Yemek Odası Döşeme Çeşitleri

Burada, iç tasarımınız için en iyisini seçmenize yardımcı olmak için yemek odası döşeme türlerini paylaşıyoruz.Parke zeminli, taş duvarlı ve cam şarap mahzenli yemek odası

Yemek odası, bir aile veya grupların yemek yemek ve kutlamak için bir araya geldiği bir toplanma yeridir. Bu, genellikle çeşitli aktiviteler için birden fazla olmasa da her gün kullanılacak bir odadır. Yemek odanız için seçtiğiniz döşeme türü, mekanın genel hissi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Bu alanın resmi veya gayri resmi yemek odası olarak kullanılıp kullanılmayacağını düşünmek önemlidir. Ek olarak, az bakım mı yapıyorsunuz, fiyat kısıtlamalarınız var mı ve belirli bir tarz mı tercih ediyorsunuz? Düşünülmesi gereken önemli şeyler zeminin dayanıklılığı ve temizliği olacaktır. Seçtiğiniz zemine eşyaların dökülmesi muhtemeldir ve kullanım ne olursa olsun insanlar gelip giderken sandalyeler içeri ve dışarı itilecektir. Herhangi bir proje söz konusu olduğunda, kişisel tercih, bütçe ve estetik karar verme sürecinde büyük katkı sağlayan faktörlerdir.

Aşağıda yemek odası döşemesi için birkaç seçenek bulunmaktadır:

Parke döşeme

Avrupa meşe zeminli yemek odası

Parke döşeme, göründüğü gibi, döşeme olarak kullanılan ahşap parçalarıdır. Kullanılan iki ana tip vardır ve bunlar masif parke döşeme ve mühendislik ürünü parke döşemedir. Masif parke, tahta başına tek bir masif ahşap parçasından oluşur.

İşlenmiş sert ağaç, birden çok ahşap ve kontrplak katmanından yapılmıştır.

Artıları: Harwood döşeme, yemek odaları için en iyi seçimdir. Parke döşeme, mevcut tüm farklı ahşap türleri ile çok çeşitli estetik görünümler sunar. Sadece bu değil, aynı zamanda çoğu ahşap döşeme, ilk kurulumdan önce veya gelecekte bir değişiklik ararken lekelenebilir.

Eksileri: Parke döşemenin döşenmesi eve muazzam bir değer katsa da, maalesef önünüze de maliyete neden olacaktır (özellikle mühendislik ile üretilmiş parke zemin yerine sağlam seçerseniz). Parke döşeme kullanmanın bir başka dezavantajı, genişleyeceği ve daralacağı için yüksek nemde veya dış mekan elemanlarında iyi tutunmamasıdır. Mutfaktaki parke zeminler hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Karo Döşeme

Mermer karo zeminli yemek odası

Fayans döşeme, çeşitli farklı tiplerde olabilir, ancak en tipik olarak porselen veya seramik karolardır.

  • Seramik karo, daha sonra tipik olarak sırlanan karo şeklindeki kum ve killerden yapılır.
  • Porselen, daha önce bahsedilen seramik karolardan daha yoğun kil kullanır. Porselenin emilim oranı daha düşüktür; porselen karolar da tipik olarak sırlıdır.

Artıları: Karo döşeme, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı renk ve dokuya sahiptir. Düzgün bir şekilde kapatıldığında karo döşeme büyük bir dayanıklılığa sahiptir. Karo döşeme genellikle mutfaklarda kullanılır, bu nedenle, döşemeyi baştan sona taşıyan bağlantılı yemek odaları / mutfakları olan evlerde, alanları bir araya getirmek için harika bir yoldur. Karo döşeme ayrıca bakımı kolaydır ve son derece dayanıklıdır.

Eksileri: Karo döşeme, genellikle etrafındaki sıcaklığı yansıtan döşeme nedeniyle soğuk havalarda tavsiye edilmez. Örneğin, güneş karo üzerinde vuruyorsa, dokunulamayacak kadar sıcaktır. Soğuk bir iklimde zemin üzerinde yürümek genellikle soğuktur. Fayanslar aynı zamanda ağır bir malzemedir ve yerleştirilebileceği yerleri sınırlandırır. Yemek odaları genellikle zemin kattadır, bu yüzden sorun olmamalıdır.

Lüks Vinil Döşeme

Vinil zeminli yemek odası

Lüks Vinil Döşeme, kullanılan parçaların boyutuna ve şekline bağlı olarak Lüks Vinil Karo (LVT) veya Lüks Vinil Plank (LVP) olarak da bilinir. Bu tür döşeme, birden fazla vinil katmanından oluşur, ne kadar fazla katman olursa, “aşınma katmanı” o kadar yüksek olur ve genellikle ürün o kadar dayanıklı olur.

Bunlar milimetre ile ölçülür, bu nedenle lüks vinil genellikle “12 Mil” veya “20 Mil” aşınma tabakası olarak etiketlenir. Bunlar, yüksek dirençli konutlar için 12 ve ticari uygulamalar için en yaygın kalınlıklardır.

Artıları: Lüks vinil zemin kaplamalarıyla ilgili en büyük şeylerden biri suya dayanıklı olmasıdır. Yemek odalarındayken çok fazla su beklemeyebilirsiniz, ancak dökülmeler her zaman dirseğinizin bir yumruğudur. Suya dayanıklılığa ek olarak, lüks vinilin dayanıklılığı kusursuzdur. Bu döşeme, bir yemek odasının günlük kullanımına dayanabilir.

Lüks vinil, görünür bir baskılı kaplamaya sahip olduğu için, aralarından seçim yapabileceğiniz renkler ve tasarımlarda gerçekten bir sınır yoktur. Üstelik döşeme için nispeten kolay bakım ve temizlik vardır.

Eksileri: Lüks vinil döşeme makul fiyatlı olsa da, bir eve gerçekten çok fazla değer katmaz. Birbirine kenetlenen parçaları almadığınız sürece, kurulumu kendi başınıza yapmak özellikle kolay değildir.

Laminat parke

Laminat parke ile yemek odası

Laminat Parke, görünüm ve uygulama şekli açısından vinil döşemeye benzer, ancak bazı önemli farklılıklar vardır. LVT / LVP vinilden yapılırken, laminat parke sert plastik bir laminatla yapılır, burada üst tabaka istenilen desen basılır ve çekirdek sert bir suntadır. Laminat parke, vinil döşeme ile ahşap döşeme arasındaki mutlu ortamdır. Laminat ve parke döşeme hakkında daha fazla bilgi için buraya bir göz atın.

Artıları: Laminat parke, kurulumu hızlı ve kolay olmakla birlikte, ahşap zeminlere göre daha düşük bütçeli bir seçenektir. Ahşap döşeme en iyi kaliteye sahiptir, ancak laminat parkenin dayanıklılığı iyi bir rakip olacaktır. Laminat solmaya karşı dayanıklıdır ve genellikle temizlenmesi kolaydır.

Eksileri: Daha ucuz laminat parke sınıflarının (daha düşük aşınma katmanları) daha sık değiştirilmesi gerekir ve ahşap zemin kaplaması gibi yeniden cilalanamaz. Laminat, vinilden daha yüksek olacak ve vinilden farklı olarak eğilecek veya lekelenecektir.

Halı kaplama

Halı ile yemek odası

Odanızın tarzına ve kişisel zevkinize göre geniş bir halı yelpazesi mevcuttur. Broadloom halı, halı kullanılıyorsa, en çok yemek odası düzeninde kullanılır. Bu halı devasa bir parça üzerinde olacak, böylece duvardan duvara döşenecek.

Yaygın olarak kullanılan diğer halı türü, aksi takdirde karo halı olarak bilinen modüler halıdır. Bunlar daha çok ticari uygulamalarda kullanılmaktadır. Oradan stili seçmek daha çok bir stil kararıdır. Bazı stiller şunları içerir: Berber, friz, peluş, desen, iç / dış mekan ve ticari karo halı (Daha önce belirtildiği gibi).

  • Berberi halısı tipik kalın ilmekli halıdır; bu, yoğun yaya trafiği olan yerler için iyi olacaktır.
  • Frieze halı (genellikle tüylü halı olarak anılır), dayanıklılık eklemek ve ezilme ve matlaşmaya direnmek için liflerini sıkıca bükecektir.
  • Peluş halı, temiz bir görünüm verir ve üzerinde yürümek son derece rahattır. Bu lifler bükülmez, ancak üstte pürüzsüz bir düz yüzeye sahiptir.
  • Desenli halı, yüksek ve alçak ilmekli ve kesilmiş halı liflerinin bir karışımına sahip olacaktır. Bu çeşitlilik görsel ve fiziksel kalıplar yaratacaktır. Desene dikkat çekmek için bunlar genellikle düz renktedir.
  • İç / Dış mekan halısı, daha fazla güneşlenme odası, avlu, sundurma ve güneşe maruz kalma ve dış etkenlere karşı yüksek koruma gerektiren diğer alanlar içindir.

Artıları: Bu tarz halılardan herhangi biri, ayak altında yumuşak bir dokunuş ararken harikadır. Halı, mekana sıcak ve davetkar bir his getireceği gibi, akustik bir özellik de katacaktır. Halının yarattığı atmosfere ek olarak, ahşap döşeme veya karo döşeme ile karşılaştırıldığında fiyat oldukça dostudur.

Eksileri: Yemek odasında yemek yemeyi veya sanat ve el sanatlarına katılmayı planlayanlar için bir çöküş olan dökülmeler ve lekeler söz konusu olduğunda halıcılık pek de affedici değildir. Ayrıca evcil hayvanları olan insanlar için daha az uygundurlar ve döşeme, kullanım sıklığına bağlı olarak nispeten sık vakumlama gerektirir. Bazen dökülmelerden ve bu tür şeylerden kaçınmak için bir halı kullanılır, böylece kazaların olma olasılığı daha yüksek olduğunda çıkarılabilir.

Diğer Yemek Odası Döşeme Çeşitleri

Muşamba zeminli yemek odası

Yemek odanız için mükemmel seçenek olabilecek bazı daha az popüler seçenekler var.

Cork Artıları: Sürdürülebilir ürün kullanmakla ilgileniyorsanız, mantar çok uygun bir döşeme seçeneği olabilir. Sadece çevre dostu olmakla kalmaz, aynı zamanda küflenmeye ve küflenmeye karşı dayanıklıdır, bu da bir yemek odasında sızıntı veya dökülme durumunda faydalı bir kalite olabilir.

Mantar döşemenin su geçirmez olmadığını, yalnızca suya dayanıklı olduğunu bilmek yararlıdır. Bu ürün kurulum söz konusu olduğunda oldukça kolaydır ve elyaf sıkıntısı olmadan halıya kıyasla ayakta durma ve yürüme için daha yumuşak taraftadır. Mantar döşemenin bir dezavantajı, poliüretan ile kaplanması gerekmesidir, aksi takdirde su hasarına veya çatlamaya duyarlı olabilir. Bu, yumuşak, çevre dostu bir döşeme için ağır bir fiyat gibi görünmüyor.

Cork Eksileri: Maalesef mantarın yapısı gereği, yaklaşık dört yılda bir yenilenmesi gereken bir malzemedir. Zemin yumuşak olduğundan, yemek odası masaları gibi ağır mobilyalar söz konusu olduğunda da girintilere veya hasara karşı hassastır. Bu döşemeyi uzun bir süre korumak istiyorsanız, çok fazla güneş ışığı olmayan bir alanda en iyisidir, çünkü mantar döşemenin renginin genellikle düzensiz bir şekilde değişmesine neden olur.

Linolyum Artıları: Linolyum, mutfaklarda çok yaygın olarak kullanılır ve genellikle uyumlu bir tasarım için yemek odasına taşınabilir. Linolyum, çevreyi ve sürdürülebilirliği göz önünde bulundururken başka bir iyi döşeme seçimidir. Bu malzeme, VOC (Uçucu Organik Bileşik) olmadan yapılır ve yenilenebilir kaynaklardan yapılır.

Sadece muşamba döşeme çevre dostu olmakla kalmaz, aynı zamanda yemek odası gibi iyi miktarda yaya trafiğine dayanacak şekilde iyi bir dayanıklılığa sahiptir. Linolyumun bileşimi sayesinde, çok çeşitli desen ve renklerde yapılmasına izin vererek çoğu ortama yerleştirmeyi kolaylaştırır ve renk, sadece üst katman değil, ürünün tüm yoludur. Renk ve desen dizisine ek olarak, çarşaflar, fayanslar veya kareler gibi farklı formlarda da bulunur, bu, çok fazla kısıtlama olmaksızın bazı ilginç ve ilham verici tasarımlar yapabilir.

Linolyum Eksileri: Bu neme dayanıklı bir malzeme olsa da lekelenme ve potansiyel olarak çizilme özelliğine sahip olacaktır. Bu, koruyucu kaplamalarla mücadele edilebilir. Linolyum, her ikisi de esnek bir döşeme olarak kabul edildiğinden, genellikle vinil döşeme ile karıştırılır, ancak muşamba genellikle konut uygulamalarında, genellikle sadece ticari olarak kullanılmaz.

Yemek Odası Döşeme Maliyeti

Seramik karo zeminli yemek odası

Herhangi bir projede büyük bir faktör maliyet olacaktır, bu nedenle burada tartışılan döşemeler için biraz arıza var.

Karo Döşeme: Seramik veya porselen karolar, kaliteye bağlı olarak, metrekare başına 1-8 $ arasında herhangi bir yerde çalışır. Yükleme için 4-8 $ ekleyin, ortalama yaklaşık 5,50 $ DIY ve 11,50 $ profesyonel olarak kurulur. Çoğu durumda, profesyonel kurulum ekstra birkaç dolar değerinde olacaktır.

Lüks Vinil Döşeme: Lüks Vinil Döşeme, kaliteye bağlı olarak, metrekare başına 2 ila 5 ABD Doları arasında bir yerde çalışır. Kurulum için metrekare başına 1,50 $ ekleyin ve lüks vinil ortalama yaklaşık 6 $ DIY ve profesyonel olarak yüklenmiş 7 $ ‘dır.

Halı kaplama: Halı kaplama, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı stil nedeniyle geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu, tahmini bir maliyetin halı kare başına yaklaşık 7 ila 12 dolar olduğu söyleniyor. Tek tek parçalara karşı rulo halinde geldiği için halı kurulumu için genellikle sabit bir ücret vardır.

Laminat parke: Laminat, satın almak ve kurmak için oldukça ucuz bir zemin kaplamasıdır. Malzemelerin kendileri, uygun kurulumlar için gerekli olan tüm yapıştırıcıları ve eksik ödemeleri içeren, kurulum, metrekare başına 2 ila 8 ABD Doları arasında, metrekare başına 1 ila 2 ABD Doları arasında değişmektedir.

Mantar Döşeme: Mantar döşeme, kaliteye bağlı olarak, metrekare başına 3 ila 8 ABD Doları arasında bir yerde çalışır. Kurulum için metrekare başına 1 $ ekleyin ve ortalama yaklaşık 6 $ DIY ve profesyonel olarak kurulmuş 7 $ elde edeceksiniz.

Linolyum Döşeme: Linolyum döşeme, kaliteye bağlı olarak, metrekare başına 4 ila 10 ABD Doları arasında bir yerde çalışır. Kurulum için metrekare başına 2 $ ekleyin ve linolyum ortalama yaklaşık 8 $ DIY ve profesyonel olarak yüklenmiş 10 $ ‘dır.

Daha fazla iç tasarım için resmi yemek odası fikirleri galerimize göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir