Reklamı kapat
Reklamı kapat
Ev dekorasyonları
Ev dekorasyonları

Yemek Masası Ölçüleri

Burada dikdörtgen, kare, yuvarlak ve oval yemek masaları için standart ölçüleri içeren yemek masası ölçüleri kılavuzumuzu paylaşıyoruz. Yemek odanızın yerleşimini planlarken ve çarşaf, masa örtüsü ve sandalye satın alırken yemek masası boyutları önemlidir. Hiçbir ev sahibi tatil yemeğinde misafirlerini evlerinde ağırlamak istemez ve yemek masalarında yeterince yer olmadığını fark etmez. Bu olduğunda, katlanan kart masası […]

19 Kasım 2020 - 22:11 'de eklendi ve 204 kez görüntülendi. A+A-

Yemek Masası Ölçüleri

Burada dikdörtgen, kare, yuvarlak ve oval yemek masaları için standart ölçüleri içeren yemek masası ölçüleri kılavuzumuzu paylaşıyoruz.Beyaz masa, gri sandalyeler ve siyah alan halısı ile çağdaş yemek odası

Yemek odanızın yerleşimini planlarken ve çarşaf, masa örtüsü ve sandalye satın alırken yemek masası boyutları önemlidir. Hiçbir ev sahibi tatil yemeğinde misafirlerini evlerinde ağırlamak istemez ve yemek masalarında yeterince yer olmadığını fark etmez.

Bu olduğunda, katlanan kart masası genellikle dışarı çekilir ve çocuklar sonunda oturur, bazen dışarıda bırakılır. Bu makale, standart yemek masası boyutlarını ana hatlarıyla belirleyerek, sıkışık mobilyalardan, dar yürüyüş yollarından ve yemek partiniz için çok küçük olan yemek odası masalarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Standart Yemek Masası Ölçüleri

Yemek odası masaları tipik olarak üç şekilden biriyle tasarlanır; kare, dikdörtgen veya daire. Bazı yemek odası masa tablaları, doğal olarak düz olmayan kenarları olan doğal haliyle gerçek ahşap kullanılarak tasarlanmıştır. Ancak, genel boyut ve şekil kaç kişinin masaya rahatça sığabileceğini belirlediğinden, standart masa ölçüleri hala geçerlidir.

Kare Masa Ölçüleri

4 kişilik kare yemek masası

Kare masalar eşit uzunluk ve genişliğe sahiptir ve tipik olarak en fazla dört kişi için yapılır. Standart aralık 36 inç ila 44 inçtir ve yeterli dirsek alanı olan dört kişiye kadar yer bırakır.

Dikdörtgen Masa Ölçüleri

6 kişilik dikdörtgen yemek masası

Dikdörtgen yemek odası masaları, oturmak istediğiniz kişi sayısına göre birçok konfigürasyon sunarken, en az 36 inç ancak 40 inçten geniş olmayan bir masa seçmeniz önerilir.

Bu, yer ayarları için yeterli alan sağlar ve yemek tabaklarından geçmek için yeterli alan bırakır. Yemek odası takımınızın bir parçası olarak bir büfe veya yemek büfesi satın almayı planlıyorsanız, 30 inç genişliğinde bir masa da işe yarayacaktır.

Masanın uzunluğu için, aynı anda oturmak istediğiniz çoğu kişiyi belirleyin ve herkese uyacak bir uzunluk seçin. Temel kuralın her taraf için kişi başına 24 inç alan olduğunu unutmayın.

Yuvarlak Masa Ölçüleri

4-6 kişilik yuvarlak masa yemek alanı

Küçük bir alana sığdırma söz konusu olduğunda yuvarlak masalar kare masalara benzer. Merkezin bir ucundan diğerine geçen çap veya uzunluk, yuvarlak yemek odası masalarını ölçmek için kullanılan boyuttur.

Köşelerin olmaması oturma için esneklik sağlar ve yemek yiyenlerin birbirini görmesini kolaylaştırır. Yuvarlak masa ölçüleri, altıgen şekilli masalar ve sekizgen şekilli masalar için kullanılabilir.

İki ila dört kişilik standart yuvarlak yemek masası boyutları 36 inç çapındadır. Dört ila altı kişi için boyutlar 48 inç çapındadır.

Oval Masa Ölçüleri

Yuvarlak bir masa gibi oval bir masa, masa etrafında daha fazla alan sağlar ve yemek odasının kalabalık görünmemesine yardımcı olur. Oval masalar, uzunluk ve genişlik açısından dikdörtgen tablolarla aynı standart boyutları izler.

Yemek Masası Yükseklik Ölçüleri

standart yemek masası yüksekliği

Standart bir yemek masası yüksekliği, bacakların veya ayakların türüne bağlı olarak 28 inç ila 30 inç arasında değişir. Bu yükseklik, tipik yetişkinlerin ayaklarını yere yaslaması için yeterli alan bırakır. Bu, ailenizin yemek yüksekliği veya resmi yemek odası masa yüksekliğidir.

standart mutfak tezgah yüksekliği

Tezgah yüksekliğinde bir yemek masası 36 inç yüksekliğindedir ve bir mutfak adası veya barının yüksekliğiyle eşleşir. Bu, mutfakta gayri resmi yemek yemek, kahve içmek için ziyaret etmek veya yemek pişirirken çocuklarla ev ödevi yapmak için kullanmayı kolaylaştırır.

Çubuk yükseklik tablosu

Bir bar yüksekliği masası 42 inç yüksekliğindedir ve eğlence için bir toplanma masası olarak iyi çalışır. Yükseklik, ayakta durmaktan bar taburesinde oturmaya geçişi kolaylaştırır.

Yemek Odası Masasının Boyutunu Nasıl Belirlersiniz?

Açık konsept mutfak kapalı güzel yemek masası

İlk olarak, yemek odanızın genişliğini ve uzunluğunu ve pencerelerin ve diğer mobilya parçalarının nereye yerleştirileceğini düşünün. Dört duvar boyunca her ayağı temsil etmek için çeyrek inç kullanarak yemek odası boyutunu temsil eden bir kağıt parçası üzerine bir kare çizmeye yardımcı olur.

Bunları çizgiler üzerine çizerek girintilere ve düzensiz yerleşiklere izin verin. Kapının uzunluğu veya bulunduğu duvar boyunca açıklık için çizgiyi silin.

Yemek masası masasına ek olarak ekleyeceğiniz herhangi bir mobilyanın genişliğini ve derinliğini ölçün. Bunları her duvarı temsil eden çizgilere göre çizin. (İpucu: Mobilya parçalarını başka bir kağıttan keserseniz, yerleşimi yeniden düzenlemek için kolayca hareket ettirebilirsiniz.)

Tamamlandığında, odanın ortasına, masanın her tarafında insanların geçebileceği boşluk bırakarak başka bir kare çizin.

En iyi mesafe, masanın kenarından en yakın duvara veya mobilya parçasına 48 inçtir. Minimum 30 inç boşluktur. Karenin, açıklık için tercih ettiğiniz mesafe kadar çizilmesi gerekir. İşiniz bittiğinde karenin uzunluğunu ve genişliğini ölçün. Bu, yemek masası için izin verilen en büyük boyuttur.

Bej renkli ve geniş pencereli modern yemek odası

Aşağıda, her boyut ve şekil masasına oturabilecek kişi sayısı başına standart boyutlar verilmiştir. Unutmayın, yapraklı bir masa satın alırsanız, yaprakların nerede saklandığını kontrol edin. Yaprakları bir dolapta tutmaktan ziyade masanın altında saklamak daha uygundur.

2 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

• Kare: 24 inç kare
• Dikdörtgen: 42 inç uzunluğunda, 30 ila 36 inç genişliğinde
• Oval: 42 inç uzunluğunda, 30 ila 36 inç genişliğinde

4 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

• Kare: 36 inç kare
• Dikdörtgen: 60 inç uzunluğunda, 36-40 inç genişliğinde
• Oval: 60 inç uzunluğunda, 36-40 inç genişliğinde

6 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

• Kare: 48 inç kare
• Dikdörtgen: 72 inç uzunluğunda, 36-40 inç genişliğinde
• Oval: 72 inç uzunluğunda, 36-40 inç genişliğinde

8 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

• Kare: 60 inç kare
• Dikdörtgen: 96 inç uzunluğunda, 36-40 inç genişliğinde
• Oval: 96 inç uzunluğunda, 36 ila 40 inç genişliğinde

10 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

• Kare: 60 inç kare
• Dikdörtgen: 72 inç uzunluğunda, 36-40 inç genişliğinde
• Oval: 72 inç uzunluğunda, 36-40 inç genişliğinde

12 Kişilik Yemek Masası Ölçüleri

• Kare: 72 inç kare
• Dikdörtgen: 96 inç uzunluğunda, 36-40 inç genişliğinde
• Oval: 96 inç uzunluğunda, 36 ila 40 inç genişliğinde

Yuvarlak Masa Ölçüleri

• İki ila dört kişi: 36 inç çap
• Dört ila altı kişi: 48 inç çap
• Altı ila sekiz kişi: 60 inç çap
• Sekiz ila on kişi: 72 inç çap
• On ila on iki kişi: 96 inç çap

Yemek Odası Düzeni

Mutfağın yanında yemek odası masası düzeni

Mutfağın yanında ahşap masalı Shiplap yemek odası.

Üreticiler, kılavuzları olarak bir dizi standart masa boyutuyla yemek odası mobilyaları tasarlar ve inşa eder. Bu, sandalyelerin ve bankların her boyut ve şekle uyacak şekilde yapılmasına izin verir.

Bir yemek odası, mutfak veya yatak odasından daha fazla hareket alanı gerektirir. Yukarıdaki talimatları kullanarak ihtiyacınız olan yemek odası masasının etrafında bir yerleşim planlayın. Önce ekstra mobilyayı hesaba katmanız gerekebilir.

Yemek odası tasarımınızı düzenlerken aydınlatma başka bir önemli husustur. Burada yemek odası avize boyutları hakkında daha fazla ayrıntı var veya yemek odası aydınlatma türleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Standart Yemek Odası Boyutu

Bir yemek odası herhangi bir boyutta veya herhangi bir şekilde olabilir, ancak tipik olarak iki yüz fit kareye eşittir. Bu, 10 fit’e 20 fit olarak düzenlenebilir. Daha büyük yemek odaları 14 fit x 18 fit veya daha fazla olabilir.

Oturma Düzenlemeleri

Her zaman yemek odası düzeninizi ve yemek odası masa boyutunu, masanın etrafında olmasını planladığınız en fazla sayıda insan etrafında planlayın.

Zaman zaman, masaya katılmak için bir sandalye çekilebilir veya bir verandada veya verandada misafirleriniz oturabilir. Bir veya daha fazla yapraklı bir masa satın alırsanız, tam boy ve genişliğin yemek odanıza sığması gerektiğini unutmayın.

Evinizi satmayı planlıyorsanız veya sadece ek fikirler edinmek istiyorsanız, buradaki yemek odası hazırlama makalemizi ziyaret edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mutfağınızı Güzelleştirmek  İçin En İyi 3 Bitki Fikri Mutfağınızı Güzelleştirmek İçin En İyi ...

Yaz yakında geliyor ve o zaman hava daha sıcak hissedecek. Bu nedenle, evlerimizdeki havayı her zaman taze olacak şekilde muhafaza etme...

2020’de Trend Olan  Havalı Ev Dekorasyonu Fikirleri Nasıl Yapılır 2020’de Trend Olan Havalı Ev Deko...

Şu anda 2020’de trend haline gelen bir ev nasıl dekore edilir? Hala bu tasarımın çoğu insanın evinin trendi haline geldiği konusu...

Günlerinizin Keyfini Çıkarmak İçin En İyi 10 Açık Hava Oturma Odası Fikri Günlerinizin Keyfini Çıkarmak İçin En İy...

Herkes kesinlikle ideal bir eve sahip olmak ister. Ev tasarımı, ev sahibinin istek ve zevklerine bağlıdır. Evin kullanılabilecek çok fa...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
4
SON EKLENEN HABERLER
Bulaşık makinesi kapak kilidi arızası Bulaşık makinesi kapak ki...

Bulaşık makinesi kapağı kapanmıyor. Bulaşık makinesinde bir ...

Samsung bulaşık makinesi hata kodları Samsung bulaşık makinesi ...

Samsung bulaşık makinesi hataları Samsung bulaşık makinesind...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne ya...

TV’niz “Sinyal Yok” diyorsa ne yapmalısını...

Bebeklik döneminde gelişim Bebeklik döneminde gelişi...

Bebeklik döneminde gelişim çocukluk nedir? Çocukluk ,&n...

Bebeklik döneminde gelişim ve eğitim Bebeklik döneminde gelişi...

Yüksek Kaliteli Erken Çocukluk Eğitimi Güçlü Bir Arkansas iç...

Hobi bahçe düzenlemesi Hobi bahçe düzenlemesi

Neden bir hobi olarak bahçeyi seçmelisiniz? İnsanlar, özelli...

Kum beji rengi boyalı evler Kum beji rengi boyalı evl...

Bej ile Uyumlu 16 Renk Birçok insan bej renginin yavan ve sı...

En yeni müstakil ev bahçe dekorasyonu En yeni müstakil ev bahçe...

Dekorasyon: iyi fikirler, düşük maliyet ve az zaman ile bahç...

Son trend mutfakta kahve köşesi Son trend mutfakta kahve ...

Mutfakta kahve köşesi ya da çay ya da her ikisi için küçük b...

Arduino nedir ve ne işe yarar Arduino nedir ve ne işe y...

Arduino nedir? Arduino , yeniden programlanabilir bir mikro ...

Dekorasyon
5
Çocuklar HABERLERİ