Yatak Odası Halı Yerleştirme

Çeşitli yatak, halı ve oda boyutları için en iyi konumlandırma ve düzenleri içeren yatak odası halısı yerleştirme tasarım kılavuzumuza hoş geldiniz.Duvar kağıdı vurgulu duvar ve alan kilim ile modern ana yatak odası

Yatak odası halısı yerleşimi, estetik açıdan hoş olduğu kadar işlevsel bir alan için de çok önemli bir faktördür. Bir halının yatak odasına tam olarak yerleştirilmesi, yatağa kaymakla rasgele yatağa tırmanmak arasındaki fark olabilir. Ayrıca, sabah ilk adımınızın pelüş sıcak bir halıya mı yoksa soğuk sert ahşap bir zemine mi denk geleceğini belirleyebilir. Bunlar küçük şeyler gibi görünse de, inan bana, buna değer.

Hangi tür halıların bölgeyi en iyi şekilde tamamlayacağını belirlemeye yardımcı olmak için herhangi bir boyuttaki yatakla birlikte dikkate alınması gereken birkaç temel unsur vardır. Bu özelliklerden bazıları aşağıda açıklanmıştır.

Yatak Altına Halı Yerleştirme

Yatakta tersane çekmeceleri altında halı bulunan tavan arası yatak odası

Odanın boyutları, en az çalışılabilir özelliktir, boyutu değiştirmek için ayarlama yapmak için ciddi bir yapıya ihtiyacınız olacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak, en iyi halı yerleşimini belirlemek için sahip olduğunuz alan için doğru kilim ve yatak boyutunu almanız önemlidir. Doğru boyuta sahip olmak, amaca bağlı olarak odanın daha büyük veya daha küçük görünmesine de yardımcı olabilir.

Küçük oda– Daha küçük odalar seçenekleri sınırlandırır ve sizi nispeten daha küçük bir halıya ihtiyaç duyar. Biraz küçük olanı seçerseniz, döşemenin daha büyük bir kısmını açıkta bırakarak odanın biraz daha geniş görünmesini sağlar. Küçük odanızda ikiz yatak varsa önerilen boyut 6 x 9 olup, halı ön tarafta yatak standlarının üzerine yerleştirilir ve yatağın ayağının ötesine uzanır.

Medium Oda – Orta veya ortalama büyüklükteki oda birçok seçenek açar. Mobilya düzenine uygun olarak küçük kilimler, büyük kilimler ve hatta birden fazla kilim eklenebilir. Kraliçe boy yataklı orta büyüklükteki bir oda için en iyi düzen, yatak standlarının önüne serilmiş ve yatağın ayağını geçecek şekilde kilimle 6 x 9 şeklindedir.

Geniş oda – Daha büyük halılar genellikle daha geniş alanlarda tavsiye edilir. Bu, odanın yankıya yatkın olmamasına neden olabilir ve halının alanın daha büyük bir bölümünü kaplamasını sağlayarak üşümeyi önlemeye yardımcı olabilir. Geniş odalarla ilgili diğer bir seçenek, çok işlevli odalar için birden fazla halı seçmektir. Bu, odanın her bir alanıyla ilişkili görevleri veya olayları ayırt edebilir veya belirli bir noktada dikkat çekebilir.

Kral yataklı büyük bir oda için en iyi boy halı 8 ‘x 10’ boyutudur. Bu halı düzeni, yatağı çevreleyen ve yatak standlarının hemen önünden yatağın ayağının ötesine uzanan geniş bir kapsama alanı sağlar.

Halı boyutlarının nasıl seçileceği hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyun.

Yatak Odası Halı Yerleştirme Kılavuzu

Yatak odası halısı yerleştirme kılavuzu

Yatak Altında Kullanılacak Halı Ölçüsü

Tipik Boyut – Yatak odası halıları söz konusu olduğunda hızlı bir genel karar vermek için akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. Bir halının uzunluğu, kraliçe boy yatağın her iki tarafında kabaca 18 ila 24 inç daha uzun olmalıdır. Bu, 8 ila 9 fit uzunluğunda bir halı ile sonuçlanmalıdır.

Halının genişliği söz konusu olduğunda, genellikle yaklaşık 5 fit genişliğinde olmalıdır. Komodinlere kadar uzanmasını istiyorsanız, yaklaşık 9 fit veya daha geniş olması gerekir. Kraliçe boy yataklarda kullanılan bazı yaygın boyutlar aşağıda listelenmiştir.

4’e 6 halı – 4 inç’e 6 inçlik bir halı nispeten küçüktür, yani en iyi bir halı setinde kullanılır. Daha küçük alanlar için de iyidir. Bu kilim, bir kraliçe yatağın hemen altında değil, yatağın her iki tarafında bir çift olarak harika.

5’e 7 halı – 5 inç x 6 inçlik bir halı diğer bir küçük halıdır, ancak bir kraliçe yatağın altına rahatça yerleştirilebilir. Bu kilimin minyon boyutlandırması ile daha küçük alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Halının boyutunu ve odanın boyutunu olumsuz olarak yansıtabileceği için yatağın yanında komodin veya raf bulunmaz.

5’e 8 halı – Yukarıda belirtilen halılardan biraz daha büyük olan 5 inç x 8 inçlik bir halı biraz daha fazla uzunluk sağlar ve komodin veya başucu masalarını içerecek şekilde daha iyi bir ölçek sunar. Daha kısa olan 5 inç genişliğiyle bu halı yatağın altına girebilir ancak komodinlerin altına yerleştirilemez. Bu hala küçük ve orta boy kategorisindedir. Halının boyutu kilim üzerindeki fiyatı büyük ölçüde etkiler.

6’ya 9 halı – Orta büyüklükteki halılara 6 inç x 9 inçlik bir halı girmek, ortalama büyüklükteki odalar için en iyisidir ve özellikle kraliçe yatakları için gerçekten iyidir. Bunlar, mekanın ikili komodinlere sahip olabileceği kadar büyüktür, ancak halı altlarına girecek kadar geniş değildir.

7’ye 10 halı – 7 inç’e 10 inçlik bir halı, halıların daha büyük ve orta tarafındadır ve bir kraliçe yatağın altına yerleştirilmesi için önerilen en büyük boyuttur. Bu, yatağa girip çıkarken rahatlık sağlamak için her iki tarafta en uygun fazlalığa sahiptir.

8’e 10 halı – 8 inç’e 10 inçlik bir kraliçe yatak için biraz büyüktür, ancak yine de daha büyük bir yatak odasına dahil edilebilir. Bu boyutta iki kurulum seçeneği, halıyı hem komodinlerin hem de yatağın altına koymak veya altta halı olmadan yatağın dörtte birini bırakmak olabilir.

9’a 12 halı – 9 inç’e 12 inçlik bir halı son derece büyüktür ve döşemenin idealden daha az olduğu ve birinin onu örtmek istediği durumlarda harika olabilir. Bunlar yalnızca geniş odalara sığar.

Kilim Tipi ve Şekli

Alan kilim tavan vantilatörü ile çağdaş yatak odasıKoşucu – Kızaklar uzun ve kısa olup, onları genellikle yatağın her iki tarafına ve / veya yatağın ucuna yerleştirir. Bunlar daha küçük alanlar ve daha küçük bütçeler için harikadır. Bunlar yatağın altına yerleştirilmez.

Yuvarlak: Yuvarlak halılar, bir yatağın altında gereken doğru alanı doldurabildikleri ve odanın geri kalanında açık alan bırakabildikleri için daha küçük odalar için harikadır. Bunlar en iyi yatağın ortasına yerleştirilir ve yatağın kendisinden 1 fitten daha uzun olmamalıdır.

Meydan – Yatak boyuyla orantılı olarak sığmadıkları için, yatak odalarında kare kilimler oldukça nadirdir. Meydanın barındırılması için daha büyük hale getirilebildiği daha büyük odalara davet edilirler.

Dikdörtgen – Dikdörtgen halılar, yatak odalarında ve özellikle kraliçe yatak odalarında en yaygın olanıdır (ve yukarıda hangi boyutlarda listelenmiştir). Dikdörtgen halılar genellikle yatağa dik olarak yerleştirilir, böylece halının üzerine basmak için daha fazla alan olur.

Daha fazla ilgili tasarımlar için yatak odası düzeni fikirleri galerimize buradan bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir