilirler ve ilk kullanım ömrünün ardından malzeme için tonlarca başka malzeme kullanılır. Tüm bu harika özellikleri ile ne yazık ki, yatak odası parke döşemesi size diğer döşeme türlerinden çok daha pahalıya mal olacak.

Geniş tahta avrupa meşe parke zeminli yatak odası

Parke döşeme tipik olarak, tip ve kurulum yöntemlerine bağlı olarak, kurulu ayak kare başına yaklaşık 6 ila 25 ABD Doları arasındadır. Uzun vadede alıcılar parke zeminli evler için en yüksek doları ödediği için yeterince şanslı.

Yatak odalarında parke döşeme söz konusu olduğunda birkaç dezavantaj var, ancak birincisi, halıların ses emici niteliklerinden hiçbirini tutmuyor, bazen boş odalarda yankılar ve daha yüksek bir alan yaratıyor. Sert ağacın uzun ömürlü olduğu bilinmesine rağmen, hasar görürse tamiri zor olabilir ve ara sıra yeniden kapatılması gerekir.

Laminat parke

Laminat parke ve jüt halıya sahip ebeveyn yatak odası

Laminat parke temelde genel parke türüdür, dışarıdan hemen hemen aynı görünebilir, ancak çok daha ucuzdur ve aynı özelliklere sahip değildir. Laminat parke, genellikle ahşap veya taş gibi görünecek şekilde, akla gelebilecek hemen hemen her tasarım veya renkte yapılabilir. Neyse ki, bu döşeme nispeten ucuzdur ve genellikle her yerde metrekare başına 10 doların altında çalışır. Bu, genel fiyattan tasarruf edebilecek kolay bir işlem olduğundan, kendi başınıza bile yüklenebilir.

Ne yazık ki bu döşeme son derece serttir ve yalıtım değeri yoktur. Bu, ayak altında daha az rahat olduğu ve konforu ve laminat parkenin hiçbirini vermediği ses emilimini artırmak için bir yatak odasında kullanıldığında bir veya iki halı gerektireceği anlamına gelir. Buna ek olarak, ürün ucuz bir hava verebilir (çünkü parke döşemeye göre daha ucuz bir alternatiftir).

Laminat parke onarımlar için çok elverişli değildir, ya hep ya hiç türü bir anlaşmadır, yeniden cilalama ya da tek bir kalasın çıkarılması yoktur. Döşemenin tamamını değiştirmeniz gerekiyorsa, bunun çevre dostu bir ürün olmadığını, ayrışması uzun süren plastikten yapıldığını ve bu ürünlerin geri dönüşümü için bir pazar olmadığını unutmayın. Laminat ve parke zeminlerin kapsamlı bir karşılaştırması için bu sayfayı ziyaret edin.

Mantar Döşeme

Mantar zeminli ebeveyn yatak odası

Mantar döşeme, hemen düşündüğünüz bir döşeme türü değildir, ancak yatak odaları için son derece yenilikçi bir seçimdir. Halı ve parke döşemenin en iyi niteliklerinden bazılarını alır ve bunları birbirine bağlar.

Mantar, sert ağaçtan farklı olarak ancak halıya benzer, nispeten yumuşak ve ayakları sıcaktır, bu, bir yatak odasının aradığı konfor için harika bir özelliktir. Bu döşeme üzerindeki yalıtım, malzemenin yapısından dolayı iyidir. Mantar, sesin azaltılmasına ve odada ısının korunmasına yardımcı olan bir ses ve termal bariyer görevi gören çok sayıda küçük hava kabarcıklarına sahiptir.

Mantarın parke döşeme kitabından aldığı iyi nitelikler, alerjenlere ve toz parçacıklarına direnme kabiliyetidir ve periyodik olarak kapatıldığı sürece bakımı nispeten kolaylaştırır. İki üründen tüm harika şeyleri alıp beklendiği gibi bir araya getirmek, yüksek bir maliyetle çalıştığı anlamına gelir. Fiyatlar, kalınlık ve kaliteye bağlı olarak tipik olarak parke döşeme ile karşılaştırılabilir.

Mantar döşeme söz konusu olduğunda her şey olağanüstü görünse de, mantar döşemenin birkaç dezavantajı olduğunu akılda tutmak iyidir. Mantar döşeme, parke döşeme kadar uzun süre yaşamaz, ancak yine de yaklaşık 25 yıllık bir ömrü vardır ve bana sorarsanız, bu oldukça iyi bir kullanım ömrü.

Bunun dışında bu ürün, ürün için kullanılması gereken reçineler ve yapıştırıcılar nedeniyle çevre dostu değildir, mantarın kendisi doğal olsa da çevre için laminat parkeden daha iyidir. Mantar yumuşak bir malzeme olduğu için çizilmeye karşı hassastır, periyodik kaplayıcılar eklemek bu konuda yardımcı olabilir. Burada ek döşeme türlerine bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir