Zemin veya oda için ses geçirmez 8 malzeme ve nasıl yapılır

Ses geçirmez oda yapmak

Gürültü olmaması, bir evin konforunun bir parçasıdır. Hepimiz eve gitmek ve sessizliğin huzurunun tadını çıkarmak istiyoruz. Ancak dışarıdan gelen sesler bazen buna izin vermez. Bir zemini ses geçirmez hale getirmek için ne yapabiliriz? Bunlar, bir evdeki gürültü rahatsızlıklarına kesin olarak son vermek için bazı püf noktaları ve malzemelerdir.

Ses yalıtımı ve gürültü emilimi arasındaki fark

Konuya girmeden önce bu iki kavramı netleştirmek bizim için önemli görünüyor. Ses yalıtımı ve gürültü emilimi. Bu şekilde, bir evin akustik problemleriyle bir kez ve herkes için azaltmanın veya sona erdirmenin farklı yöntemlerini daha sonra anlayabilirsiniz.

 • Ses yalıtımı: Gürültünün dışarıdan ve eve girmesini önlemek için farklı türde malzemelerin kullanılmasından oluşur. Bu çalışma çift yönlü bir işi içerir. Birincisi, evin içinde oluşan gürültünün dışarı çıkmasını önleyerek gürültü kirliliğini azaltın. İkincisi, dışarıdan gelen gürültünün dairenin içine girmesini sağlayın.
 • Gürültü emilimi: Temel olarak, bir boşlukta oluşan gürültüyü azaltmakla ilgilidir. Bu genellikle oditoryumlarda, tiyatrolarda ve konferans salonlarında yapılır. Bu nedenle, akustik yalıtım, bir malzemenin sesin içinden geçmesini azaltma kabiliyetiyle ilgilidir. Ve tüm materyallerin enerji kısımlarını (ses dalgaları) absorbe etme kapasitesi daha fazla veya daha azdır, böylece seçilen materyal tarafından yansıtılan sesi azaltır.

Bu noktada bir malzemenin akustik emiliminin neye bağlı olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Gerçek şu ki, bir malzeme tarafından emilen enerji miktarı aşağıdakilerle doğru orantılıdır:

 • Malzemenin şekli, kalınlığı, kalınlığı ve türü.
 • Ses frekansı mevcut.
 • Yalıtım malzemesi üzerinde ses gelme açısı.

Akustik yalıtım türleri

Bir zemini ses geçirmez hale getirmeyi düşünürken, bu amaç için var olan farklı malzeme türlerini hesaba katmalıyız. İşte piyasadaki en iyi akustik izolatörlerin bir listesi:

 1. Poliüretan köpük – Bu, ses ve ısı yalıtım özelliklerine sahip bir şeker ve petrol bileşiğidir. Yüksek yoğunluğu, tavanları ve bölmeleri kapatmak için mükemmel hale getirir. Evlerin rehabilitasyonunda veya tadilatında bu malzeme genellikle binanın cephesindeki mevcut odalar için dolgu olarak kullanılır. Tek dezavantajı, son derece yanıcı olmasıdır, bu nedenle bir yangın durumunda, bir yangın iletkeni haline gelir.
 2. Taş yünü veya fiberglas: Mineral yün yanıcı değildir, bu nedenle evlerde akustik yalıtım için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca zehirli duman veya gaz üretmezler. Mükemmel koşulları, havadan yayılan gürültü gibi en yüksek sesleri emmesine izin verir. Elbette yerleştirilmesi için gözleri, burnu ve cildi yeterince korumak gerekir.
 3. Mantar: Bu, gürültüyü emebilen küçük hücrelerden oluşan ekolojik bir malzemedir. Mantar, çıplak gözle gösterilebilmesi veya başka bir malzeme sınıfıyla kaplanabilme avantajına sahiptir. Ayrıca duvarlara, tavanlara veya zemine ağırlık katmayan hafif bir malzemedir.
 4. Geotekstil: yüksek dirençli ve dayanıklı geri dönüştürülebilir ürün. Hem akustik hem de termal izolatör olarak çalışır. Yapıştırıcı, vidalı veya çivili bir şekilde yerleştirilebildiği için montajı, mineral yünden biraz daha çok yönlüdür.
 5. Asfalt levhalar veya levhalar: Bu, yüksek sesleri sönümleme ve emme özelliğine sahip çok esnek bir malzemedir. Asfalt levhalar özellikle teras, çatı ve çatıların su yalıtımında kullanılmaktadır. Kurulumu nispeten basittir. Plakalar üst üste gelecek şekilde ve her zaman aynı yönde yerleştirilir. Son olarak levha bir meşale vasıtasıyla kaynaklanır.
 6. Polyester elyaflar: özellikle düşük frekanslı akustik yalıtım için uygundur. Yüksek gözenekliliği, gürültüyü nötralize etme kabiliyetini garanti eder. İç duvarlarda kullanımı oldukça sıktır. Sunumu genellikle belirli ölçülerde paneller halinde yapılır.
 7. Melamin köpükler – Bu esnek ve hafif bir malzemedir. Takozlarda veya mikro deliklerde bitmiş ise görülebilecek şekilde tasarlanmıştır. Melamin köpük sadece gürültüyü azaltmakla kalmaz, aynı zamanda odanın veya odanın ses kalitesini de iyileştirir.
 8. Masif malzemeler – çok katmanlı: her şeyden önce birini vurgulamak zorunda kalırsak, o zaman kurşun seçeceğiz. Bu malzeme farklı kalınlıklarda levhalar şeklinde ses yalıtımı olarak kullanılmaktadır. Çok tabakalı bir malzemenin başka bir örneği, bitümlü malzeme ile birleştirilmiş tekstil elyaf tabakalarıdır.

İyi bir ses yalıtkanı nasıl seçilir

Doğru ses yalıtımı seçimini yapmak için, önce uğraştığınız gürültünün yoğunluğunu ve sıklığını ve kaynağını belirlemeniz gerekir. Bunu yapmak için önce neyin gürültü olarak kabul edildiğini bilmelisiniz. 75dB bariyerini aşan herhangi bir ses zaten sağlığa zararlıdır. Bu eşik, trafik dolu bir cadde, yüksek hacimli bir televizyon, şantiye vb. Tarafından aşılabilir.

Öte yandan, bu sesin özelliklerinin neler olduğunu da incelemeliyiz. Yani, gürültü dakik ise o kadar can sıkıcı değildir, ancak eğer ses düzenli bir frekansa ve sürekliliğe sahipse çıldırtıcı hale gelebilir. Benzer şekilde, gürültü sıksa ancak süreksiz ise.

Göz önünde bulundurmanız gereken bir sonraki şey, ses yalıtımına mı yoksa gürültü emilimine mi ihtiyacınız olduğudur. Daha önce, her iki kavram arasındaki farklardan daha önce bahsetmiştik. Son olarak, yalıtımın evin içinde mi yoksa dışında mı yapılacağını belirleyeceğiz. Bunun içeride olması gerektiğinde, düşük yoğunluk, süngersi ve geçirgenlik gibi emici özelliklere sahip malzemeler seçmeliyiz. Aksine, evin dışında bir akustik yalıtım ise, akustik-termal bir reform yapmak için bundan faydalanabiliriz. Bunu yapmak için, bu ikili işlevi yerine getiren malzemeleri seçeceğiz. Yani, duvarlardan enerji kaybı olmadan gürültüden izole edin.

Bir zeminin veya odanın ses yalıtımı yapmadan önce izlenecek adımlar

İşe başlamadan önce, maliyetleri ve zamanı azaltmak için bir dizi hususu dikkate almanız önemlidir. Evinizin içinde iyi bir yalıtım elde etmek için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir:

 • Gürültünün kaynağını belirleyin (komşular, aşırı trafik, havadan gelen gürültü vb.). Bu şekilde, evin daha fazla ses yalıtımı gerektiren alanlarına odaklanabilirsiniz.
 • İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmek için bir zemini ses geçirmez hale getirecek malzeme türleri hakkında bilgi edinin. Önceki bölüm sayesinde, bununla ilgili biraz daha fazla bilgiye sahipsiniz.
 • Seçilen malzemenin farklı ölçüleri ve kalınlıkları arasından seçim yapın.
 • Evin içindeki farklı sızıntı noktalarını analiz edin (pencereler, kapılar, çatı …)
 • Bu tür işleri yürütmek için bizim gibi uzman profesyonellere güvenin. Ancak o zaman sonuçlar garanti altına alınacaktır.

Bir zeminin ses yalıtımı için diğer ipuçları

Kendimizi iki durumlu akustik yalıtımın olduğu bir duruma sokacağız. Bunlardan ilki, bir evin dış gürültüsünü ses geçirmez hale getirmek olacaktır. İzlenecek adımlar şunlardır:

 • Pencere yalıtımı: Bu, eski pencerelerin yalıtım özelliklerine sahip yenileriyle değiştirilmesiyle yapılabilir. Bir pencerenin akustik yalıtımı, doğrudan açıklığının şekline, malzeme veya camın türüne, bölmeler arasındaki hava bölmesinin kalınlığına ve üretim yöntemine (çift cam) bağlıdır.
 • Duvarlar: Akustik panellerin montajı, dışarıdan gelen yankıların emilmesi ve azaltılmasında gerçekten etkilidir. Bu malzeme ekonomiktir ve kurulumu kolaydır. Akustik malzeme duvarın arkasına yerleştirilir. Ne kadar kalın olursa sonuç o kadar iyi olur.

Şimdi bir evin içinden akustik yalıtım durumuna geçiyoruz. Odalarda yankı olduğunu ya da konuşmaları duvarlardan duyabildiğinizi fark ederseniz, o zaman bir değişikliğe ihtiyacınız var. Bunu yapmak için aşağıdaki önerilere dikkat edin:

 • İç duvarlar. odaların ayrılması genellikle doğru malzemelerle yapılmaz. Bu, ses geçişini engelleyemeyen ince duvarlara neden olur. Bunu yapmak için, bu duvarları değiştirebilir veya gürültüyü yakalamayı başaran perde, kilim veya panel gibi öğeler ekleyebilirsiniz.
 • Kapılar: Pencereler dış sesin akustik yalıtıcıları olarak önemli bir rol oynadığı gibi, kapılar bunu iç gürültüden yapar.
 • Tavanların ve zeminlerin ses yalıtımı: Bu, zaman ve sabır gerektiren önemli bir çalışmadır. Bununla birlikte, yaşam kaliteniz önemli ölçüde artacaksa, battaniyeyi başınızın üzerine yuvarlamaya değer.

Gibi şirketlerin profesyonel hizmetlerine güvenin Reform zemini ses geçirmez hale getirmek ve bu sinir bozucu seslerden bir kez ve sonsuza kadar kurtulun. Evinizin konforunu artırın ve çılgın kalabalıktan uzakta yeni bir hayat yaşamaya başlayın.