Yeni Bir Banyo Lavabosunun Takılması Ne Kadar Sürer?

Bir projeye dalmadan önce, muhtemelen ne kadar zaman alacağını bilmek istersiniz. Kendinizi ne tür bir taahhüt içine soktuğunuzu bilmeniz gerekir. Peki, banyo lavabonuzu değiştirmeyi düşünüyorsanız, bu ne kadar sürer? Peki, sizin için cevabımız var!

Bir banyo lavabosunun takılması için gereken süre, bir dizi faktöre bağlıdır. Bununla birlikte, sıhhi tesisatın zaten pürüzlü olduğunu ve lavabo için makyajın hazırlandığını varsayacağız. Bu durumda, bir ev sahibi, beceri düzeyine bağlı olarak, lavaboyu 2-6 saat içinde kurabilmelidir. Deneyimli bir tesisatçı genellikle 2 saatten az sürer.

Artık bu girişimi tamamlamak için ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini biliyorsunuz. Nasıl yapılır konusuna bakalım ve banyo lavabonuzu kurmanın maliyeti ve diğer ayrıntıları hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Çağdaş bir evde yeni kurulmuş bir banyo lavabosu, Yeni Bir Banyo Lavabosunun Takılması Ne Kadar Sürer?

Yeni Bir Banyo Lavabosu Nasıl Kurulur

Yeni bir banyo lavabosu takmak, birçok ev sahibinin kendi başına yapabileceği bir şeydir. Bir profesyonelden daha uzun sürer, ancak zamanınız varsa, size biraz masraf kazandırabilir. Eski bir lavaboyu değiştiriyorsanız, aşağıdaki talimatlara geçmeden önce bazı hazırlık çalışmaları yapmanız gerekecektir. Yeni lavabo eskisinin tam bir kopyası değilse, boruları taşımanız ve ayarlamanız veya tezgahı değiştirmeniz gerekebilir.

İhtiyac duyulan malzemeler

 • Lavabo
 • Musluk
 • Boru anahtarı
 • Maden ruhları
 • Çubuk kelepçesi (yalnızca lavabo altı)
 • İki uzunlukta 2 × 4 (sadece Undermount evyesi)

Kurulum

İki popüler lavabo türü vardır ve her birinin biraz farklı bir kurulum yöntemi vardır. Bunlar drop-in ve undermount lavabolardır ve burada her iki tip için de talimatlar vereceğiz.

Drop-In Evye Takma

 1. Musluğu takın ve yeni lavaboya boşaltın. Üreticinin talimatlarını takip etmek isteyeceksiniz, ancak bu genellikle oldukça basit bir işlemdir.
 2. Lavabonun alt kenarı boyunca bir silikon boncuk geçirin. Bu, lavabonun yerinde kalmasına ve su geçirmez bir sızdırmazlık sağlamaya yardımcı olur.
 3. Lavaboyu ortaladığınızdan emin olarak yerine yerleştirin. Bezelye tuzağını lavabo tahliye sapı ile hizalayın ve lavaboya sıkıca bastırın.
 4. Bazen yeni bir lavaboya dahil edilen klipsler vardır. Yerinde kalmasına yardımcı olmak için bunları lavabonun altına yerleştirin. Bu klipslerin çeşitli türleri olduğundan, üretici özel talimatlar içerecektir.
 5. Sıkışmış olabilecek silikonları temizleyin ve ardından lavabonun etrafındaki kenarı düzeltin. Mineral ispirtolar inatçı silikonun temizlenmesinde yardımcı olur.
 6. Drenajı bezelye tuzağına bağlayın ve boru anahtarını kullanarak iyice sıkın.
 7. Su geçirmez bir yalıtım sağlamak için tesisatçı bandını su hattı konektörlerinizin dişlerinin etrafına sarın. Sıcak ve soğuk su hatlarını bağlamaya devam edin.
 8. Suyu açmadan ve sızıntıları kontrol etmeden önce silikonun sertleşmesine izin verin. Özel silikonunuzun sertleşme süresini bulmak için paket ayrıntılarını kontrol edin.
Su geçirmez silikon

Amazon’daki bu ürün için buraya tıklayın.

Boru anahtarı

Bu ürünü Amazon’da bulmak için buraya tıklayın.

Bir Undermount Evyesinin Takılması

 1. Lavabonuzu makyaj masasının altına koyun ve lavabonun üst kenarına% 100 silikon bir boncuk yerleştirin.
 2. Makyaj masasının üstüne bir parça 2 × 4 yerleştirin.
 3. Lavaboyu hasardan korumak için lavabonun altına 2 × 4 parça daha yerleştirin.
 4. Çubuk kelepçenin bir ucunu lavabo tahliyesinden geçirin.
 5. Her şeyi ortaladığınızdan emin olarak, lavaboyu yerinde tutacak şekilde kelepçeyi sıkın.
 6. Lavaboyu yerinde tutacak montaj braketlerini takın.
 7. Bastırılmış tüm silikonları temizleyin. Mineral ruhlarla ıslatılmış bir bez yardımcı olacaktır.
 8. Kelepçeyi çıkarmadan önce silikonun 24 saat sertleşmesine izin verin.
 9. Musluğu ve tahliyeyi üreticinin talimatlarına göre takın.
 10. Bezelye kapanı ve su besleme vanalarını takın. Her su bağlantısının dişlerinin etrafına tesisatçı bandı kullanın.
 11. Suyu açın ve sızıntı olup olmadığını kontrol edin.
Çubuk Kelepçe

Bu ürünü Amazon’dan satın almak için buraya tıklayın.

Tesisatçı Bandı

Bu ürünü Amazon’da bulmak için buraya tıklayın.

Banyo Lavabosu Takmak Zor mu? Bu Kendin Yap Projesine Başlamadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bir banyo lavabosunun takılması zor olmak zorunda değildir. Bununla birlikte, süreci daha kolay veya daha zor hale getirebilecek birçok şey var. Başlamadan önce tamamen hazırlıklı olmak isteyeceksiniz.

Musluğu Nasıl Takacağınızı Bildiğinizden Emin Olun

Lavabonuz o modele özel talimatlarla gelmelidir. Lavabonuzu kurmaya başlamadan önce bunları baştan sona okuduğunuzdan emin olun. Aynı notta, musluğunuzun lavabonuz için doğru boyutta olduğundan emin olun. Banyo bataryaları farklı genişliklerde gelir ve herkese uyan tek beden değildir.

Tesisatı İki kez Kontrol Edin

Eski bir lavaboyu değiştirirken, yeni lavabonun eski su tesisatı ile uyumlu olacağını varsaymayın. Düzgün bir şekilde bağlamak için tesisatı kısaltmanız veya uzatmanız gerekebilir. Ek olarak, yeni lavabonuzun farklı boyutta bir gideri varsa, farklı boyutta bir boruya geçmeniz gerekebilir.

Bu makale, tesisatınızın ne kadar uzağa ulaşması gerektiğini belirlemede yardımcı olabilir: Banyo Lavaboları Ne Kadar Derindir?

Sıcak ve Soğuğu Tanımlayın

Bu basit görünebilir, ancak hazırlıklı olmak işinizin çok daha sorunsuz gitmesine yardımcı olacaktır. Hangi su besleme hattının soğuk su hangisinin sıcak olduğunu önceden bildiğinizden emin olun.

Riskleri Tartın

Seramikten yapılmış bir banyo lavabosu oldukça ağır olabilir. Gerekli ağırlığı kaldırabildiğinizden emin olun. Değilse, kaldırma işlemini yapmak için biraz yardım isteyin.

Açılışı Ölçün

Makyaj masanızdaki açıklığın, lavabonuz için doğru boyutta olduğundan emin olun. Mevcut bir lavaboyu değiştiriyorsanız, takmadan önce açıklığı genişletmeniz gerekebilir.

Olmadan Olmaya Hazırlanın

Silikonunuzun 24 saate kadar sertleşmesi gerekebilir. Bu kadar süre banyo lavabosuz kalmaya hazır olduğunuzdan emin olun.

Bir Tesisatçı Banyo Lavabosu Takmak İçin Ne Kadar Ücret Alır?

Ne yazık ki, bir banyo lavabosu kurulumu için belirli veya öngörülebilir bir fiyat yoktur. Birçok tesisatçı saat başı ücret alırken, diğerleri sabit bir ücret verir. Her durum farklıdır. Bazı kurulumlar diğerlerinden daha fazla çalışma veya zaman gerektirecektir. Bununla birlikte, banyo lavaboları için ortalama kurulum fiyatları 100 – 300 $ arasında değişmektedir.

Duvara Bir Banyo Lavabosu Bağlı mı?

Duvara ne gömme lavabolar ne de alttan montajlı lavabolar takılı değildir. Bununla birlikte, birkaç tür lavabo vardır:

 • Ayaklı lavabolar duvara tutturulur, ancak ayak veya kaide, ağırlığın büyük kısmını taşır. Duvar daha çok bir dengeleyici görevi görür.
 • Tek parça makyaj tezgahları, bir sızdırmazlık maddesi ile duvara tutturulur, ancak makyaj masası tarafından tamamen desteklenir.
 • Aksi takdirde asılı veya yüzer lavabolar olarak bilinen duvara monte lavabolar duvara takılır. Bu lavabolar, onları destekleyen kaide veya makyaj masasına sahip değildir ve tamamen duvar tarafından desteklenir.

Bir Banyo Lavabosu Tezgahı Eşleşmeli mi?

Hayır, banyo lavabolarının tezgahlarla eşleşmesi gerektiğine dair bir kural yoktur. Aslında çoğu durumda, lavabonuzun eşleşmesi imkansızdır. Bu söyleniyor, kesinlikle kullandığınız tezgahı tamamlayan bir lavabo seçmelisiniz. Örneğin, granitiniz yeşilse ancak siyah benekli ise, mat siyah bir lavabo uygun olacaktır.

Bir Banyo Lavabosu Vanity ile Eşleşmeli mi?

Banyo lavaboları etrafındaki her şeye uyum sağlamalıdır. Hem tezgahla hem de seçtiğiniz makyajla uyumlu bir lavabo bulun. Aynı genel renk şemasına ve koordinasyon malzemelerine bağlı kalın. Lavabo, makyaj ile çakışmamalıdır, ancak eşleşmesi için gerekli değildir.

Bu ilgili makaleye göz atın: Banyo Lavabosu Tuvaletle Eşleşmeli mi?

Kapanışta

Gördüğümüz gibi, yeni bir banyo lavabosu kurmak o kadar da yoğun değil. Ayrıca düşündüğünüz kadar zor değil. İster daha önce bir lavabo kurmuş olun, ister bu ilk rodeo’nuz, bunu elde ettiniz! Yeni lavabonuzu başarıyla kurmanız için bilmeniz gerekenleri ele aldık.

Henüz gitme! Daha yararlı bilgiler için şu ek yayınlara göz atın:

Banyo Lavabosunu Değiştirmenin Maliyeti Nedir?

Banyo Lavabo Bataryaları Nasıl Boyanır [6 Easy Steps]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir