Yatak Yerleştirme (En İyi Yerleşim Fikirleri)

Burada yatak odanızın iç tasarımı için yatak yerleştirme ve yerleşim fikirlerini tartışıyoruz.Oturma alanı ve avize ile çağdaş yatak odası tasarımı

Yatağınızı yatak odasında nereye yerleştirmelisiniz? Yatak odanızın düzenine karar vermek zor olabilir. Bu alanda genellikle doğru türden bir ‘duygu’ yaratmak istiyoruz ve yerleşim düzeni bu konuda büyük bir fark yaratacak. Yatak odanızın alanını maksimize etmek ve arzu edilen bir ortam yaratmak için, yatak odanızdaki en büyük mobilya parçası olan yatağınızın nereye yerleştirileceğini düşünmeniz gerekir. Kararınızı etkilemesi gereken çeşitli faktörler vardır: odanın şekli, sahip olduğunuz alan ve tasarım tercihiniz.

Odanın Şekli

Yatağınızın nereye gidebileceğini düşünmeden önce, cevabın büyük ölçüde odanızın şekli tarafından belirlendiğini aklınızda bulundurmanız gerekir.

Oda şeklinin kaba bir taslağını çizmeye değer veya yapabiliyorsanız – ölçekli bir çizim ve bu alana dahil etmek için gerekli olduğunu düşündüğünüz mevcut herhangi bir mobilyaya yerleştirme. Hareketinizin herhangi bir şekilde kısıtlanmamasını sağlamak için yürüyüş yolları için yer ayırmanız ve yatağınızın odada nasıl olmasını istediğinizi düşünmeniz gerekir.

Yatak, herhangi bir yatak odasının temel bileşenidir ve tasarım açısından doğru ilgiyi hak eder. Ancak, oda oranları nedeniyle bu her zaman pratik olmayabilir. Örneğin, yatak odanız dikdörtgen şeklindeyse, odayı farklı alanlara ayırmak, yerleşim düzenini sağlamanın bir yoludur.

Herhangi bir mobilya satın almadan önce veya herhangi bir şeyi taşımadan önce tasarımınızı görselleştirmeye yardımcı olması için bir yatak odası yerleşim planlayıcısı kullanabilirsiniz.

Yatağınız tüm odanın ilgi odağı olmasa da, yine de belirlenen bölge içinde bir özellik olabilir. Yatağı nereye yerleştireceğinizi seçme yeteneğinizi sınırlayacak köşeli bir odanız olabilir. Bu durumda, muhtemelen bir veya iki uygulanabilir çözüme sahip olacaksınız.

Sahip Olduğunuz Zemin Alanı

Duvara karşı yatak yerleştirmeli ana yatak odası

Yatak odanız mobilya ve diğer eşyalarla doluysa, yatağı yerleştirebileceğiniz yerle sınırlı kalacağınız oldukça açık. Yer alanı kısıtlamaları nedeniyle, elde edeceğiniz tek mobilyanın yatağınız olduğunu ve şanslıysanız birkaç yan sehpa olduğunu fark edebilirsiniz.

Yatak odasının odak noktası olduğu konusunda endişeleriniz yoksa – ya da gerçekten gerekli olmayan yatak odası eşyalarını başka bir yere taşımak için depolama alanından yoksunsanız, o zaman cesaretiniz kırılmasın. Daha önce de belirtildiği gibi, alanları bölgelere ayırarak yatağınızı odadaki bir ‘özellik’ haline getirebilirsiniz. Yatak boyutunuz genellikle yerleşim seçeneklerinizin çoğunu belirleyecektir.

Tasarım Tercihi

Tipik olarak, bir iç tasarım açısından kullanmanız gereken dört ana yatak konumlandırma düzeni vardır.

Merkez Konumda Yatak

Merkez Konumda Yatak Odası

İdeal bir dünyada yatağınız için en iyi yer, odanın en uzun duvarının ortasıdır. Bu konum, yatağın odanın odak noktası olmasını sağlar. Her iki tarafta başucu masaları için boşluk bırakılırsınız, bu da bir simetri hissi yaratarak sakin ve rahatlatıcı bir ortam sağlar.

Kapının Karşısı

Kapının karşısındaki yatak

Yatağı kapı aralığından çapraz olarak yerleştirmek, kapının net bir şekilde görülebilmesini sağlar ve yatağı tam karşısına yerleştirmenin aksine, herhangi bir kırılganlık hissini en aza indirir.

Köşe Yatak Yerleştirme

Köşe yatak yerleştirme

Küçük duvar alanınız varsa, yatağınızı köşeden döndürmek için birkaç farklı seçenek vardır. Yatağı, yanlardan hiçbiri duvara değmeyecek ve doğrudan karşı köşeye bakacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Alternatif olarak, yatak duvara iki taraftan dokunacak şekilde konumlandırılabilir – gerçekten yer için mücadele ediyorsanız mükemmeldir. Burada daha fazla yatak odası köşe fikri görün.

Yatak Adası

Yatak adası konumu

Odanın ortasına yatak yerleştirme, odanızı düzenlemenin benzersiz bir yoludur. Yatağa girerken herhangi bir duvarın engellenmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmaz ve bu konum, odanın etrafında serbest bir hareket akışı sağlar. Bir yatak başlığı, halı ve aksesuarlar, yatağı planın geri kalanına bağlamanıza yardımcı olabilir, böylece alanın geri kalanından kopuk görünmez.

Feng Shui Yatak Yerleştirme

Karışıma eklenecek Feng shui de var. Bu iyi bilinen tasarım konsepti, bir alan içindeki enerji akışına bakar ve kendi rehberliğini sunar. Bu eski Çin kuralları, yatağınızın diğer odalara göre nereye yerleştirildiğini düşünmenizi tavsiye eder; pozitif chi’nin yatak odasına akışını sürdürmede önemlidir. Aşağıdaki yatak odanızda nasıl pozitif chi üreteceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Feng Shui için yatak yerleştirmenin bazı temel kuralları, yatağınızın komuta konumunda olmasını istemenizdir. Bu, yatakta olduğunuzda kapıyı görebileceğiniz anlamına gelir, ancak doğrudan kapı ile aynı hizada değilsiniz. Yatağın kapıdan köşegen olarak konumlandırılması bu tip yerleşim için iyi sonuç verir. Dikkate alınması gereken bir başka nokta da, mümkünse bir pencere yerine doğrudan başlığın arkasında sağlam bir duvarın olması çok daha iyi. Kaçınılmazsa, burada bir yatağın bir pencere önüne yerleştirilmesi hakkında ipuçları alabilirsiniz.

Yatağın her iki tarafında 18 ″ boşluk bırakmak, özellikle yatağı bir partnerle paylaşıyorsanız gerekli yin ve yang dengesini sağlar. Ek olarak, yatağın hemen üzerindeki alanın ahşap kirişler, eğimli tavanlar ve altlıklar gibi mimari özelliklerden arındırılması önerilir. Kaçınılmaz olduğunda, öğeyi daha az etkileyici hale getirme özelliği boyanabilir veya gizlemek için kumaşı örtebilir.

Nihayetinde yatağınızı yatak odanızda nereye yerleştireceğiniz sorusuna cevap vermek için yatak odanızın alanında sizin için neyin önemli olduğunu düşünmeniz gerekir. Yatak odasının odak noktası olduğu açıkça düşünülen bir odaya sahip olmak? Ya da diğer temel mobilyaların yanında bir ‘bölgede’ konumlandırılmış yatak ile sahip olduğunuz alanı en iyi şekilde kullanmak mı? Feng shui sizin için önemli mi?

Tercihiniz ne olursa olsun, biraz önceden planlama ve tasarım becerisi ile yatağınız nereye yerleştirilirse yerleştirilsin harika görünmesi sağlanabilir. Amacınız, odanızın şekli, boyutu ve kişisel zevkinize uygun, sakin, erişilebilir bir yatak odası yaratmaktır.

Daha ilgili tasarımlar için en popüler yatak odası stilleri galerimize bir göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir