Yatak odanız için doğru boy yatağı seçmek

güzel dekore edilmiş yatak

Piyasada bulunan güzel olanları gördüğünüzde daha büyük bir yatak seçmek çok cazip geliyor. 2017’de Statista, Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık% 50’sinin kraliçe yatakta uyuduğunu keşfetti. Ancak yatak odanız daha küçükse, geniş bir yatak onu sıkışık ve rahatsız hissettirebilir. Doğru boy yatağı seçmek size rahatça nefes almanız, hareket etmeniz ve uyumanız için ihtiyaç duyduğunuz ekstra odayı sağlayabilir.

Yatağınızın etrafındaki minimum alanı bulun

Şu temel formülü kullanarak yatak odanızın boyutlarını hesaplayarak yatağın etrafındaki minimum boşluğu öğrenebilirsiniz: uzunluk x genişlik = alan. Kare şeklinde bir odanız yoksa odayı farklı bölümlere ayırabilirsiniz. Sonra her bölümü hesaplayın ve boyutları ekleyin.

Yatak odası boyutuna sahip olduğunuzda, yatağın boyutunu düşünebilirsiniz. Odada farklı yatak boyutları ile yatağın etrafında ne kadar boşluk olacağını hesaplamanız gerekir. Duvara çarpmadan yatağı yapmak için bir yatağın etrafında iki fitlik yürüme alanı olmalıdır. Yatak odası kapılarının, dolapların ve çekmecelerin herhangi bir engel olmadan açılması için alanı hesaba katmak da önemlidir.

Alan için doğru boy yatağı bulmak

Artık doğru yatak odası ölçülerine sahip olduğunuza göre, yatak odanız için doğru yatak boyutunu seçebilirsiniz. Yatak ölçü tablosu kullanmak, sizin için en iyi yatak boyutunu seçmenin en hızlı yoludur. Sonra, herhangi bir anda yatağınızda kaç kişinin oturacağını düşünün. Sarılmak için atlayan çocukları veya evcil hayvanları dahil etmeyi unutmayın. Yatak boyutu seçenekleri şunları içerir:

Yatak boyutu Yatak boyutları
Yürümeye başlayan çocuk yatağı 27 × 52 ”
İkiz 38 × 75 ”
İkiz XL 38 × 80 ”
Tam 53 × 75 ”
Tam XL 54 × 80 ”
Kraliçe 60 × 80 ”
California kralı 72 × 84 ”
Kral 76 × 80 ”

Yatak odanızın boyutu, doğru yatak boyutunu ve doğru yatak boyutunu belirler. Twin XL, standart ikizden daha uzun oldukları için bireysel uyuyanlar ve uzun boylu insanlar için uygundur. Standart bir ikiz yatak, çok fazla uyku alanına ihtiyaç duymayan çocuklar veya yetişkinler için idealdir. Tam bir yatak, aktif bir tek kişilik uyuyanlar için işe yararken, tam bir XL, biraz daha uzun olduğu için daha uzun, aktif tek kişilik uyuyanlar için yardımcı olur. Kraliçe yatak, çiftler için yer tasarrufu sağlar. Bir California kralı bir kral veya bir kraliçeden daha uzundur, bu nedenle ikinizden biri veya ikiniz de uzunsa uygundur. Son olarak, bir kral yatak, aktif uyuyanlar veya yer kaplayan çocukları ve evcil hayvanları olan çiftler için harikadır.

Yatak odası alanından tasarruf etmek için ipuçları

Yatağınızı küçültmenin dışında yatak odanızda değerli alanı boşaltmanın başka yolları da vardır. Küçük bir yatak odası içindeki alandan yararlanmak için bazı ipuçları:

  • Yerleşik depolama alanına sahip bir yatak satın alın: Bazı yataklar, yatağın içinde ve altında ekstra saklama alanı sağlayacak şekilde yukarı kaldırılacak şekilde tasarlanmıştır. Veya çekmeceli bir yatak satın alın.
  • Sürgülü kapılara geçiş: Dolabınıza, banyonuza ve diğer kapılarınıza sürgülü veya cep kapıları yerleştirerek yatak odasında daha fazla yer kazanın ve kapıların odaya açılma ihtiyacını ortadan kaldırın.
  • Organize olun: Yatak odasında özel saklama kapları kullanma alışkanlığı edinin. Daha fazla alan kazanacak ve bir şeyler bulabileceksiniz.
  • Hideaway yataklar: Büyük bir fark yaratabilecek sadece doğru büyüklükteki yatak değil. Bir Murphy duvar yatağı gizlenebilir ve siz uyumadığınız zamanlarda çok fazla alan yaratır. Veya her yere koyabileceğiniz katlanır bir yatak kullanın.
  • Odanın düzenini yeniden düzenleyin: Mevcut yatak odası kat planınız hakkında eleştirel olun. Yatağın etrafındaki minimum alanı en üst düzeye çıkarmak için daha fazla yürüme alanı oluşturmak için eşyaları taşıyın.
  • Doğru mobilyayı seçin: Kullandığınız mobilyalara karşı seçici olun. Yan raflara sahip monte edilmiş sehpalar ve başlıklar yerden tasarruf etmenize yardımcı olabilir.
  • Odanın yüksekliğini kullanın: Bu sadece sihrinizi uygulayabileceğiniz zemin alanı değildir. Zemin alanını boşaltmak için ranzalar ve raflar gibi daha uzun mobilyalarla odanın yüksekliğini ayarlayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Yatak odam için doğru boy yatağı nasıl bulurum?

Kendinize “Yatağın etrafında ne kadar boş alanım var?” Diye sorarak başlayın. Yatak odanızın boyutlarını ölçün. Ardından, odanız için doğru boy yatağı satın alabilmeniz için yatağın etrafındaki minimum boşluğu hesaplayın.

Yatağımın etrafında ne kadar alana ihtiyacım var?

Yatağınızın çevresinde en az iki fit yürüme alanı olmalıdır, böylece yatak takımını hareket ettirmek ve değiştirmek için alanınız olur. Gerektiğinde komodin, aydınlatma ve diğer mobilyalar için yer bırakın.

Hangi boy yatağa ihtiyacım var?

Yatağı kaç kişinin (ve evcil hayvanın!) Kullanacağını düşünün. Sizin için en uygun olanı kontrol etmek için bir yatak ölçü tablosu kullanın. Ayrıca mekânda görselleştirmek için, düşündüğünüz yatak boyutunu zemininizde kağıt veya ressamın bandıyla modelleyebilirsiniz.

Bir yatak odasında nasıl daha fazla depolama alanı yaratabilirim?

Yer kazanmak için, fazladan alan oluşturmak için yükselen veya ekstra saklama alanı için çerçevede çekmeceleri olan bir yatak satın alın. Montajlı aydınlatma, komodin saklama yeri ve duvar rafları ile duvarlardaki dikey alanı kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir