Yüzme Havuzu Tasarım Fikirleri

İşte en popüler tasarım stilleri ve fikirleri içeren yüzme havuzu şekilleri galerimiz.Yarım daire jakuzili, fıskiyeli ve pergolalı dikdörtgen yüzme havuzu

Yüzme havuzları bir eve ekstra değer ve keyif katar. Antik çağlarda bile, lüks evlerde havuzlar kraliyet ve zengin aileler tarafından bulundu. Spor ve egzersiz amaçlı daha büyük havuzlar yapılmıştır.

Britanya’da kapalı havuzlar 19. yüzyılın ortalarında popüler hale geldi. Yarışlar, yarışmalar ve su topu etkinlikleri düzenlemek için yüzme kulüpleri kuruldu. 1896’da modern Olimpiyat Oyunları, yüzmeyi rekabetçi bir spor olarak dahil etmeye başladı. Bu, ihtişamı ve görkemli boyutu nedeniyle yarışmalar düzenlemek için “Olimpik boyutta havuz” terimini harekete geçirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, ilk serbest biçimli havuz, 20. yüzyılda Kaliforniya’da inşa edildi. Philip Ilsley, Batı Los Angeles’ta 1700 dolardan daha ucuza ilk “halk havuzunu” inşa etti. Bu, çelik hasır formlara beton dökmek yerine püskürtmekle sağlandı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bu uygun fiyatlı seçenek sayesinde konut havuzu sayısı 2.500’den 57.000’e çıktı. Havuzların çoğu böbrek veya serbest form şeklindeydi.

1948’de Thomas Kilisesi ve Lawrence Halprin’in tasarımı sonucunda “Donnell Havuzu” popüler hale geldi. Donnell ailesi için böbrek şeklinde bir havuz inşa ettiler. Kısa süre sonra tasarımcılar bu tasarımı izledi ve bunlar hala Kaliforniya’daki eski evlerde bulunabiliyor.

Serbest Biçimli Havuzlar

Kaya kaydırağı ve yüksek jakuzili serbest biçimli yüzme havuzu

Serbest biçimli havuzlar doğaldır ve düzensiz stillere ve şekillere sahiptir. Bu havuzların eğrileri ve akan hatları vardır. Gölet, göl veya vaha gibi doğal bir su gibi görünmeleri için yapılmıştır. Serbest biçimli havuzların çoğu kayalar, şelaleler ve ağaçlar gibi yemyeşil bir manzara ile çevrilidir. Bu nedenle, doğal havuzlar olarak da adlandırılırlar.

Bu havuzlar beton veya vinil kullanılarak inşa edilmiştir. Zemine bir delik açılır ve ardından havuz için tasarlanan şekle beton dökülür.

Serbest biçimli havuzlarla ilgili en iyi şey, kendisine ayrılan alan için özel olarak yapılmış herhangi bir şekil ve boyutta olabilmesidir. Bu, düzensiz şekillere sahip arka bahçeler için veya tasarımcının hala peyzaj ve dış mekan mobilyaları için biraz yer ayırmak istediği küçük arka bahçeler için harikadır.

Dairesel Havuzlar

Küçük yuvarlak daldırma havuzu

Dairesel havuzlar, küçük arka bahçeler için popülerdir veya teraslara yerleştirilmiştir. Ayrıca çocuk havuzları veya dalma havuzu / dalma havuzu olarak da bulunabilirler. Yuvarlak bir havuz, arkadaşlarla uzanmak için harikadır çünkü kenarlarda dinlenirken herkes birbiriyle yüzleşebilir. Bu tür bir havuz, egzersiz yapmak veya yüzmek yerine sadece serinlemek isteyenler için harika.

Oval Havuzlar

Zeminde oval şekilli yüzme havuzu

Zeminde oval şekilli yüzme havuzu tasarımı.

Bu tür bir havuz, 1930’larda Philip Ilsley tarafından popüler hale getirildi. İlk tasarımından sonra Hollywood’un geri kalanı da aynı şeyi yaptı. Oval havuzlar, dikdörtgen havuzlardan farklıdır. Temelde yuvarlak kenarlı dikdörtgen havuzlardır ve bu da ona daha yumuşak bir görünüm kazandırır. Daha az resmi görünüyor.

Oval havuzlar su sporları için idealdir. Havuzun çevresine spor malzemeleri kurulabilir. Dikdörtgen kısmı yeterince uzun olduğu için tur havuzu olarak da kullanılabilir.

Bu tür havuz aileler arasında popülerdir çünkü yuvarlak kenar, çocuklar için harika olan daha sığ bir uca dönüştürülebilir. Bu, ayrı bir çocuk havuzu ihtiyacını ortadan kaldırır, ancak çocukların havuzun daha derin ucuna düşmeleri durumunda gözetimsiz bırakılmaması gerekir. Diğer bir varyasyon da, çocukların havuzun derinliklerine gitmesini önlemeye yönelik küçük bir engel koymaktır.

Zemin üstü oval şekilli, güverteli yüzme havuzu

Yer üstü oval şekilli havuz.

Oasis Havuzu

Açık mutfak ve tropikal peyzajın yanında kaya adaları bulunan Oasis yüzme havuzu

Vaha havuzu genellikle yuvarlak şekillidir. Onu diğer havuzlardan ayıran şey, tasarlanma şeklidir. Havuzu çevreleyen yemyeşil manzara, ona bir vaha hissi veriyor. Palmiye ağaçları, hindistancevizi ağaçları, kayalar ve tatlı bitkiler gibi tatlı peyzaj, doğal görünümlü bir vaha havuzu sağlar. Küçük bir DIY havuz şelalesi, davetkar bir ambiyans yaratmaya yardımcı olmak için arka bahçenize su akışını getirmenin harika bir yoludur.

Lagün Havuzu

Kaya şelalesi ve tropikal peyzaj ile lagün yüzme havuzu tasarımı

Lagün yüzme havuzu, kaya şelaleleri, mağara benzeri mağaralar, yemyeşil peyzaj ve güzel aydınlatma ile tasarlanmış serbest biçimli bir havuz türüdür. Bu havuzlar arka bahçeyi lüks, sofistike ve rahatlatıcı bir büyülü lagün ortamına dönüştürür.

Çevre düzenlemesi genellikle tropikal ağaç ve bitkilerden oluşur. Tasarımcılar, sakinleştirici bir etki sağlayan basamaklı şelalelere dönüştürülmüş doğal kayaları kullanır. Işıklandırma yumuşak ve renklidir ve mekanı samimi ve sakin gösterir. Lagün havuzları, tropikal bir adada tatilde olduğunuz hissini verir.

Dağ Gölet Havuzu

Kaya sınır ve spa ile dağ gölet yüzme havuzu tasarımı

Adından da anlaşılacağı gibi, dağ göleti tarzı genellikle dağ tatillerinde bulunur. Bu havuzlar dağ ve orman manzarası ile çevrilidir. Havuz, genellikle mülkü çevreleyen aynı ağaçları, bitkileri ve kayaları kopyalayarak, dağın bir parçası gibi görünecek şekilde tasarlanmıştır. Dağ göleti havuzları genellikle küçüktür ve aileyle samimi havuz seansları için mükemmeldir.

Böbrek Havuzu

Böbrek şeklindeki yüzme havuzu tasarımı

Böbrek şeklindeki havuz, en popüler serbest form havuz türüdür. Kaliforniya merkezli bir aile için 1948 yılında Thomas Kilisesi tarafından tasarlanan böbrek havuzu, adını aldığı organa benziyor. Oval havuza benzer ancak bir tarafında girinti vardır. Bu havuzu bu kadar popüler yapan şey, herhangi bir arka bahçe boyutunda inşa edilebilmesidir. Çoğu ev sahibi, havuzun girintili alanına bir spa ekler.

Böbrek havuzu çok esnektir. Her türlü mimari tasarıma uyacak şekilde özelleştirilebilir. Sahibinin tercihine göre herhangi bir şekilde tasarlanıp çevre düzenlemesi yapılabilir.

Geometrik Havuzlar

Geometrik sonsuzluk havuzu

Geometrik havuzlar dikdörtgenler, kareler ve L şekillerinden oluşur. Sert kenarlara sahiptirler ve modern ve çağdaş yapılara en iyi şekilde uyarlar. Bu havuzlar çöl veya Spartalı ortamlar için mükemmeldir. Modern tarzlarını vurgulamak için genellikle sonsuz kenar tasarımı gibi su özelliklerine sahiptirler.

Infinity Edge Havuzları

Okyanus manzaralı ve palmiye ağaçlı sonsuzluk havuzu

Sonsuzluk kenarı havuzuna, kaybolan kenar veya negatif kenar havuzu da denir. Bu tür bir havuz, dağ, nehir, okyanus veya göl gibi manzaraya sahip evler için çok uygundur. Sonsuzluk havuzu, havuzun okyanus gibi baktığı su kütlesine bağlı olduğu yanılsamasını verir. Doğal yemyeşil bir ortama sahip arka bahçeler için mükemmel bir havuzdur. Dikdörtgen havuzlar, daha büyük arka bahçeler için en iyisidir. Eşsiz özel tasarımları ile de çok daha yüksek bir fiyat etiketi ile birlikte gelir.

Tur Havuzu

Tur yüzme havuzu tasarımı

Tur havuzu, geleneksel ve lüks evler için tavsiye edilir. Adından da anlaşılacağı gibi, tur yapmak harikadır, bu yüzden aktif yüzücülere mükemmel uyum sağlar. Asla modası geçmeyen sofistike bir görünüme sahiptir. Bu havuzla ilgili en iyi şey, mülke baskın olmamasıdır. Sahibi tarafından tercih edilen herhangi bir uzunluk ve genişlikte olabilir.

Tembel L-Şekilli Havuz

Tembel tembel yüzme havuzu tasarımı

Tembel L şeklindeki havuz, L şeklindeki havuzun bir melezidir. Daha estetik bir görünüm sağlayan diyagonal daha kısa bir bacağa sahiptir. Havuzun uzun kısmı tur havuzu olarak kullanılabilir. Girinti, havuza doğal bir “giriş” olarak kabul edilir. Gerçek L şeklindeki havuza kıyasla, havuzun daha kısa olan kısmı bir açıyla bükülür.

Gerçek L-Şekilli Havuz

L şeklinde yüzme havuzu tasarımı

Gerçek L şeklindeki havuz aslında dikdörtgen havuzun bir uzantısıdır. Tembel L şeklindeki havuza göre düz kenarlara sahiptir. Uzun uç aynı zamanda bir tur havuzu olarak ikiye katlanır. Kısa uç genellikle daha sığdır ve oyun alanı veya çocuk havuzu olarak kullanılır.

Roma ve Yunan Havuzları

Roma kemerli sekizgen yüzme havuzu tasarımı

Roma ve Grek tarzı, klasik dikdörtgen havuzun varyasyonlarıdır. Grek havuzu, sekizgen oluşturan köşeleri kesmiştir. Roma havuzu stilize köşelere ve yuvarlak uçlara sahiptir. Bu havuzlar Toskana veya Ege evleri için idealdir. Sofistike ve göze lüks. Roma ve Grek havuzları, etraflarında güzel fayanslar ve sütunlar kullanılarak evin bir sanat uzantısı gibi görünüyor.

Bu Roma tarzı havuzun yukarısındaki resimde açık şömineli ve oturma alanı olan hoş bir havuz çardağı vardır. Su çeşmeleri, heyecan yaratmak için lüks bir ambiyans ve yumuşak su sesi sağlar.

Özel Kapalı Yüzme Havuzu

Lagün tasarımlı kapalı yüzme havuzu ve şelaleli daha küçük havuz

Kapalı yüzme havuzları, hava şartlarından bağımsız olarak yıl boyunca kullanımın tadını çıkarmaya izin verir. Ayrıca, sürünebilen veya içeri girebilen böcekleri ve döküntüleri dışarıda tutmak için harika bir iş çıkarırlar. Ancak, inşa etmek için daha yüksek maliyet, havuzu ısıtmak için daha fazla masraf ve sevenler için doğrudan güneş ışığı olmaması gibi bazı dezavantajlar vardır. güneşlenmek.

Özel Havuzlar

Yuvarlak kenarlı, bronzlaşma yarımadası ve jakuzili özel şekilli yüzme havuzu

Özel havuzların çoğu betondan yapılmıştır çünkü bu malzeme akla gelebilecek her boyut ve şekle sahip havuzu barındırabilir. Havuzlarına daha kişisel bir dokunuşu seven ev sahipleri, onları tutkularına göre şekillendirir. Popüler özel havuzlar gitar şeklindedir, hayvan şeklindedir ve evlerinin şeklidir. Özel havuzlarla ilgili en iyi şey, ev sahibinin isteklerine göre kişiselleştirilmesi ve özelleştirilmesidir. Başka hiç kimse aynı havuza sahip değil. Eşsiz ve türünün tek örneği. Arka bahçe boyutu bir sorun değildir, çünkü tasarımcı, çalışmak zorunda olduğu şeye göre ölçümleri ayarlayabilir. Bunlar, çerez kesici tasarımlardan hoşlanmayan insanlar için harikadır.

Yüzen bar tabureli özel yüzme havuzu

Yüzen bar tabureli özel bir havuz.

Su Özellikli Özel Havuz

Kum plaj girişi ve oturma mağarası olan tropikal yüzme havuzu

Kumlu plaj girişi, su jetleri ve oturma mağarası olan özel yüzme havuzu.

Su özelliği, yüzme havuzu tasarımınızın ambiyansını ve güzelliğini gerçekten artırabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli havuz suyu özellikleri vardır. Popüler tasarımlar arasında şelaleler, fıskiyeler, çarşaflar, çeşmeler ve su altı aydınlatması bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir